Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Norské včelařeni
11.04.2013, 05:33 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 11.04.2013 05:51 PM od Crha Karel.)
Příspěvek: #11
RE: Norské včelařeni
Dávám plusové hodnocení moudrosti norských včelařů. Díky za zprávy ze světa, kde jsou o něco dál v myšlení a o kousek blíž přírodě. Ale to, že tam ještě nyní sněží a mrzne, mne od emigrace odrazuje Undecided
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.06.2013, 07:26 AM
Příspěvek: #12
RE: Norské včelařeni
Tady v Norsku je už přes měsíc překrásné slunečné počasí, s teplotami dosahujícími na slunci přes 30°C. Včelky nosí ve velkém pyl různé barvy,z 90%lesního porostu a taky je velká snůška,kvetou borůvky,duby,ovocné stromy, borovice jsou tak opylené,že když zafouká trochu vítr tak se zvedne obrovský žlutý pyl a zasype vše co je v okolí,řeky,moře,jezera, auta, vše je naprosto žluté od pylu.Les dává dokonalé mikroklima takže půda v lese je dokonale vlhká a nevzniká zde sucho jak by tomu jinak bylo v bez dřevinatém porostu.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.06.2013, 10:24 AM
Příspěvek: #13
RE: Norské včelařeni
Něco zajímavého pozoruji u včelstva s matkou,kterou si včely natáhly samy(nepochází z rojového matečníku,ale z nouzového) na podložce jsem nenašel kleštíka a včelstvo stojící hned vedle s matkou lonskoročnou F1, jich má dosti.Další věc je ta že to včelstvo je napadáno malinkatými mravenci.Prvně zaútočili mravenci lesní velcí a ted ti malincí sotva 4mm velcí.Dovnitř úlu se nedostanou obrana na česně je dokonalá,jen mě zajímá ten rozdíl.Podmínky mají oba včelstva velice dobré,přesto je mezi něma veliký rozdíl v plodování,matka z nouzového matečníku začala plodovat z jara později než matkaF1 a to měly oba včelstva dostatek zásob.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.07.2013, 03:56 PM
Příspěvek: #14
RE: Norské včelařeni
Teploty v oblasti mého včelaření dosahují na sluníčku extrémní hranice 50°C hlavní vřesová snůška je v ohrožení pokud nezaprší.Některá místa v lese s vřesem jsou již zcela vyprahlá a spálená od slunce.Modifikace počasí je stejné BARBARSTVI na přírodě jako GMO.
Hlasování: Debora (+1), liptaka (+1), Václav Smolík (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.09.2013, 09:55 PM
Příspěvek: #15
RE: Norské včelařeni
Norská vřesová snůška se blíží ke konci,ranní teploty dosahují kolem 6°C a polední kolem 17°c na sluníčku,což dává včelám šanci využít poslední nektarové a pylové lety.Druhým rokem pozoruji v přírodě kvetení stromů a lesních květů dva krát v roce,dokonce i bramborová nat kvetla dva krát v roce a některé brambory začaly znova klíčit v zemi což je absolutně zvláštní a ojedinělé.Norští včelaři se začínají připravovat k zazimování svých včelstev.
Hlasování: Debora (+1), Milan Bencúr † (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.09.2013, 11:15 PM
Příspěvek: #16
RE: Norské včelařeni
Na vrchole Choča napadol sneh, preto som dnes vybral moje bio zemiaky, ktoré rástli len pod vrstvou slamy. Vňať bola ešte zelená a kvitla tiež druhý krát v roku. Takisto zemiaky znovu klíčili pod koreňom. https://plus.google.com/u/0/photos/11303...2985280113
Hlasování: Petr Jezowicz (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.09.2013, 12:09 AM
Příspěvek: #17
RE: Norské včelařeni
To pozoruji i u nás, že spousta květin kvete podruhé. Některé roky dokonce sklízíme i podzimní várku lesních jahod.
Hlasování: Debora (+1), Milan Bencúr † (+1), Petr Jezowicz (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.04.2014, 09:11 PM
Příspěvek: #18
RE: Norské včelařeni
Docela mi chybí zprávy jak to nyní probíhá u Tebe Petře. Můžeš se zapojit do aktuálních témat, ať vidíme jak to probíhá v Norsku,
Hlasování: Marcel Šolc (+1), Jan Hucko (+1), Milan Bencúr † (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.05.2014, 01:01 PM
Příspěvek: #19
RE: Norské včelařeni
Zdravím všechny
Omlouvám se za dlouhou odmlku,maximální nasazení v práci mi nedovoluje psát sem na stránky.

17.2.2014 Nastal hromadný prolet u všech včelstev,zazimovával jsem 5 včelstev a všechny dožily jara ve zdraví,pravda zima byla mírná a sněhu požehnaně. Letošní prolet je na norské podmínky velice brzy,celičká příroda se probudila raketovým startem dalo by se říct,že z jara se stalo léto kvete úplně všechno, teplota na slunci je okolo +26°C.Před dvěma týdny se vylíhli první trubci což je taky velmi brzy.Před cca 1 měsícem jsem odrážel útoky lesních mravenců,kteří vzali ztečí všech 5 včelstev,zkoušel jsem různé finty,ale až zůžení česna na 5 cm dalo včelám šanci odrazit statisícové útoky mravenců,dokonce nepomohlo ani rozházení mraveniště,sice je to pozastavilo v hromadném útoku ale neodradilo v útocích.Dnes po pár týdnech mravenci už nedorážejí a včelky se uklidnily a věnují se své práci. Jinak letos vyšel znovu zákon o zákazu dovozu mezistěn z jiných zemí do norského království,kvůli kontaminaci mezistěn jež obsahují veliké procento pesticidu a herbicidu a jiných jedovatých látek,které se dostávají následně do medu,dále letošním rokem se znovu potvrdil zákon o včelaření v jednotné Norské úlové sestavě a odmítnutí všech jiných úlových sestav,kvůli jiné rámkové míře a možnosti kontaminování medu mezistěnami z dovozu.Dalším faktorem je jednoduchost prodeje použitého včelařského vybavení mezi včelaři,což by jinak při různorodé rámkové míře zkomplikovalo prodej a nákup všem včelařům.
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.05.2014, 02:40 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 02.05.2014 03:23 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #20
RE: Norské včelařeni
Petr uviedol krásny príklad, ako sa ochraňujú záujmy včelárov a remeselníkov vo fungujúcej včelárskej obci.
V záložkách mám už možno desať rokov švédsku stránku o profesionálnom včelárení. Z tej stránky sa dá tiež veľa dozvedieť o podmienkach včelárenia v Škandinávii. http://beeman.se/index-f.html
O aktivitách prírodných včelárov v Spojenom kráľovstve veľa napovie táto stránka. http://biobees.libsyn.com/
Už dávno sledujem, že smerovanie nášho včelárstva včelárske organizácie vedú nesprávnym smerom. Vedenia našich včelárskych obcí stoja úplne vedľa, ako sa uberá vývoj vo včelárstve vo svete.
Hlasování: Crha Karel (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)