Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klát
03.05.2015, 12:56 AM
Příspěvek: #41
RE: Klát
Ahoj,
směnným obchodem za basičku piv jsem od přátel, kteří na mě při těžké práci v lese mysleli, získal krásný materiál na klát. Vykotlaný smrkový kmen cca 2m vysoký, dokonce už byl i obydlený včelkama viz. foto. Chtěl bys vás požádat o váš názor, jak byste vy zužitkovali tenhle kmen. Nerad bych ho nějak zprznil a nikdy jsem klát nedělal.

Moje představa zatím je, že bych z toho udělal takový rozebíratelný klát alá japonský úl.
Tedy asi bych oloupal kůru, protože ta asi časem stejně opadá sama, pak to nařezal na menší špalky, tak nějak aby to vyšlo mezi přirozeně vydatlované díry, ze kterých by se stala česna. Vnitřky bych vydlabal - nevím jestli nechat trochu ztrouchnivělého dřeva nebo to vzít až na "zdravé" dřevo?

Pro jistotu bych do každého špalku udělal kříž, vyskládal to pěkně na sebe do komínu a nechal v tom včelky volně stavět. Nevýhoda oproti japonskému úlu by ale byla ta, že by ty špalky nešly asi jednoduše podstavovat, protože by na sebe nepasovaly. Takže bych to asi musel obsluhovat "brtnickým" způsobem tj. že bych na jaře, jak už by byla jistá snůška, vydlabal půlku klátu a druhou půlku nechal na příští rok. Nebo by to šlo i jinak? Nechtěl bych z toho dělat nástavkový úl (horní loučky/rámky) - jednak je to myslím zbytečně pracné a jednak je to už na hony vzdálené původnímu záměru přírody s tímhle kouskem dřeva Smile který navíc včelky stvrdili svým dílem.

Budu vděčný za každý názor a postřehy.

Díky Smrk
P.S. Pro jistotu přidávám odkaz na celé album fotek v plném rozlišení http://smerkyovi.rajce.idnes.cz/Klat/


Přiložené soubory Miniatury
                   

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Hlasování: Miroslav Macek (+1), liptaka (+1), Jan Brunclík (+1), Leoš Dvorský (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.05.2015, 01:40 AM
Příspěvek: #42
RE: Klát
já bych to neřezala, přirozené česna u toho klátu už máš, tak bych některá uzavřela tak, aby primární zůstalo ve spodní třetině. Vydlabat až na zdravé dřevo. Umožnila bych přístup shora a ze zezadu, bud' vyříznout svislí kýl, nebo upravit kus zadní stěny kmene jako dvířka. Kůru bych oloupala, dřevo nasytila olejíčkem a ošlehla plamenem. Tak nějako bych si to představovala. Ale na kláty je tu odborník Macek, ten má praktické zkušenosti. Smile
Hlasování: Miroslav Macek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.05.2015, 01:20 AM
Příspěvek: #43
RE: Klát
no to by určitě taky byla možnost, ale měl bych trochu strach z toho, že to bude hroznej macek, když by bylo potřeba to nějak přemístit a že se to bude zezadu hůř obsluhovat. V případě "japonského" způsobu řešení by to šlo asi po částech rozebrat, špalek si položit na bok a v případě potřeby odškrábnout plástve s medem zhora/zdola, jak to bylo na jednom z těch videí od Tondy.

Zase na druhou stranu taky je mi líto to řezat, jen bych se pak nerad proklínal, že jsem to měl udělat jinak. Wink No každopádně prvně to asi odkorním a pak se třeba ukáže, kudy dál. Tím, že už tam jsou ta přirozená česna, tak to by ty špalky byly stejně dost nepravidelné a asi by to vypadalo všelijak.

A k tomu ošetření, jaký olejíček máš na mysli? Já jsem se spíš vydal cestou ohně tj. opálit, přelíznout smirkem a nechat být. Na stojato to dřevo musí vydržet ještě dlouhá léta, ne?

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Miroslav Macek (+1), Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.05.2015, 01:10 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.05.2015 01:54 PM od Debora.)
Příspěvek: #44
RE: Klát
Přijde na to, co si pod obsluhou včelstva představuješ. Do klátu patří jen včely, ty poznáš, že s tebou komunikují. Ty úly ani nemusí být tak veliký, klidně z toho kmene můžeš udělat dva úly jak je dělá
. Ten film je absolutní klasika, jak včelařit s kláty.

Spalování je vždy dobré, zde vytváříme protipól k astrálním silám tím, že zastavíme ve dřevě rostlinné procesy. Pro své úly jsem použila lněný olej a oheň, konkrétně bez toxických pohlcovačů vlhkosti. Nevýhoda je, že čistý olej bez pohlcovačů vlhkosti dlouho "vysychá" a nátěr by se měl tak jednou za dva roky opakovat. Celou řadu alternativních myšlenek o nátěrech úlů najdeš ve vláknu Přírodní nátěry
Hlasování: Petr Smrčka (+1), Jan Brunclík (+1), Miroslav Macek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.05.2015, 03:52 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.05.2015 04:28 PM od Miroslav Macek.)
Příspěvek: #45
RE: Klát
Praktické skúsenosti s prácou s drevom nejaké mám a tie s výrobou príbytkov pre včely získavam za chodu. Za tie tri rôčky môžem povedať že drevo rado pracuje. Je dobré nechať ho schnúť čo najdlhšie v kôre. Najlepšie viac rokov aj keď sa pod kôru smreka rád nasťahuje lykožrút. Moje schli asi len rok a po odkôrnení a opracovaní drevo začalo znovu hodne vysychať a pracovať. Ďalšia fáza zmeny tvaru nastáva po osadení včelami už na stanovišti keď sa naň opiera slniečko. Aj keď je drevo mŕtve , stále pracuje a niekedy môže aj nepríjemne prekvapiť. Už som molitanom upchával otvorenú prasklinu ktorá vznikla v zime. V nádstavkovom kláte by človek predpokladal že sa budú všetky poschodia zosychať rovnako , ale ani to nie je pravda.
Na základe doterajších skúseností by som takýto kus nedelil na „nádstavkový klát“ ale volil klát cca 1 meter vysoký , vzadu s pozorovacím okienkom ktoré by bolo možné využiť aj na nejaký menší zásah do včelstva. Na vrch jeden alebo dva (podľa znášky u vás) nízke klátiky ako medník. Taký „trámikový Dadant klát“. Pre Deboru teraz jeden dokončujem. Robil som počas práce fotodokumentáciu a keď sa nájde čas spracujem to do nejakého návodu pre domácich majstrov. Nemáš sa kam ponáhľať , nechaj ho zatiaľ schnúť.

Zázrivá , 650m
Hlasování: Petr Smrčka (+1), Debora (+1), Rasťo 71 (+1), Jan Brunclík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.05.2015, 11:46 AM
Příspěvek: #46
RE: Klát
Hlasování: Petr Smrčka (+1), Jan Brunclík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.05.2015, 04:36 PM
Příspěvek: #47
RE: Klát
(04.05.2015 03:52 PM)Macek napsal(a):  ... Nemáš sa kam ponáhľať , nechaj ho zatiaľ schnúť.

No možná jsem asi moc hrrr, ale myslel jsem si, že bych ho už letos osadil. Přijde mi vychnutý celkem dost, tu 2m kládu jsem byl schopný sám naložit do auta. Kdyby to bylo mokrý, tak to asi sám nedám. Ale jestli myslíš, že bych to měl nechat ještě schnout, tak přibrzdím Wink Zase pokud to není to nutný, tak bych ho nerad nechal čekat Wink

Každopádně dík za tipy, to zní docela rozumně. Asi to tak udělám, že nechám spodní část vcelku +/-1m a tu horní část rozdělím na medníky. Bude se s tím určitě dělat líp, než kdybych to nechal v kuse celé.

A těším se na fotky klátu pro Deboru.

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Hlasování: Debora (+1), Jan Brunclík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.05.2015, 10:58 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 11.05.2015 11:14 PM od Miroslav Macek.)
Příspěvek: #48
RE: Klát
Tak už je dokončený. Zatiaľ aspoň tri fotky. Pred a po natretí horúcou zmesou oleja a vosku.
Debora , už len dopraviť k tebe a nakŕmiť ho rojom Wink

Miro


Přiložené soubory Miniatury
           

Zázrivá , 650m
Hlasování:
Rasťo 71 (+1), Jan Brunclík (+1), renttip (+1), terez.c (+1), tondabh (+1)   Zobrazit vše

Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.05.2015, 11:13 PM
Příspěvek: #49
RE: Klát
Nádhera! Smekám. Já osobně umělecký vlohy nemám, ale když to vidím, tak asi naučím dělat moji výtvarně talentovanou ženu s motorovkou a rozbrušovačkou a třeba mi taky vyseká nějakýho dědouška Wink

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Hlasování: Jan Brunclík (+1), terez.c (+1), tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.05.2015, 11:39 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 11.05.2015 11:40 PM od Debora.)
Příspěvek: #50
RE: Klát
HeartHeart Míro je věhlasný architekt včelích domovů. Jak ráda bych tu fotku ukázala včeličkám, ale neudělám to, směle by se vyrojily. HeartHeart Debora
Hlasování: Jan Brunclík (+1), terez.c (+1), tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)