Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Péče letošní o oddělky
23.06.2020, 10:04 PM
Příspěvek: #71
RE: Péče letošní o oddělky
(22.06.2020 04:46 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  ............. Až budou obsedat celý nástavek, což bude tak za měsíc, můžeš postupovat dvěma způsoby. Jednak tím, který je na webu nebo ho můžeš převěsit do 2NN. Třeba 5+4(nahoře) a zase využít ten rámek u stěny a zbytek doplnit st. rámky. Takto si už začnou stavět buňky odpovídajících kategorií vzhledem k prostoru a komín jim vyhovuje více...........

Děkuji za rady a trpělivost. Chápu to správně, že mohu nechat 5 vystavěných rámků dole uprostřed, po stranách stavební rámky a nahoru 4 vystavěné rámky uprostřed, opět po stranách stavební rámky viz obrázek? Takto je myšlen komín?

Dnes jsem je kontroloval a 1litr cukru je úplně odebrán. Nosí pyl i nektar, na očku usilovně větrají (zejména večer je to zřejmé). Už staví první nový stavební rámek, je hotový z 1/3, na podložce jsou na velké ploše průhledné šupinky vosku, jako rozbité sklo. Ale staví mi také v podmetu viz foto, ten hrozen včel je na plástvi, stavební zábranu bohužel nemám. Má smysl s tím něco dělat?


Přiložené soubory Miniatury
       

.jpg  rozšíření na 2NN.jpg (Velikost: 9,72 KB / Stažení: 165)

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.06.2020, 10:08 PM
Příspěvek: #72
RE: Péče letošní o oddělky
Za prvé - dávat roji hotové dílo je mrhání stavebním potenciálem roje. A po 14-ti dnech je na rozšíření čas. Do vybíhání nového plodu. Pokud jsi to nasypal do prázdného úlu, tak zhruba týden, než něco postaví, co může matka zaklást. A pak 21 dní, než to začne vybíhat. Takže je čas ... na další info od tebe. Nasypáno do prázdného úlu, nebo jsi tam dal nějakou souš? Druhý den po nasypání, obsedaly celý půdorys úlu, nebo jen část? A jestli část, tak kde a zhruba kolik? Předpokládám, že úlová sestava v profilu platí.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.06.2020, 11:16 PM
Příspěvek: #73
RE: Péče letošní o oddělky
Stavební zábrana je jedním z nejpitomnějších "vynálezů", kterými můžeš včely "potěšit". Do ŠPV to určitě nepatří. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.06.2020, 12:36 AM
Příspěvek: #74
RE: Péče letošní o oddělky
Tome, roji jsem dal dvě souše (doprostřed nástavku), obsedal cca 3/4 nástavku (Optimal). Vložil jsem do rámkového krmítka těsto a nechal je stavět. Nyní dokončují stavbu posledních dvou rámků v nástavku a víčkují první plod na těch souších. Ty jim chci vzít a zbavit se tím roztoče. Na nově postavených plástech již také plodují.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.06.2020, 06:56 AM
Příspěvek: #75
RE: Péče letošní o oddělky
(23.06.2020 11:16 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Stavební zábrana je jedním z nejpitomnějších "vynálezů", kterými můžeš včely "potěšit". Do ŠPV to určitě nepatří. ld
Také to tak vnímám, proto jsem ji ani s úly nekupoval. Podmet tedy neřeším. Pochopil jsem ten tvůj popis rozšíření správně?

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.06.2020, 02:22 PM
Příspěvek: #76
RE: Péče letošní o oddělky
(24.06.2020 12:36 AM)František Kučera napsal(a):  Tome, roji jsem dal dvě souše (doprostřed nástavku), obsedal cca 3/4 nástavku (Optimal). Vložil jsem do rámkového krmítka těsto a nechal je stavět. Nyní dokončují stavbu posledních dvou rámků v nástavku a víčkují první plod na těch souších. Ty jim chci vzít a zbavit se tím roztoče. Na nově postavených plástech již také plodují.
Když sebereš ty dvě staré souše se zavíčkovaným plodem a nahradíš to prázdnými rámky, zas se čas na rozšíření posune. Rozšíření bych navrhoval obecně po vystavění celého nástavku a musí už vybíhat nový plod. Podmínky by měly být splněny obě. Rozšíření bych navrhoval převěšením plodových plástů s dělničinou do NN, který podstavím s tím, že v horním NN zůstane cca 5 plástů pouze s dělničinou na ose nástavku. Podstavené plásty pod těch 5 plástů. Je možné, že jeden plást (zřejmě krajní) budeš mít pouze trubčinu. Tak tu dolu a ke kraji.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Oldřich Šlegr (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.06.2020, 11:19 AM
Příspěvek: #77
RE: Péče letošní o oddělky
       

Takhle to dělám já, oplozovací oddělky dělám dva do jednoho nástavku s přepážkou. Jeden plást se zásobami, jeden s plodem a včelami a jedna dělničí souš s vodou. Jestě přiklepnu včely z jednoho plodového plástu. Přidám matečníky, zavřu je a ráno odvezu na oplozovací stanoviště. Jak se vylíhne matka dám do volného prostoru tak 0,5 kg těsta. Tady mi ta jedna matka přetahuje včely z ostatních úlečků. jasně vidíte která, ač kladou obě. Přidal jsem jí další rámek se zásobami , klade na dvou rámcích. První kolečko zavíčkovaného plodu vyříznu a přehodím je do normálního nástavku, matku označím a odvezu na stanoviště. Tyhle rámky dám na střed k očku a zbytek volná stavba. Krmítko a těsto kolik si vezmou. Druhý nástavek přidám , až tenhle bude plný.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Oldřich Šlegr (+1), Rastislav Rosa (+1), Jan Sochor (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.06.2020, 08:57 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.06.2020 09:00 PM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #78
RE: Péče letošní o oddělky
Ty moje oddelky staví ramky, ale pokračují i ve stavbě v podmetu. Jeden to pojal jako divočinu, šikmo na ramky, 3-4 ramky jsou skoro k situ. Chápu, že mají svoji hlavu, ale přemýšlím jak budu potom dávat ramky do 2 NN, to bude veselé. Má smysl do toho nějak zasahovat, než to bude přes celé dno?

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.06.2020, 10:16 PM
Příspěvek: #79
RE: Péče letošní o oddělky
Říkají ze potřebuji nastavek pod sebe

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.06.2020, 10:36 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.06.2020 10:55 PM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #80
RE: Péče letošní o oddělky
Děkuji. Přidám zítra pod ně nástavek. Akorát ony zatím nemají ani ten stávající 1 NN plně vystaveny. 4 stavební ramky jsou netknute. Zvládnou ovládat teplotně 2 NN? Ten nástavek pod ně jenom stavební ramky?

Tu divočinu vyrezat? Nebo ji uchytit drátky do stavebního rámku ať to není na zmar?

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)