Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poraďte prosím
11.04.2017, 05:31 PM
Příspěvek: #361
RE: Poraďte prosím
Ahojte,
našel jsem v jednom z úlů postiženou včelu - měla kratší zadeček a ten byl úplně černý. Pohybovala se nahoře pod strůpkem, létat neuměla. Další jí podobné jsem nenašel. Je to normální? Může to znamenat něco zásadního?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.04.2017, 11:04 PM
Příspěvek: #362
RE: Poraďte prosím
Dobrý večer, poprosím o radu. Spravil som zmetenec (umelý roj), ktorý som vysypal do nového (prázdneho) úľa bez vystavaného diela a premiestnil som ho na inú včelnicu. Ako zistím, že sa v ňom nachádza matka, nakoľko mám podozrenie, že tam matka nie je. Ďakujem. Mám možnosť vložiť do zmetenca matečníky (zaviečkované aj nezaviečkované), otvorený plod, ...

Ak by sa v zmetenci matka nenachádzala. Ako postupovať. Vložiť plást s matečníkmi, alebo napr. radšej matku z druhého včelstva, a nechať toto druhé včelstvo vychovať si matku. Aby zmetenec zbytočne, za dobu pokiaľ sa vyliahne, ..., rozkladie nová matka, nezoslabol? Ako najjednoduchšie pridať teraz takto matku. Iné možnosti? Ďakujem. Rasťo

Langstroth 2/3; Čechoslovák 37x30, 37x14,7; 170 m n.m. Piešťany - Považský Inovec
Warré - trámiky, Chynorany (okr. Partizánske) 180 m n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.04.2017, 11:20 PM
Příspěvek: #363
RE: Poraďte prosím
Ještě jsem neslyšel, že by někdo kdy dělal smetenec s matečníkem ,ba ani s neoplozenou matkou ne.
Podívej se sem http://dvorsky.leos.sweb.cz/CLANKY/roj_radost.htm

Jinak pokud tam není matka měl by hučet. Pokud je, budou v hroznu. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.05.2017, 10:28 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 02.05.2017 10:30 PM od Rastislav Rosa.)
Příspěvek: #364
RE: Poraďte prosím
Ďakujem za reakciu. Asi som sa zle vyjadril. Premetal som jedno včelstvo v nedeľu (na inú rámikovú mieru - Warré), došlo k nehode, keď sa pri nakladaní prevrhol roják a došlo k pomliaždeniu (zašlapnutiu) zhluku včiel. Nedalo sa to dobre rozoznať, ale zdalo sa, že medzi nimi bola matka. Po osadení do nového úľa sa včely správali inak, ako som bol zvyknutý pri osádzaní prirodzeného roja, ktorý sa usadil do horného nástavku, vytvoril strapec a za niekoľko hodín, resp. na druhý deň už normálne fungoval (nosil peľ, ...). Tento zmetenec sa síce usadil v hornom nástavku a vytvoril strapec, ale včely pôsobili zmätene, pobehovali po letáči, divoko lietali okolo úľa po celý deň až do večera (včera). Neviem posúdiť či hučali, alebo nie, ale vydávali zvuk podobný hučaniu, ale bolo aj teplo. V pondelok (včera) bola silná znáška z repky, druhé včelstvá sa išli potrhať, tento zmetenec len divoko poletoval okolo úľa a nič nenosil. Dnes (Utorok) som sa dostal ku včelám až o siedmej večer. Druhé včelstvá ešte mali silnú znášku, nosili repku, za pol hodinu už len peľ (8-9 včiel z 10), ale zmetenec bol zalezený v úli a nenosil nič, sem tam vletela jedna včela "bez nákladu". Včely sa premiestnili z horného (z 3) nástavku do stredného a spodného nástavku (do 1 a 2) na pravú stranu (tú od chládku) a vytvorili reťaze (mám vzadu okienka). Pôsobili kľudne. Tak neviem. Či je to v poriadku alebo nie.

Langstroth 2/3; Čechoslovák 37x30, 37x14,7; 170 m n.m. Piešťany - Považský Inovec
Warré - trámiky, Chynorany (okr. Partizánske) 180 m n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.05.2017, 10:08 AM
Příspěvek: #365
RE: Poraďte prosím
Áha, už rozumím.
Při nepřítomnosti matky včely hučí nerovnoměrně, jako by kvílivě, běhají po přední stěně, vyletují, vrací se, tzv. žebrají - ukazují vonnou žlázu.....
Pokud si sedly do chomáče, asi tam matka je. Odebral bych ten nadbytečný nástavek. To, že hučí není divu. Vzal jsi jim asi vše a nejspíš mají i hlad, proto moc nelétají, nemají "palivo". Bude-li ale snůška, srovná se to, já bych jim ale nějaký ten litr medové vody dal hned při přemetení. Roj si s sebou také nese zásoby. Můžeš jim tam zkusit dát kousek otevřeného plodu a přilepit ho na rámek. Pokud nenarazí matečníky, je to OK, matka tam je. Navíc máš jistotu, že se nezvednou a neodletí. Jinak, pokud staví trubčinu, matka tam není, při dělničině, je. Když jsi překládal včely na jinou rámkovou míru, dal bych jim do nových rámků i ten jejich původní plod a připevnil třeba gumičkami. Neznám ale důvody toho tvého přemetení. Ať ti do dobře dopadne, dej vědět. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Rasťa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.05.2017, 11:44 PM
Příspěvek: #366
RE: Poraďte prosím
Včely som kúpil (r.m. B10) a osádzal som Warré. Ale kúpil som len včely, nie dielo (zásoby, plod), inak vo včelstve už boli matečníky. Včelár sám nevedel isto, či neboli vyrojené, ale podľa neho nemali byť, ale istý si nebol (je to môj známy , nemal mi dôvod klamať). Odobral som teda tretí nástavok (teraz cez neho kŕmim), ale otvorený plod som nepridal. V mojich ostatných (dvoch) úľoch (čechoslovák) som otvorený plod nenašiel, oba boli prednedávnom vyrojené. A tretí úľ (Warré 4 nástavky, ten 4. N je pripravené krmítko) je teraz vo štvrtok osadený roj. Zmetenec je ten biely úľ vpravo pri pohľade zpredu (3 nástavky) viď. priložené video.



Langstroth 2/3; Čechoslovák 37x30, 37x14,7; 170 m n.m. Piešťany - Považský Inovec
Warré - trámiky, Chynorany (okr. Partizánske) 180 m n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.05.2017, 01:29 PM
Příspěvek: #367
RE: Poraďte prosím
Myslím, že tam matka není žádná. Zajeď ke kamarádovi ať ti dá plást plodu a dej ho tam a uvidíš. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.05.2017, 01:18 AM
Příspěvek: #368
RE: Poraďte prosím
Budu tvořit oddělek. Mám pouze jedno stanoviště a nechci použít přeléták. Chci tedy včelky v oddělku věznit. Mohu beztrestně provést věznění bez přidaného matečníku, a ten do oddělku přidat až po ukončení věznění?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.05.2017, 09:44 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.05.2017 10:46 AM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #369
RE: Poraďte prosím
Můžu napsat jen to, co dělám.
Oddělky na stanovišti s vězněním dělám jen když přidávám novu matku. Oplozenou nebo neoplozenou (tu v umělém matečníku).
Jinak zásadně převážím na jiné stanoviště. Matečník je dobře přidat tak kolem 1 hodiny, jinak je to pro včely velký stres.
Stres se zmírní, když je v oddělku otevřený plod, na kterém si včely mohou narazit své matečníky.
Jinak jsem mockrát popsal a říkám, jak dělám oddělky na stanovišti já. Tedy ty které nechci nikam převážet.
Je to současně využitelné pro chov matek (startér, finišer, nový oddělek a také jako protivarroázní opatření).
Postup:
1) Vezmu horní plodový nástavek (jsou v něm i zásoby). Matku zpravidla nehledám.
2) Vám jej zcela nahoru nad mřížku (tu tam dám až nyní protože samozřejmě včelařím bez mřížky).
3) Otevřu očko.
4) Za týden, 10 dní vidím, zda je tam matka nebo ne.
5) Pokud ano, vychytím dám zpět nebo prostě musím znovu dolu a nástavky vyměním (Matka s NN dolu, ten bez nahoru, opět otevřu očko).
6) takto připravený vlastně oddělek využívám, jak jsem výše popsal.
7) Samozřejmě v případě, že tam nechám matečník ze série nebo přidám, oddělím od hlavního včelstva folií, síťovinou....
8) Mezi oddělek a mateří mřížku můžeme dát rám o výšce několika cm, kam se dá udělat česínko a pod.
Toť vše. To že se to dá využít jako případné protivarroázní opatření, je jasné (ředění populace V.d., přerušení vyklu, plodová pauza v jedné části..). Oddělek po oplození matky zpravidla rozšířím o další NN. další manipulace s ním je na včelaři.
Tento oddělek se dá na podzim využít k výměně matky, vybudování nového včelstva a pod. Když už včelstvo rozebírám (stres), snažím se to dělat tak , abych zohlednil i budoucí vývoj a nemusel se ve včelách hrabat. Často jen toto stačí k tomu, aby se nemusela používat chemie a aby se včelstva, která to potřebují, revitalizovala. Pochopitelně nic nebrání tomu to spojit s dalšími biotechnickými opatřeními třeba na začátku ,či konci plodového cyklu včelstva.
To jsme nakonec probrali v MB při poslední schůzce a larvení. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Martin Smutný (+1), Ali (+1), Miroslav Matucha (+1), Rasťa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.05.2017, 11:17 AM
Příspěvek: #370
RE: Poraďte prosím
Kterou mrizku doporucujete?
Mam kovovou, bohuzel smer dratku je kolmo k ramkum. I kdyz nelezi primo na ramkach, mam pocit, ze vcelam se pres ni moc nechce.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)