Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 5 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japonský úl
13.08.2013, 09:26 PM
Příspěvek: #1
Japonský úl
Zdravím Vás všechny. Smile Dnes jsem narazil na fajn webovky s podrobným postupem jak včelařit v japonském úle a rád bych se o ně s vámi podělil.

tady jsou:

http://beekeep.sakura.ne.jp/CCP008.html
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.08.2013, 11:43 AM
Příspěvek: #2
RE: Japonský úl
Moc pěkné, asi si přes zimu taky nějaké 2 vyrobímSmile
Odpovědět s citací příspěvku
14.08.2013, 01:19 PM
Příspěvek: #3
RE: Japonský úl
(14.08.2013 11:43 AM)admin napsal(a):  Moc pěkné, asi si přes zimu taky nějaké 2 vyrobímSmile

Haribol přátelé držím palce všem co se rozhodnou pro tento úl, který je zatím nejpřirozenější náhražkou dutiny stromu, kde včelky také od pradávna přebývají. Objem jednoho nástavku je 7,26 litru, takže pokud má sestava sedm nástavků, má včelstvo k dispozici 50,82 litrů a pokud je potřeba, není problém zvýšit počet nástavků.

Včelaření v této úlové sestavě je nenáročné protože stačí rošt na vrchním nástavku a dále není potřeba žádných rámků nebo trámků. Pro účely veterinárního ošetření, lze v případě potřeby dílo v kterékoliv části oddělit (rozebrat) a nabídnout ke kontrole a dalšímu nutnému ošetření.

Včelařím v této sestavě druhým rokem a sami můžete níže posoudit, jak se včelkám daří a jak krásné dílo dovedou vystavět. A ještě jedno obrovské plus této sestavy. Můžete darovat včelstvo kamarádům a známým, a pokud jim ho usadíte v této sestavě, mohou se učit včelaření a přitom už mít včelky doma na zahradě, aniž by včelky pocítili nějakou začátečnickou újmu.

Mějte se všichni krásně včeličkově, Tonda.

https://picasaweb.google.com/11106244232...2310292946
Hlasování: DuV (+1), Debora (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.08.2013, 09:43 AM
Příspěvek: #4
RE: Japonský úl
Děláš se včelstvem během roka nějakou manipulaci? Nebo jen odebíráš med a pak prázdné nástavky podstavuješ? A co rojení? Bylo něco? Díky
Odpovědět s citací příspěvku
15.08.2013, 01:22 PM
Příspěvek: #5
RE: Japonský úl
Haribol Milane, výhoda těchto úlů je mimo jiné také v tom, že ji mohou využívati i tzv. víkendoví včelaři, jelikož mimo zajištění prostoru není nutná nějaká zvláštní péče. Dostatek prostoru zároveň působí i jako protirojové opatření, jelikož mají včelky neustále dost práce a kde stavět a hlavně svoji klimatizaci, kde zřejmě nedochází k přehřívání v oblasti kde je plod.

Klidně když člověk ví předem, že se k nim nedostane je možno podstavit dva nástavky nebo i více podle očekávané místní snůšky, což už včelař odhadne a podle toho zareaguje.

Co se týče rojení, tak jsem za dvě sezony, loni dva úly, letos tři úly neměl ani jeden roj, vše zůstalo v úlech a pracuje pro společenství až jsem se divil, venku brada včel a uvnitř žádné známky rojení, jsou to holky šikulky. Uvidím jak to bude příští sezonu, každý rok je jiný ale zatím se jim v japoncích tak líbí, že je nechtějí opustit.

Co se týče medu, tak je to opět na včelaři, kolik a kdy si odebere a je tam dobrá jarní kontrola stavu zásob, poněvadž když včelstvo nedosahuje brzy z jara do horního nástavku, je jistota že má nad sebou plný nástavek zásob, takže opět jednoduchost, sundám stříšku kouknu žádné včelky nandám stříšku a je hotovo. Pokud by včelky brzy z jara obsedali horní nástavek, je možno jim přidat nástavek se zásobami uschovaný z loňska.

Měj se krásně včeličkově, Tonda.
Hlasování: Nataša Knorová (+1), Debora (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2013, 08:44 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.08.2013 08:46 AM od Jaro Stoklasa.)
Příspěvek: #6
RE: Japonský úl
(19.08.2013 12:13 AM)Jan Hucko napsal(a):  
(18.08.2013 02:30 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Název Japonský úl, bych neřešil, to je jen název pro dřevěnou bednu s určitým rozměrem. Ale jde o obsah té bedny a zákonitosti chovu včel bez předem dané předlohy. A v tom může být zárodek chovu, kde vzorem je včelstvo v přírodě. I když se naráží na překážku v podobě nerozběrného díla, třebaže zjištění zdravotního stavu jde i bez rozebírání včelstva. Od doby vzniku této vyhlášky už uběhl nějaký ten rok a od té doby pokrok nastal i v diagnostice nemocí. Jen jde o to jestli to veterináři vědí a jestli ano, tak kdo jim ve změně brání a proč.

Jak už se tu jednou probíralo, jedná se o dílo rozběrné, protože nástavky 15cm vysoké jsou natolik malé, že je kontrola možná.

Dnešní dopoledne jsem strávil na farmě Tondy Karase (tondabh), abych se ponořil hlouběji do včelaření v Japonském úle. A abych řekl pravdu byla to bomba! Příští rok přecházím na japonce a hotovo. Už nechci nic jiného.
Tajně jsem si už po cestě říkal že mě takové včelaření zaujme, ale to co jsem viděl jsem opravdu nečekal. Taková jednoduchost a zároveň dokonalost. Včelky jsou v úle naprosto svobodné. Staví si plástve jak chtějí, nosí si kam chtějí, plodují kde potřebují. Člověk jim kecá jen do velikosti nástavku. Všechno ostatní je na nich. Jedná se o druh nějakého soužití. Jednou za rok si vezmu med a to je vše.

Tohle je pro mě ta Alternavita kterou jsem hledal....

Moc bych si přál aby jste taky poznali tu krásu a dokonalost. A jak psal pan Molčík někde nahoře, Japonský úl je jen název, všechno ostatní je místní, tedy žádná senzace.

V začiatkoch včelárenia som sa neuveriteľne nadchol pre Warre a Japonský úľ... Aj som si japonský systém vyskúšal v dvoch úľoch. A bol som sklamaný. Prišlo mi to ako nekontrolovaný chaos systém. Med som z tých úľov nikdy nemal a rojilo sa to ako fras... Prešiel som k trámikom a postupne sa krok po kroku vraciam k rámikom s voľnou stavbou. Viac mi to tak vyhovuje... Myslím, že v prírodnom včelárstve sa z úplne voľnej stavby urobil poloboh...
Hlasování: Antonín Hyžík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2013, 09:21 AM
Příspěvek: #7
RE: Japonský úl
Ja myslím, že podmínky 800 mnm jsou dosti specifické...
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2013, 10:03 AM
Příspěvek: #8
RE: Japonský úl
Já bych to viděl na správné rozšiřování, kdy nahoru a kdy dolů, ale počkejme na Brno.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2013, 10:23 AM
Příspěvek: #9
RE: Japonský úl
Áno. Ale rozširovanie hore už nie je prirodzené...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2013, 11:33 AM
Příspěvek: #10
RE: Japonský úl
Áno. Ale rozširovanie hore už nie je prirodzené...

Proč by nebylo přirozené? ˇVždyť v přírodě s také hroutilo dílo, a včely jej musely vyspravit. Rozšiřování směrem nahoru je stejně tak přirozené jako dolů, jen napodobujete jinou situaci včelstva a proto to chce také něco jiného. Důležité je třeba si uvědomit jaký prostor v úle bude a jak by vypadalo dílo u včelstva v přírodě.
Samozřejmě přehazování nástavků jako horký brambor sem nepatří, ale stejnou kataegorii za stejnou, to možné je a příliš dílo a jeho přirozenou architekturu nenarušíme, pokud vůbec. Má to svoje pravidla.
LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)