Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se píše o volné stavbě
15.02.2015, 01:57 PM
Příspěvek: #61
RE: Co se píše o volné stavbě
   

Ve spolupráci s Mirkem Marešem jsme udělali takovéhle rámy na Langstroth boční loučky jsou 55 cm vzpěry jsou 8 mm silné, což přejedou stavbou.
Budu do nich dělat oddělek na 3NN + dno krmítko shora a další rok ještě podstavím jeden NN + další NN jako medníky nahoru nad plodiště. To bude zajímavý jak si v tomhle poradí s volnou stavbou a jak budou zimovat

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Aleš Molčík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.02.2015, 02:54 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.02.2015 04:20 PM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #62
RE: Co se píše o volné stavbě
Na vzpěry jsem použil 6mm truhlářské kolíky koupené v metráži. Ale v mém případě jde o ležan na teplou stavbu a 50 cm vysoký rámek. Větší do medometu nedostanu.

Kulatina byla 80 cm dlouhá, tak jsem zbytky využil jako zpevňující kolíčky pro větší stavbu díla na rámky z dadantu a tyto rámky budu používat jako první a využívat pro zebrování s novými rámky, abych měl větší šanci, že včely budou stavět rovněji a nebudu muset tolik vyřezávat.


Přiložené soubory Miniatury
   
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.02.2015, 04:11 PM
Příspěvek: #63
RE: Co se píše o volné stavbě
(15.02.2015 01:57 PM)jirka.marx napsal(a):  .. oddělek na 3NN ....
Tak to dej v září vědět, kolik toho letos vystaví. To mě zajímá, u mně nejsou schopni za sezónu vystavět ani 2NN.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.02.2015, 05:03 PM
Příspěvek: #64
RE: Co se píše o volné stavbě
(15.02.2015 01:57 PM)jirka.marx napsal(a):  Ve spolupráci s Mirkem Marešem jsme udělali takovéhle rámy na Langstroth boční loučky jsou 55 cm vzpěry jsou 8 mm silné, což přejedou stavbou.
Budu do nich dělat oddělek na 3NN + dno krmítko shora a další rok ještě podstavím jeden NN + další NN jako medníky nahoru nad plodiště. To bude zajímavý jak si v tomhle poradí s volnou stavbou a jak budou zimovat

Tyhle pokusy s megarámkem do plodiště již někdo dělal ( nekde jsem to četl ) ale výsledk nevím, již nikde popsán nebyl. Ppokud jen do plodiště, není ta střední loučka zbytečná, ale držím ti palce ať ti to něco řekne a včelky ukáží co vlastně raději chtějí.

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.02.2015, 10:38 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.02.2015 10:41 PM od Jiří Marx.)
Příspěvek: #65
RE: Co se píše o volné stavbě
(15.02.2015 04:11 PM)Crha Karel napsal(a):  
(15.02.2015 01:57 PM)jirka.marx napsal(a):  .. oddělek na 3NN ....
Tak to dej v září vědět, kolik toho letos vystaví. To mě zajímá, u mně nejsou schopni za sezónu vystavět ani 2NN.
Karle loni jsem dělal 16 oddělků. Ty které jsem udělal do 19.6. stihly 3NN a víc. ( to znamená min.28 rámků bud úplné volné stavby v rámečcích nebo částečné mezistěny. (asi 1/2 plochy rámku)
Ty které jsem dělal později, jsou na dvou NN (poslední dva jsem dělal 30.7., ale těm jsem dával i souše)
Matky mám snad slušný a hlásím, že oddělky kontinuálně krmím invertním těstem a když mají postaveno, dostanou roztok invertu (z cukru)
Takže když je udělám včas a bude snůška (nebo je budu krmit) tak ty tři nástavky dají Big GrinBig Grin

(15.02.2015 05:03 PM)Jindřich napsal(a):  Tyhle pokusy s megarámkem do plodiště již někdo dělal ( nekde jsem to četl ) ale výsledk nevím, již nikde popsán nebyl. Ppokud jen do plodiště, není ta střední loučka zbytečná, ale držím ti palce ať ti to něco řekne a včelky ukáží co vlastně raději chtějí.

Tyhle megarámky volný stavby v plodišti dělá přece p. Nymsa Big GrinBig GrinBig Grin
Připadá mi to jako opravdu přirozené plodiště

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.02.2015, 09:08 PM
Příspěvek: #66
RE: Co se píše o volné stavbě
V tom případě mám zájem o oddělek(ky) od Tebe. Pokud to u mne nedokážou i když dodržím Tvoji technologii, budu mít potvrzeno, že moje lokace je snůškově chudá. Tedy aspoň myslím Big Grin
Kdybych já použil Nymsův úl, tak by si moje včely myslely, že jsou pořád ještě ve volným vesmíru....Big GrinBig Grin
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.02.2015, 09:37 PM
Příspěvek: #67
RE: Co se píše o volné stavbě
P. Nymsa píše a říká , že 90% včelstev po osazení do jeho úlu během měsíce či dvou vyměnily matku pomocí tiché výměny....hádej proč. ??Wink

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.02.2015, 10:11 PM
Příspěvek: #68
RE: Co se píše o volné stavbě
V Česku včelaříme blbě, medaři plní úly chemií, píše pronásledovaný včelař.
Jak z takové kaše ven? Těžko říct. Možná dát šanci včelám a začít jinak včelařit. Včely mají nevídané schopnosti. Některé umí s roztočem zdárně přežívat. Roztoče dokážou rozkousat nebo odstranit napadené larvy z úlu, umí omezit rozmnožování tak, aby se roztoč nenarodil. Jen jim musíme dát příležitost a z odolných rodin množit další generace. Přírodní výběr by neprobíhal jinak.
Václav Smolík
Hlasování: renttip (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.02.2015, 01:57 PM
Příspěvek: #69
RE: Co se píše o volné stavbě
(16.02.2015 09:08 PM)Crha Karel napsal(a):  V tom případě mám zájem o oddělek(ky) od Tebe. Pokud to u mne nedokážou i když dodržím Tvoji technologii, budu mít potvrzeno, že moje lokace je snůškově chudá. Tedy aspoň myslím Big Grin
Kdybych já použil Nymsův úl, tak by si moje včely myslely, že jsou pořád ještě ve volným vesmíru....Big GrinBig Grin
Karle, je to jednoduchý - nedokážou. Každých 100m.n.m. je podle mých zkušeností 5cm průměru sediska nahoru míň. Jirka sice radši neuvádí n.m.n., ale bude tak do 350m. Tak si to přepočti. To co dají jemu tam ty samí u tebe nedaj.
Velký prostor je pro ADHD včely, ale nic to nemění na tom, že nahoře ty samí budou menší.
Spíš by stála za úvahu izolace z jara / únor, březen /.
A pak ten Nymsa úl není velký, jen tak vypadá Big Grin
Ještě máš včely ?
Hlasování: renttip (+1), Jaro Stoklasa (+1), Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.02.2015, 03:06 PM
Příspěvek: #70
RE: Co se píše o volné stavbě
Veľký úľ je super. Vo veľkých znáškach. Koľko znáškovo dobrých rokov oproti zlým je vo vysokých nadmorských výškach? Veľký úľ je vhodný do nárazových znášok. To hore nie je. Tam sú znášky postupné, kontinuálne. Z mojich vlastných skúseností môžem povedať, že je výhodnejší menší úľ s postupným rozširovaním smerom hore. Ja včelárim 5. sezónu. A ešte som dobrý rok nezažil.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)