Forum Šance pro včely
Péče letošní o oddělky - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Pro začátečníky (/forum-Pro-zacatecniky)
+--- Téma: Péče letošní o oddělky (/tema-Pece-letosni-o-oddelky)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Všechny stránky


Péče letošní o oddělky - Veronika Hajníková - 14.06.2018 11:18 AM

Dobrý den, mám čtyři nové (červnové) oddělky (pět rámků L 2/3), z Leošových stránek jsem si stáhla návod - Jak můžeme ošetřovat letošní oddělek. Ráda bych se zeptala pana Leoše nebo i dalších zkušených včelařů, zda tento návod odpovídá vašim aktuálním zkušenostem. Jde mi například o to, že v návodu uvádíte ošetření včelstva KM ale ve vaší přednášce zase říkáte, že byste oddělky neošetřoval. A jsou tu i jiné věci, takže svůj dotaz zkusím trochu zpřehlednit.

1) léčení - mám léčit oddělek KM preventivně nebo jen v případě potřeby? Jak poznám, že je potřeba léčit?
2) krmení - čím nejlépe oddělek přikrmovat, když nemám k dispozici medné plásty z jiných včelstev. Odhaduji že asi těstem, ale dá se nějak říci jaké množství?
3) prohazování rámků - v návodu uvádíte přemísťování rámků s plodem do přidaných nástavků a ve videu zase říkáte, že je to nejlepší způsob jak si rozšířit kleštíka. Jak to tedy je?

Moc děkuji za odpověď..


RE: Péče letošní o oddělky - Kocidzin - 14.06.2018 08:26 PM

Já se taky jako zacinajici připojuji k výše uvedeným dotazum. Veronika asi urcite myslela toto vide:

1) mám pocit, že preventivní léčení nemá smysl, pouze v případě potřeby, tedy pokud je na včelách kleštík (nebo je spad na monitorovací podložce). Preventivně léčit může jen někdo, kdo nechodí ke včelám, ale vše plánuje někde z kancelaře, tedy neví o mých včelách mnoho, ale jde mu jen o dotace na lečiva...

2) když nemám medné zásoby, které bych mohl dát oddělku, pak asi cukrový rostok. Loni jsem dával 1:1, kilo cukru a litr vody. Rozpustene nalit do krmitka, krmit cca 1x za 3 dny. Vím, že cukr není nejlepší, ale když med není, prece je nenecham umirat v zime hlady. Letos jsem na tom už lépe, ale stejně nemám medne zasoby pro všechny nové oddělky, takže dostanou i trochu cukru.

3) Nedostavene ramky (prazdne rámky) dávám co nejblíž k ose (stredu - hned vedle plodu), nejsem si jistý, ale až budu mít dva nástavky, tak nedostavene rámky (zase vedle plodu, který je v ose) dolu. Chce to obcas opatrne nakukovat pres folii (dám treba o dva rámky mene, abych videl) nebo pres ocko.

Neber(te) to, co tady píšu za odpověď, je to jen můj přístup a můj pohled na věc na základě (snad spravných a aktuálních) informací zveřejněných v různých vláknech zde na foru. Leoš nebo jiný zkušený se brzy ozvou. Smile


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 14.06.2018 10:05 PM

Péče o oddelky spočívá v krmeni krmeni ještě jednou krmeni a pak rozšiřování. Oddelek za současné snusky musí být krmen. Používám invertni těsto nekazi se, vcelam nevoní tak je nižší riziko loupeže. A hlavně testem vcely tzv neulejete. Když se dává tekutého moc zaplní si tím všechny buňky a matka nemá kam klást. Na teste hezky staví a berou si ho jen kolik potřebuji . Pozor na jednu věc těsto v 2,5 kg pytliku se používá jinak než 15 kg kostky.
Preventivní léčení není nutné hezky počkejte až bude oddelek bez plodu a pak použijte léčení. Pouze v případě silného napadeni bych to nějak těšil již teď. Ramky neprehazuji ať staví co potřebuji pouze při přidávání druhého nastavku prevesit jeden či dva plasty nahoru do středu nastavku. Zbytek stavba. Jo a v září je nakrmil tekutym krmenim


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 14.06.2018 11:23 PM

(14.06.2018 11:18 AM)Veronika napsal(a):  Dobrý den, mám čtyři nové (červnové) oddělky (pět rámků L 2/3), z Leošových stránek jsem si stáhla návod - Jak můžeme ošetřovat letošní oddělek. Ráda bych se zeptala pana Leoše nebo i dalších zkušených včelařů, zda tento návod odpovídá vašim aktuálním zkušenostem. Jde mi například o to, že v návodu uvádíte ošetření včelstva KM ale ve vaší přednášce zase říkáte, že byste oddělky neošetřoval. A jsou tu i jiné věci, takže svůj dotaz zkusím trochu zpřehlednit.

1) léčení - mám léčit oddělek KM preventivně nebo jen v případě potřeby? Jak poznám, že je potřeba léčit?
2) krmení - čím nejlépe oddělek přikrmovat, když nemám k dispozici medné plásty z jiných včelstev. Odhaduji že asi těstem, ale dá se nějak říci jaké množství?
3) prohazování rámků - v návodu uvádíte přemísťování rámků s plodem do přidaných nástavků a ve videu zase říkáte, že je to nejlepší způsob jak si rozšířit kleštíka. Jak to tedy je?

Moc děkuji za odpověď..

1) Upřímně řečeno, to je proto, že ne každý v určitou dobu jsme pro určitou informaci dorostli.
Nesetkal jsem se začátečníkem, který by zvládl vedení včelstev bez chemie ihned. To říkají ti tzv. dušičkáři, kteří v dobré víře působí myšlence a praxi vedení včelstev co nejblíže přírodě velké škody a pak jsou zklamáni a někdy se z nich i stávají ti nejzarputilejší škůdci této cesty.Málo kdo je tak veliký, že si přizná, že něco neumí. Je skutečně jen hrstka lidí, kteří tímto směrem žijí beze zbytku. Včelařit blízko přírodě je velmi komplexní záležitost a vůbec to není třeba o tom v čem včelařím.
Ten návod je určen tedy především pro začínající, aby neuškodili okolí. Již jste také asi dorazila k mému výroku, že nesmíme ohrožovat své okolí. Pokud to ještě neumím, je třeba být opatrný. Víte já včelařím letos 55 sezónu a k této cestě se vlastně dostávám celou tuto dobu postupně. Třeba od r. 1992 jsem zavedl mednou komoru(vše má samozřejmě svůj náběh ,dobu ověřování, to bylo před tím a je to popsáno jak.........), od r. 2005 volnou stavbu tehdy u 100ky včelstev..... atd, atd. Vše mělo svůj náběh a také včelaření bez chemie. Na rozdíl od vás jsem tehdy neměl prakticky možnost se o někoho opřít a vyzobával jsem si jen zrníčka z praxe druhých, ale především té své, svých zkušeností.
Ano já to už nedělám protože už mám v sobě určitý algoritmus, podle kterého postupuji, rozpoznám které včelstvo má jakou strategii přežití.... Je to určitý program. To vše se dá naučit, ale nejde se to naučit jen čtením. Za tu dobu co včelařím vím, že když člověk skutečně pro něco dospěje, pochopí i to co se mu nyní zdá divné, nepravděpodobné, co dříve vůbec nechápal a stačí mu slovo, věta v určitém kontextu. Proto už také nedávám informace, které jsem draze nabyl, jen tak, půrotože jsou pro většinu lidí předčasné a tedy neuchopitelné. Stačí jedna věta a vím, koho mám před sebou. Jestli začínajícího, chlubila, zvědavce ......... Cesta o které se musí mluvit, není skutečnou cestou. Buď je něco ve mně nebo není. Mohu to ale do sebe dostat a proces učení není jen čtení nějakých informací. Je prostě třeba jen jít (včelařit a učit se). Nejsou jednoduché cesty, ty vedou jen do pekla. Jednoduché se to zdá, až když mi něco funguje. Ten balast, chyby samozřejmě nikdo neříká, proto to někdy vypadá tak snadně. Jenže dnes mohu říci, že včelaření bez chemie je sice jednoduché, ale ne snadné. Nikdo mne nepřesvědčí o tom, že včelaři (spíš jen ti, co včely mají), třeba kleštíka potřebují, aby si mohli dokazovat své ego, pro nic víc. Jestli vědomě nebo nevědomě, to nechci o nikom tvrdit. Výjimkou jsou právě začínající, ti musí něčím projít nebo padnout, jinak to nejde. Proto mají nárok na info.
2) Krmení, zase není jednotná záležitost. Tekuté krmivo včely lépe zpracovávají. včely se méně upracují. Těsto je pohodlné, včely ho odebírají pomaleji a silnému včelstvu rozhodně nevadí nebo nevadí tolik. Třeba pro pozdní chov trubců je to skoro ideální. Záleží tedy na tom v jakém stavu je včelstvo, oddělek, smetenec, roj a také co svým zásahem sleduji, jakou situaci z přírody napodobuji. Dnes jsem dával oddělku s přidávanou matkou 1 l tekuté krmivo právě proto, že včely neslídí, ale oddělkem, musí proudit krmivo aby včely matku lépe přijaly. No a množství? Musím vědět, co chci, chci aby se oddělek rozvíjel nebo chci včelstvo dokmit na zimu? Pro rozvoj oddělku je třeba krmit pozvolně, nejlépe po malých dávkách třeba. Ale nesmím včely upracovat předčasně, než splnily své poslání. Do normálního režimu se oddělek dostává až když vyběhne druhá generace včel, to jsou 2 měsíce. To jsou všechno věci, které se musí brát v potaz. Musím vědět, kolik zásob se vejde do plástu, kolik zásob spotřebuje přes zimu a pod.
3) No to je právě tím úhlem pohledu. Toto , co je ve schématu je něco jiného, než záměna nástavků (ne rámků i když v těch nástavcích rámky jsou, vlastně plásty). Té záměně nástavků se říká také rotace a používá se ke zvýšení ploch plodu a tím i výnosů. U oddělku (5 plástů) je to ale jinak. Jednak oddělek není včelstvo. Je ve stádiu rozvoje, tedy to co už v tuto dobu má včelstvo dávno za sebou (pokud jej neuvrhnu nějakým zásahem zpět do stadia rozvoje). No a vy potřebujete aby se oddělek rozvíjel, nebo si to přejete. Jistě je možné, že se takto šíří trochu roztoč, ale pokud se na to schéma podíváte a budete vědět, kde se v tu chvíli V.d na něm nachází, zjistíte, že tomu tak docela není, vlastně skoro vůbec ne, protože zůstává v prosorách, kde se nacházel před tím převěšením toho 1 plástu). Ono je také vždy něco za něco.
Nehledě na to, že právě u toho oddělku, alespoň já potřebuji zjistit, co v něm je. To je hlavně o té genetice. Jestli to tak vidíte vy, to nevím. U mně je každá situace svým způsobem hraniční a určitým testem, tak jako pro včely v přírodě.
Začínající by měl zvládnout pár věcí a pak uvidí, kudy vede jeho cesta. Musí umět množit včely a matky. Jinak bude začínající na věky věkův a bude stále na někom, něčem závislý. Pak by měl (teda podle mne) umět napodobovat trochu život včelstva v přírodě (nebo alespoň umět vybudovat z oddělku včelstvo). Určitě by měl znát biologii, fyziologii......... atd. (třeba za jak dlouho se vylíhne včela z vajíčka, jaké jsou kasty včel, jak dlouho žije a kdy a co je k tomu třeba a pod.) učit se to nejtěžší, tedy umět pozorovat, rozpoznávat. Když tohle fórum kluci založili, byl jsem proti. Měl jsem zcela jiné představy. Život ale ukázal že to takto vyhovuje většině a koncentrované učení není každý schopen nebo ochoten absolvovat. Takto se zde můžete zeptat na cokoliv a vybrat informace, které jsou právě pro každého aktuální.
Je třeba ale vědět, že třeba fotbal se nadá naučit tím, že sleduji video těch nejlepších hráčů. Bez tréninku a vydání vlastní energie to nejde a nejde to v ničem. Jedno ale mají ti nejlepší hráči společné, lásku, zájem a ochotu pracovat. Právě ta ochota vydat vlastní energii určuje, kam každý až chce dojít, kterým směrem chce jít. Jinak stále funguje můj soukromý email, můžete mi napsat konkrétní dotaz.
ld


RE: Péče letošní o oddělky - schützmeister - 15.06.2018 12:50 PM

Ještě přidám technické zkušenosti.
0. Na to otázka nebyla, ale je to podle mě důležitější, jak předešlé. Není-li oddělek na 1VN, vyplatí se dát do stran styrodurové přepážky, nebo jiné zateplení. Dělá to divy.
1. koupené oddělky bývají přeléčené. KM na oddělek nedávám - moc razantní. Při zamořeném roji gabon nebo Tymovar, s rozumem. V zimě už se nic nedožene.
2. krmení : rámkové krmítko je dobré, leč lehce nepřiměřeně drahé. Osvědčilo se pytlíkované krmivo - těsto je dobré dlouhodobě, udělat do pytlíku jen díru na prst a vystačí s tím dlouho. Pro rychlé doplnění či stavbu pytlík invertu - zase nahoře díra na prst. Netopí se, jak to dělají nevím. Vyberou do sucha. Buď do vyššího podmetu, nebo NN nástavku navrch. Tam lze přidat i dvě tři vystavené souše a maj to jako skladovací prostor. Pak lze tlačit roztok rychleji bez problému se zanášením plodiště.
Invert ale je spíše na rozjezd - dokrmení lépe cukrem. Po invertu maj z jara průjem.
4. vyplatí se eventuelní staré plásty bez plodu či minimem s oddělku vyndat. Jestli je nějaká fakt zábrana rozvoje oddělku, tak to jsou černý plásty. Je to horší, jak roztoči.


RE: Péče letošní o oddělky - Veronika Hajníková - 16.06.2018 01:51 PM

Děkuji Leošovi i všem ostatním za odpovědi na mé otázky, zkusím se s tím nějak popasovat s respektem ke včelám i ostatním včelařům..


RE: Péče letošní o oddělky - Karol Lamacz - 23.06.2018 01:03 PM

Zdravím všechny. Je postup spojování oddělků v tuto dobu přes noviny vhodný?

Oddělky vytvořené 13. a 16. 5. (jeden plodový + dva zásobní + dva prázdné rámky, na dva dny zavřené ve sklepě, pak na stanoviště+krmeny). Po 4 dnech kontrola - matečníky měly oba oddělky naražené. V prvním matka krásně klade a jsou připraveny na přesun do nástavku a v druhém si matku nevychovaly, nebo se ztratila(kontrola minulý víkend).

Ty s matkou bych přesunul do celého nástavku a nad ně přes noviny do druhého včely z druhého oddělku bez matky.
Díky za radu.





Langstroth 2/3, volná stavba, loňský začátečník


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 23.06.2018 07:31 PM

Nedělal bych to. V tom bez matky to budou jen starý rakety a ty moc přátelské nejsou. V tom s matkou ještě není vyběhlá první generace, stále nestabilní jednotka, 4 včely v 5ti řadách. Radši bych ty bez matky smetl do rojáku, pořádně proklepal, postříkal vodu z mlhovky a nechal vžebrat do nějakýho včelstva. Mladý oddělek bych posílil včelami z plástů s medem nebo plodových plástů (bez matky!!!) a udělal totéž, co jsem napsal předešle (počet by neměl přesahovat původní osazenstvo, pro jistotu). Taková brigádička je neuvěřitelné povzbuzení pro oddělek a když je včel nadbytek...... Samozřejmě nejlépe ten postup obrátit, tj nejprve posílit oddělek a pak teprve zrušit ten bezmatečný.

Nebo můžeš do bezmatečného oddělku dát 1-2 zavíčkované plodové plásty bez včel z nějakého produkčního včelstva a matečník nebo plást s otevřeným plodem. Času zatím dost a oddělek, matka navíc se hodí. Vybírat můžeš jen když máš nadbytek. Navíc se začneš učit ředit poplulaci V.d.(ty zavíčkované plásty plodu). To by mělo být tak samozřejmé jako, že dýcháš ld


RE: Péče letošní o oddělky - Karol Lamacz - 23.06.2018 11:51 PM

Udělám obojí - přidám brigádičku při přesunutí do nástavku i zavíčkovaný a otevřený plod do druhého bez matky.
Díky za radu.
Karol


RE: Péče letošní o oddělky - Karol Lamacz - 17.07.2018 02:28 PM

Jak zabránit loupeži oddělků na stejném stanovišti?

Mám 4 oddělky (viz můj předcházející příspěvek).

Kontrola 4.7. - v jednom starším matka krásně kladla, ve druhém se ztratila, takže dodány 2 plodové plásty + další 2 oddělky cca měsíc staré.

Kontrola 11.7. - nejstarší oddělkek s kladoucí matkou totálně vyčištěn, úplně sucho, bez zásob a bez plodu+hromada mrtvých včel(celkem dost včel ale zůstalo). Ten druhý starší s přidanými plásty a s naraženými matečníky zatím odolává.

Kontrola 16.7. Oba mladší(tvořené 4.6.) bez matky - v jednom nějaké nezavíčkované larvy a nové matečníky?!(zřejmě přišly o novou matku) - včera celý den frontální útok, po otevření a zakouření všechny včely vylítly ven, druhý oddělek si matku nevychovaly.

Chyba je ve mně - podcenil jsem krmení cukrem - sice stropní krmítko, ale něco jim zůstalo i druhý den...netušil jsem, že je to takový šrumecHuh


Jinak měly otevřená očka na tu menší dírku - teď tak sotva na 1včelu. Zrušil jsem včera krmítka a pod folii dal placku invertu. Včera vyloupený oddělek jsem úplně zrušil, zbytky zásob a plodu jsem dal do dříve vyloupeného oddělku, kde zůstalo ještě dost včel a přidal jim 2 plodové plásty. Včely ze zrušeného oddělku se snažily(a vypadalo to úspěšně) vžebrat do zbývajících. Dnes prší a bude i další 3 dny, takže se to zklidnilo.

Totéž chci udělat s druhým oddělkem(z 4.6.) , který matku nemá, má ale zásoby a dost včel- přidám dnes 2 plodové plásty.

Je vidět, že loupení je důkladné. Lze to nějak utlumit? Nebo se musí přenést na jiné stanoviště, které nemámSad, nebo o 500metrů dál na velké zahradě?

PS Tak jak jsem z prvního roku včelaření nadšen, tak tohle mi trochu srazilo hřebínek, ale za blbost se platí. No možná mi nakonec z těch oddělků zůstanou jen krásně vyčištěné souše na příští rokDodgy