Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Péče letošní o oddělky
12.07.2019, 09:36 AM
Příspěvek: #51
RE: Péče letošní o oddělky
Viděla jsem i na uložto.cz
Hlasování: Antonín Hyžík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.07.2019, 04:21 PM
Příspěvek: #52
RE: Péče letošní o oddělky
(12.07.2019 07:42 AM)Roman Smejkal napsal(a):  Děkuji za informace, v elektronické podobě se dá stáhnou kde ??
RS.

https://uloz.to/!7ghqhWg2pucU/brenner-ot...itosti-zip
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.02.2020, 11:39 AM
Příspěvek: #53
RE: Péče letošní o oddělky
   

Takhle nějak vypadá loňský oddělek vytvořený jako oplozovací oddělek v kětnu 2019. Jeden rámek s vybíhajícím plodem, jeden se zásobami, jedna souš s vodou , ostatní volná stavba a krmítko. A samozřejmě matečník vytvořený z vajíčka ušlechtilého včelstva. Krmeno až do září. Nyní sedí na 2NN. Pravděpodobně už plodují. Co je ale důležité a dobré. Chomáč zasahuje do obou nástavků a je přes 8 uliček. A hlavně...ještě sedí vepředu a mají možnost se posunovat po zásobbách směrem dozadu, To že nemají krajní rámky dostavěné, není žádný problém. Oddělek nebyl nikdy léčen, ani nebyly provedeny biotechnologické zásahy.
U oddělků, sedících nahoře vzadu je třeba provést kontrolu zásob a hlídat je . Zrovna tak u těch co sedí po celé délce uliček . Jinak nejsou až do květu jívy třeba žádné zásahy

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Oldřich Šlegr (+1), Ali (+1), Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.04.2020, 06:34 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.04.2020 06:52 PM od Jiří Marx.)
Příspěvek: #54
RE: Péče letošní o oddělky
        Další postup u oddelku. Postupně zaplnil oba nastavky zde je pohled do podmetu.


A pohled přes fólii je čas oddelek rozsirit.

    situace na vcelnici. U mne byl zákrok složitější protože jsem oddelek dával do jiných nastavku a z 10 ramku ho převáděl na 9 ramku v nastavku. Nejprve jsem si připravil tři nastavky 7 ramku na volnou stávku a 2 dělníci souše doprostred. Sejmul jsem oddelek ze na na to jsem posadil dva takto připravené nastavky. Na ne jsem posadil oddelek již tedy převěšeny a perevedeny na 9 ramku nahoru jsem položil vytrijeny nastavek . A to bude nadlouho první a poslední zásah. Oddelek měl 14 ramku s plodem i když na některých ramcich ho bylo malinko. U trubci už byli vylihli.

               

Takhle to děla Leoš Dvorsky

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Vojěch Jeník (+1), Leoš Dvorský (+1), Rastislav Rosa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.04.2020, 03:45 PM
Příspěvek: #55
RE: Péče letošní o oddělky
Inspirován Jirkovým přsípěvkem jsem se dnes vrhl do včel. Vše vcelku OK, jen v jednom loňském oddělku trubčina v různé stádiu vývoje. Matku jsem neviděl. Našel jsem několik vyběhlých nouzových matečníků. Jde o neoplozenou matku, nebo už trubčici. Tohle nepoznám. Včelstvo je silné, spousta zásob. Co s tím, spojit?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.04.2020, 04:56 PM
Příspěvek: #56
RE: Péče letošní o oddělky
Jestli tam nemáš žádnou delnicinu tak tam bude neoplpzena matka. Ještě jednou to prohledni zkus ji najít. Ale ani když ji nenajdes a bude li tam jen trubcina tak ten oddelek spoj přes noviny s nějakým jiným. Skoda včel. Trubcice nenajdes. Včelstvo bez matky při prohlídce silně huci

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.04.2020, 05:30 PM
Příspěvek: #57
RE: Péče letošní o oddělky
(06.04.2020 03:45 PM)Petr Vostřez napsal(a):  Inspirován Jirkovým přsípěvkem jsem se dnes vrhl do včel...
Já taky. Ale jen z toho důvodu, že bych rád ukázal, že je potřeba zasahovat v souladu s klimatickými podmínkami. Nejen a hlavně. Já udělat teď to, co Jirka, tak je zaříznu. Aktuálně u mě kvete jíva. Začala minulý týden (a generální prolet byl právě o týden dříve před jívou), ale bylo celou dobu chladno, tak ten začátek kvetení podržela. Teď včely vezmou kočku naplno. Teda jestli jim z nektaru něco zbyde...
   
Jinak nic jiného tady nekvete. Pokud pominu na zpestření stravy podběl, osiku a začínající sasanky. Stromy a keře jsou holé.
Z loňska mám od Jirky Marxe dva oddělky. Sice je pravda, že "Když dva dělají totéž, není to totéž" , ale stejný materiál (zřejmě) vyzimoval v menší síle. Obsedají 2NN. Nahoře 7, ve spodním 5-6 plástů. A "načerno" vypadá lehce (ale opravdu lehce) jinak - to ještě bude chtít, aby něco vyběhlo.
   
A co mě překvapilo, že zatímco vše ostatní na včelnici přijalo nabídku stavby na krajních plástech a minimálně se tam vyvěsily, pokud už něco maliliinko nepostavily, tak oba oddělky od Jirky Marxe nic. Ani náznak. Asi všechnu energii vrážejí do plodu a na stavbu pečou. Co to je za materiál, ví Bůh (a Jirka Marx).
K rozšířování v mých podmínkách. Tady není kam spěchat. Dávám už před zimou jeden prázdný NN pod obsednuté nástavky, takže 2NN oddělek zimuje na 3NN. A najaře mají dost prostoru dolů pro expanzi. Kdyby se dařilo. Tady jsou včelstva schopná padat hlady v půli května po zpotřebování všech zimních zásob.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.04.2020, 05:55 PM
Příspěvek: #58
RE: Péče letošní o oddělky
Tomáši já tu měl jivu před 18 ti dny. Část takhle zakladenych plastu( viz foto) se už začala lihnout. Za tři nedele budeš mít už dávno rozšířeno. Každé stanoviště jiné a ne vše se všude hodí. Každý materiál je jiný , třeba v malickostech. Je dobré ze to sledujes.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.04.2020, 08:20 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.04.2020 08:28 PM od Petr Vostřez.)
Příspěvek: #59
RE: Péče letošní o oddělky
Hučely víc než moje manželka Smile Spojeno, noviny nemám, tak zkouším přes pečící papír.....

Jsem 400m.n.m. koukám na Černou horu, takže extra jaro to ještě není, ale na louce už něco kvete. Mám to štěstí, že jsem u lesa, kde je hodně lísky i jívy, něco málo kvete na louce.
A jak říká Tomáš. Mám oddělky taky od Jirky Marxe a zatím moc nestaví, ale kladou. Vzhledem k tomu, že má být teď docela pěkně, tak doufám že se vše nastartuje.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.04.2020, 09:03 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.04.2020 09:07 PM od Jiří Marx.)
Příspěvek: #60
RE: Péče letošní o oddělky
                   


Před 23 dny jsem sem dával rozšíření oddelku co byl na 2NN třemi nastavky se sousovym jádrem a s volnou stavbou. Od té doby ul “přibral” 19kg!!! Zde je pohled do pátého nastavku ( postaven) detaily bílého vosku a pohled do čtvrtého nastavku shora ( obrázek kde chybi plast. ) víc jsem je nerozebiral ul byl převeden na 9 ramku v nastavku

   
Tohle je správný obrázek pohled do pátého NN shora

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Rastislav Rosa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)