Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ležany
07.05.2015, 12:04 AM
Příspěvek: #21
RE: Ležany
Zdravím,
pěkné, moc pěkné. Koukám, rámky ležanu mám stejné, nahoře vodorovně mám přidaný ještě jeden drátek, aby se dílo netrhalo odzhora, krycí lišty mezi rámky tam mám taky, místo síta mám ale pevné dno s cca 5cm podmetem (ta Vaše síť je si myslím lepší řešení něž moje pevné dno). Jedna zásadní věc v mém ležanu ale chybí. Zatím tam stále nemám roj Wink.
Co se týče matečníků, rojové jsou vypěstované od začátku, od samého zakladení res. vytvoření svislé buněčky jako matečníky. A to považuju osobně za lepší a plnohodnotnější, než přelarvované. Nemyslím si, že vajíčko posazené do rojového matečníku se po vychování v matku zakóduje coby následně vyrojovací. Zdá se mi to jako nesmysl. Spíže bych považoval za velice dobré, jeho celoživotní 16-tidenní vývoj, jak bylo napsáno za nejkvalitnější. Souhlas.
Ať se včelkám i Vám daří. AL.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.05.2015, 12:27 AM
Příspěvek: #22
RE: Ležany
Milane, očekávej, že je to jen začátek Wink
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.05.2015, 02:25 PM
Příspěvek: #23
RE: Ležany
Moje ležany JU majú 23 až 25 rámikov. Včelstvo má v plodisku dostatočný priestor na plodovanie aj na ukladanie medu. Keď včelstvo narastie natoľko, že im je už ležan tesný, tak mu nadstavím desať rámikový medník a vznikne úľový priestor ako v úli kolenáči. Je to to isté ako keby som postavil tri nadstavky JU vo vertikálnej úľovej zostave na seba. Na Orave včely vôbec nemajú problém v máji narásť do troch alebo štyroch nadstavkov JU.

   
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.07.2015, 10:46 PM
Příspěvek: #24
RE: Ležany
Májový roj za voz sena.
Z májového roja, prváka, som vytočil 15 kg medu. Odhadom, ďalších 15 kg medových zásob som roju ponechal. Zdá sa, že znáška bude ešte pokračovať.

   
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.12.2015, 03:40 PM
Příspěvek: #25
RE: Ležany
Včelárenie v ležanoch je dostupné pre všetkých. Ležan si dokáže postaviť doma každý záujemca o včelárenie sám. Tu sú stránky Andreja Jakimova o včelárení v ležane na 32 rámikov 435x460 mm.
Včelárenie v ležane je metóda vedenia včelstiev s minimálnymi nákladmi na pracovnú silu pri celkom slušnom mednom výnose od včiel, čo je približne 60 kg. Zároveň úľ umožňuje každý rok na jednej jeho strane urobiť odloženec so 6. až 10. rámikmi.
Pozrite si medobranie v októbri. Ako za našich starých otcov, ktorí nechali včely zimovať na mede a zobrali im len prebytok zásob.
Hlasování:
Aleš Molčík (+1), Václav Návara (+1), miro (+1), Ali (+1), renttip (+1)   Zobrazit vše

Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.12.2015, 03:07 AM
Příspěvek: #26
RE: Ležany
Tak se mi podařilo sebrat odvahu a sepsat svůj počáteční názor, o budoucím vlastním včelaření. Loni jsem se rozhodl, že začnu chovat včely a letošek jsem si dal, jako takový čas na sebrání pár informací do začátku. Včelaře v rodině a mezi známými nemám.
Začínat hodlám na neuteplených 39x24, metodikou co nejvíce podobnou Dr. Liebigovi. Je to klasika okolních včelařů, myslím ty úly. U nichž doufám v pomoc na začátku. A rád bych si ohmatal klasiku, abych mohl srovnávat.
Proč to píšu v tomto tématu, vyplyne níže.
S ohledem na svůj zdravotní stav, ale pro sebe vidím jako nejlepší variantu, včelaření v ležanu. Jenže, čím více se o včelách a včelaření dozvídám, tak zjišťuji, že nejde jen o to, co vyhovuje mně, ale také hlavně včelám. Už mým cílem není včely chovat, ale spíše se pokusit s nimi spolupracovat. A z toho už mi klasický ležan nevychází až tak moc dobře. A proč?
Jsem rozhodnutý používat volnou stavbu, ale v rámcích. Vidím to jako dobrý kompromis mezi mnou a včelou, když dodržím včelí mezeru. U ležanu mi vadí nutnost převěšovat. Ne z lenosti, ale protože bych chtěl včelám rozebírat plodiště co nejméně. Ale jak to udělat?
Napadlo mě toto: Když budu myslet jako včela, tak mě ve včelím díle zajímá hlavně ulička mezi plásty. Zásoby ukládám kolem plodu, prioritně nad něj a za něj směrem od česna, protože v zimě půjdu za teplem a to je nahoru a od česna. A plod potřebuje vzduch, zásoby ne. Takže u vertikálního úlu to není problém. Nejdelší uličku mám směrem nahoru. Protože rámečky nad sebou, když je správná mezera, beru jako jeden plást. Jako včelaři se mi bude snadno, přidáním nástavku, prodlužovat.
U klasického ležanu, jsou uličky souběžné s kratší stranou. Zásoby dávám nahoru a za sebe. Pokud je česno na kratší straně úlu, teplá stavba, tak mi dojde brzy místo, protože plást za zády budu mít brzy zanesený zásobami. U česna na delší straně úlu, na studenou stavbu to bude o malinko lepší, ale taky nic moc. Jako včelař to vyřeším převěšováním.
Z toho mi vychází, postavit si ležan s rámečky uloženými podélně s delší stranou. To by mohlo podle mě fungovat. Prostě tak jak staví včely dilo, když se usadí v podlaze nebo ve stropě. U přirozeného díla je to samozřejmě ještě šikmo a s nepravidelnostmi, aby mi tam samovolně netáhlo. Ale i při tom se jako včela snažím o co nejdelší uličku.
Zatím jsem našel úl p. Nymsy a Bienenkiste. Nevíte prosím o dalších, kde bych se mohl inspirovat? Chápu myšlení včely aspoň trošku správně? P. Nymsa používá také ještě běžné řešení, udělat co největší plást na výšku. Ležany se zvyšují, až jsou z nich široké stojany Smile Mě více oslovilo Bienenkiste. Omlouvám se, jestli vám to připadá primitivní, jsem dosud dost neznalý.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), renttip (+1), Miroslav Macek (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.12.2015, 05:25 PM
Příspěvek: #27
RE: Ležany
Nie je to všetko tak ako píšeš, pretože jednou z veľkých vecí vo včelárstve je veľa spôsobov ako včely môžu byť uložené. To zistíš v praxi. Je dobre, že sa nad všetkým možným okolo včiel zamýšľaš, pretože včelárenie na prírodnom diele je vhodné pre už skúseného včelára, nie pre začiatočníka. Ale to je vec názoru a cieľa, ktorému sa chceme priblížiť. Bienenkiste, Keňan, Tanzánian, Ukrajinský úľ, Škandinávsky ležan, to sú všetko obydlia pre včely, ktoré včelám vyhovujú a včelárom fungujú. Ja osobne si myslím, že do horizontálneho úľa patrí úzkovysoký rámik a do vertikálneho úľa zas širokonízky.
Hlasování: Víťa (+1), Ali (+1), Miroslav Macek (+1), Jaro Stoklasa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.12.2015, 11:44 PM
Příspěvek: #28
RE: Ležany
Kedže v ležanoch je vhodné používať veľké rámiky vidím tu trochu problém s voľnou stavbou bez medzistienok. Ako by sa dalo predísť zborteniu panenských rámikov naplnených medom? Mne sa toto horúce leto dva rámiky 37x30 "zošupli".

Zázrivá , 650m
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.12.2015, 12:36 PM
Příspěvek: #29
RE: Ležany
Zřejmě si na subtropy budeme muset zvykat a tomu přizpůsobit i včelaření. Buď použít typ úlu, kde se plást od nejširšího horní rozměru směrem dolů zúžuje (viz např. "tanzanian"). Anebo úly dostatečně izolovat či umístit tak, aby vnitřní teplota korespondovala s venkovní a nebyla zvyšována přímým slunečním zářením.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Jan Brunclík (+1), schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.12.2015, 03:58 PM
Příspěvek: #30
RE: Ležany
Pane Milane s tím úzkovysokým rámkem to chápu. Jde mi o to uložení podélně. Jestli by to včelám nevyhovovalo lépe. Jestli ležany nemají to uložení rovnoběžně s kratší stranou jen pro to, že je to jednoduší na výrobu úlu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)