Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Péče letošní o oddělky
14.11.2021, 12:44 PM
Příspěvek: #121
RE: Péče letošní o oddělky
Samozejmě, že je to normální stav. Někdy se obě jednotky spojí až kolem vánoc, někdy až na jaře. To, že pak plodují, je logické. Tipnul bych si, že ty dva oddělky jsou ve 2NN. Jo, nenapsal jsi nic o česnech, což je zásadní věc. Hlavně nevymýšlej blbosti a nech je. Jen pak zavři očka horní jednotky. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.11.2021, 01:33 PM
Příspěvek: #122
RE: Péče letošní o oddělky
Zdravím Leoši.
Díky za reakci. Včelstva mají česna zúžená na 1x15 cm od konce srpna + nad sestavou navíc 1NN zcela prázdný.
A ano jsou to ty na 2NN, ale i jedno na 1NN(pěkný silný oddělek).

Právě, že jsem se nechtěl nijak angažovat. Holky jsou po dodání zásob(slabá letošní snůška) po slunovratu už bez mého zásahu. Jenom to česno a prázdný nástavek v srpnu.
Karol

Mistřovice, 330 m.n.m., 13x Langstroth 2/3, volná stavba, medná komora
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.11.2021, 02:09 PM
Příspěvek: #123
RE: Péče letošní o oddělky
Já třeba oddělek ve 2NN raději vyzimuji zvlášť a to včelstvo ,kam jsem ho chtěl připojit ,za rok využiji na oddělky nebo je spojím až na jaře.
To ale není podstatné. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.11.2021, 01:16 PM
Příspěvek: #124
RE: Péče letošní o oddělky
Přidáváním oddělků na včelstva sleduji nejen výměnu matky, ale i posílení včelstva pro brzkou jarní snůšku.
Po 3 letech zjišťuji, že mám u domu jen jednu a to jarní snůšku, která končí v půli května. Někdy na přelomu červen/červenec si Vigorky nanosí něco málo z lesa. Ale je to nevýznamný přínos. Včelstva, která si z jarní snůšky nenanosí jsou v létě na suchu. Nebo, když bylo u nás letos chladné jaro a jabloně srazily kroupy, bylo třeba výrazně dokrmit. Oddělky bez krmení ani ťuk.

No a slibuji si, že to z tohoto hlediska bude efektivnější, než spojení na jaře.

PS Pro mně by byla optimální Vigorka, která je v průběhu června a července velmi skromná na zásoby a omezuje plodování, ale která by zimovala na 4NN a měla silný jarní rozvojBig Grin

Mistřovice, 330 m.n.m., 13x Langstroth 2/3, volná stavba, medná komora
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.11.2021, 04:45 PM
Příspěvek: #125
RE: Péče letošní o oddělky
Jaká máš kriteria pro výměnu matky??Já před zimou spojuji včelstva jen výjimečně. Každé včelstvo at si bojuje za svý,jen tak se pozná, co v nich může být.

Jestliže chceš mít na zimu a na jaro silná včelstva , musíš na to jít jinak. Velikost zimní generace určuje množství zásob v úlu v červnu!!! a taky velikost. Několikrát vytáčená včelstva jsou na tom s velikostí zimní generace nejhůřr a proto se pak krmní dlouhodobě v srpnu a září a znovu se rozplodovávají se všemi negativními důsledky. Dá se to řešit tak, že se tam ten med nechá, vytočí se kolem 10.7. a hned se dokrmí velkými dávkami. To má za nevýhodu to, že od konce snůšky může být spotřebováno hodně medu. Ovšem výživa zimní generace je prvotřídní.

Nebo zkus pár včelstev vytočit ihned po skončení jarní snůšky (po řepce) a to tak, že zavíčkované plásty se vytočí nezavíčkované se dají druhé části včelstev. No a na takové včely se posadí dva nástavky (volná stavba či mezistěny z vlastního vosku se soušovým jádrem) a krmí se až do konce června cukrem 35-50 kg. nic jiného není třeba, Uvidíš v jaké síle budou zimovat, jen doporučují kvalitní matku buď přirozeně vzniklou nebo z vajíčka. Zimuji je na 5-6NN a chomáč bývá ve čtyřech NN, takové včely mají přínosy už z jívy a dotáhnou to klidně na 8NN.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.11.2021, 05:39 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.11.2021 05:41 PM od Karol Lamacz.)
Příspěvek: #126
RE: Péče letošní o oddělky
Ahoj Jirko a díky za odpověď.

Nechal jsem 1/3 oddělků přezimovat a 2/3 nasadil na hlavní včelstva. Ta výměna matky s přidáním dalších včel kvůli jarní síle je moje letošní první zkouška. Kombajny jsem vyzkoušel loni u 3 včelstev z 9 (celý červen) a výsledek se nedostavil - nechal jsem jim 5NN, 2NN plné zásob měly nad hlavou a od července do nich nijak nezasahoval a ony stejně si poměrně výrazně zredukovaly stav. Jarní výkon nepřesvědčil. Přičítám to Vigorce, se kterou jsem před 4 lety začal včelařit(současně moje F1), protože jediný úl, kde byla linie Praděd zimovala v 2x takové síle a nebyl to kombajn. Takže letos tam mám oddělky - Vigorku z jiného zdroje(původně to byly od př. Gruny z jižní Moravy), svoje "pradědky" a Singerku(z matečníků) od velkého včelaře v okolí. Tím chci nejprve vyzkoušet co se mi zde přibližně bude z hlediska snůšky hodit. A ta snůška je opravdu jen do poloviny května( za ty 3 roky co včelařím), žádná řepka a ani jiné hospodářské plodiny. Trošku z lesa si Vigorky donesly.

Takže řeším teď to, o čem jste se bavili s Romanem ve vedlejším vlákně. Příští rok poběží kombajny z části i u těch masařek.

Selekční kritéria - zatím v podstatě žádná=začínám(množil jsem z těch "nejlepších"). Příští rok chci min 1/3 včelstev mít "bokem", tzn. bez vytáčení a s max prostorem( v ostatních vše stejně, ale něco vytočím). V době slunovratu odeberu horní plodový nástavek jako jediné opatření a pak už jen pozorovat na česně...a i na podložkách, i když Leoš říká, že je to zbytečné, tak pro mně, jako začátečníka to může mít význam-např. sledování groomingu.
Z těch nejvitálnějších budu pak množit a dodávat genetiku do produkčních, ze kterých vytáčím. Ale uvidím, jak se to vyvrbí.

Tu selekci na odolnost chci skloubit s genetikou přizpůsobenou místu. Tzn. kdybych mohl odebírat přebytky v období velikonoc, tak to je značka optimálSmile. Ale uvidím. U těch včelstev na genetiku by mi nevadilo, kdybych i dokrmoval. Stejně bych z nich vybíral pak i ty, které se dokrmovaly nejmíň.

PS No a hledám ještě další stanoviště, kde bude snůška bohatší.

Mistřovice, 330 m.n.m., 13x Langstroth 2/3, volná stavba, medná komora
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.11.2021, 01:04 PM
Příspěvek: #127
RE: Péče letošní o oddělky
No to jsem zvědav jak se ti tahle genetika protřibi. Ve tvých podmínkách. Kombajn z Vigorek asi opravdu nemá smysl. Podivej se po okolí zda by někdo neměl opravdu místní materiál.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.11.2021, 05:25 PM
Příspěvek: #128
RE: Péče letošní o oddělky
Sháním, ale v bezprostředním okolí nemám nikoho kdo by si takhle dlouhodobě množil ze svého, takže trochu mám naději, že ta Singerka od většího chovatele vzdáleného 15km, kterou chová delší dobu by mohla do těchto podmínek sednout. On má samozřejmě takové ty klasické kritéria, nicméně alespoň zohledňuje alespoň dřívější ukončení plodování.

Mistřovice, 330 m.n.m., 13x Langstroth 2/3, volná stavba, medná komora
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.12.2021, 07:03 PM
Příspěvek: #129
RE: Péče letošní o oddělky
Místní materiál je dobrý jako výchozí, protože ti ušetří dost práce. Pokud takový nemáš, musíš si ho "udělat" imunizací toho, co máš. Nějaký čas to zabere,ale každoročně takto imunizuji roje neznámého původu, které si přivezu od kamarádů, kterým přiletí na zahradu. Je to rozhodně rychlejší a jistější cesta, než doufat, že někde takový materiál seženeš nebo koupíš. Tím si jen zase ulehčíš práci a zkrátíš čas, ale imunizovat ta včelstva budeš muset tak jako tak, pokud chceš, aby to fungovalo. No a k tomu je nutný zcela jiný pohled na včely (pochopit teze ŠPV). Včelařit bez chemie lze s každým materiálem, jen je třeba ho dobře poznat a pak ho nechat žít podle jeho strategie přežití a tak trochu mu pomoci vše urychlit. . Prostě naučit se uskutečňovat věci nečiněním. Rozuměj, k tomu dospěješ, až se staneš součástí toho dění. Pak vlastně nic neděláš, protože s tím vším jen plyneš. To je zcela jiný přístup než dělat tzv. Bond testy, JAK SI TO MNOZÍ POD TÍM NEČINĚNÍM PŘEDSTAVUJÍ. Je to také vysvětlení, jak chápat tuto TAOISTICKOU mantru "USKUTEČŇOVAT VĚCI NEČINĚNÍM". . ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Antonín Hyžík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.12.2021, 10:56 AM
Příspěvek: #130
RE: Péče letošní o oddělky
To je přesně v plánu. Na další souvislosti se těším na zítra na semináři.
Karol

Mistřovice, 330 m.n.m., 13x Langstroth 2/3, volná stavba, medná komora
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)