Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pesticidy
27.04.2016, 03:47 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.04.2016 12:53 PM od Debora.)
Příspěvek: #91
RE: Pesticidy
(26.04.2016 11:20 PM)Víťa napsal(a):  V České republice se kupodivu žádný včelí armagedon po zavedení neoniků nekonal. Proč?

že výzkumný ústav včelařský Dol banalizuje zlo?

"Na světě žije několik tisíc druhů včel, které se ve své úloze doplňují. Kdyby byla příroda tak poškozená, že by uhynuly všechny včely – domácí i samotářské – znamenalo by to ohrožení člověka. Zatím se nepodařilo prokázat, že by problémy byly svázány přesně s použitím neonikotinoidů, ale je dobrá předběžná opatrnost." (Dalibor Titěra)

Mě je smutno, když někdo musí nečině přihlížet na včely v křečích, zmrzačené včely, plazící se včely po chodníku, nebo včely s bílým zadečkem.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.04.2016, 08:59 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.04.2016 01:47 PM od Rasťo 71.)
Příspěvek: #92
RE: Pesticidy
U nás sa v 70 tich a 80 tich rokoch používal herbicíd ,,POLNÁ SKUPINA, tetky s motykami na bicykloch! Herbicídy sa dávali len do husto siatych obilnín , aj to v čase keď ešte alebo už včely nelietali! A ak sa išlo striekať , tak družstevníci alebo ŠM minimálne dva dni pred postrekom upozornili včelárov miestnym rozhlasom! Väčšina včelárov pracovala v polno-výrobe , takže aj tak o tom vedeli!
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.04.2016, 10:20 AM
Příspěvek: #93
RE: Pesticidy
Myslím, že u nás se také začíná něco dít ohledně ústupu nebo otázek kolem neonikotinoidů (tak jsem to v podtextu vycítil). Nedávno jsem byl na schůzce s jedním vědeckým týmem (snad to tak mohu nazvat), který se tím zabývá a dozvěděl jsem se docela zajímavé věci. Začíná se zřejmě uvažovat o jiném používání těch klasických pesticidů tak, aby to včelám neškodilo nebo co nejméně. Tedy hledají se cesty a to je dobře. I pro mne praktika, jsou názory z akademické, resp. spíše teoretické půdy zajímavé a potřebné. Možná to v tomto případě fungovalo i naopak. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Debora (+1), Víťa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.04.2016, 02:50 PM
Příspěvek: #94
RE: Pesticidy
V roce 1828 izoloval Reimann a Posselt alkaloid rostliny tabáku a koncem 18. století byl velmi rozšířenou součástí mnoha pesticidů. Ve 20. století se pesticidy na bázi nikotinu přestávali používat. Jako důvody byli uvedeny krátká účinnost nikotinu a vysoká toxicita pro teplokrevné živočichy, která vedla k častým nehodám. Z toho důvodu bylo používání nikotinu pro ochranu rostlin v sedmdesátých letech 20. století v Německu zakázáno.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.04.2016, 04:47 PM
Příspěvek: #95
RE: Pesticidy
Přírodní insekticidy nejsou žádná selanka, to je známá věc Smile.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.04.2016, 01:18 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.04.2016 01:23 PM od Víťa.)
Příspěvek: #96
RE: Pesticidy
(27.04.2016 03:47 AM)Debora napsal(a):  že výzkumný ústav včelařský Dol banalizuje zlo?
Banalizuju ho já. Posledních 25 včelařím uprostřed řepkových lánů, a posledních asi 20 let tedy nevyhnutelně intenzivně s neoniky. Nejdřív s těmi dnes zakázanými (imidacloprid) a od roku 2013 jen s těmi dosud povolenými (zejména tedy s thiaklopridem). Celých těch 25 let zimuju převážně na řepkovém medu, takže včely mají zřejmě celoroční a stálý přísun neoniků. Co na to včely? Zdraví je víceméně podobné. Začátkem 90. let mě trápilo hodně zvápenatění, to je pryč. Posledních 20 let ani jedna bílá kukla na podložce. Nyní se častěji se objevuje DWV, ale nijak fatálně. Nosema sporadicky, ojedinělá včelstva. Síla včelstev se víceméně nemění. Výnosy medu víceméně stálé. Úhynový rok (80 %) jsem měl jediný - v roce 2007. Ten by asi šlo přičíst na vrub neonikům, kdyby člověk chtěl. Ale v té době jsem měl jiné starosti a na včely poněkud kašlal. Takže nevím. V ostatních letech úhyny od 0 do dvou včelstev z desíti. Nic mimořádného. Proti varoáze postupuju pořád stejně: 1-3 fumigace amitrazem. V létě nic. Takže ani nějakou vyšší senzitivitu vůči nemocem nemůžu potvrdit. Teprve od loňska jsem některá včelstva přestal léčit úplně nebo léčil jen kyselinami tedy i v létě. Zákaz moření osiva řepky imidaclopridem v roce 2013 přinesl jeden až dva postřiky navíc. Většinou na podzim, tak to snad nevadí. Ale používá se většinou Nurelle D a to je jeden z přípravků vysoce toxických pro včely (organofosfát). A když mám včely 20 m od pole... Za 14 dní mě čeká další dávka neoniků, přípravkem Bariard (thiakloprid) ve směsi s fungicidem Pictor do plného květu řepky. Nemám z toho radost, ale vím už ze zkušenosti, že moje včely to zvládnou. Zvládly to už mnohokrát. Pokud by někdo zakázal neoniky, nestane se vůbec nic. Nahradí je pyrethroidy a organofosfáty a ty opravdu nejsou nic lepšího. Jediná cesta ven jsou nové přípravky nebo jiné postupy, jestli se tedy na nějaké podaří přijít. A to je velká otázka. A pak hlavně - radikální omezení výroby biopaliv, protože při současných výměrách o omezení chemie nemůže být myslím řeč.

Ještě bych přidal zkušenost svého dědy: ten včelařil za první republiky a po válce toho nechal, protože měl dvakrát za sebou úhyny 100 %. Padl mu celý včelín, nakoupil roje, obnovil počet a znovu totéž. A v to v době, kdy nebylo ani DDT, ani organofosfáty, ani neoniky a světe dif se, ani varoóza!
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.04.2016, 02:07 PM
Příspěvek: #97
RE: Pesticidy
Máš pravdu, v přírodě neexistuje problém, člověk si jej vytváří sám. Aby člověk mohl vytvořit ilusi problému, musí vynaložit značné množství energie, musí rozštěpit atomová jádra své duše.
Hlasování: tondabh (+1), Víťa (+1), Rasťo 71 (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.05.2016, 04:27 PM
Příspěvek: #98
RE: Pesticidy
Viťa: a to já jsem zase fanda biopaliv. Teď pěstuju hlavně břízky .. teda ony se pěstují samy. A chystám se zvyšovat podíl vrb pro včely. Pesticidy na to nestříkám žádný. Big Grin
Ps. to stříkání v době květu mě zarazilo .. to opravdu dělají? Sad mám řepky v okolí docela dost

Ps2. nevíte někdo o nějakých dřevinách, které kvetou v době květu řepky a jsou pro včely podobně lákavé nebo lákavější?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.05.2016, 07:09 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 08.05.2016 07:11 PM od straka.)
Příspěvek: #99
RE: Pesticidy
Chceme čistou atmosfěru, normální počasí, modrou oblohu, horko včelám nevadí,
(asi byly zvyklé na teplotu kolem 35°C),dostatek povrchové i spodní vody.
¨ Kdo tomu ubližuje půjde do paralelního vesmíru, at si užije negativních myšlenek.
V Evropě nesmí být válka!
Modro už se daří! Ted chceme povrchovou i spodní vodu! potom to další
Straka Dehtín
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.05.2016, 02:47 PM
Příspěvek: #100
RE: Pesticidy
(08.05.2016 04:27 PM)lyn_x napsal(a):  Viťa: a to já jsem zase fanda biopaliv. Teď pěstuju hlavně břízky .. teda ony se pěstují samy. A chystám se zvyšovat podíl vrb pro včely. Pesticidy na to nestříkám žádný. Big Grin
Ps. to stříkání v době květu mě zarazilo .. to opravdu dělají? Sad mám řepky v okolí docela dost

Ps2. nevíte někdo o nějakých dřevinách, které kvetou v době květu řepky a jsou pro včely podobně lákavé nebo lákavější?
Když u mne začala kvést řepka , okamžitě přastyly chodit na pampelišky. dnes odkvetly třešně tak jedině včely aktivně chodí na velké staré vysokmeny jabloní. Obdobné je to s lípami, jasne preferují obrovské koruny satrých lip, mladé i kyž kvetou příliš nenavštěvují. Preferují jedno místo s velkou nabídkou. Někde jsm četl včely nepotřebují mnohé ale mnoho stejného na jednom místě. Proto vyhrává řepka.

Jindřich
Hlasování: lyn_x (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)