Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Péče letošní o oddělky
17.07.2018, 03:30 PM
Příspěvek: #11
RE: Péče letošní o oddělky
Ahoj, pomohlo mi i přemýstění i o pár metrů (20, snad 30) mimo letovou dráhu pod keř a za keře, večer po aktivitě včel.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.07.2018, 03:31 PM
Příspěvek: #12
RE: Péče letošní o oddělky
Jen takový dotaz, kde berete ty plodové plásty a rozumíte tím plásty s plodem se včelami nebo bez včel??

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.07.2018, 03:34 PM
Příspěvek: #13
RE: Péče letošní o oddělky
Mám 2 loňská včelstva. Z nich jsem přidal plásty s plodem bez včel.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.07.2018, 04:14 PM
Příspěvek: #14
RE: Péče letošní o oddělky
Nevím jak jsou ty oddělky silný, ale jestli je chcete zachránit , tak doporučuji okamžitě odvézt třeba na měsíc či dva

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.07.2018, 05:59 PM
Příspěvek: #15
RE: Péče letošní o oddělky
Motivace byla namnožit a naředit roztoče v hlavních včelstvech.

Silná moc nejsou, jsou na začátku, kdy už teď byl předpoklad, že matky budou klást a začne normální péče o oddělek, aby měly před zimou minimálně 2NN Lang, tak v takovém stavu je zastihla takhle silná loupež.

Takže mi z toho vychází, že přidám do toho nejmladšího,které si matku z nějakého důvodu nevychovalo 2 plodové rámky bez včel(snad se to napodruhé podaří), a všechny je přemístím jinam.

Otázka je jen zda úplně mimo - možná bych ukecal známého cca 5km, nebo by stačilo o 500metrů dál za roh lesa?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.07.2018, 06:49 PM
Příspěvek: #16
RE: Péče letošní o oddělky
Taky bych podumal nad moudrem " lepší brabec v hrsti, jak holub na střeše".
V týhle době je slabý oddělek 2 NN plný včel a medu. Teď už přes všechny čáry budou jen slábnout. Co nemá matku teď, nemá nejmenší šanci.
Teď je čas na spojování slabochů, ale moc se to nedá při rabovce.
Osobně bych zariskoval pospojit ty, co nemají evidentně žádnou šanci - tj. bez matky nebo fakt slabý - pod 1 NN.
Určitě bych nic nepřidával plod odebraný od dobrých včel - jim nepomůže a z dobrých budou chcípácí.
Lze nechat něco pro poučení z krizového vývoje - zcela stáhnout prostor na nafest obsednuté rámky, vše ostatní pryč a izolace až k tomu, jen očko a krmit kapsovým krmítkem / tím to lze zůžit / jen těsto, žádný roztok.
Podle stavu 4.7. jde o pozdní začátek - čas na oddělky je s květem třešně a ideálně celonástavkové. Různé to plást sem a plást tam, stejně nakonec vede ke spojování.
Hlasování: tondabh (+1), Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.07.2018, 12:03 AM
Příspěvek: #17
RE: Péče letošní o oddělky
Poučení z krizového vývoje to rozhodně je už teďConfused.
Hlavně mně mrzí ten první oddělek, kde matka měla začátkem července pěkně nakladeno(i když je to tedy pozdní začátek). Vybraly je zřejmě ihned po přendání z plemenáče do NN Lang nástavku(byl jsem týden pryč). V plemenáči(6rámků) ještě nebyly úplně na těsno, asi jsem je přehodil příliš brzo no a neopatrné krmení cukrem to zabilo.

Beru to jako dobrou školu. Nicméně lze ponechávat oddělky na stejném stanovišti, pokud se postupuje obezřetně? Nebo je předpoklad je odvézt jinam? Mám velkou zahradu, dostatečně členitou a zarostlou. Teď jsou oddělky 30m od kmenových včelstev. Mohu je dát příští rok třeba o 200m jinde, nebo mám hledat jiné stanoviště?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.07.2018, 11:49 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.07.2018 11:50 AM od Ali.)
Příspěvek: #18
RE: Péče letošní o oddělky
Teď po třech letech chovu včel a dělání oddělků jsem došel ke stejnému závěru (pro min. pracnost a chov na stejném stanovišti /jiné nemám/), jako napsal Michal v poslední větě.
U mě je to celý NN nebo min. půl VN (6-7 plástů) 5-6 měsíc. Téměř bez starosti.
Ale psal jsi něco o naředění kleštíka. Pozorně přečíst stránky nebo odpovědi na dotazy od Leoše Dvorského.
Mě vyhovuje mít předem promyšlený plán, a držet se jeho a zásad. V okamžiku, kdy rozdělám takové necelé včelstvo a začnu improvizovat protože něco..., dopadne to většinou blbě.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.07.2018, 12:35 PM
Příspěvek: #19
RE: Péče letošní o oddělky
(18.07.2018 12:03 AM)Karol Lamacz napsal(a):  Beru to jako dobrou školu. Nicméně lze ponechávat oddělky na stejném stanovišti, pokud se postupuje obezřetně?
Já oddělky nikam nevozím. Stojí mezi ostatními na stanovišti s cca 10-15 kmenovýma.
Je třeba chápat, co odvozem získáš.
To jest, přerušení rabovky na stanovišti, pokud jsou ostatní dost silné. Rabovka funguje od nejslabšího - berou to postupně, když to jde pomalu tak cca jedny za 14 dní. Čili odvozem, jsou-li zbylé taky v horší kondici, můžeš snadno přijít i o ty, protože pak jsou další na řadě. V tomhle ročním období slabý oddělek lze velmi těžko ochránit převozem, protože si ho zase za chvíli najdou. Prostě buď je, nebo není v kondici. Dostane jen pár dní na to, než se na něj zalétají. Když je v dobré kondici, pomůže mu to, když ne, je to ztráta času. A pak ty tři kilometry. Jinak to vůbec nemá logiku. A v noci temné, bez letu.
Ve dne rovnou dovezeš exportéry ssebou.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.07.2018, 01:39 PM
Příspěvek: #20
RE: Péče letošní o oddělky
Z celého nástavku jsem letos nechtěl oddělky dělat, protože loni 2.7. dovezené oddělky jsem zazimoval jen ve 2NN Lang.
Je mi jasné, že ale další plácání se slabochy nikam nevede. Příští rok se zařídím jinak. Díky všem za postřehy!
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 3 Host(é)