Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Důležité zimní léčení - začátečník
21.11.2019, 05:37 PM
Příspěvek: #21
RE: zimní léčení - začátečník
(21.11.2019 02:19 PM)schützmeister napsal(a):  ... Osobně svýho psa taky očkuju / ikdyž zrovna já ne / , odčervuju a odblešuju. A myslím, že k němu mám dobrej vztah.
Není domestikovaný jako domestikovaný, můžu jim pomoct, přikrmit, udělat příbytek, ale nemám je v obyváku či zavřené v chlévě a ono taky psa neléčím pesticidy, od doby, co mám včely, tak již nestříkám ani sad ani zahradu.
Je taky rozdíl v tom, kdo z toho má důležitou část příjmu, zase je to o penězích, či to dělá pro to, že k tomu má vztah a baví ho to a med je jen bonus.
Kdybych to dělal na kšeft, tak taky zvažuji, zda to risknu, či raději "zaléčím".
Nyní, kdy to tady kolem padá, o víkendu jsem šel kolem včelínu, kde z 20 úlů nelétala ani včelka, se ti vytratí včely a nyní to již nezachráníš ať jsi léčil, či nikoli.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.11.2019, 05:42 PM
Příspěvek: #22
RE: zimní léčení - začátečník
Ano, stačí se mrknout na facebook do včelařských skupin kolika začátečníkům nepřežily letošní oddělky, protože jednoduše neví v jakém jsou stavu a pak je to ruská ruleta. Neví co kupujou a neví co sledovat, na co se dívat, nerozumí zakladním věcem, nerozeznají loupež od proletů mladušek... Přitom by stačil třeba i jednoduchý zákrok ve správnou dobu a ke ztrátám by nemuselo dojít. O tom byl můj příspěvek, je třeba číst v kontextu.
Hlasování: Jan Petřík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.11.2019, 06:29 PM
Příspěvek: #23
RE: zimní léčení - začátečník
(19.11.2019 07:46 PM)farfallka napsal(a):  Dobrý večer, jsem vděčná za dobré rady, učím se a chci přírodní chov, ale zjistila jsem, že bez přírodní chemie to asi nejde. Dvě včelstva mi už umřeli, když jsem začínala před dvěma roky. Zničily je asi vosy. Dostala jsem od mého dědy dvě. Ale on mě učit nemůže, léčí úplně chemicky a já nechci. Ale nerada bych zase o včely přišla svou nedbalostí a najivitou, že to zvládnou sami, bohužel příroda je ve stavu v jakém je a to díky člověku.




Haribol Jiřinko, takto můžeš ošetřit své včelstvo v tomto období, konec listopadu+prosinec, teplota pro použití 0až5 stupňů.


Připrav si roztok cukru ve vodě 1:1 (v 1 litru vody rozpustit 1 kg cukru) a odměř 1 litr tohoto roztoku.
Do roztoku přidej 35 g kyseliny šťavelové a mícháním při cca 40st.C rozpustit. Tento postup si udělej dle Tebou požadovaného množství. Pracuj v rukavicích, chránit dotyku roztoku na sliznice.


Ve včelstvu do 1 obsazené uličky nakapat 5ml tohoto roztoku, do včelstva aplikovat max. 25ml tohoto roztoku = ošetření 5 uliček.



Po dvou dnech sleduj spad. Účinnost až 48 dnů, a je to při bezplodém ošetření devastace téměř všech kleštíků. Pokapání se provádí jednou na včelstvo.




Kyselina šťavelová dihydrát, (-COOH)2.2H2O



https://www.vcelarstvihavlickovi.cz/Kyse...a-d574.htm
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.11.2019, 10:45 PM
Příspěvek: #24
RE: zimní léčení - začátečník
Jiřinko
Osobně kyselinu šťavelovou bych považoval až poslední záchrannou brzdu, (udělá jim notný rozruch v hospodářství narušuje mikrobiom zažívání), zatím bych nejméně do vánoc sledoval kolik toho padá, už by se to mělo začít minimalizovat. Potom se můžeš rozhodnout, na KŠ je čas do 1 dekády ledna, do té doby tam zavíčkovaní plod nebude a potřebná teplota se vzhledem k současným zimám najde.
Ve vzorku pro veterinu to stejně bude léčebný spad - dlouhá doba účinnosti.
Koncem května jsem KŠ vyzkoušel na 3 hodně napadených včelstvech v glicerinovém roztoku na pásku z vyschlého formidolu, bez viditelného rozrušení, ťapaly po tom bez problémů a trvalo jim 3 týdny než to rozebraly a vynesly, varoa vymizela. Ale zase záchranná brzda s tvrdou chemií a dlouhodobým účinkem (možná rezistence), raději budu s nějakými ztrátami hospodařit bez ní. JS
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.11.2019, 08:30 PM
Příspěvek: #25
RE: zimní léčení - začátečník
Co si o tom myslet? Včelař dostane radu, jak při míchání chemického koktejlu se má chránit, rukavice, respirátor, pozor na potřísnění a potom ten stejný koktejl má nalít na včely. A ty také mají ochranné pomůcky??
Hlasování: Oldřich Šlegr (+1), Jan Brunclík (+1), Tomáš Palata (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.12.2019, 01:14 AM
Příspěvek: #26
RE: zimní léčení - začátečník - kalendář akcí?
Omlouvám se za off-topic, ale několikrát zde padla zmínka o seminářích: kde se dají najít termíny chystaných akcí? Děkuji Honza Kadlec
Hlasování: farfallka (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)