Forum Šance pro včely
Ležany - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Pomůcky k chovu včel (/forum-Pomucky-k-chovu-vcel)
+--- Fórum: Úlové sestavy (/forum-Ulove-sestavy)
+--- Téma: Ležany (/tema-Lezany)

Stránky: 1 2 3 4 5 6
Všechny stránky


Ležany - Jan Podpěra - 05.02.2014 12:40 AM

Rád bych zkusil včelařit bez mezistěn a bez nástavků v ležanu.
O ležanech jsem moc čtení nenašel.
Vím pouze, že bych měl mít větší rámeček (výška minimálně 35 cm). Pak bych měl mít stejný výnos medu jako v nástavkových úlech, které nyní používám.

Má někdo z vás zkušenosti s včelařením v ležanech?

Jsem od přírody líný. Myslím, že ležan je dobrá volba:
- bez mezistěn
- žádná manipulace s nástavky
- rychlá prohlídka včelstva
- snad stejný výnos jako v nástavkách
- bezproblémové vyzimování
- rychlý jarní rozvoj

Výše uvedené jsem pouze vyčetl. Zkušenosti zatím nemám. Proto se obrácím na vás v tomto fóru.


RE: Ležany - Míra.H. - 05.02.2014 02:58 PM

Rád bych zkusil včelařit bez mezistěn a bez nástavků v ležanu.
O ležanech jsem moc čtení nenašel.
Vím pouze, že bych měl mít větší rámeček (výška minimálně 35 cm). Pak bych měl mít stejný výnos medu jako v nástavkových úlech, které nyní používám.

Ležany zkouším několik let,ale když nedám alespoň nízký nástavek,tak jenom z ležanu se mě nedaří vytočit medu jako se daří s nástavkem.Hodně medu zůstává v plástech s plodem,protože plod je po celém úle/včelařím bez mřížky/.Ale to potom již není klasický ležan.A bez medníčku se včely více rojily.Plásty 39 kr.35 výška odkoukána od Maďarů,medník 39kr.17.V úle musí být nejméně 20 rámků


RE: Ležany - MilanBencúr - 04.03.2014 08:40 PM

V ruskom odbornom včelárskom časopise "Pčelovod" z roku 1911 je popísaný spôsob včelárenia v jednodielnom úli, horizontálnom ležane na 20 rámikov. Táto metóda má celý rad výhod, ktoré sa vyznačujú jednoduchosťou. Včelstvo môže touto metódou opatrovať aj málo skúsený včelár. Začiatočník dokáže s takto popísanou jednotvárnou robotou obhospodáriť aj desať úľov a viac.
http://nasapravda.blogspot.sk/2014/03/retro-vcelarenie-v-lezane-aj-mednej.html


RE: Ležany - Jan Hucko - 09.03.2014 10:13 PM

Napadá mě obyčejné TBH, na youtube jsou mraky videí, včelaření je jednoduché, med si prostě vyříznete, plástve rošmelcujete a vycedíte, no a nebo si můžete pochutnat na dokonalým plástečkovým medu. Mějte se fajn Jéňa


RE: Ležany - MilanBencúr - 28.09.2014 08:55 AM

Vo svete rastie záujem o východoeurópske dlhé úle. Včelárenie v Ukrajinskom ležana v mnohom pripomína vedenie včelstiev v Mednej krave. Ukrajinský ležan má úzkovysoký rámik, ktorého rozmer má veľkosť plásta ako dielo v dvoch nadstavkoch Warre alebo v Luneburgskej košnici.


RE: Ležany - MilanBencúr - 01.10.2014 01:01 AM

Ležany sú pre warre včelárov obrovské úle s veľkými rámikmi. Ja som si vybral včelárenie v ležane s rámikovou mierou nášho Jednotného úľa. David Heaf zo Spojeného kráľovstva zas experimentuje v ležane na rámikovú mieru Dadant. Che Guebee z Dánska zas vyrába tradičný dánsky ležan. Je na tých stránkach veľa inšpiratívnych nápadov a aktuálnych informácií.


RE: Ležany - Macek - 02.11.2014 12:05 AM

Včera som bol v zaujímavom včelíne. Majiteľ zomrel v 2008 a remeslo nemá následníka. Chcel som vidieť aké sú vnútri úle a celkom ma to prekvapilo. Sú tam v podstate len dva "ležany" miery čechoslovák. Sú to také dva válovy pevne spojené s včelínom pozdĺž prednej a bočnej steny a popredeľované prepážkami a materskými mriežkami. Túto sezónu tam budú zimovať okrem myší a veľkého množstva zavíjača voskového aj dva priletené roje. Majiteľ ich vraj trochu prikŕmil ale ikak sa do nich ani nepozrel. Kŕmidlá umiestnené na letáčoch sú tiež zaujímavé-rabovkové Smile.


RE: Ležany - Jaro Stoklasa - 02.11.2014 07:29 AM

V Oravskej Jasenici jeden včelár kŕmi obdobným spôsobom, má okolo 100 včelstiev, kŕmi letáčovými kŕmidlami (4l fľaše) a vraj s rabovkou, podľa jeho slov, nikdy nemal problémy.


RE: Ležany - MilanBencúr - 02.11.2014 03:16 PM

Miro, robíš úžasnú dokumentačnú robotu. Len pokračuj ďalej. Jeden dlhý válov, ako plodisko včelstiev, som už videl v kočovnom voze. Majiteľ tak chcel využiť priestor pre umiestnenie čo najväčšieho počtu včelstiev.
Ja som pred rokmi tiež urobil pre moje slamáky letáčové kŕmidlá a nič sa nedialo.

[Obrázky: k_letac_L.jpg]


RE: Ležany - Ali - 19.02.2015 10:54 PM

Letmý, subjektivní náhled na mé včelaření v ležanu. Možná to někomu pomůže v rozhodování (ať už kamkoliv).
Já jsem osadil v r. 92 včelky do ležanu 45/37 původně na 20, pak na 17 rámků velký roj. Dokrmoval jsem ho vnitřním krmítkem na sklenici 4 l zezadu uvnitř za posledním plástem (proti rabovaní). Rok jsem jej nechal. Obsadili max. těch 17 rámků.
13.3.93 byl první prolet a lítaly jako jediné celých 5 hodin. Ostatní NN39/17/5 lítali 3-4 hodiny. Dal jsem jim nepříli těsnou mřížku a dvakráte matku převedly dozadu, tak jsem je nechal ať si dělají co chtějí bez mřížky. V témže roce jsem z něj vychoval (poprvé, včelařil jsem čtvrtý rok) čtyři nové matky a jednu pro něj samý.
Šlo to v něm nádherně. Všechny jsem uplatnil přidáním naostro na kašičku. Bohužel nová matka se starou se nepohodly tak, že nezbyla žádná a do začátku září si připravili novou, rozkladla se až v půli září a byla velice malá (měl jsem tam plásty i bez mezistěn, volně, možná menší buňky, nevím). Vytočil jsem 24 kg. medu (vše uvádím z mých zápisků).
Průměrný výnos ze všech původně deseti včelstev mám zaznamenaný 27kg (dal jsem včelám svobodu, od r. 90-92 jsem do nich neustále vrtal a upravoval jim život dle mého - nejvyšší průměr byl 13 kg).
Až do r. 96 jsem v něm choval průměrně 5 nových matek, jde to tam opravdu samo (starý matečník, větší trubčinu, třkrát namočné dřívko v teplém vosku, prostě v čemkoliv co jsem měl zrovna po ruce; vložil jsem seříznutou sirkou nejmenšího červíka dovniř, přidal z vedlejších buněk dvě krmení, přilepil kamkoliv na plást s plodem otvorem dolů, označil plást a bylo hotovo.
Všechny čtyři následující roky byla výtoč průměr včelstev a ze záznamu vidím třeba léčení 10.10.93 kontrola 1 brouk (ø včelstvo cca 30 brouků), 30.10.93 0 brouků (ø cca 2 brouky), 5.12.93 0 brouků (ø cca 1 brouk).
Závěr: Dobře se v něm včlařilo, chovaly matky, medný výnos ø včelnice (bez medníků, nástavků), dokrmování na zimu rovněž ø spíše méně (nikdy jsem jej nevážil, ale z jara jsem s ním taky nic nedělal, jen kontrolu plodu, chov matek, medobraní a pak povinné léčení). Fungoval oproti ostatním nástavkům NN tak nějak samostatně, perpetum.
Rozhodně jeden stojí zato mít (já jej po dvaceti letech stále mám uschovaný, letos s ním vyrukuji jako z prvním pokud to půjde a něco se nezvrtne).
Zdravím, a ať se holky usmívají a jsou hodné.