Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Péče letošní o oddělky
18.07.2018, 02:46 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.07.2018 02:54 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #21
RE: Péče letošní o oddělky
Karol, ono je takové jedno pravidlo. Není nutné se jím řídit doslova, ale je dobře to vědět, snad ti to pomůže.
V květnu stačí dělat oddělek z 1 plástu zav,plodu + včely(zpravidla 2 krycí plásty se včelami, někdo dělá i bez),
v červnu dva
a v červenci 4 plásty (to je fakticky celý nástavek) abys udělal do zimy včelstvo (měřeno mírou klasiků).
Samozřejmě kalkuluje se s přidáním zav. matečníku nebo matičky. Pokud necháš v oddělku vychovat matku (doporučuji jen u silného oddělku v celém nástavku), máš to o měsíc delší. Tak to máš cca 1 měsíc než matička položí první vajíčko a další cca měsíc než vyběhne první generace včel, která nahradí úbytek původních včel v oddělku. Za ty 2 měsíce oddělek přijde o cca 40-60% včel. S tímhle je třeba kalkulovat. Čím více k podzimu, tím více.
Samozřejmě není ani nyní problém dělat tzv. ozdravné oddělky. U těch ale nebývá ambice, že musí nutně přežít. Já dělám sérii ještě v srpnu a zač. září, nyní právě vybíhají trubci z trubčích včelstev na pozdní chov. Ale opatrně s krmením (jen co vezmou přes noc), a pod. U nás letos včely slídili již v polovině května jako v srpnu, to jsem snad nezažil. Ale zase to byl test včel i včelaře.
Pro kalkulaci při strategii s využitím ředění populace je zase dobře znát, že V.d. se na jaře zdržuje na včelách 15-17 dní, tak do konce května. Pak je to více na plodu a v období kolem slunovratu a dále již je na včelách jen 2-4 dny. Hodně to vše ale ovlivňuje počasí jak v zimě, tak v průběhu roku + další vlivy. To je také dobře vědět a kalkulovat alespoň s tím, co znám. Prosím nebrat to schéma přítomnosti kleštíka na plodu v čase jako dogma ,je to jen takové orientační schéma (i když důležité), dle kterého se může řídit dobře začínající, ale se včelařskou empatií to nemá moc společného.
Pokud se ke včelám přistupuje jako k nějakému stroji, zpravidla jsou nějaké korekční zásahy spíše na škodu.
To jsem ale mluvil o kleštíku, ten dávno není problém, snad jen u nás v naší chemické kleci.
Zase to ukazují včely v přírodě, co je problém. V přírodě včely nehynou ani tak na nemoci nebo jiné patogeny, ale především z hladu!
To, že s tím má většina včelařů problémy je jen a jen jejich vina. Pokud včelaři nepochopí posloupnosti a strategie přežití, které jsou ve včelstvech patrné někdy na první pohled, nepomohou žádné články, semináře, kurzy a včely budou hynout čím dál tím víc. Vědět neznamená ještě umět a včelaření je o umění. Fotbal se také nedá naučit koukáním na video, ale jen tím ,že se trénuje hraje, na hřišti.
Tak proč si myslíme, že to jde u včel???
Když jsem se zmínil o pozdním chovu, neznamená to, že je to zcela normální. Má to svá úskalí a je dobře vědět, že včelařská sezóna je u nás jen s velice malinkým přeháněním jen duben, květen, červen, zima.

Určitě není dobře pospíchat s rozšiřováním oddělků, překládáním a pod. Na to začínající často dojíždí, na netrpělivost. Já vůbec nemám nějaké ambice dostat květnový oddělek od 3NN. Oddělek je něco jako včelí batole, tak musí mít i odpovídající péči a potřebuje čas.
Pokud přemisťuješ oddělek, samozřejmě jen aby se včely nevracely, to bys jen loupež vyprovokoval.
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.07.2018, 04:50 PM
Příspěvek: #22
RE: Péče letošní o oddělky
Díky za shrnující odpověď.

O počtu plodových plástů jsem věděl, ale že to časově platí jen v případě dodané matky nebo matečníku už ne.

S tím spěcháním to je pravda. Poučení.
Vzal jsem si k srdci i Vaše předešlé rady ohledně jarního rozvoje včel, více jsem pozoroval(vidím, že opravdu nejde úplně srovnávat s jinými-kombinace včely/stanoviště/včelař) a dneska obě včelstva jsou v pěkné síle a mají po 2 plné nástavky medu, které jim nechám. Na začátku června jsem oběma vytočil několik rámků s květovým medem. No a příští rok už oddělky jen z celých nástavků.

No a z toho co zbylo z letošních oddělků se pokusím zachránit alespoň jedno nejsilnější - stáhnu jim prostor polystyrenovými přepážkami, už jen invertní těsto a v noci přesun o 5km jinde.
Sice je to pro zkušeného včelaře nerentabilní plácání, ale pro mně to je zkušenost.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.07.2018, 08:33 AM
Příspěvek: #23
RE: Péče letošní o oddělky
Zkoušel jsem před vylupovaný oddělek ( před očko ) postavit zrcadlo a pomohlo to. Někde jsem tu radu četl. Zatím jsem to použil jen dvakrát, při začátku loupení. Takže nevím, jestli to funguje pokaždé. Několikrát jsem to nepoužil, protože už bylo tak opatlaný očko a včely totálně bez zásob a byl i úbytek včel, že jsem je rovnou zrušil. Někdy je to rychlé. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.08.2018, 10:21 PM
Příspěvek: #24
RE: Péče letošní o oddělky
Letos jsem si udělal takový experiment. Oddělek na 2/3L, na loučkách, na teplou stavbu, s rozšířením dolů. Oddělek vytvořen 23.5. plus zralý matečník- 3 plodové plásty, 1 zásobní. Umístěno od zadní stěny (zásobní, pak plodové) vůči česnu. Zbytek loučky. Matka klade 8.6. - od té doby pernamentně apivital těsto na dně úlu. Od 10.7. změna krmení na cukr 1:1 cca 1-2 kg týdně kapsovým krmítkem. 24.7. do NN dva plodové plásty plus dvě krycí souše. Tento NN podstaven pod původní NN. Dále v rámci přípravy na jaro podstaven další NN a to prázdný vybaven loučkami. Prázdné místo v horním NN doplněno loučkami na pozici 2 a 6 od česna. Dnes jsem z dokumentačních důvodů oddělek rozebral a vyfotil.

Situace shora.
   

Pohled do 2NN od spodu.
   

Plást 7 od česna.
   

Plást 6 od česna.
   

Plást 5 od česna.
   

Plást 4 od česna.
   

Plást 3 od česna.
   

Plást 2 od česna.
   

Plást 1 od česna.
   

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Ali (+1), Radka Nývltová (+1), schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.08.2018, 12:26 PM
Příspěvek: #25
RE: Péče letošní o oddělky
Moc hezký, díky za foto. Heart
Je na tom ale zřetelně vidět nevýhoda NN. Kdyby jsi měl dvakrát takový prostor od začátku, plásty budou vejcovitě protáhlé a taky zakladené, což znamená minimálně dvakrát tolik plodu a rychlejší stavbu.
Na zimu nemají zásoby ani plochu, teď je okamžik přejít na klasický cukr 2:3, nebo med, jenže tím cukrem se tutově ulijou, protože maj moc krátké plásty - a přes loučku se jim moc stavět chtít nebude.
Neber to nijak osobně - je to krásná ukázka krásného oddělku.
Jen vidím ty nevýhody nízkého systému.
A pak letos platí mnohem víc než jiný rok - jak říkal soudruh Lenin : krmit, krmit, krmit.
Aspoň u nás je teď savana nejen bez sladiny, ale i bez pylu - což dlouho nepamatuju. Není prostě nikde nic. Confused
Hlasování: Ali (+1), Jindřich Šafránek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.08.2018, 11:24 PM
Příspěvek: #26
RE: Péče letošní o oddělky
Máš Michale ve všem, co tu píšeš, pravdu. Ale udělal jsem po zkušenostech s vysokým plástem v plodišti krok zpět z hlediska pohody včel. Zpět na NN. Důvody jsou v tématu "Zkušenosti s volnou stavbou". Tam to patří spíš.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2018, 08:39 AM
Příspěvek: #27
RE: Péče letošní o oddělky
Letošní rok je zvláštní příroda je o měsíc napřed a vcely ji dohání. Oddelky přestaly stavět na těstě, začnu je krmit tekutym a naprostou většinu oddelku budu zimovat na dvou NN . Někde ani to ne tak je zazimuji na 2x 8 nebo 2x7 ramku. Už jsem koupil zateplovaci přepážky co jsou přes dva nastavky. Do září chci mít hotovo a i oddelky zakrmeny. Ptáci už odlétají.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Jan Brunclík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2018, 05:29 PM
Příspěvek: #28
RE: Péče letošní o oddělky
Dobrý den, prosím, o radu. Letošní červnové oddělky (L2/3)se mi nepodařilo dostat do požadované síly před zimou. Vypadají zhruba tak, že mám včely ve 2 nástavcích v každém je třeba 6-8 více či méně rozestavěných rámků. V některých je plod, v některých zásoby a některé jsou prázdné souše. Rámky jsou rozestavěné zhruba ze tří čtvrtin. Jak bych teď měla postupovat, aby měly včelky co největší šanci přežít zimu? Mám spojit dvě včelstva dohromady? Měla bych nějak přeházet rámky, aby třeba spodní nástavky byly zaplněné a nebyly v nich volné rámky nebo mám radši rozestavěné nechat nad sebou, s tím že na krajích budou rámky prázdné? Když nejsou rámky úplně dostavěné až na dolní loučky, zvládnou po nich včelky v zimním chomáči přelézt do horního nástavku? Moc děkuji za odpovědi.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2018, 10:22 PM
Příspěvek: #29
RE: Péče letošní o oddělky
(05.09.2018 05:29 PM)Veronika napsal(a):  Dobrý den, prosím, o radu. Letošní červnové oddělky (L2/3)se mi nepodařilo dostat do požadované síly před zimou. Vypadají zhruba tak, že mám včely ve 2 nástavcích v každém je třeba 6-8 více či méně rozestavěných rámků. V některých je plod, v některých zásoby a některé jsou prázdné souše. Rámky jsou rozestavěné zhruba ze tří čtvrtin. Jak bych teď měla postupovat, aby měly včelky co největší šanci přežít zimu? Mám spojit dvě včelstva dohromady? Měla bych nějak přeházet rámky, aby třeba spodní nástavky byly zaplněné a nebyly v nich volné rámky nebo mám radši rozestavěné nechat nad sebou, s tím že na krajích budou rámky prázdné? Když nejsou rámky úplně dostavěné až na dolní loučky, zvládnou po nich včelky v zimním chomáči přelézt do horního nástavku? Moc děkuji za odpovědi.

Veroniko ,protože jsi nenapsala vlastně žádná relevantní data (Kdy, od koho, v jaké síle, kolik plástů, kolik plodu a jakého, jaké rámky, zásoby, snůškové podmínky.....), odkážu tě na naše webovky, kde si v části KE STAŽENÍ můžeš táhnou i v grafické úpravě postup jak nakládat s oddělkem. Já to tak dělám a samozřejmě je X variant, ale tohle je základ. Kdybys tak postupovala, nemohlo by se ti stát to, co píšeš. Maximálně bys je měla v 1 NN a nyní bys je mohla převěsit tak, jak píše Jirka Marx výše. Bez solidních vstupních dat je ale každá rada jen střelbou od boku, protože každý z nás chápe slova jinak, vidí včelstvo, oddělek podle svých zkušeností. Prostě když dva dělají totéž není to vždy totéž. To do budoucna.
Jinak bych se je vůbec nebál zimovat jen v 1NN, jen bych dbal na to, aby bylo česno na kraji, tam i případný plod a zbytek zásoby. Dno bych snad i postavil na nějaký polystyrén o strůpku nemluvě. Já zimuji i v 3mm kartónu na 5ti plástech některé oddělky a nevidím problém 2 roky, chce to jen trochu šikovnosti při doplnění zásob. I takovýto oddělek je za rok schopen se z 5 ti plástů dostat do konce května na 5 NN a dát i služný výnos. Tedy ty oddělky, které na to mají vhodnou genetiku a hlavně podmínky.
Zkus nám napsat víc nebo je stáhni na vystavěné plásty do 1NN. Pochopitelně je můžeš nechat no jak to napsal Jirka. Nedostavěné plásty takhle slabý oddělek nepřejde. Nebo by ty dostavěné měly být nahoře. Jen mne zaráží, že nic nepíšeš o zásobách, mělo by být prakticky hotovo. Vše ostatní, co bych napsal, by byly jen fabulace, protože nevím z u tebe čeho vařit. Klidně mi můžeš napsat i soukromě. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.05.2019, 12:58 AM
Příspěvek: #30
RE: Péče letošní o oddělky
Nevím jestli to úplně patří sem, ale nic o samotné tvorbě oddělku sem nenašel.

Letos jsem začal s oddělky už 7.4.. Dva rámky plodu všeho stáří, dva se zásobama. Měsíc klid, výběr nové matky na včelách. Takový byl plán, stejně jako vloni. Jenže dnes tj. 9.5. po matce ani památky, po plodu také ne. Let normální, na to množství včel, pylu nosily minimum tak každá 10 včela. Matečníky ze kterých se m. líhla jsem našel u dvou ze tří. V jednom byli i larvičky, jenže v některých buňkách i po dvou.

Nenapadlo mě nic lepšího než jim přidat štěp s mladým plodem. Logicky pokud matka trajdá někde po světě, tak s tím štěpem nic neudělají, a jestli už s ní včely nepočítají tak si na něm vystaví matečníky. Je tak?
No a když už jsem dělal štěp objevil jsem v miskách nakladenou larvičku. Tak jsem je opatrně vyřezal a dál to těm oddělkům taky.

Za týden kontrola, tak snad to dopadne. Jinak použiji ty rojové matečníky až budou zavíčkované. Což?
Mám to i vyfocené ale nějak neumím přidat foto , chyba 404.

Ať se daří. K.

Optimal ul 42x17, Kladensko cca 300 m.n.m. / ovocné stromy, akát, lípa, pole / volná stavba
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)