Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Norské včelařeni
02.05.2014, 07:23 AM
Příspěvek: #21
RE: Norské včelařeni
Tak daleko moje představivost nesahá, co by někteří byly schopni provádět, kdyby byly u nás stejné povinnosti jako v Norsku. Big Grin
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.05.2014, 09:02 AM
Příspěvek: #22
RE: Norské včelařeni
(01.05.2014 01:01 PM)Petr jezowicz napsal(a):  ... letos vyšel znovu zákon o zákazu dovozu mezistěn z jiných zemí do norského království,kvůli kontaminaci mezistěn jež obsahují veliké procento pesticidu a herbicidu a jiných jedovatých látek,které se dostávají následně do medu,dále letošním rokem se znovu potvrdil zákon o včelaření v jednotné Norské úlové sestavě a odmítnutí všech jiných úlových sestav,kvůli jiné rámkové míře a možnosti kontaminování medu mezistěnami z dovozu....
jestliže ten zákon je postaven právě na cizím neověřeném vosku má to opodstatnění, předpokládám tedy že tento zákon neomezuje Petra ke včelaření např v japonci či waré. To bys nám ale Petře možná mohl potvrdit? Nebo se mýlím a ten zákon je nesmlouvavý i k těmto variantám?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.05.2014, 10:21 AM
Příspěvek: #23
RE: Norské včelařeni
Z výsledků kterých měření množství herbicidů v mezistěnách norští zákonodárci vycházeli?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.05.2014, 06:18 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.05.2014 04:01 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #24
RE: Norské včelařeni
Nepodstatné. Myslím, že na žačiatku tohoto vlákna Petr píše o spôsobe liečenia v Nórsku. Chcú si chrániť pozitíva svojej metodiky. To je dôležité pre ich rozhodnutie.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.05.2014, 09:49 AM
Příspěvek: #25
RE: Norské včelařeni
Mě zajímala velikost toho velkého procenta.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.05.2014, 11:18 AM
Příspěvek: #26
RE: Norské včelařeni
V Dolnom Kubíne je jedno z troch pracovísk na svete (USA, SRN a SR), ktoré robí všetky možné rozbory a vyšetrenia vo včelárstve. Robia aj rozbor na znečistenie vosku. Neviem to vyjadriť v percentách, ale faktom je, že napríklad stopy nášho amitrazu vo vosku sú síce pozorovateľné, ale v takom malom množstve, že sú aj po tridsiatich rokoch používania nemereteľné. Ale zahraničné prípravky, ktoré na našom trhu vôbec nie sú, tie sú vo vosku zastúpené v percentuálnom vyjadrení. Ako je to možné? Asi si ich včelári kupujú v zahraničí!
Nechápem včelárov, ktorí používajú gabon. Aké to musí byť svinstvo, keď včela prejde po nafetovanej doštičke, nohami roznesie účinnú látku po viečkach buniek a po plástoch a takýmto spôsobom ten prípravok dokáže usmrtiť klieštika? Bŕŕŕ! Alebo jarné natieranie zaviečkovaného plodu. Len nezodpovedný magor môže vydať také nariadenie.
Hlasování: renttip (+1), Miroslav Macek (+1), liptaka (+1), Ladislav Kohout (+1), Crha Karel (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.05.2014, 12:25 PM
Příspěvek: #27
RE: Norské včelařeni
Další reakce na tento Milanův příspěvek už umisťujte do správných témat ať není "norské včelaření kontaminováno".
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.05.2014, 09:35 AM
Příspěvek: #28
RE: Norské včelařeni
(01.05.2014 01:01 PM)Petr jezowicz napsal(a):  Jinak letos vyšel znovu zákon o zákazu dovozu mezistěn z jiných zemí do norského království,kvůli kontaminaci mezistěn jež obsahují veliké procento pesticidu a herbicidu a jiných jedovatých látek,které se dostávají následně do medu,dále letošním rokem se znovu potvrdil zákon o včelaření v jednotné Norské úlové sestavě a odmítnutí všech jiných úlových sestav,kvůli jiné rámkové míře a možnosti kontaminování medu mezistěnami z dovozu.Dalším faktorem je jednoduchost prodeje použitého včelařského vybavení mezi včelaři,což by jinak při různorodé rámkové míře zkomplikovalo prodej a nákup všem včelařům.
Mě by to také zajímalo, fakt to znamená, že na volné stavbě ve warré / japoncích / košnicích / klátech se v Norsku legálně včelařit nesmí?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.05.2014, 05:00 PM
Příspěvek: #29
RE: Norské včelařeni
Před chvíli mě volal Petr z Norska při přejezdu z jedné práce do druhé. Velmi se omlouvá, nemá nyní čas odpovídat tak mne požádal abych jeho odpovědi písemně tlumočil. Asi nám všem mělo být jasné, že vyspělá norská demokracie nezakazuje nikomu včelařit jakýmkoliv jiným způsobem, ale navíc dbá, aby se do tohoto oboru nedostaly cizorodé látky a neohrožovaly spotřebitele norského medu.
Z toho důvodu je možno používat jen ty mezistěny, které neobsahují ani náznak pesticidů a jiných podobných látek. Čili do jakéhokoliv systému, který chcete užívat můžete použít (pokud je chcete použít) pouze certifikované mezistěny. (Čili např. do langa si z nich vyříznete potřebný rozměr a do warré je nepotřebujete).
Jednotná úlová míra je efektivní např., jak Petr zmínil, při vřesové snůšce, kdy včelaři používají speciální strojek na otevírání buněk, který se z důvodů odlišného rozměru nedá použít např. na již zmíněného langa. Tolik ve stručnosti k výše uvedeným dotazům, detaily vysvětlí Petr až bude mít volněji. Všechny Vás srdečně zdraví.
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.12.2014, 09:09 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.12.2014 09:29 PM od Petr Jezowicz.)
Příspěvek: #30
RE: Norské včelařeni
Zdravím všechny po dlouhé odmlce!
Konečně mám trochu času tak jdem nato...

13.7 2014 jsem musel vyřezat všechen trubčí a dělničí plod v jednom včelstvu kvůli velkemu tlaku klestíka, v každe bunce se nachazelo 5 až 7 ks denni spad cca 50 až 70 ks k tomu nastalo ve včelstvu DWV, no kříž na záda jsem jim neudelal jak to dela Leoš Dvorský,ale čekal jsem co bude dál.Překvapeni mě čekalo 3 mesíce později a to v podobě 25kg medu a někdy během těch třech měsícu nastala TV takže paráda.Jedna zásadní informace je ,že včely vedené na volné stavbě v rámečkách staví směrem od česna svisle dolu polovinu rámku delničí a druhou polovinu trubčí,zkoušel jsem to letos na 13 oddělcích a na 4 včelstev se stejným efektem.Jedinym vysvetlenim je asi proudení čerstveho vzduchu smerem od cesna.
Letošní rok byl velice dobrý jak na Letní tak na vřesovou snůšku,zima je zatím mírná tak uvidíme co bude dál.

Fota před vyřezaním
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)