Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poraďte prosím
09.04.2019, 07:06 PM
Příspěvek: #1
Poraďte prosím
Dobrý den a ahoj pro ty, které znám ze školení v Turnově.

Prosím o radu. Pod heslem: kde se co zrodí, tam se i hodí, jsem si v pátek večer přivezl dva oddělky do svých nově dokončených ležanů s odklopným medníkem. Při přendavání jednoho oddělku jsme našli pouze cca 15dm2 zavíčkovaného plodu a 5dm2 staršího otevřeného plodu. Nenašli jsme nikde zakladeno ani mladší plod. Rovněž jsme nenašli matku. Podle stáří plodu matka tak cca tyden nekladla. Volal jsem to včelaři od kterého jsem to koupil, ten slíbil dodání matečníku zhruba za týden. Problém je že v tomto oddělku nejsou žádní trubci a v druhém oddělku je jen trochu zavíčkovaného trubčího plodu. S oplodněním matky to vůbec nemusí vyjít. Výpadek plodování se může protáhnout na celý duben a možná i déle. S obavy aby v oddělku nezačli klást trubčice jsem přes internet koupil oplodněnou matku. V pondělí večer jsem jí přivezl z Prahy a umístil i s klickou na rámky do včelstva. Před umístěním na rámky jsem klícku potřel namočeným prstem. Druhý den dopoledne jsem matku překontroloval ale některé včely byly zakouslé do klícky tak jsme znovu rozebrali včelstvo a rámek po rámku jsme prohlíželi a hledali zda je někde matka. Matku jsme opět nenalezli ale nalezli jsme čerstvě zakladená místa asi na dvou plástech. Rovněž jsme si všimli několika dalších včel asi 3/4 velikosti matky, které se pohybovali v těsném shluku včel zadečkem dolů po plástech jako když jsou přiravené ke kladení. Chovaním připomínali matku. pravděpodobně oddělek ovládly trubčice a matka již zřejmě nepůjde přidat?? nechá se oddělek ještě nějak zachránit? můžete poradit jak postupovat v této situaci? děkuji
Olda
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.04.2019, 07:43 PM
Příspěvek: #2
RE: Poraďte prosím
Oldo nezdá se mi, že by se tak rychle vytvořili trubčice obzvlášť, když tam je otevřený plod. To,že byly včely zakouslé, samozřejmě není dobře a něco to říká. Já bych ji tam nechal den-2 (kontrola vždy po 24 hodinách) a zkontroloval, jak se k ní chovají. Jestli není snůška, trochu je přikrm.Jak ten zakladený plod vypadal? Na dně a po stranách buňky by bylo několik vajíček, jako když je poházíš. To by pak byly trubčice. Jestli je tam pravidelně po jedné, bude tam matka. Klidně i neoplozená, tol bys ji pak musel najít, jinak matku nepřidáš. Pak bys ale řešil co s tou novou (nejlepe koupit oddělek bez matky). To, že by se vylíhlá z matečníku neoplodnila, bych neřešil. Trubci určitě budou. Já je mám 14 dní a určitě v tvém okolí jsou včelaři, kteří mají včelstva v kondici s trubci. Kdybys byl blíž, už jsem tam. Dej vědět,jak to dopadlo. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.04.2019, 08:39 PM
Příspěvek: #3
RE: Poraďte prosím
Děkuji za rychlou odpověď.
v buňkách bylo po jednom vajíčku, takže je tam matka. V tom případě mám teď matky dvě a pro tu novou nemám využití: Jedná se o matku F1 linie sklenár z rozmnožovacího chovu. chápu to tedy správně, že poznám pokud jde o neoplozenou matku, že z nakladených vajíček se vylíhnou plnohodnotní trubci? pokud to zavíčkují jako dělničinu, je tam matka původní? jen udělala z nějakého důvodu plodovou přestávku? u nás jaro vypuklo v plné síle. rozkvétá to jedno za druhým, takže přikrmovat nemusím, mají hojnost, pokud se neudělá zima. Při prohlídce po dvou dnech zásoby pěkně přibyly.
Olda
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.04.2019, 08:59 PM
Příspěvek: #4
RE: Poraďte prosím
(09.04.2019 08:39 PM)dědvlkú napsal(a):  Děkuji za rychlou odpověď.
v buňkách bylo po jednom vajíčku, takže je tam matka. V tom případě mám teď matky dvě a pro tu novou nemám využití: Jedná se o matku F1 linie sklenár z rozmnožovacího chovu. chápu to tedy správně, že poznám pokud jde o neoplozenou matku, že z nakladených vajíček se vylíhnou plnohodnotní trubci? pokud to zavíčkují jako dělničinu, je tam matka původní? jen udělala z nějakého důvodu plodovou přestávku? u nás jaro vypuklo v plné síle. rozkvétá to jedno za druhým, takže přikrmovat nemusím, mají hojnost, pokud se neudělá zima. Při prohlídce po dvou dnech zásoby pěkně přibyly.
Olda

Je to asi tak, jak píšeš. Tak máš asi matku navíc. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.04.2019, 01:03 PM
Příspěvek: #5
RE: Poraďte prosím
(09.04.2019 08:39 PM)dědvlkú napsal(a):  . Při prohlídce po dvou dnech zásoby pěkně přibyly.
Olda
Plodování utlumí jak manipulace s úlem či důkladná prohlídka, tak velká snůška, kdy zalitím plástů není kam klást. Z jara dokud vidím jakýkoli plod a není to hrboplod, netřeba se nijak vzrušovat. Co není dnes, může být za týden.
Taky, kdyby byl problém, už tam bude matečník - trubčice jsou až dlouho po vylíhnutí plodu.
Hlavně jim v tom moc nevrtat.
Hlasování: Jan Petřík (+1), Antonín Hyžík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.04.2019, 04:09 PM
Příspěvek: #6
RE: Poraďte prosím
Souhlas s tím co píše Schützmeister, s tou náhradní koupenou matkou jsem se začátečnicky ukvapil, měl jsem tomu dát více času, sám na sebe mám vztek, od včerejška jsem ale řešil dilema co s zakoupenou náhradní matkou, bezmatečný oddělek nikde na honem k sehnání, matku zamáčknout a dál se v nich nevrtat? protože stresu si již užily dost, nebo dát nové matce šanci ?
Rozhodl jsem se, dát matce šanci. Otevřel jsem na ležanu druhý vletový otvor a plodové hnízdo, tak jak bylo uspořádané bez přehazování rámků, rozdělil na dvě poloviny jako při tvorbě dalšího oddělku, zásobní plásty zůstaly po stranách plodového hnízda tak jak byly, v levé polovině plodového hnízda, kde bylo na několika plástech nově zakladeno, jsem si všiml nově od včerejška zavíčkované trubčiny a dvou naražených nouozvých matečníků,(takže včelstvo o problémové matce ví a snaží se ho vyřešit i bez mé pomoci), matku s klíckou jsem položil na pravou polovin hnízda, kde byl zavíčkovaný plod, zítra na klícce odlomím otvor a nechám to na včelách dostane tak šanci 50% na přežití, bez tohoto zásahu by jí na 100% zabily, oběma polovinám rozděleného včelstva ta zůstanou stejně létavky, pokud se to nezdaří vytánu jednoduše přepážku a včelstvo opět spojím, nebo budu mít včelstva dvě, potom rozhodnu podle potřeby. Vím, že to není ideální řešení, ale chybama se člověk učí, udělám všechno abych je neopakoval a včelkám se omlouvám pokaždé když do nich lezu.
Olda
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.04.2019, 10:21 PM
Příspěvek: #7
RE: Poraďte prosím
(09.04.2019 07:43 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  ( Kdybys byl blíž, už jsem tam. Dej vědět,jak to dopadlo. ld)
Zdravím a ahoj, dávám vědět jak to dopadlo, při rozšiřování ležanů jsem provedl kontrol přidávané matky a podařilo se, matka je živá, pravděpodobně má vyhráno a přijmou ji, ale také budu mít zřejmě další problém, je vydatná snůška a oba odděly jsou ulité sladinou, skoro všechny buňky po vyběhlém plodu zalité, žádné klasické plodové hnízdo cca do 2 dm2 starsího a zavíčkovaného plodu, na kajích plástů zakladeny úzké pásky do 2 dm2 vic místa matkám nenechali, jen nosí a nosí, mladušky nemají koho krmit, tak zrychleně přecházejí v létavky a také nosí, tuším, že nebudou mít dost odchovaných včel, aby nahradily ty upracované ze snůšky a zeslábnou. Třeba ale zase zbytečně moc přemýšlím a předbíhám (jako stou matkou) a oni si poradí i bez nás, dám jim více času.
Olda a vnuk Pepa
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.04.2019, 12:20 PM
Příspěvek: #8
RE: Poraďte prosím
Poradí, odrojí se a zase budou stavět.
A nebo jde postupně odtáčet, nebo roztáhnout krajní plásty - posunout o jeden plást do stran - oni si mezeru dostaví / a staví, na rozdíl od úplného kraje /, to lze aplikovat znovu při cca půlce hotového díla, nebo když nelze nic z toho, odebrat pylové desky a nechat stavět - ale je třeba je pak znovu brzo zužitkovat, jinak plesnivějí.
S mezistěnou to jde samozřejmě rychleji.
Lze taky přeleták - matku se starým plodištěm přehodit o kus dál / 2 metry stačí / a na původní místo dát plást s otevřeným plodem / nejlíp vajíčky / a prázdné rámky, nebo rozestavěné. Tím se stane, že stará matka bez létavek nebude omezená a rozklade se a naopak ve starém úle létavky chtě-nechtě budou stavět a nosit další sladinu, čiili bude hafo medu, než snůška pomine, bude nová matka a pak fungují zase jako roj - tedy staví jak vzteklý. Chce je pak nechat aspoň tři neděle v klidu a neplašit.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.04.2019, 12:06 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 24.04.2019 12:06 AM od Oldřich Šlegr.)
Příspěvek: #9
RE: Poraďte prosím
"Odrojí?"
Myslím ,že zatím snad ne, mají dost mísa kam růst, i co stavět, málo plodu, ne moc mladušek.
"Postupně odtáčet "
Je je dobré, taky jsme nad tím přemýšleli, ale musíme místo odtáčení a vracení zpátky, postupně vyřazovat 70% souší černých, že už loni bylo pozdě.
" posunout o jeden plást do stran "
Jo, jo tak to děláme, za to jsme ještě přidali dva stavební rámky směrem k česnu, (ležan na studeno stavbu), zkrácená přepážka a za ní, stavebními rákmky s proužky mezistěn, vystrojený ležan až do konce, kraňka potřebuje pocit prostoru ,jak nás školil Leoš.
S tím oddělkem se mi to líbí, chtěli jsem ho udělat sice později až bude více plodu, kvůli naředění kleštíka, ale takle bych se zbavil černých plástů, než to matky znovu zakladou Popřemýšlím , když nic jiné začnu odebírat med z černých plástů, jakmile to půjde, čistý med mohu pak vrátit přikrmením podle potřeby
Děkujem za konzultaci.
Olda a vnuk Pepa

"Odrojí?"
Myslím ,že zatím snad ne, mají dost mísa kam růst, i co stavět, málo plodu, ne moc mladušek.
"Postupně odtáčet "
Je je dobré, taky jsme nad tím přemýšleli, ale musíme místo odtáčení a vracení zpátky, postupně vyřazovat 70% souší černých, že už loni bylo pozdě.
" posunout o jeden plást do stran "
Jo, jo tak to děláme, za to jsme ještě přidali dva stavební rámky směrem k česnu, (ležan na studeno stavbu), zkrácená přepážka a za ní, stavebními rákmky s proužky mezistěn, vystrojený ležan až do konce, kraňka potřebuje pocit prostoru ,jak nás školil Leoš.
S tím oddělkem se mi to líbí, chtěli jsem ho udělat sice později až bude více plodu, kvůli naředění kleštíka, ale takle bych se zbavil černých plástů, než to matky znovu zakladou Popřemýšlím , když nic jiné začnu odebírat med z černých plástů, jakmile to půjde, čistý med mohu pak vrátit přikrmením podle potřeby
Děkujem za konzultaci.
Olda a vnuk Pepa
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.04.2019, 08:34 AM
Příspěvek: #10
RE: Poraďte prosím
Ještě dodám, konečně jsem se podíval jak se značí matky, abych zjistil jak je mám vlastně staré, u přidávané matky červená barva odpovídala tomu co mi chovatel řek, že je loňská, u prodejce oddělků ne, jo, jo důvěřuj ale prověřuj, signální barva matky zelenožlutá, což je v lepším případě žlutá zasloužilá matka tříletá, nebo zelená vyslužilá babička pětiletá, což mi ani nechce věřit, že by si nechaly včelky matku tak dlouho, prodejce na to, " beru matky jen z Dolu, měla tam být matka červená ' dodá matečník, tak že, oddelek z oddělku nás asi stejně nemine.

Olda a vnuk Pepa
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)