Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Léčení u včel
06.09.2013, 05:22 PM
Příspěvek: #131
RE: Léčení u včel
Nádherný pozorovací úl Smile To je opravdu radost pohledět
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.09.2013, 11:00 PM
Příspěvek: #132
RE: Léčení u včel
(06.09.2013 04:23 PM)MilanBencúr napsal(a):  Tento roj prežíva medzi okennými tabuľami šesť rokov.
Že by termo úl ?? Tak nějak to má vypadat ne ??Big Grin
Hlasování: Jaro Stoklasa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2013, 01:34 AM
Příspěvek: #133
RE: Léčení u včel
Termosolárny efekt za drevenou okenicou? Nemožné! Smile
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2013, 07:31 AM
Příspěvek: #134
RE: Léčení u včel
Ale klíčový není test vitality, ale to jak se budou chovat.

No vidím, že si musíte také získat své zkušenosti, jinak budeme diskutovat každý o něčem jiném proto, že si pod stejnými pojmy představujeme zcela něco jiného.
Jen jednu nesmělou připomínku mám. Chování včel, tedy např. sezení, mírnost a pod, nemá žádný, alespoň ne podstatný, vliv na to, zda včelstvo bude odolávat nemocem, parazitům. Tak napsat, že test vitality je není podstatný je vysloveně mimo a připomíná mi názory jednoho člena MSVV ze Sušicka. Ten si dokonce dokáže v jedné větě dát otázku, odpovědět i popřiít, co původně myslel. Testu(ům) vitality je totiž v přírodě podrobeno každé včelstvo neustále, proto je klíčový. Jinak budeme jen teoretizovat. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2013, 10:36 PM
Příspěvek: #135
RE: Léčení u včel
Pred týždňom som stretol včelára z dediny, kde mám včely na Zlínsku. Bol to moj prvý kontakt cez rodinného známeho, keď som chcel začať so včelami. Mal som jediné šťastie, že som si hľadal informácie na internete a našiel iné názory, postupy a podobně. Od prvého momentu, čo som si priviezol včely, vždy keď sa stretneme len krúti neveriacky hlavou, že čo to robím a ako to robím...teraz už pokyvuje aj uznale, keď mu poviem, ako hravo robím v NN oddielky, koľko som vytočil medu a koľko ho nechal vo včelách...a podobne. Teraz som mu spomenul aj možnosti boja proti klieštikovi, a zas len vrtel hlavou a neveril, ale postupne som zistil, že nie len že neverí, ale ani sa mu nechce niečo zmeniť a skúsiť. A ako tak zisťujem, tak mnohí včelári sú , čo sa boja proti klieštikovi týka, ako pacienti v ambulancii. Prečo by som mal viac chodiť? Prečo by som mal inak jesť? prečo menej piť a nefajčiť? Veď mi dajte nejaké tie prášky pán doktor! A to isté je aj u včelárov: prečo robiť nejaké zootechnické postupy? prečo robiť oddielky? a prečo ich zas spájať? prečo nedávať do úľa medzisteny? prečo vyrezať plod? Veď je s tým práca...máme predsa Gabon a Varidol a aerosol....Proste značný problém je v tom, že sa nám nechce. Nechce sa nám hľadať a poznávať, nechce sa nám skúšať, lepšie je, keď dostaneme niečo hotové a hlavne o tom ani nič poriadne nevieme. A pre istotu ešte budeme kritizovať a kameňovať tých, čo poznávajú a skúšajú a robia to inak.
Odpovědět s citací příspěvku
08.09.2013, 02:22 AM
Příspěvek: #136
RE: Léčení u včel
Zde se můžete podívat na oficiální seznamy registrovaných léčiv na varoázu v zemích Evropy, čr toho má celkem dost
http://www.hma.eu/uploads/media/Mar_13_-..._in_EU.pdf
Odpovědět s citací příspěvku
08.09.2013, 03:14 PM
Příspěvek: #137
RE: Léčení u včel
(07.09.2013 07:31 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Testu(ům) vitality je totiž v přírodě podrobeno každé včelstvo neustále, proto je klíčový. Jinak budeme jen teoretizovat. LD
S tím souhlasím. Neříkám ale, že nepotřebuji test vitality k vyšlechtění odolnější včely. Chtěl jsem jen říct, že MĚ by stačilo sledovat volné jevy. V divočině je to jinak, ale mi jako včelaři, včely stále nějak chráníme. A třebas nám tím něco uniká ?
Pokud bych nemusel mít strach, co na to sousedi, co na to SVS, jestli o vše přijdu - a mohl bych tomu dát volný průběh, třeba bych něco odpozoroval, anebo ne, nemám
touhu si nic dokazovat. Jen prostě v běžném provozu přírodní jevy nemohu sledovat.
Ještě je pravda, že mám malinko asi jiný názor na šlechtitelskou praxi. To s tím souvisí jen námětově, ale může to vysvětlovat určitý nelad. Jde o to, že se domnívám, že lze šlechtit jen předem danou chtěnou vlastnost - víc medu, méně rojení, větší sosák, světlejší barva. Z podstaty předem daného cíle tím přicházím o přirozenost. To je myslím škoda, protože ony prvotní vlastnosti kupodivu bývají nejživotaschopnější. Velmi teoreticky - můžu vyšlechtit pruhovanýho psa, nikdy to ale nebude divoký vlk. Ale samozřejmě, ani ten nemusí být odolný všemu.
Jasně, že to je teorie. Vždycky to je nejdřív teorie. A má smysl, říct, tohle je blbost, protože tohle už zkusil XY a bylo to k ničemu. Ale teorie sama o sobě nemusí být blbost.
Jinak přítele Holuba znám, má jisté neortodoxní postupy a proč ne ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.09.2013, 07:40 PM
Příspěvek: #138
RE: Léčení u včel
Proste značný problém je v tom, že sa nám nechce. Nechce sa nám hľadať a poznávať, nechce sa nám skúšať, lepšie je, keď dostaneme niečo hotové a hlavne o tom ani nič poriadne nevieme. A pre istotu ešte budeme kritizovať a kameňovať tých, čo poznávajú a skúšajú a robia to inak.

Včera večer jsem měl přednášku v Nasavrkách Varroáza trochu jinak, která bude upravená v Brně. To co je nomálně min na 3 hodiny jsem musel nahutit do 2 hodin. V tom ale problém nebyl.
Spíše se zdá, že někteří tam přišli jen proto, aby mne obvinili náledně z toho,že jsme pomlouval svaz, přitom tam nepadlo o svazu, funkcionářích, jména, a vůbec včelařských organizacích ani písmeno. Prostě konzervy se aktivizují. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.09.2013, 12:03 AM
Příspěvek: #139
RE: Léčení u včel
(08.09.2013 03:14 PM)schützmeister napsal(a):  
(07.09.2013 07:31 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Testu(ům) vitality je totiž v přírodě podrobeno každé včelstvo neustále, proto je klíčový. Jinak budeme jen teoretizovat. LD
S tím souhlasím. Neříkám ale, že nepotřebuji test vitality k vyšlechtění odolnější včely. Chtěl jsem jen říct, že MĚ by stačilo sledovat volné jevy. V divočině je to jinak, ale mi jako včelaři, včely stále nějak chráníme. A třebas nám tím něco uniká ?
Pokud bych nemusel mít strach, co na to sousedi, co na to SVS, jestli o vše přijdu - a mohl bych tomu dát volný průběh, třeba bych něco odpozoroval, anebo ne, nemám
touhu si nic dokazovat. Jen prostě v běžném provozu přírodní jevy nemohu sledovat.
Ještě je pravda, že mám malinko asi jiný názor na šlechtitelskou praxi. To s tím souvisí jen námětově, ale může to vysvětlovat určitý nelad. Jde o to, že se domnívám, že lze šlechtit jen předem danou chtěnou vlastnost - víc medu, méně rojení, větší sosák, světlejší barva. Z podstaty předem daného cíle tím přicházím o přirozenost. To je myslím škoda, protože ony prvotní vlastnosti kupodivu bývají nejživotaschopnější. Velmi teoreticky - můžu vyšlechtit pruhovanýho psa, nikdy to ale nebude divoký vlk. Ale samozřejmě, ani ten nemusí být odolný všemu.
Jasně, že to je teorie. Vždycky to je nejdřív teorie. A má smysl, říct, tohle je blbost, protože tohle už zkusil XY a bylo to k ničemu. Ale teorie sama o sobě nemusí být blbost.
Jinak přítele Holuba znám, má jisté neortodoxní postupy a proč ne ?

Šlechtit na nějakou vlastnost není o tom jestli chci, ale je to o tom, která vlastnost je dominantní. Medný výnos není vlastnost, na tu selektovat nejde, ale je to výsledek jiných vlastností plodnost, spotřeba energie, délka života atd.
Přibližně osm let jsem se věnoval výběru včelstev s nejnižšími přirozenými spady a zároveň nejnižšími spady při ošetření + ostatní vlastnosti na průměr včelnice. A když tohle moje počínání mohu zhodnotit a do toho hodnocení přiberu i dalšího včelaře, který tohle praktikoval dávno přede mnou něž jsem začal včelařit a stále praktikuje, tak výsledek s tím jak si takové včely poradí s roztočem je jako na houpačce.
Vím o dvou včelařích co vyzkoušely bond testy a jejich hodnocení bylo, že je to drahá zkušenost bez dobrého výsledku. O bond testech a jejich "dobru" jsem vždy pochyboval a zkušenost těch dvou včelařů mi to zatím potvrzuje.
Prvotní vlastnosti jsou jen ty první, co bude dál záleží na podmínkách, která vlastnost je potřeba na přežití, ta převládne. Tomu se říká evoluce a evoluce je přirozená, ale v procesu evoluce se také stává, že nějaký druh zanikne, to je také přirozené.
Mám-li se přesvědčit o přirozených vlastnostech včel, tak potřebuji chovat včely podle jejich přirozených potřeb. A až to bude tak jak to vyhovuje včelám, potom můžu začít řešit jak dál s ne/léčením.
Hlasování: Debora (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.09.2013, 09:51 AM
Příspěvek: #140
RE: Léčení u včel
Ja som zatiaľ zámerne nešľachtil ani sa nechystám, ale už viacero ľudí mi povedalo, že každý extrém je zlý, aj keď sa spočiatku zdá veľmi výhodný. A to aj v súvislosti s odolnosťou voči varoáze. Včelstvá, ktoré z času na čas vykazovali extrémne nízky spad zase po čase vykazovali extrémne vysoký spád. Vraj je výhodnejšie vyberať pre akúkoľvek vlastnosť priemer, nie extrém. Ale sú to sprostredkované rady iných, nie moje.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)