Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Péče letošní o oddělky
29.06.2020, 07:53 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.06.2020 08:03 AM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #81
RE: Péče letošní o oddělky
Četl jsem si ještě a plochá vrstva plástu není pro včelstvo výhodná a včely si plásty samy zvýší stavbou do podmetu na úkor stavebních rámků. Což se u mě přesně stalo. Vysoké dno nebyla dobrá volba, hmm.

Můj stávající stav je 1NN, vysoké dno, česno zavřené, očko otevřené. Od kraje 1 plast zásob, 4 plodové plasty s trochou zásob na krajích, 1 plast zásob, 1 plast nové výstavěny asi zásoby, 4 stavební ramky. 7 rámku obsedaji na černo a ještě na černo tu divočinu na 4 plastech v podmetu cca 10cm.

Prosím o radu, jak to tedy zhruba provést, abych je moc nestresoval. Do osy nástavku dát stávající 4 plodové a 2 zásobní, zbytek stavební ramky na oba kraje, pod ně nový nástavek s 10 stavebními ramky a na střed ten jeden vystaveny stavební ramek?

Divočinu vyrezat a zkusit něco zachránit, je to pod temi 4 plodovymi ramky, předpokládám tedy, že bude asi částečně základeno? To co bych zachránil, dratkami uchytit na stavební ramek a dat na střed do nového nástavek pod stávající ?

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.06.2020, 08:09 AM
Příspěvek: #82
RE: Péče letošní o oddělky
Teplotně to zvládnou stejně akorát to budou mít o 15 Cm dal když půjdou ven. Když přidat nastavek tak se soušovym jádrem a dolu raději tři a více. Když jsou souše.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.06.2020, 08:16 AM
Příspěvek: #83
RE: Péče letošní o oddělky
Opět děkuji Smile Souše bohužel nemám, začal jsem doslova před 2 týdny. Musí si tedy poradit bez nich. Ta divočina je práce za 6 dnů, což mě mrzí ničit, ma smysl ji zachraňovat?

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.06.2020, 09:38 PM
Příspěvek: #84
RE: Péče letošní o oddělky
Hlavně je krmte to dostaví znovu

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.07.2020, 06:45 AM
Příspěvek: #85
RE: Péče letošní o oddělky
Děkuji vám Jiří. 1 NN přidán a krmim (každý 4 den 1kg cukru) , byť něco nosí. Staví, spodní NN už mají skoro 3 ramky, přímo pod plodistem a staví myslím i v 2 NN.

Tykání mi nevadí Smile

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.07.2020, 01:55 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.07.2020 02:21 PM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #86
RE: Péče letošní o oddělky
Dnes je u nás typický letní den, ve stínu 28 stupňů, v noci má byt 19 stupňů. Na úly svítí sluníčko od rána do cca 13h,potom je stín. Včelky usilovně větrají na očku, česno zatím zakryté. Síto mám dle rady zakryté, 2 NN, obsedaji cca 1NN.

Měl bych jim někdy v budoucnu síto odkrýt? Ať se tam neupečou? Jsem ve městě a letní dny tady někdy bývají pekelné Wink Nebo odkrýt třeba jen částečně? můžu dát podložku do nižší polohy a nechat větší mezeru pro větší objem vzduchu.

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.07.2020, 07:38 AM
Příspěvek: #87
RE: Péče letošní o oddělky
Jestli obsedaji 1NN tak bych jim malé cesno otevřel. A dnes nekrmíT tekutým Těsto tam mít můžou.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.07.2020, 09:52 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 13.07.2020 10:17 PM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #88
RE: Péče letošní o oddělky
Děkuji Smile Zúžené česno již mají otevřeno, trochu krmím, včely odebírají.

Dnes jsem viděl u jednoho z oddělků na zemi před česnem cca 10-20 mrtvých včel. Některé se ještě hýbaly, trochu lezly, zadeček stažený úplně dolů skoro do klubíčka, některé se jen třepaly, ale do hodiny byly také mrtvé. Některé měly vyplazený sosák a asi 3 lezly voskové šupinky ze zadečku (mlaďušky?). Nahrál jsem to na video, je to normální nebo jde o otravu/nemoc?

Tahle leze, zadeček stažený, ale není schopná vzlétnout

Tato jen hýbe končetinami a tykadly, třepe se, ze zadečku vyčuhují tlusté voskové šupinky

Tato jen hýbe končetinami a tykadly

Pozoroval jsem poté česno cca 30 minut a na česně normální aktivita, žádný velký ruch. 1/3 včel nosila pyl, zbytek něco jiného, odlétající včely startovaly jako stíhačky polehku. Na česně bylo cca 5 včel a občas některou z včel obíhaly a vypadalo to, jako by ji čistily, přitom po ní i lezly a tačištěná držela jak hluchý dveře. Vypadalo to zajímavě, jednu včelu takhle čistily i pár minut. Dvakrát jsem viděl jak vyběhla z úlu včela nesoucí jinou včelu a odletěla s ní do dáli, jedna nesla ještě živou a s tou spadla před úl. Ta nesoucí se, jen bezmocně ležela na zádech a trochu se hýbala, ale do úlu už se nebyla schopna dostat. Koukl jsem i do podmetu a v úlu čisto a pracující včely. Předpokládám, že se zbavují starých nebo otrávených/nemocných?

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.07.2020, 08:31 AM
Příspěvek: #89
RE: Péče letošní o oddělky
To ne chodí ti tam slídilky a uvnitř bojují s domácími (to byla ta včela s voskovými šupinkami, není ještě dost stará, aby se ubránila). To okusování na česně to ukazuje a ty mrtvolky, kdy mají zadečky stažené pod sebe, také. Otevřel jsi jim bránu, oddělek ještě není dost silný a zvláště ráno, kdy je chaldno tam zlodějky pronikají právě tím spodním česnem.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.07.2020, 08:41 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.07.2020 08:44 AM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #90
RE: Péče letošní o oddělky
To zúžené česno je tak na 6-8 včel, všechna očka jinak zavřená. Takže ty všechny mrtvé včely ani nemusí být moje. Jedná z těch včel byla skoro bez chlupů (černá). Jiné stanoviště nemám, je jim nějak pomoci? Česno zavřít a nechat očko? Loupež to tedy zatím není ale možná se to blíží?

Ta okusovana je ta cizí?

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)