Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poraďte prosím
25.10.2021, 10:39 PM
Příspěvek: #21
RE: Poraďte prosím
Leoši, děkuji za odpověď. Jsem velmi potěšený, přestože pro mě nevyznívá zrovna nejlépe. Zřejmě si nedokážu některé informace propojit, nebo správně zařadit a posléze praktikovat
Rád bych odepsal něco vhodného a chytrého, musím si však přiznat, že i s veškerou snahou stále tápu.

Vnímám však každý neúspěch a chybu jako poučení - pokud ji takto identifikuji, snažím se neopakovat. Zavedl jsem podrobnou evidenci, pokouším se včelky nějak rozdělit, abych určil které rozchovat a které vyřadit, ale hlavně rozdělit na více stanovišť, abych se již na samém začátku neocitl bez včel a neupoutal zbytečně pozornost. I Řím se postavil pomalu.
Včely mají nad sebou dle stáří MK nebo KK (oddělky). Snaha o volnou stavbu letos na jaře se slabým výsledkem – nebudu popisovat, snad znám důsledek – nakonec částečně použity mezistěny. Dolů prostě nestavěli. Bez souší, rychlá rojovka! Nakonec jsem to ustál, průběžně udělal 6 oddělků a mám jeden snad i nadějný roj.
Na první rok to snad není tak zlé i s těmi chybami.
Absolvoval jsem v červenci kurz pro začátečníky z PNSV v Rumburku na Bio farmě pana Hajného, na školu do Blatné jsem neprošel mezi prvních 25 z 86. Snaha tedy je.

A nyní k tématu na zkoušku dědičnosti jsem narazil myslím pouze ve Vašem rozhovoru asi s Deborah už nevím.. Znamená to rozchovat ze stávajícího (vybraného) materiálu , alespoň matky F1–F4 a sledovat, zda se vybrané vlastnosti dané matky udrží v dané linii. Tomu sice rozumím, ale pozorování, identifikaci vhodných vlastností (které jste popsal) a hlavně praxi si moc neumím představit. Souvislost s rojem chápu – byl jsem příliš nadšený…

Proces Imunizace včel – nevím co se za ní vlastně skrývá. Logicky vzato je to proces zlepšování kondice včelstev. Jak? – infekční tlak, rozmanitá pastva (výsadba – to dělám), žádný stres, stále MK…?
Všiml jsem si, že na toto téma budete možná pořádat přednášku. Velice rád bych se zúčastnil. Bylo by to poprvé kdy bych potkal někoho z ŠPV. Ale hlavně, mohl bych si konečně s někým promluvit.

Je toho mnoho! Prozatím se mi zdají včely které opatruji zdravé. Žádné vosy, fungují, létají, čistící pud ok ( po Vašem výkladu o PIN testech jsem nalomen – ikdyž jsem četl studii Doc. Čermáka kde potvrzuje tu část to co říkáte v souvislosti s VHS), samozřejmě varroa sleduji je to také informace. Česno sleduji, otázkou je co vidím, co ne a co se skutečně děje…
Uvidíme, pokračování na jaře.

Je mi jasné, že jen těžko budu někdy tam co vy. Nevadí, jsem na začátku.

Ještě jednou děkuji za odpověď a vězte, že se ještě a opět hloupě zeptám.

Hezký večer JJ
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.10.2021, 08:44 PM
Příspěvek: #22
RE: Poraďte prosím
Jaroslave, je škoda, že jsi v létě nevyužil možnost ŠPV, když kluci z Turnova a okolí pořádali právě pro vás kurz. Tušil jsem, kde jsi čerpal své názory. Těch akcí ŠPV není zas tolik. Nicméně, jak se říká, je lepší být hlavou kuřete, než-li ocasem vola. PSNV do vzniku ŠPV neznala jinou alterntivu, než organické kyseliny a vlastně v tom setrvávají. Bez chemie to prostě neumí nikdo z nich, ba co víc, ani netuší. Je to logické, za včelaření bez chemie, jak to děláme my a já, nejsou LOVE, granty, dotace. CUI BONO.
K tomu VSH. Víš, já samozřejmě spolupracuji se zahraničními kolegy, kteří jdou stejnou nebo podobnou cestou jako já. Jen na zcela jiné bázi (kamarádské) a to u nás není obvyklé. Na rozdíl od druhých, kteří se snaží takovým lidem vlichotit, si mne dotyční našli sami. Proto vím, že lidé, kteří se potkat mají, se potkají, až nastane ten správný čas a nikam se necpou. Tak to bylo i se mnou. Zhruba před 10-ti roky (možná o něco více). To se začalo o VSH hodně mluvit a i mí kolegové v zahraničí tomu nekriticky podlehli. Tehdy jsem jim říkal, že je to nesmysl, že je to poslední vlastnost , kterou včely vůči kleštíkovi používají, protože je energeticky nejnáročnější. To není přirozené. Navíc, a to vím bezpečně a mám to dokonale ověřeno, právě nadměrné VSH je vyrovnáváno dle zákona rovnováhy dalším, velm výrazným nedostatkem. Dá se říci, že je to fatální. Tehdy mi své počiny zdůvodňovali tím, že se tím zabývají vědci....... No abych to zkrátil, dnes mi dávají jednoznačně za pravdu, ale už nejsou schopni ty neduhy tak rychle vrátit zpátky. Člověk šlechtí zcela jinak, než příroda. Vyšlechtí jednu věc a pak jde na druhou. Jenže nevidí právě ty vazby,váhy... podle zákona rovnováhy. Ono si to jde často proti sobě. Příklad: Jsou taková pravidla ( jhako každá, platí tak z 80%) Hodně plodu= hodně medu (samozřejmě v pravý čas, ale řekne ti to skoro každý profík). No a dál? Hodně plodu= hodně kleštíka. Tak si vyber. Tohle já už takhle vůbec nevidím a nedělám, protože příroda šlechtí zcela jinak, komplexně. Navíc je tady ta EPIGENETIKA, kvůli které se mi i tebou jmenovaní vysmáli, že něco takového neexistuje nebo to nebylo prokázáno....... Nakonec to zaznělo i od Michala tady, než odešel za svým. Ono to prokázáno samozřejmě bylo, jen si člověk nesmí vybírat to, co se mu hodí do krámu.
Jenže lidé často nechápou, že epigenetika je denní evoluce a tu je třeba vnímat, protože pohyb je život. Bohu žel k tomu má málo kdo dostatek představivosti i abstraktního myšlení. Na to žádné formální vzdělání ani titul není a to je ten problém. Až budou včely rozdávat tituly, pak se uvidí, jaký si titul kdo zaslouží.
Ten rozdíl mezi myšlením v ŠPV a vně je právě v myšlení a následně i v tom uskutečňováním věcí nekonáním.Tohle je třeba pochopit. Ale samozřejmě nikdo ti zde nic nakazovat nebude. Jen ti třeba nebude rozumět. Proto je škoda, že jsi se nechal nakojit mlékem od někoho jiného. Jsou to nekopaktibilní světy. Hloupé otázky nejsou, jsou jen hloupé odpovědi. Dobrý lék je ale často hořký a jen nemocný si ho vezme. Dobrá rada je často nepříjemná a jen moudrý ji vyslyší..... .
Vše dobré. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.10.2021, 11:06 PM
Příspěvek: #23
RE: Poraďte prosím
Leoši, býval bych se rád zůčastnil, chtěl jsem jet i k Vám na včelnici, která nakonec nebyla. Bohužel, jsem sám s volným časem na štíru - profesní změna.
Posléze jsem byl rád za onen kurz od PNSV. V zimním období budu mít více volna, tak se mohu zůčastnit setkání.
Víte, informace sbírám kde se dá, ale především tady. Také nepochybuji o tom, že jste si lecčíms prošel, a jsem opravdu potěšený tím, jak trpělivě odpovídáte všem jako jsem já. To jen potvrzuje Váš postoj, smýšlení, často obsáhlost i způsob těchto odpovědí.

Moje cesta nesměřuje tam, kam nejspíš míníte, ale vždy půjde přez ono území, jelikož je všude.

Epigenetika - vypínání a zapínání některých genů v závislosti na životním prostředí, dědičnost, přirozený výběr.
Pohyb je život. Akce/reakce. Logické, a souhlasím, vždy jsem to tak vnímal.

Díky za tip, najdu si něco k tomuto tématu - souvstažnost k již zmiňované zkoušce dedičnosti nejen toho mého roje, že?

Doufám, že přednáška bude. Smile

Hezký večer a díky za komunikaci.JJ
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.11.2021, 04:27 PM
Příspěvek: #24
RE: Poraďte prosím
Mohl by mi někdo poskytnout kontakt, odkaz na výrobce rámků s břitem, zúženou vrchní a spodní loučkou, tak jak to často uvádí LD.
Pokud takový u nás existuje ...
Děkuji R.Smejkal.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.11.2021, 05:41 PM
Příspěvek: #25
RE: Poraďte prosím
nepíšeš na jakou rámkovou míru to potřebuješ. Pokud by to byl Langstroth, myslím že to prodávali Matelovi na http://www.nastavky.cz. Mě to dělal Kotrla z Jablůnky, ale firmu převzal někdo z rodiny, tak nevím jestli ještě budou ochotni. Jinak každý šikovný stolař s frézkou
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.11.2021, 06:18 PM
Příspěvek: #26
RE: Poraďte prosím
Ramky s břitem prodává i Apinovo

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.11.2021, 06:35 PM
Příspěvek: #27
RE: Poraďte prosím
Mám Langstroth, chtěl jsem s břitem a zúženou horní a spodní loučkou.Aspoň tak jsem si to nějak vydedukoval podle popisů..
Používá je zde ještě někdo, přišlo mi, že to má smysl. na těchto odkazech jsem je nenašel, ale zkusím tam zavolat.
Díky za info R.Smejkal.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.11.2021, 07:09 PM
Příspěvek: #28
RE: Poraďte prosím
Sražené hrany na loučkách (není to úplně břit, ale zůstává na loučce ploška) mi byl ochotný vyrobit Kolomý (u Bruntálu) počítal si asi 2kč na rámek navíc.
Pro nějaké rámky to dělá jako standard, protože to sám v provozu používá (snad 39x24 Hoffman) je to vidět na fotce.

http://www.apis-kolomy.cz/vcelarska-farm...army/vosk/

Poslední rámky jsem si to vyfrézoval sám doma.
m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.11.2021, 12:11 PM
Příspěvek: #29
RE: Poraďte prosím
Njn..doma to asi taky zvládnu přizpůsobit, jen jsem chtěl rámek , který je tak už koncipovaný od začátku a bude tam dostatečná tuhost, tím
že zase někde přidají když jinde uberou..Díky za info, podívam se na ně RS.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.11.2021, 11:22 AM
Příspěvek: #30
RE: Poraďte prosím
Mně dělal poslední horní loučky z kamarádství MUDR Hubač. No kamarádství, výměnou za plemenivo a plást trubčiny. Podle jeho slov mám asi nejdražší loučky v Evropě. Big Grin ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)