Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 5 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japonský úl
19.08.2013, 11:50 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.08.2013 11:53 AM od Jaro Stoklasa.)
Příspěvek: #11
RE: Japonský úl
Nemyslím, že zrútenie diela bolo každoročným javom včelstiev v prírode... Ale to je v podstate jedno. Akýkoľvek spôsob včelárenia je len väčším alebo menším odklonom od prírody. Nikdy to nie je ako v prírode. Len sa to snažíme podľa svojich možností imitovať, jeden viac, iný menej, podľa toho, čo ešte ten ktorý považujeme za únosné (pre seba, nie pre včely...). Všetci včelárime kvôli sebe, nie kvôli včelám, pretože nás to baví. A prírodu 100% nenapodobníme.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2013, 11:55 AM
Příspěvek: #12
RE: Japonský úl
(19.08.2013 10:23 AM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Áno. Ale rozširovanie hore už nie je prirodzené...

Když si vezmete nástavky s medem z vrchu, nové nástavky podsadíte. Ale nechme to být až na Brno. Jde přece o to aby si takovou přednášku poslechli všichni návštěvníci a sami se rozhodli, zda ano, či ne. Jedna negativní zkušenost přece neznamená hned nefunkčnost systému.

Pěkný den Honza Smile
Hlasování: Debora (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2013, 12:23 PM
Příspěvek: #13
RE: Japonský úl
"Jedna negativní zkušenost přece neznamená hned nefunkčnost systému." - To ani netvrdím. "Když si vezmete nástavky s medem z vrchu" - to by to u mňa tak muselo najprv fungovať (v čo som aj dúfal, že bude). Hore nebol nikdy iba med. Vždy tam bol aj plod. Tak cca 1/2 nadstavku plod, 1/2 med.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2013, 01:00 PM
Příspěvek: #14
RE: Japonský úl
Haribol příteli, měl bych jeden technický dotaz, odpověz mi prosím po pravdě. V kolika nástavcích jsi prováděl svůj test v japoncích? Děkuji za Tvou odpověď, měj se krásně včeličkově, Tonda.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2013, 03:32 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.08.2013 03:34 PM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #15
RE: Japonský úl
(19.08.2013 10:23 AM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Áno. Ale rozširovanie hore už nie je prirodzené...

Nejednou jsem viděl jak včely staví dílo současně proti sobě až se horní stavba spojila se spodní, proto rozšiřování nahoru beru jako přirozené. A pokácený strom, kde díra po uhnilé větvy uprostřed dutiny (brtě) sloužila jako česno a dílo mělo nad sebou ještě metr prostoru jsem viděl také.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2013, 03:51 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.08.2013 03:59 PM od Jaro Stoklasa.)
Příspěvek: #16
RE: Japonský úl
"Haribol příteli, měl bych jeden technický dotaz, odpověz mi prosím po pravdě. V kolika nástavcích jsi prováděl svůj test v japoncích? Děkuji za Tvou odpověď, měj se krásně včeličkově, Tonda."

Podľa sily včelstva, jedno bolo v 3 druhé v 4. Aby nedošlo k nedorozumeniu: Ja neodsudzujem tento spôsob včelárenia. Práve naopak. Stále ma fascinuje. Ale mne sa neosvedčil. Napr. aj Warre úle. AK som rozšírim smerom hore, včelstvá sa vždy vyroja. Ak dole, nedorastú počas sezóny do viac ako 3 nadstavkov, resp. 3 aj pol a úžitok v podobe medu žiadny.

"Nejednou jsem viděl jak včely staví dílo současně proti sobě až se horní stavba spojila se spodní, proto rozšiřování nahoru beru jako přirozené. A pokácený strom, kde díra po uhnilé větvy uprostřed dutiny (brtě) sloužila jako česno a dílo mělo nad sebou ještě metr prostoru jsem viděl také."

Len otázka je, či to sú skôr anomálie alebo častý jav. Keď včely vysypete do bedne, vždy začnú stavať zhora dole, pretože je to pre ne prirodzenejšie...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2013, 04:27 PM
Příspěvek: #17
RE: Japonský úl
A když je ve stromě dutina s dírou po uhnilé větvy uprostřed, tak dutinu celou vyčistí, aby mohly stavět od "stropu" a nebo vyčistí od "česna" kde mají přívod vzduchu a potom postupně odebírají troud nad hlavou a dostavují nahoru?

Já jsem stavbu od spodu viděl u cca 20 včelstev kterým jsem nasadil nahoru nástavek s loučkami. V rámku jsem takhle stavbu postupovat neviděl, ale viděl jsem započatou volnou stavbu na drátkách v rámku (Jumbo) aniž by se stavba dotýkala louček rámku.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2013, 05:15 PM
Příspěvek: #18
RE: Japonský úl
(19.08.2013 03:51 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  ."
Podľa sily včelstva, jedno bolo v 3 druhé v 4. Aby nedošlo k nedorozumeniu: Ja neodsudzujem tento spôsob včelárenia. Práve naopak. Stále ma fascinuje. Ale mne sa neosvedčil. Napr. aj Warre úle. AK som rozšírim smerom hore, včelstvá sa vždy vyroja. Ak dole, nedorastú počas sezóny do viac ako 3 nadstavkov, resp. 3 aj pol a úžitok v podobe medu žiadny.

Haribol Jaro, jsem rád že jsi dodal objektivní informace, neboť tím je vše vysvětleno. Pokud jsi tyto nástavky ještě nehodil do kotle na topení, připrav si je na jaro a já Ti dodám know how, a pokud dodržíš mnou navrhnutý scénář, věřím že i když máš nv 800 metrů, bude se včeličkám v této sestavě líbit.

Pokud včelstvo nevystaví minimálně 5 nástavků, nemá smysl ani chodit pro med, takže vše vyplývá z Tvé začátečnické nedočkavosti. Pokud osadíš roj či smetenec do této sestavy a do konce sezony postaví max. 4 nástavky, musíš počkat na příští sezonu, a tam Ti holky ukážou co dokážou nanosit medíčku i pro svého opečovatele.

Nemusíš mít obavu že se Ti vyrojí, pokud mají dostatek prostoru a dostatek zásob, což se Ti pravděpodobně stalo, jak jsi popisoval to že se Ti rojí. Nevím jak to máš se snůškou a jak snůšky navazují na sebe, ale pokud máš delší pauzu mezi snůškou, je potřeba je trochu přikrmit, například sirupem, kde nejdříve vyluhuješ kopřivu bylinky co máš po ruce a poté z toho přidáním cukru uděláš roztok na přikrmení.

Věz že tato metodika včelky tak inspiruje, že přestanou mít chuť na rojení, ale naopak se budou věnovat svému rozvoji. Tuto metodiku jsem použil asi před šesti léty, kdy se pro nás neobvykle díky špatnému počasí oddálila další snůška a když přišla včelky nemohli kvůli dešti ven na sběr. Zcela náhodně jsem někde narazil na tuto tématiku a v těchto dnech jsem ji použil v praxi. Ze 45 včelstev se mi ten rok vyrojili dvoje včelky zatímco těm, kteří nepřikrmovali se vyrojila téměř polovina včelstev ihned jak se udělalo pěkné počasí. Přiznám byl to ten rok pro mne ráj a tolik rojů jsem již nikdy neviděl.

Takže závěrem bych Ti doporučil vyzkoušet tuto metodiku znova, ale trochu víc s citem pro včelky, pokud bys měl o této metodě nějaké pochybnosti, zkus se zeptat přítele Jana Hucka, který byl u mne nyní o víkendu a viděl včelstva zazimovány na sedmi nástavcích, a podle jeho srdečného vyjádření měl před sebou včelařský ráj, Tonda.
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Debora (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2013, 05:36 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.08.2013 06:02 PM od Jaro Stoklasa.)
Příspěvek: #19
RE: Japonský úl
"Pokud včelstvo nevystaví minimálně 5 nástavků, nemá smysl ani chodit pro med, takže vše vyplývá z Tvé začátečnické nedočkavosti. Pokud osadíš roj či smetenec do této sestavy a do konce sezony postaví max. 4 nástavky, musíš počkat na příští sezonu, a tam Ti holky ukážou co dokážou nanosit medíčku i pro svého opečovatele."

Ja keď osadím roj v máji, tak má problém do konca roka vystavať 2 nadstavky Warre... Nijak ho neruším. Jednoducho ho osadím do dvoch nadstavkov Warre a dám mu do jesene pokoj. Zvyknú vystavať tak cca 1,5 nadstavku, v prípade veľmi silného roja do septembra vystavajú aj dva Warre, ale to je ojedinelý prípad. Viac ako 4 počas roka nikdy nevystavali (to jest necelé dva ako roj a dva následne v budúcej sezóne), aj to len najsilnejšie včelstvá... Ja pochybnosti nemám. Ja metodiky v týchto úľoch považujem za krásne, videl som, ako to funguje nižšie, ale mne to nešlo. Či je to podmienkami alebo mnou neviem, ale nešlo. Teraz je to už ale jedno. Pomaly ale isto ujednocujem celý svoj systém včelárenia na Dadant systém (LG Jumbo + LG2/3) s voľnou stavbou v rámikoch. Po svojich trojročných alternatívnych pokusoch sa čiastočne vraciam ku konvenčným postupom. Včelám to je podľa mňa jedno a mne to bude vyhovovať viac. Aby to pre mňa bolo efektívne a malo to zmysel, chcem 20-30kg medu od každého včelstva (min. 15kg musí byť, ak nie je katastrofický rok). Inak je to drahá a neefektívna luxusná zábavka. Pri Warre ani inom alternatívnom spôsobe to nedokážem. Samozrejme som za liečenie bez chémie a podobne, ale nemyslím si, že rámiky a poriadok v úli sú zavrhnutia vhodné...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2013, 11:10 PM
Příspěvek: #20
RE: Japonský úl
Zajímalo by mě, jaký je rozdíl mezi včelařením v Japonském úlu a ve Warré?

Když nedám delta trámky, včely postaví plásty šikmo a trámky ignorují, takže v stejné jako v japonském úlu, kde je pevný strop.

Jsou rozdílné výšky nástavků. Je to podstatný rozdíl, ovlivňuje to nějak postup včelaření?

Nebo ještě jiný rozdíl?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)