Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Materiály na výrobu nástavků
09.06.2013, 06:44 AM
Příspěvek: #11
RE: Materiály na výrobu nástavků
Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že v úľoch z borovice sa včelám tak nedarí ako v úľoch zo smrekového dreva a aj ich hmotnosť je citeľne väčšia. Sololit je celkom vďačný materiál aj na výrobu úľov, pokiaľ sú tieto chránené pred dažďom niekde pod prístreškom a ošetrené fermežou. Už tri desaťročia používam priehradkové kŕmidlá zo sololitu, ktoré som pri ich výrobe natrel rastlinným olejom a úľová vlhkosť aj podávaný sirup alebo voda vôbec sololitu neškodia a materiál nepuchne.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2013, 11:34 AM
Příspěvek: #12
RE: Materiály na výrobu nástavků
Tak jak píše Pan Bencúr borovice je těžší a taky daleko rychleji plesniví,ale tady platí,že plesniví běl jádro borovice nezplesniví,jenomže borovice mají většinou hodně běli.Můj otec vyráběl úly z lípy a byly naprosto perfektní co se týče dýchatelnosti dřeva a také byly velice lehké.Alternativa je také olše ta má podobné vlastnosti jak lípa.Z vlastní zkušenosti bororovici nedoporučuji, lepší a lehčí je smrkové dřevo.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2013, 01:21 PM
Příspěvek: #13
Rainbow RE: Materiály na výrobu nástavků
Sololit používám 10 let na výrobu manipulačních nástavků.

Dříve na zakrytí krmné láhve,
ale nyní převážně na převoz souší, na lapání rojů nebo tvorbu smetenců,

když byla nouze i na medníky a občas jsem v nich i přezimoval.

Ze sololitu jsem nažezal boky a čela,
olištoval hranolkem 16/20 mm, na vrch čela a zadku 16/30 - jako nosné uši a protikus pro lištu na závěs rámků 16/9 mm

a vše sešrouboval jako nástavek z masívu a posichroval 2 delšími hřebíky mezi 2 šrouby na jeden rohový spoj,

bez očka nebo štěrbinového česínka,

provařil v parafínu, BACHA hodně pění,

sololit z použitých palet, lepší je silnější.


Materiál za hubičku, vysoká pracnost, maximální spokojenost s funkčností.

Trošku se vybouluje a kroutí, ale dá se s tím žít.
Hlasování: Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2013, 03:05 PM
Příspěvek: #14
RE: Materiály na výrobu nástavků
(09.06.2013 02:33 AM)renttip napsal(a):  Zajímalo by mě, zda má někdo zkušenost se sololitem. K výše zmiňované borovici: kdysi jsem někde slyšel, že borovice není na stavbu úlů vhodná, kvůli pryskyřici, kterou obsahuje, že včely odpuzuje. Má někdo v tomto směru nějaké vědomosti?
Podle mých zkušeností sololit, stejně jako jiné aglomerované / mleté / materiály, do úlu nepatří. Jedním důvodem je nestabilita / různě se kroutí /, špatná paropropustnost, ale hlavně problémy s plísní. Je v tom prostě krom dřeva namleté kde co, hlína, jehličí, shnilé stromy - a to je důvod, že se na tom plísním mimořádně daří. Krom toho se to ani nedá opálit - zatímco prkno ožehnete, tohle prostě proroste komplet.
Borovice a pryskyřice - světově nejpoužívanější materiály na úly mimo polystyrenu a betonu jsou právě různé druhy borovic, smrků, douglasky a cedry. Tedy vše pryskyřičnaté dřeva. Výhodou je právě trvanlivost a včelám to nevadí, vždyť propolis je valnou částí právě pryskyřice.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2013, 09:56 PM
Příspěvek: #15
RE: Materiály na výrobu nástavků
díky za informace a nějak si to budu muset přebrat.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.06.2013, 02:08 AM
Příspěvek: #16
RE: Materiály na výrobu nástavků
Klady a zápory úľa Warre zo sololitu sú tu http://www.beeinbg.narod.ru/alp_13.htm .
Výroba úľa Warre zo sololitu je popísaná tu http://www.beeinbg.narod.ru/alp_11.htm .
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.06.2013, 03:07 AM
Příspěvek: #17
RE: Materiály na výrobu nástavků
děkuju za odkazy.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.07.2013, 12:28 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 01.07.2013 04:21 PM od Debora.)
Příspěvek: #18
RE: Materiály na výrobu nástavků
(09.06.2013 03:05 PM)schützmeister napsal(a):  
(09.06.2013 02:33 AM)renttip napsal(a):  Zajímalo by mě, zda má někdo zkušenost se sololitem. K výše zmiňované borovici: kdysi jsem někde slyšel, že borovice není na stavbu úlů vhodná, kvůli pryskyřici, kterou obsahuje, že včely odpuzuje. Má někdo v tomto směru nějaké vědomosti?
Podle mých zkušeností sololit, stejně jako jiné aglomerované / mleté / materiály, do úlu nepatří. ...Je v tom prostě krom dřeva namleté kde co...

V nemecku se pouzívají sololitové desky jako izolace do víka. Ale sololit je odpad, obsahuje napríklad formaldehyd, fenol a jiné drobnosti.

Zatím nemám vyzkousené dlouhodobé vlastnosti dreva Paulownia. Výhoda je jeho váha, která je skoro polovicní nez u dubu. Delala jsem z nej Warré strisky na Dadanty (50x50cm) a jsou lehcí nez smrkové strisky na Warré (34x34cm). Palownia patrí mezi tropická tvrdá dreva, ale je to velmi mekké a lehké drevo. Ale pozor, strasne rychle roste, co nespotrebujeme na stavbu úl, máme do krbu a to uz pak není eko a navíc do nasich krajin nepatrí, tak aby jsme místo roztocú nehubyli Paulownii Wink
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.07.2013, 02:12 PM
Příspěvek: #19
RE: Materiály na výrobu nástavků
(01.07.2013 12:28 PM)Debora napsal(a):  V nemecku se pouzívají sololitové desky jako izolace do víka. Ale sololit je odpad, obsahuje napríklad formaldehyd, fenol a jiné drobnosti,
Zatím nemám vyzkousené dlouhodobé vlastnosti dreva Paulownia. Výhoda je jeho váha, která je skoro polovicní nez u dubu.
Rád bych ještě odborně upřesnil kvalitu sololitu / dřevovláknitých desek či MDF desek /. Nemám je rád, ale nikoli pro obsah chemických látek. Důvod je ten, že jsou vyráběny papírenskou technologií / narozdíl od DTD,LTD,biodesk, překližek či OSB / což v praxi znamená, že je to čisté dřevo / včetně kůry a hlíny /, jen uvařené a namleté, obsahuje pravda, separátor / aby šlo oddělit od lisovacích desek / a tím je parafín / ten nám nevadí /. Takže chemie není problém.
S Paulonií a jinými rychlerostoucími dřevinami je ten problém, že povětšinou neobsahují obranné látky / pryskyřice či taniny jako například duby. TZn. jejich životnost a zvláště odolnost plísním a houbám bude mizerná.
Hlasování: Debora (+1), Leoš Dvorský (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.07.2013, 12:28 AM
Příspěvek: #20
RE: Materiály na výrobu nástavků
Je pravda, že nemám moc včelstev (3), ale držím si jednu pevnou zásadu. Nástavky , dna, víka používám tři sezóny a pak je prostě zlikviduju. Dělám to kvůli včelímu moru, který má vývojové stádium čtyři roky a tak bych se měl tomuto onemocnění teoreticky vyhnout.
Hledám proto materiály cenově dostupné. Dřevo je zatím asi ten nejlepší materiál, i když cena zas až tak příznivá není.
Asi to vždy bude o kompromisech a možnostech každého včelaře. Já si úly vyrábím sám, takže každý nápad o možném materiálu na výrobu pokud se mi zdá reálným, tak zkouším.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)