Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poraďte prosím
19.05.2018, 02:51 PM
Příspěvek: #451
RE: Poraďte prosím
Nezlob se, ale tvému dotazů vůbec nerozumím. Píšeš, že jsi přidal nástavek dolů. Jaký, vysoký, nízký, jak jsi jej vybavil??? Pak píšeš že plod je spíše dole. No to teda není, když ti dole nestaví ne? Nebo že vystavěly a zanesly 6-7 rámků. Tak to je další nástavek nad těmi původními dvěma??? Zase nevím jak byl vybaven. Používáš vůbec soušové jádro???? Svislá osa!!!!! To je základ pohybu včelstva v dutině (tedy ve stojanu) Bez toho je stavba jen na stavebních rámcích( v nástavku) pro takové to slabé včelstvo skutečně velkým omezením. Ani bych se nedivil, kdyby byly v rojovce no a to už o stavbu nebudou mít zájem. Podívej se na můj web a otázky tuším č. 7 nebo tak nějak, tam je něco o rozšiřování a záměnách nástavků. On-line včelařit se fakt dá špatně, to se to už jen honí za ocas.. Jinak ať už jsi udělal cokoliv a chceš to usměrnit (stavbu, rozvoj) , dej doprostřed stavebního nástavku 1 plodový plást. Odeber krajní plodový, sraž plásty (v tom, ze kterého jsi odebral ten plod) a na okraj dej stavební rámek. Nevím ani kde včelaříš, jestli máš snůšku. Víš 2 NN skutečně je slaboch, to nevadí, ale pak to chce trochu podpory až Zesílí alespoň na 3NN a pak už je to hračka, pokud dodržíš určité zásady rozšiřování. Když tak mi napiš soukromě ať to tady zbytečně neprobíráme. Nebo zavolej, ale nejdřív pošli sms. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.05.2018, 10:01 PM
Příspěvek: #452
RE: Poraďte prosím
Díky za reakci. Napíšu to spíš do emailu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.06.2018, 01:00 PM
Příspěvek: #453
RE: Poraďte prosím
Dobrý den rád bych se zeptal zda-li má smysl v této době ještě rozšiřovat úl. U jednoho včelstva po odebrání nástavku na oddělky se nejspíš líhne velké množství včel a ve večerních hodinách se začínaj vyvěšovat do podmetu a nyní i lehce z česna ven.Nahoru místo mají pod MK jsem jim přidal jeden NN po odebrání oddělku ale myslel jsem jim podstavit ještě jeden stavební nástavek dolů.
Děkuji za radu s pozdravem K.

Optimal ul 42x17, Kladensko cca 300 m.n.m. / ovocné stromy, akát, lípa, pole / volná stavba
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.06.2018, 01:47 PM
Příspěvek: #454
RE: Poraďte prosím
No určitě. Klidně bych tam dal i zcela prázdný.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.08.2018, 11:34 AM
Příspěvek: #455
RE: Poraďte prosím
Dobrý den, máte někdo praktický návod na to, jak zúžit/zmenšit včelstvo na zimu? A mám to vůbec dělat?
Mám Langa 2/3 na 5 nástavcích. Horní nástavek je nyní bez zásob, zralý med jsem vytočil v červnu a nezralý jim tam nechal. Pod ním nástavek plný medu jsem jim nechal jako mednou komoru. Spodní tři nástavky mají včely volně k dispozici.
Uvažuji, že bych horní nástavek zcela odstranil a nechal si to jako souše na jaro. Ale jak správně včely dostat na 3 nástavky, abych jim co nejmíň zasáhl do přirozeného vývoje jsem nikde slušně popsané zatím nenašel.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.08.2018, 11:49 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.08.2018 11:50 AM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #456
RE: Poraďte prosím
Nějak ti nerozumím. Máš včely na 5NN, chceš odebrat 1NN a chceš je dostat na 3 NN? To nějak nevychází nebo jsem to špatně pochopil. Ále - s folií pracují, mluvím o tom a píši už snad 100 let. Jednoduše- dej pod horní nástavek folii a vpředu nebo vzadu ji nedoraz do kraje (vpředu nad česnem nebo vzadu na protilehlé) o cca 5 cm nebo více, méně, jak uznáš za vhodné. Musíš si zde získat cit. Je to ale rychlé. Nadzvedneš, vsuneš a hotovo. Cca 1 minuta. Ten nástavek se soušemi můžeš odstranit až na jaře. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.08.2018, 12:27 PM
Příspěvek: #457
RE: Poraďte prosím
Děkuji za reakci.

Je to o tom, že se píše úprava včelstva na zimu. Jenže většina "návodů" je na rozvoj od jara - včelstvo je vyzimované na 3 nástavcích ... přidám nástavek tam a tam potom přidám..., odeberu med.. nechám .. ne/zakrmím. Ale jak to udělat vlastně zpět na ty tři nástavky, abych to mohl od jara udělat zase. Nebo ta úvaha je od počátku špatná a mám prostě včely nechat a maximálně jim dát ještě cukr, protože je sucho a nic nekvete?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.08.2018, 12:53 PM
Příspěvek: #458
RE: Poraďte prosím
Jak bude folie mezi 4. (medníkem) a 3. NN s průchodem, jak píše Leoš, tak si zásoby přenosý z toho medníku do plodiště a pak zazimuješ (dáš folii normálně) a NN můžeš nechat na tom i se soušemi. Cukr podle množství zásob, jen případně dokrmit.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.08.2018, 12:59 PM
Příspěvek: #459
RE: Poraďte prosím
Dělám to jako Leoš, pod horní poloprázdný folii, krásně to vyčistí a sundám. Staré vyřežu, nové nechám. Do jara to u nás plesnivý.
Nad to je možné dát ještě jednu folii a pytlíky s krmením. Pak to dovyberou dřív.
Zanosí do plodiště a O.K.
Spodní líp ubrat v zimě, nebo na jaře.
Čili teď sundáš horní a v prosinci spodní. Příkladně.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.08.2018, 01:55 PM
Příspěvek: #460
RE: Poraďte prosím
(22.08.2018 12:27 PM)Skaly napsal(a):  Děkuji za reakci.

Je to o tom, že se píše úprava včelstva na zimu. Jenže většina "návodů" je na rozvoj od jara - včelstvo je vyzimované na 3 nástavcích ... přidám nástavek tam a tam potom přidám..., odeberu med.. nechám .. ne/zakrmím. Ale jak to udělat vlastně zpět na ty tři nástavky, abych to mohl od jara udělat zase. Nebo ta úvaha je od počátku špatná a mám prostě včely nechat a maximálně jim dát ještě cukr, protože je sucho a nic nekvete?

No už ti kluci odpověděli. Ale můžeš to udělat tak, že nyní odebereš jeden NN někdy v říjnu /třeba/ a ten další na 3NN na jaře. Tady bude záleže jaké máš kde dílo, ale normálně se odebírá ten zcela u dna, tedy první. Když to dělám takto někdy já, tak, místo toho odebíraného dostanou ihned stavební nástavek a šumák. Ty 3NN se bere jako základ, ale je to tejné u 4 NN nebo 5ti NN. Ono se to špatně vysvětluje písemně. Věda to ale není, hlavně jednoduše a "jednu pro vždy" , prostě, abys co nejméně manipuloval s nástavky nebo plásty. Teda v NN technologii, jak ji vedu já. Nic není dogma. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 3 Host(é)