Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krmení na volné stavbě
25.08.2014, 12:02 AM
Příspěvek: #21
RE: Krmení na volné stavbě
Nad plodištěm jsem chtěl původně jen trámky, ale to bych nemohl točit med. Zatím se teprve učím pracovat s volně stavěnými plásty...lámou se, občas i přes maximální opatrnost Sad
Ale zpět ke krmení a zásobám...jestli tomu dobře rozumím, není jednoduché dosáhnout stavu, aby včely nanosily do nástavku nad plodiště větší množství medu, které by pak mohlo sloužit jako MK a když, tak je riziko, že během zimování si pro zásoby do MK nedojdou...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.08.2014, 12:10 AM
Příspěvek: #22
RE: Krmení na volné stavbě
(24.08.2014 10:52 PM)Marek Lžičař napsal(a):  To je dost zajímavé...jak potom s takhle velkými plásty (na výšku 3 NN) pracuješ? Pro včely mi to připadá opravdu výborné, ale pro včelaře docela makačka.
Nepoužívá Dadant vysoký plodištní nástavek pak MM a pak medníky? Pracuje se také s mednou komorou?

Já s těmi plásty nepracuji, já jen nakukuji ze shora a ze spodu. Úl rozhodně zvedat nebudu, ale zakurtnuji a převrátit dozadu na OSB desku jako stolek. Ale to bude jednou za rok.
U dadantu je výhodnější používat NN dole a VN nahoře. Včely se stahují nahoru ke strůpku pokud by to bylo obráceně tak se včely dostanou do mezinástavkové mezery a výhoda vysokého celistvého díla se ztratí. MM komora se u dadantu používá také, ale musí být sestava od spodu NN,VN,NN a zásoby musí zasahovat až do VN, aby včely měly sezení ve VN jinak se opět ztrácí výhoda vysokého díla.
Hlasování: Marek Lžičař (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.08.2014, 12:11 AM
Příspěvek: #23
RE: Krmení na volné stavbě
Neřekl bych, že si v zimě nedojdou pro zásoby,...při tomto vedení si to včely vše pěkně uspořádají a pojedou za zásobami směrěm nahoru, tak jak to budou potřebovat. Pokud budeš chtít včely udržet pouze na 3 NN a z toho jeden jako medná komora, stanou se 2 věci: buď bude včel málo, pokud je vedeš tak, že si musí vždy na jaře dostavět i nějaké plástve ve spodních nástavcích a narůst do síly, tak si asi celý 3 NN nevystaví a nezanosí komplet medem, nebo...bude včel moc a pak je tenká hranice mezi vytvořením medné komory a vyrojením, je potřeba je pak držet na uzdě vyřezáváním plodu nebo přeletákem. Ale nejlepší odpověď dostaneš, když to zkusíšSmile
Hlasování: Marek Lžičař (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.08.2014, 12:20 AM
Příspěvek: #24
RE: Krmení na volné stavbě
(25.08.2014 12:02 AM)Marek Lžičař napsal(a):  Ale zpět ke krmení a zásobám...jestli tomu dobře rozumím, není jednoduché dosáhnout stavu, aby včely nanosily do nástavku nad plodiště větší množství medu, které by pak mohlo sloužit jako MK a když, tak je riziko, že během zimování si pro zásoby do MK nedojdou...

Problémové to je jen pokud je zásob v komoře před snůškou moc na výšku, to působí jako bariéra a včely nemají potřebu nosit nahoru. Před snůškou je potřeba včely trochu obrat a nebo přeložit dolů, ale může v horním NN už být plod a ten se dolů překládat nesmí jinak se zachladí. Použít na oddělky nebo posílení v jiném včelstvu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.08.2014, 11:17 PM
Příspěvek: #25
RE: Krmení na volné stavbě
(25.08.2014 12:11 AM)Milan Urík napsal(a):  Neřekl bych, že si v zimě nedojdou pro zásoby,...při tomto vedení si to včely vše pěkně uspořádají a pojedou za zásobami směrěm nahoru, tak jak to budou potřebovat. Pokud budeš chtít včely udržet pouze na 3 NN a z toho jeden jako medná komora, stanou se 2 věci: buď bude včel málo, pokud je vedeš tak, že si musí vždy na jaře dostavět i nějaké plástve ve spodních nástavcích a narůst do síly, tak si asi celý 3 NN nevystaví a nezanosí komplet medem, nebo...bude včel moc a pak je tenká hranice mezi vytvořením medné komory a vyrojením, je potřeba je pak držet na uzdě vyřezáváním plodu nebo přeletákem. Ale nejlepší odpověď dostaneš, když to zkusíšSmile

Big Grin Je to jako asi se vším....dokud se to nezkusí...moc děkuju za tipy, některé jsou pro mě docela těžko pochopitelné, dokud si to nevyzkouším, tak vlastně nevím, jak to včely chtějí...takže je nechat a pozorovat, naslouchat...a zkoušet Smile
Hlasování: nusige (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.08.2014, 09:26 AM
Příspěvek: #26
RE: Krmení na volné stavbě
(25.08.2014 12:02 AM)Marek Lžičař napsal(a):  Nad plodištěm jsem chtěl původně jen trámky, ale to bych nemohl točit med. Zatím se teprve učím pracovat s volně stavěnými plásty...lámou se, občas i přes maximální opatrnost Sad
Ale zpět ke krmení a zásobám...jestli tomu dobře rozumím, není jednoduché dosáhnout stavu, aby včely nanosily do nástavku nad plodiště větší množství medu, které by pak mohlo sloužit jako MK a když, tak je riziko, že během zimování si pro zásoby do MK nedojdou...

Jen na trámky zapomeň doprostřed nástavku dej jeden vystavěný plást, tzv. soušové jádro a nebude problém. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.08.2014, 11:17 PM
Příspěvek: #27
RE: Krmení na volné stavbě
(26.08.2014 09:26 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(25.08.2014 12:02 AM)Marek Lžičař napsal(a):  Nad plodištěm jsem chtěl původně jen trámky, ale to bych nemohl točit med. Zatím se teprve učím pracovat s volně stavěnými plásty...lámou se, občas i přes maximální opatrnost Sad
Ale zpět ke krmení a zásobám...jestli tomu dobře rozumím, není jednoduché dosáhnout stavu, aby včely nanosily do nástavku nad plodiště větší množství medu, které by pak mohlo sloužit jako MK a když, tak je riziko, že během zimování si pro zásoby do MK nedojdou...

Jen na trámky zapomeň doprostřed nástavku dej jeden vystavěný plást, tzv. soušové jádro a nebude problém. LD
Děkuji ti za radu. Myslím, že letos budu mít nějaké částečně vystavěné plásty, které ale nebudu nechávat v úlu na zimování - to by se dalo tedy příští rok použít na soušové jádro? Nebo případně vložit trámek s upraveným (seříznutým) plástem z plodiště - a tak vlastně obnovovat plodištní dílo?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.08.2014, 10:27 AM
Příspěvek: #28
RE: Krmení na volné stavbě
(27.08.2014 11:17 PM)Marek Lžičař napsal(a):  
(26.08.2014 09:26 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(25.08.2014 12:02 AM)Marek Lžičař napsal(a):  Nad plodištěm jsem chtěl původně jen trámky, ale to bych nemohl točit med. Zatím se teprve učím pracovat s volně stavěnými plásty...lámou se, občas i přes maximální opatrnost Sad
Ale zpět ke krmení a zásobám...jestli tomu dobře rozumím, není jednoduché dosáhnout stavu, aby včely nanosily do nástavku nad plodiště větší množství medu, které by pak mohlo sloužit jako MK a když, tak je riziko, že během zimování si pro zásoby do MK nedojdou...

Jen na trámky zapomeň doprostřed nástavku dej jeden vystavěný plást, tzv. soušové jádro a nebude problém. LD
Děkuji ti za radu. Myslím, že letos budu mít nějaké částečně vystavěné plásty, které ale nebudu nechávat v úlu na zimování - to by se dalo tedy příští rok použít na soušové jádro? Nebo případně vložit trámek s upraveným (seříznutým) plástem z plodiště - a tak vlastně obnovovat plodištní dílo?

Záleží jak jsou ty plásty vystavěné. Jeden stačí, ale dostavěný až téměř k horní loučce v nástavku pod ní.
To co píšeš na konci je metodika, která je na našem webu u ošetřování oddělku, to funguje dobře. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.08.2014, 05:21 PM
Příspěvek: #29
RE: Krmení na volné stavbě
U dadantu je výhodnější používat NN dole a VN nahoře. Včely se stahují nahoru ke strůpku pokud by to bylo obráceně tak se včely dostanou do mezinástavkové mezery a výhoda vysokého celistvého díla se ztratí. MM komora se u dadantu používá také, ale musí být sestava od spodu NN,VN,NN a zásoby musí zasahovat až do VN, aby včely měly sezení ve VN jinak se opět ztrácí výhoda vysokého díla.
[/quote]
Protože Dadanty jsou můj "kůň", mám pár typů na zimování.Nízký nástavek dole není špatný, leč v podletí ho zanesou pylem a přes zimu zplesnivý. Pokud, tak 5-6 plástů do středu a panenských, nedostavěných, tam to není tak zlý s tím pylem.
Medná komora nahoře není špatná, normálně tam jdou, osobně názor, že včely se drží na vysokých plástech nemůžu potvrdit, bez mřížky mě i ve snůšce při dvou vysokých a několika NN plodují tam, kde je zrovna flek, nijak to neřeší - mínus zimování s NN je na jaře, kdy ho proplodují a není pak možné pracovat s vysokými plásty dole / dávat ho pak dolů považuju za úplnou úchylnost, vzhledem k narušení hnízda /.
Loni jsem zkoušel zimovat silné s NN nahoře, ale přes mřížku - kupodivu celkem není špatné, ale taky se mě nelíbí z důvodu srážení vody a plesnivění, objektivně to ale mohlo být velkým mrazem / stanoviště 800m.n.m. / a nezatepleným úlem. Určitě ale není pravda, že přes mřížku si zásoby nevezmou, čehož jsem se bál. V teplejší oblasti to může být schůdný. Nástavky je ale třeba dávat nejdýl do půlky srpna, aby to stihly pospravit.
Ze všeho se mi nejlíp páčí zimovat jen na jednom vysokým, většině včel to stačí, nakrmený tak akorát, dobrý přístup, perfektní jarní rozvoj, pyl tam kde má. Když mám vysoký podmet, tak eventuelně zdatnější dole něco nastaví, letos mám pár ještě větších a zkouším nízký dole, ale bez plástů, takový visení, než se stáhnou do vysokýho, zatím to vypadá nadějně.
Hlasování: Marek Lžičař (+1), tondabh (+1), Aleš Molčík (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.08.2014, 11:21 PM
Příspěvek: #30
RE: Krmení na volné stavbě
(29.08.2014 05:21 PM)schützmeister napsal(a):  bez mřížky mě i ve snůšce při dvou vysokých a několika NN plodují tam, kde je zrovna flek, nijak to neřeší...

Haribol Michale, takový dotázek. Když Tě plodují ve snůšce i ve vrchních nástavcích, máš tam otevřená očka?

Měj se krásně včeličkově, Tonda.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)