Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poraďte prosím
05.09.2016, 08:01 PM
Příspěvek: #261
RE: Poraďte prosím
Díky za vysvětlení pojmů. Jde mi hlavně o to co mám říct místní ZO až se mě zeptají jak budu léčit. V sobotu jsem vyndal z oddělků Gabon a teď nevím co dál, jestli se zeptat na veterině čím bych měl letos léčit abych byl legislativně v pořádku. Jak to udělám už je druhá věc.
Jsem v zóně kde je sledované pásmo z důvodu výskytu včelího moru a tak nechci nic podcenit. Nerad bych o včelky přišel díky nějakému pochybení. Mám včely měsíc, tak prosím o trpělivost. Přečetl jsem toho hodně, ale co včelař to názor?. A proto se budu asi ještě dlouho ptát a samozřejmě zkoušet.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2016, 09:11 PM
Příspěvek: #262
RE: Poraďte prosím
Tomáš:

v obou formidolech pod bodem č.

9. POKYNY PRO SPRÁVNÉ PODÁNÍ
formidol 40: Pravidelný odpar zaručují nejvyšší denní teploty nad 20 °C, pokud rozdíly mezi denní a noční teplotou nejsou extrémně vysoké.
formidol 80: Formidol 80 ml vkládáme při denních teplotách v rozmezí 20 - 30 °C, nevkládáme při teplotách nad 30 °C, nebo při předpovědi, že teploty nad 30 °C nastanou do 3 dnů. V tomto případě počkáme na příznivější počasí.


... takže to tam jednoznačně je, možná by ses mohl dohadovat, že to není v kontraindikacích a tak dále, ale nevím. V každém případě jsem to zmiňoval, protože jsem měl nedávno veterinární kontrolu a slečna/paní veterinářka si počasí v nahlášený termín ošetření kontrolovala v historii počasí.. a vyšlo mi to "jen tak tak".. Smile

Letos jsem se v tomhle nejistém období rozhodl vyzkoušet apiguard. Ten má rozpětí teplot dle letáku vyšší i směrem nahoru. Zatím nemohu říct s jistotou, ale jeví se mi, že se opravdu odpařuje o fous lépe než thymovar, na který začíná být chladno.
Hlasování: schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2016, 09:15 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.09.2016 09:19 PM od Crha Karel.)
Příspěvek: #263
RE: Poraďte prosím
Dvacítky mají být do konce tohoto týdne, tak šup tam s Formidolem a máš splněno. Navíc formulace ... pravidelný odpar ... nevylučuje léčbu i nepravidelným odparem při nižších teplotách. Pokud se objeví případná kontrola na popud ZO a bude v té chvíli třeba jen 10°, tak jeden Formidol rozbal a dej inspektorovi čuchnout Big Grin
Hlasování: Martina (+1), Radek Krušina (+1), Tomáš Palata (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2016, 09:33 PM
Příspěvek: #264
RE: Poraďte prosím
Pavlík: myslím, že jsme to trochu řešili ve vlákně "povinnosti vůči ČSV", jinak z mojí zkušenosti "úplně nejvíc košer" je 3x fumigace v předepsaných termínech případně následovaná aerosolem (na cokoliv jiného se nejspíš místní budou dívat zkrz prsty, v lepším případě, ale třeba budeš mít štěstí a pletu se). Ale to by sis musel s místními vyjednat dodávku varidolu na fumigaci a aerosol např. s díky odmítnout. Nebo sehnat varidol přes veterináře.
Zcela legální ale bude i např. teď použít i tu KM ve formě formidolu, chce to ale vyhmátnout nejlépe dva týdny, kdy ve většině dní stoupne denní teplota aspoň k těm 20 °C, což už se nemusí podařit.
U toho apiguardu zmiňujou v letáku nejnižší teplotu pro aplikaci 15 °C, těch pět stupňů je docela velkej rozdíl a proto jsem se ho rozhodl letos vyzkoušet. Jestli to chceš mít všechno v pořádku i pro případnou inspekci, tak je dobrý mít nějak po ruce i faktury a poznamenat si termíny léčení. Není to povinnost, ale budou rádi. Existuje na to např. formulář ČSV, na který jsou zvyklí.
Ale jestli jsi TEĎ vyndával gabon (a nebyl tam od jara Big Grin), a jsou to letošní oddělky, tak si myslím, že by musel čert na koze jezdit, aby bylo nutný ještě něco dělat.
Ale tu poslední poznámku ber s rezervou, já včelařím jen pět let, takže nejsem o mnoho dál, než ty. Big Grin
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.09.2016, 08:11 AM
Příspěvek: #265
RE: Poraďte prosím
Moc děkuji za rady. Teď má být docela teplo, tak tam dám Formidol a s místním ZO se zkusím domluvit,že si to vyřeším sám a uvidím, jak budou reagovat. Zkusím si ho koupit od nich, aby viděli, že mám aspoň trochu zájem.Jen ještě jednu věc, Bude stačit Formidol 40 nebo spíš 80?Leoš píše 40ka 1-2dny, 80ka 9 dní.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.09.2016, 10:00 AM
Příspěvek: #266
RE: Poraďte prosím
Mrkni do těch letáků.
http://www.beedol.cz/wp-content/uploads/...dol_40.pdf
http://www.beedol.cz/wp-content/uploads/...dol_80.pdf

jinak veterině stačí čtyřicítka, nejlépe s opakováním po těch cca 10 dnech. Osmdesátka je dle mne (letos jsem se s ní setkal poprvé a čtyřicítku už asi kupovat nebudu) míň práce a víc muziky s větší jistotou. Není potřeba žádná magie s povytahováním z obalu a funguje to (resp. v létě to u mě fungovalo moc pěkně).
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.09.2016, 12:48 PM
Příspěvek: #267
RE: Poraďte prosím
Je to samozřejmě, jak tu někdo psal, zase jiný názor - ale formidol teď je pro kočku, ať bude 20st. v poledne, nebo nebude. Těch 20 tam není kvůli odparu, ale větrací distribuci včel - a když jsou celou noc stažený, tak není moc platný. Krom toho, dost včely zatěžuje, tzn. na zimní generaci úplný chucpe.
Další věcí je, že máš-li celý léto gabony - proč vůbec pomýšlet na KM ? To nedává logiku.
Moje zkušenost - mor a KM - jsi-li v pásmu - jednoznačně to podporuje AFB - KM zabíjí plod a při moru o to víc stěžuje vyklízení. To stejný při zvápenatění. Něco jinýho je červenec.
Další - když fumigaci - tak místo 3x jak mají referenti čas, udělej jednu při velkém oteplení koncem listopadu, začátkem prosince - není to sice dle instrukcí - za to ale mimořádně účinné a ušetříš 2x sajrajt. Tzn. musí být 3 neděle zima, aby nelétali a pak teplo i v noci - fén - s proletem. Je to třeba vystihnout.
Hlasování: Radka Nývltová (+1), lyn_x (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.09.2016, 01:08 PM
Příspěvek: #268
RE: Poraďte prosím
Kdyz tam byl Gabon zadny lecivo bych nedaval v tehle dobe. Jaky je prirozeny spad?

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: lyn_x (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.09.2016, 01:33 PM
Příspěvek: #269
RE: Poraďte prosím
(05.09.2016 09:15 PM)Crha Karel napsal(a):  Dvacítky mají být do konce tohoto týdne, tak šup tam s Formidolem a máš splněno. Navíc formulace ... pravidelný odpar ... nevylučuje léčbu i nepravidelným odparem při nižších teplotách. Pokud se objeví případná kontrola na popud ZO a bude v té chvíli třeba jen 10°, tak jeden Formidol rozbal a dej inspektorovi čuchnout Big Grin
Naprostá pravda , mě smrdí i v plus 5° , dále včely v prostoru teplotu regulují tedy řečeno v létě chladí v zimě vyhřívají, dle mne je nutné spíš odhadovat koncentraci KM v prostoru dle objemu úlu než sledovat denní výkyvy. Dál jestli včely = plodiště , jsou shora kryty jedním či dvěma nástavky zásob, nebo ničím pokud se KM dává po víko.

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.09.2016, 02:13 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.09.2016 02:16 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #270
RE: Poraďte prosím
Jen něco málo z mých zkušeností ke KM. Ono je v zásadě jedno co je na příbalovém letáku napsáno nebo ne. Formidol lze tedy použít bez omezení,ale výsledky......???????
Dost jsem se tím zabýval od r. 2002 a vím, že 85KM se dá použít i v listopadu. Problém ale byl v tom, že když včely neměly teplotu nad těch 12-13C, opadávaly z okraje chomáče a už se do něj nestačily vrátit, resp. opouštěly úl jako postižené,protože tudíž je pud zachování druhu nutil opustit úl. Jinak když se KM neodpařuje, OK, roztoči mají radost, když začne nestane se nic jiného než že se prodlouží doba aplikace. To také není na škodu. Ono totiž ani nejde tak o to, zničit V.d., ale také vyprovokovat grooming, tedy včely si poradí s V.d sami. Tohle je jiná dimenze použití KM. Na tohle se zapomíná, resp. se tomu nikdo nevěnuje. Já už také ne, protože to prostě nepotřebuji. Myslím, že na mém webu je docela slušně popsáno použití KM 3 způsoby.
KM je vhodná pro rychlé bodové ošetření a musí se s ní člověk naučit. Není nic zdravého pro nás ani včely, je to prostě skalpel. Nyní plodu není mnoho nebo žádný, tak bych se podle toho zařídil a nechal chemii pro chemicko-průmyslové včelaře. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 3 Host(é)