Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Péče letošní o oddělky
28.04.2020, 10:11 PM
Příspěvek: #61
RE: Péče letošní o oddělky
A jaký je vliv nadmořské výšky a klimatických podmínek (mám je v 600 m.n.m. v klimatu Jizerských hor) na genetický materiál téhož včelaře? V květnu loňského roku jsem od Jirky pořídil pětiplástové oddělky s jeho matkami. Do zimy se mi je podařilo dostat na něco málo víc jak jeden a půl NN L159. Po vyzimování byly 26.4.pořád na 2NN, sice od pohledu podmetem plně obsednuto, ale stále ne v přetlaku včel. To by visely pod loučky. Na rozšíření to vidím až po vyběhnutí další generace, tj. po cca 14-ti dnech. Pohled podmetem do oddělku níže.
   

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Rastislav Rosa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.06.2020, 01:28 PM
Příspěvek: #62
RE: Péče letošní o oddělky
Zdravím Jirko,
jak se daří popisovanému oddělku z 5. a 28.4. Častěji jsi říkal, že snůška ti končí v květnu, tzn. v současné době by měly mít už holky vystavěno a zásobeno?

Zjišťuji, že na mém stanovišti je taktéž jen snůška do konce května. Z mých 4 oddělků stejné síly jako u tebe(stejný postup) budu muset u dvou, i přes vcelku dobrou snůšku doplnit zásoby.

KL

Mistřovice, 330 m.n.m., 13x Langstroth 2/3, volná stavba, medná komora
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.06.2020, 10:39 PM
Příspěvek: #63
RE: Péče letošní o oddělky
   
TAkže, oddělek je na 6ti NN šesty jsem přidal nahoru úplně navrch, když úl o pěti NN měl téměř 90 kg!! Od té dobysice nic nenanosily, ale nástavek postavily a přetahaly si tam zásoby z plodiště, takže je téměř plný , páty je úplně plný medu ve čtvrtém krajní rámky zásoby. Níž jsem nebyl, snažím se do nich vůbec nechodit. Pohled dnes do podmetu vidíš, Takhle v pohodě přečkají zimu, myslím že mají zakladenou zimní generaci. Měly po skončení snůšky v půlce května i plodovou pauzu. Minulé pondělí ale už bylo nakladeno. o roztoče se nestarám

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Martin Smutný (+1), Karol Lamacz (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.06.2020, 11:00 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 21.06.2020 11:05 PM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #64
RE: Péče letošní o oddělky
Zdravím vás přátelé,
17. června jsem si přivezl 2 oddělky, každý na 6ti rámcích a uložil je do úlů. Každému jsem dal 1litr (1:1) cukrového roztoku, ten odebírají, ale i tak v dešti létali do okolí na pyl a možná nektar. Když nepršelo, tak byly ještě více aktivnější. Pylové rousky oranžové a světle žluté, kvete tu nyní lípa, pámelník, maliny, ostružiny. Je tu toho dost a přemýšlím, jestli má nyní smysl jim po odebrání z krmítka přílit další cukr, když med je daleko lepší. Měl jsem v plánu dávat 2litry 1x týdně. Má to smysl, když je snůška?

Po těch delších deštích je také v úlu docela vlhko, na neobsazené straně jsou kapky, když jsem koukal zespodu přes síťované dno a na podložce byla voda. Mám vysoké dno, česno zavřené a necháno pouze otevřené očko v nástavku. V nástavku sedí na cca 5-6 rámcích a zbytek prostoru jsou prázdné stavební rámky. Jeden oddělek už začal i pravděpodobně stavět, viděl jsem hrozen včel na horní loučce nového rámku, ale zatím do nich nepolezu. Má smysl jim nechávat platovou podložku pod sítem nebo ji odstranit, aby měli přísun vzduchu? Podložku jsem tam nechával k vůli tepla, když nemají obsazený celý prostor. Případně ji mohu ještě zasunout do nižší polohy a nechat ventilační otvor na šířku úlu a výšku cca 1-2cm. Poradíte prosím.

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.06.2020, 08:33 AM
Příspěvek: #65
RE: Péče letošní o oddělky
Síto nech rozhodně zakryté, očko zavřené. Jeden stavební rámek dej ke stěně a pak teprve těch 6 plástů a pak další stavební rámky. Ten druhý litr bych jim dal, neuškodí to. Pokud je ale snůška (roztok by odebíraly i pomaleji, ne-li vůbec), pak už je nech a dej případně místo roztoku těsto. To budou brát, když snůška přestane ( 1 litřík týdně jim také neuškodí, ale hlavně řídký. ne 3:2). Jestli nosí, poznáš podle toho, že přílétající včely budou těžké, zadečky trochu svěšené a často nedoletí do česna.Naopak z česna vystřelují jak stíhačky. Zvuk přilétajících je hlubší .Je to rozdíl asi jako mezi stíhačkou a bombardérem. Pokud létají intenzivně i v dešti, je pravděpodobně i snůška ze spadu, tedy medovice. Tady to tak včera bylo, létaly i v dešti při 17C. Intenzivněji začnou stavět až budou přibývat nové včely. Do té doby nesmí hladovět, ale hlavně je neukrm ani nenech vyloupit. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.06.2020, 09:00 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.06.2020 09:03 AM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #66
RE: Péče letošní o oddělky
Děkuji Leoši. Síto nechám zakryté, ale očko snad musi být otevřeno. Myslel jsi v té první větě česno? 6 plastů jsem dal úplně ke kraji a potom 5 stavebních ramků dle tvého pdf "jak se starat o oddělek". Nemám tedy na obou krajích stavební ramky. Vadí to zásadně, abych do nich lezl a rušil je?

Take jsem přemýšlel snížit počet rámků v nastavku na 10. Vadí, když budou mít více místa na krajích a možná širší uličky?

Ano, vystreluji jako stíhačky a zpět mají občas problém se trefit Smile To, že létají i v dešti mě překvapilo. Budu h lídat krmítko dávat jim max. 1 litr /týdně (1:1). To ti je taková krása sednout si před česno a pozorovat je.

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.06.2020, 04:46 PM
Příspěvek: #67
RE: Péče letošní o oddělky
Předpokládám, že máš nástavek na dnu. Pokud máš normální česno otevřeno (určitě zúžené), je očko zbytečné. Podletí se blíží, tak pozor na loupež, to je otázka chvilky. Ten rámek tam dávám jako signální. Většinou ho brzy vystaví. Je-li to dělničina, je to OK. Trubčina, tak to je u takovéhoto oddělku většinou problém. Až budou obsedat celý nástavek, což bude tak za měsíc, můžeš postupovat dvěma způsoby. Jednak tím, který je na webu nebo ho můžeš převěsit do 2NN. Třeba 5+4(nahoře) a zase využít ten rámek u stěny a zbytek doplnit st. rámky. Takto si už začnou stavět buňky odpovídajících kategorií vzhledem k prostoru a komín jim vyhovuje více. Zima je na dohled. Jinak to samozřejmě můžeš nechat, jak jsi udělal, až na to česno. To je důležité nyní upravit a už s ním příliš nemanipulovat. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.06.2020, 05:12 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.06.2020 05:52 PM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #68
RE: Péče letošní o oddělky
Ano, nástavek mám na dnu. Raději přikládám foto, ať si rozumíme. Já se právě řídil body 6 a 7 z tvého návodu, proto je česno zavřené a očko otevřené. Měl jsem i obavy z loupeže, když neobsedaji celý prostor. Takže očko večer zavřít a otevřít zúžené česno. Fakt je ten, že je u toho očka občas rušno a včely se i sráží či musí čekat.

Píšeš, že loupež je otázka chvilky. Jak tomu předejít u zúženého česna? Úly nesleduji celý den. Neuhlidaji si lépe to očko, když nejsou na všech rámcích?

A nosí tedy dle zvuku i nektar Smile


Přiložené soubory Miniatury
   

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.06.2020, 07:35 PM
Příspěvek: #69
RE: Péče letošní o oddělky
Jo, už je tak nech, už si na očko zvykly. Česno otevři až budou v nástavku na čerono. Právě ten rozruch při změnách slídilky přivolává.ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.06.2020, 02:10 PM
Příspěvek: #70
RE: Péče letošní o oddělky
Přátelé, chci se dotázati na rozšiřování rojů. Před 14 dny jsem měl můj první roj co včelařím. Dostavují první nástavek. Rozšířit nahoru, nebo dolu a stačí soušovým jádrem, nebo plodovým rámkem do nového nástavku?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)