Odpovědět 

Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poraďte prosím
24.04.2019, 12:54 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 24.04.2019 01:01 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #11
RE: Poraďte prosím
[quote='dědvlkú' pid='14648' dateline='1556053576']
"Odrojí?"
Myslím ,že zatím snad ne, mají dost mísa kam růst, i co stavět, málo plodu, ne moc mladušek.
[/quote]
To spolu vůbec nesouvisí - rojovka je daná genetikou a stářím matky + plným plodištěm.
Čili, mášli matku starší a nestaví, je úplně jedno, že je prázdný úl, půjdou do roje.
Já dle toho rozeznávám problematická včelstva - přidám nástavek a jdou do něj - je to O.K. - přidám nástavek a sedí "dole" - už se chystají.

[quote='dědvlkú' pid='14648' dateline='1556053576']
S tím oddělkem se mi to líbí, chtěli jsem ho udělat sice později až bude více plodu, kvůli naředění kleštíka, ale takle bych se zbavil černých plástů, než to matky znovu zakladou Popřemýšlím , když nic jiné začnu odebírat med z černých plástů, jakmile to půjde, čistý med mohu pak vrátit přikrmením podle potřeby
Děkujem za konzultaci.
Olda a vnuk Pepa

V době snůšky se černých plástů nezbavíš bez problémů, není to správný čas.
Přeleták to neřeší - než se rozkoukáš, bude všude plod.
Černé plásty je třeba odebírat když snůška není - za přepážku a oni to vyčistí, nebo u nástavků na zimu dospod plodiště a z jara odebrat. Točení sice lze, ale je to šmakuláda.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.06.2019, 10:14 PM
Příspěvek: #12
Dobrý den,
měl bych dotaz začátečníka - pokud nechám včelám v tomto období všechen med a zajistím dost prostoru, je možné med odebrat např. koncem srpna nebo v září ? Slibuji si od toho respektování plodování včelstev a "nemnožení " kleštíka krmením v červenci. Chtěl bych včelám nechat samozřejmě med v plodištních nástavcích a ev. dokrmit v září ? Je to reálné ? Nechtěl bych něco po..., ale zkusit to jinak. Jo, plodiště 2VN 39x24, 2 medniky téže míry v současné době cca 80% plné. Děkuji Vám za trpělivost
20.06.2019, 12:47 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.06.2019 12:50 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #13
Med se může točit kdykoli.
Letos ale, aspoň u nás, už bude jen mizet - takže když netočit, tak vůbec.
Dokrmit je lépe ale co nejdřív - když vím, že nebudu točit, tak klidně hned. K dobrému zpracování je třeba teplo a dost včel. To bývá v září problém, ale nouzově to lze i tak.
Když je medu "tak akorát na zimu" - což má každý jinak, ale teď je třeba ho tam mít tak dvakrát tolik, co na zimu - ještě to proplodují, tak jsem udělal zkušenost, že dáte-li do podmetu Apifondu v igelitu a načne se jen krapátek, tak ji berou jen tolik, co potřebují - či-li se pozná, jestli je snůška / neberou / a když berou, tak nemizí med na zimu a lze zase po vyjedení přidat další. A nepodporuje to moc plodování, tak jako tekuté.
Jinak dva plné 39x24 medníky bych už fakt nekrmil a nebo jeden odtočil a dal tu fondu.
Hlasování: dědvlkú (+1)
28.06.2019, 05:49 PM
Příspěvek: #14
(20.06.2019 12:47 PM)schützmeister napsal(a):  Med se může točit kdykoli.
Letos ale, aspoň u nás, už bude jen mizet - takže když netočit, tak vůbec.
Dokrmit je lépe ale co nejdřív - když vím, že nebudu točit, tak klidně hned. K dobrému zpracování je třeba teplo a dost včel.

Dotaz z jiného " soudku" , i při podivném jaru jsem poprvé točil opravdu brzo.
Mimo několika totálně zatvrdlých rámků s cementovým medem jsem bral ty do půlky zavíčkované. Dle praxe z minula jsem obsah vody neměřil i když refraktometr mám = má lenost. Před týdnem při kontrole sklenic s medem ( vytáčím a po scezení točím hned do sklenic) jsem se zděsil jakési pěny nahoře ve sklenicích , víčka sklenic nafouklá !
Po otevření byl jasně cítit závan jako z kvasící medoviny. Zaměstnán jinými povinnostmi jsem jen vytřídil nafouklé sklenice a věnoval se jiným povinnostem.
Dnes koukám pěna je pryč , med zcukernatěl a voní normálně.
Neví někdo co za proces tady nastal a jak je možné že med dál nekvasil. Mám i jednoho kolegu co něco podobného zažil na celých konvích stočeného, ale neuzavřeného medu. Jemu pěna zmizela také po pár dnech, je možné, že tento proces je vázán na cukernatění květových medů ?

Jindřich
Odpovědět 

Skok na fórum:

Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)