Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Péče letošní o oddělky
22.06.2022, 05:29 PM
Příspěvek: #171
RE: Péče letošní o oddělky
Já těsto dávám zezadu do podmetu (mám vysoký). Oni si pro to dojdou. A nemusím řešit rám, tepelnou stabilitu a rušení je výrazně menší. Obal naříznu, částečně odklopím a dám do podmetu na podložku. Zavřu česno, nechám očko v 1.NN. Ale jen v případě, že mám zasíťované dno a podložka nezakrývá celé síto. V očekávaných letních vedrech to jen přes očko neuchladí.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.06.2022, 09:07 PM
Příspěvek: #172
RE: Péče letošní o oddělky
Ramek velikosti nastavku vysoký 2,5cm

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Jiří Sláma (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.06.2022, 11:57 AM
Příspěvek: #173
RE: Péče letošní o oddělky
Ten rámek mám taky. Jediná nevýhoda je ta, že mezeru mezi horními loučkami a fólií prostavují divočinou.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.06.2022, 11:10 PM
Příspěvek: #174
RE: Péče letošní o oddělky
(23.06.2022 11:57 AM)Pavel Cirman napsal(a):  Ten rámek mám taky. Jediná nevýhoda je ta, že mezeru mezi horními loučkami a fólií prostavují divočinou.
Samozřejmě se prostavováním vršku včely snaží zamezi úniku tepla, myslí dopředu již se připravují až zima přijde. Nic na světě nedává jen výhody ale i nevýhody jde o poměr mezi tím. Někdy mi staví i v rámečku výšky cca 5 cm plásty od loučky směrem vzůru.

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.07.2022, 12:57 PM
Příspěvek: #175
RE: Péče letošní o oddělky
Prosím zkušené - jak se pozná tichá loupež?
A také pokud chci slabším oddělkům pomoci přidáním zásobního plástu s pylem, kam jej nejlépe umístit - hned vedle plodu (bych si myslel) nebo až na kraj před zásoby sladiny?
Děkuji

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.07.2022, 08:36 PM
Příspěvek: #176
RE: Péče letošní o oddělky
S tím mám letos jistou zkušenost - nezvykle rušno u česna - i vpodvečer - někdy je to jen "o něco málo rušnější" než jinde . Včely nebojují a vypadají při bližším pohledu celkem spokojeně. Nenosí moc pylu.
Při běžný loupeži kromě soubojů u česna obletujou úl a hledají škvíry kudy dovnitř.. Myslím, že existujou i mezistupně mezi obojím.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.07.2022, 09:25 AM
Příspěvek: #177
RE: Péče letošní o oddělky
Tichou loupež poznám podle toho, ze oddelek nemá žádné zásoby. Tak ho nakrmim ještě jednou a když ani potom nemá žádné zásoby odvezu ho někam pryč . Buď se vzpamatuje nebo ne. Ztráty jsou povoleny. Zrovna tak pomoc ramkem s pylem. Nedělám …pomáhám jim krmenim a tak jediná jejich starost je pyl. Samozřejmě jde poznat vcelu , která startuje z úlu těžká ale rozhodují ty zásoby.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.08.2023, 05:16 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 09.08.2023 05:18 PM od Rastislav Rosa.)
Příspěvek: #178
RE: Péče letošní o oddělky
Dá sa takýto odloženec (ako je v Jirkovom videu), v takejto sile a množstve plodu, zimovať aj na 2x9 rámikov, ak je k dispozícií 8-9 rámikov so spracovanými zásobami?


Langstroth 2/3; Čechoslovák 37x30, 37x14,7; 170 m n.m. Piešťany - Považský Inovec
Warré - trámiky, Chynorany (okr. Partizánske) 180 m n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.08.2023, 08:31 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 10.08.2023 08:35 AM od Jiří Marx.)
Příspěvek: #179
RE: Péče letošní o oddělky
Určitě dá. Já dávám tak 5 se zásobami a Mezisteny či volnou stavbu ať staví. A ještě chvíli krmim. Ale tak max do pulky září. Silné přestavam krmit dřív. Tenhle oddelek je na letos na plných 5NN nanosil si dostatek zásob , postavil si 3 nastavky.

    .
Tohle je on

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Rastislav Rosa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.08.2023, 09:37 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 11.08.2023 09:41 AM od Pavel Cirman.)
Příspěvek: #180
RE: Péče letošní o oddělky
Hezký oddělek. Mě by zajímalo, kolik rámků z těch pěti nástavků bylo s mezistěnami a kolik bylo s volnou stavbou?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)