Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaký úl je nejvhodnější?
13.06.2014, 11:12 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 13.06.2014 12:50 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #21
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Chci jen k této diskuzi připomenout to moje známé a asi otřepané:
Včely otázku rámkových měr a úlů za nás již dávno vyřešily. Dokáží prosperovat na všem a všude.
Problém je ale včelař. Zde hledáme určitý kompromis. Je třeba si uvědomit, že když začneme určitým způsobem včelařit (úl. provozní metoda), začneme zákonitě, ať chceme nebo ne, k tomu vybírat příslušný gonofond (necháváme si to, co je zdravé, dobře staví, má dobré výnosy medu........), dokonce to šlechtíme dál .
Myslím si, že právě nerespektování toho způsobuje na včelařství u nás jedny z největších škod. Tedy ne nemoci, protože ty na to navazuj, my jsme ti největší škůdci. Abychom neškodili, musíme toho hodně znát, nebo to důležité, tedy vzájemné vztahy ne pouhé "technikálie".
V přírodě by přežilo jen to, co se pro danou lokalitu hodí a je schopno přežít, přizpůsobilo se. To ale neznamená, že existuje supervčela, super úl, super včelař (i když si to o sobě někteří mohu myslet). To co se nehodí ke mně, může být velice úspěšné jinde nebo pod vedením jiného včelaře, jinou metodiku.....
Proto za nejlepší úl považuji ten, který vyhovuje individuálnímu alternativnímu přístupu, tedy naplňuje optimální spojení prostředí, včela, včelař, úl, provozní metoda.
Vzhledem k tomu, že po zvednutí dvou nástaků 2/3L nemohu téměř chodit, si to uvědomuji stále více. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Ali (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.06.2014, 12:33 PM
Příspěvek: #22
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
(13.06.2014 11:12 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Vzhledem k tomu, že po zvednutí dvou nástaků 2/3L nemohu téměř chodit, si to uvědomuji stále více. LD


No a to si Leoši představ, že bys je měl plné MEDU Smile)))))))))))))))))
Hlasování: Petr Pokorný (+1), Martin Nezbeda (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.06.2014, 01:29 PM
Příspěvek: #23
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
(13.06.2014 11:12 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Vzhledem k tomu, že po zvednutí dvou nástaků 2/3L nemohu téměř chodit, si to uvědomuji stále více. LD
Todle má u nás jeden děda vychytaný nástavkovým ležanem - moc hezký, 30 plástů 39x35 v plodišti a na to ve snůšce dva vedle sebe nižší nástavky. Nemůže pomalu ani chodit, ale tohle v klidu zvádá, ve včelíně, pohoda. A včelám nijak nevadí, že sou na šířku, než na výšku.
Nic není univerzální, zlatá slova.
Hlasování: Miroslav Mareš (+1), Milan Bencúr † (+1), renttip (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.06.2014, 04:19 PM
Příspěvek: #24
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
(13.06.2014 12:33 PM)tondabh napsal(a):  
(13.06.2014 11:12 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Vzhledem k tomu, že po zvednutí dvou nástaků 2/3L nemohu téměř chodit, si to uvědomuji stále více. LD


No a to si Leoši představ, že bys je měl plné MEDU Smile)))))))))))))))))

No tak by je zdvíhal po jednom.
Hlasování: Petr Pokorný (+1), Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.06.2014, 05:58 PM
Příspěvek: #25
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Mě takhle před dvěma lety vyřídil jeden L159 a to jsem jen chtěl ho z úlu odložit vedle a podhodit prázdný. Bez dvou berlí jsem se nedostal nikam a do schodů ani s berlemi. Doktoři nepomohly, ty kapačky a prášky nezabíraly, takže jsem dostal radu bolest vydržet až do uzdravení a potom začít cvičit na balónu a při zvedání těžších věcí používat stahovací pás.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.06.2014, 08:21 PM
Příspěvek: #26
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
(13.06.2014 04:19 PM)Ladislav Kohout napsal(a):  
(13.06.2014 12:33 PM)tondabh napsal(a):  
(13.06.2014 11:12 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Vzhledem k tomu, že po zvednutí dvou nástaků 2/3L nemohu téměř chodit, si to uvědomuji stále více. LD


No a to si Leoši představ, že bys je měl plné MEDU Smile)))))))))))))))))

No tak by je zdvíhal po jednom.

A to se přeci vyplatí...
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.06.2014, 11:37 PM
Příspěvek: #27
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
(13.06.2014 05:58 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Mě takhle před dvěma lety vyřídil jeden L159 a to jsem jen chtěl ho z úlu odložit vedle a podhodit prázdný.

jo, to cítím, a ted' to zkus s dadantem
Hlasování: Aleš Molčík (+1), tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.06.2014, 05:13 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.06.2014 05:33 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #28
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Postupne, s narastajúcim vekom, začínam mať pocit, že najvhodnejším úľom je starý dobrý ležan, ktorému my, prírodní včelári, zvykneme hovoriť aj medná krava. Úľ pevne sedí v záhrade, manipulácia so včelstvom je bez námahy, situáciu vo včelstve vidí včelár ako na dlani, úľ je stále suchý, priestranný, uteplenie včelstva prírodné, netreba čakať kým bude plný medník, vytáčať je možné každý deň aj po jednom alebo dva rámiky z úľa a med z každého pohára má inú chuť a vôňu... Jednoducho, horizontálny úľ má množstvo výhod pre včelára aj pre včely, a nevýhody akosi nenachádzam alebo prehliadam. Už mám včelstvá v dvoch ležanoch a zdá sa, že aj ostatné včielky sa budú do takých obydlí sťahovať. Moje staré zdravotné problémy s chrbticou sa začínajú častejšie hlásiť, ako tomu bolo predtým, keď som bol mladší!

                       
Hlasování:
Ali (+1), Martin Smutný (+1), liptaka (+1), Miroslav Macek (+1), renttip (+1)   Zobrazit vše

Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.06.2014, 12:22 AM
Příspěvek: #29
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Milane, tvůj příspěvek mě zaujal, neboť se potýkám s Bechtěrevem (problém s klouby a páteří) a ten ležan vypadá opravdu jako východisko pro naše bolavá záda. Žádné hevery, zvedáky.....Jak píšeš o postupném vytáčení , to je myslím nesmírná výhoda, že u toho člověk nemusí stát půl dne. Díky za inspiraci
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.06.2014, 12:51 PM
Příspěvek: #30
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Jak se vlastně v ležanu hlídá spad VD? Má taky zasíťované dno?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 36 Host(é)