Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
09.10.2015, 03:13 PM
Příspěvek: #901
RE: Co se děje v úlech teď
Jendo, důvodů může být více. Zpravidla je to právě kvůli výměně matky. Ta již mohla proběhnout třeba před měsícem, dvěmi a pokud bylo včelstvo již zásobeno, nebo bylo krmeno, trubci ten dívčí boj přežijí a včely je nechávají dožít. Někdy zůstanou někteří i do jara. Přes zimu ale zpravidla hynou. Někdy se do včelstva se starou matkou stanou i přeživší trubci z okolí, nebo matka je trubcokladná a pod. V každém případě si včelstvo s trubci zaslouží pozornost a nebývá v něm něco v pořádku s matkou. Vazbu na varroa bych v tom tolik nehledal. I když je fakt, že pokud včely vyženou trubce, zpravidla už matky méně kladou (pokud nejsou nultého stáří), to je typické zvláště pro kraňku. To, že se V.d. množí na plodu je jasné a pak by v množství V.d. souvislost být mohla. Je třeba udělat test. To ale neznamená, že když jsou ve včelstvu roztoči, že nutně propuká tzv "varráza, tedy alespoň tak jak to mám definováno a rozškatulkováno já. Nejsem ale žádný "dušičkár" a tak ti nebudu tvrdit, že si včely poradí s roztočem vždy a za všech okolnosí samy. To jsem ale trochu svoji odpověď rozšířil, ale ono vše se vším souvisí a já mám tendenci to chápat v souvislostech. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jan Brunclík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.10.2015, 11:12 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.10.2015 12:49 AM od Debora.)
Příspěvek: #902
RE: Co se děje v úlech teď
(09.10.2015 03:13 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Nejsem ale žádný "dušičkár" a tak ti nebudu tvrdit, že si včely poradí s roztočem vždy a za všech okolnosí samy.

máš na mysli vodníky, nebo podvodníky? Wink
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.10.2015, 10:16 AM
Příspěvek: #903
RE: Co se děje v úlech teď
Sebe, Deboro, především sebe.Heart LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.10.2015, 08:51 PM
Příspěvek: #904
RE: Co se děje v úlech teď
Dnes u nás napadl sníh zhruba 5cm, no Martin na bílém koni si opravdu pospíšil. Co na to asi včely? Měnící se klima jim rozhodně neprospívá. Ani mě ne, ještě mám jiřiny a jiné kytky na zahrádce no nestíhám i pár jablek ještě na stromě, a o ořechách nemluvě. Snad se to počasí trochu umoudří.
Jenda

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.10.2015, 01:29 PM
Příspěvek: #905
RE: Co se děje v úlech teď
Jo, zima je, i když už nemrzne, včelky krásně zalezlý, mřížky nasazený.
Včera jsem v lese sázel něco medonosných dřevin a stále děsivé sucho. Namoklá je vrstva mechu tak do pěti čísel a pak vyložený prach. Medovice příští rok asi moc nehrozí. Undecided
Hlasování: renttip (+1), Jan Brunclík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.10.2015, 12:47 PM
Příspěvek: #906
RE: Co se děje v úlech teď
Jako začátečník včelařského věku 1,5 roku, jsem dělal letos oddělky co to šlo a dokud to šlo.
Poslední dva jako nejslabší byly napadány jedním loupežícím včelstvem tak silně že nepomáhalo zužování česna , pouze malé očko, nic. Musel jsem je odvézt na nově zřízené stanoviště.
Při sledování spadů Vd. jsem zpozoroval že ze všech 11-ti včelstev má nejvíce spadu loupežící včelstvo a stejně tak ty oba poslední oddělky které jimi byly napadány.
Připadá mi, že ne jen loupežící si mohou domu Vd. Přinést, ale stejně úspěšně je mohou i exportovat těm vylupovaným. Pozoroval to také někdo ?
Děkuji za názory.

Jindřich
Hlasování: Jan Brunclík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.10.2015, 09:22 PM
Příspěvek: #907
RE: Co se děje v úlech teď
Jindřichu, to se právě často stává právě v době, kdy včelaři krmí svá včelstva a roztoče záměrně takto rozšiřují po své včelnici i v okolí. Je ale také fakt, že různé oddělky mají různý základní kapitál infekce. I proto je dobré znát a využívat plodové křivky , které se u jednotlivých genotypů vyvíjely v návaznosti na prostředí po celá staletí, neřku-li tisíciletí.
U včelstev v přírodě je to jinak. Infekční tlak tam je nepoměrně nižší. Někde jsem četl, že je 8x nižší. No nechci s tím názorem polemizovat, protože neznám základní premisy tohoto tvrzení, odhadu. Svou logiku to ale má a nejen kvůli vyššímu rozptylu včelstev. Není to ale jednosměrná silnice, jak to na první pohled vypadá.
Právě proto je dnes třeba selektovat a šlechtit na vyšší odolnost vůči nemocem. Stejně tak je třeba umět pochopit zásady přírodní selekce a jednotlivé včelí pudy umět využít i na našich včelnicích podobně jak to funguje ve volné přírodě u některých včelstev. To co jsme v minulosti v tomto směru zanedbali, musíme napravit. Lidé by měli pochopit, že tím, že si včely přinesli z jejich přirozeného prostředí domů, zásadním způsobem změnili prostředí ve kterém včely žijí, převzali tím i zodpovědnost za jejich další vývoj. Ponechat je svému osudu je velká chyba, krátkozrakost a byl by to jen jakýsi kšeftařský přístup, který vládne doposud na celém světě, u nás nevyjímaje. Právě proto hnutí ŠPV vzniklo aby ukazovalo jiné úhly pohledu. Myslím že za ty 3 roky existence zamíchalo těmi stojatými vodami řádně, někdy možná až moc. To čas ukáže. Ještě k těm očkám (kulatým). Nejsou pro obranu to optimální, včelám se lépe brání štěrbiny. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2015, 01:15 PM
Příspěvek: #908
RE: Co se děje v úlech teď
(20.10.2015 09:22 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Jindřichu, to se právě často stává právě v době, kdy včelaři krmí svá včelstva a roztoče záměrně takto rozšiřují po své včelnici i v okolí. Je ale také fakt, že různé oddělky mají různý základní kapitál infekce. I proto je dobré znát a využívat plodové křivky , které se u jednotlivých genotypů vyvíjely v návaznosti na prostředí po celá staletí, neřku-li tisíciletí.
U včelstev v přírodě je to jinak. Infekční tlak tam je nepoměrně nižší. Někde jsem četl, že je 8x nižší. No nechci s tím názorem polemizovat, protože neznám základní premisy tohoto tvrzení, odhadu. Svou logiku to ale má a nejen kvůli vyššímu rozptylu včelstev. Není to ale jednosměrná silnice, jak to na první pohled vypadá.
Právě proto je dnes třeba selektovat a šlechtit na vyšší odolnost vůči nemocem. Ještě k těm očkám (kulatým). Nejsou pro obranu to optimální, včelám se lépe brání štěrbiny. ld
Leoši díky za odpověď, U oček jsem používal ten zúžený oválek a nepomohlo to, po dvou dnech trvalého náporu se loupežnice dovnitř dostaly. Samozřejmě u nových oddělků jsem je krmil invertem i v době kdy ostatní již měli zásoby uloženy a ještě si přinášely zbytky z přírody.

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.10.2015, 08:41 PM
Příspěvek: #909
RE: Co se děje v úlech teď
Ahoj
Dnes byl hezký slunný podzimní den, na sluníčku 20stupňů včelky létali v hojném počtu, vylétli se asi vyprášit a vyčistit úl, vynášeli mrtvé včelky a co jsem zíral nosili celkem dost světle žlutý pyl nevím kde a odkud, ale nosili nabalené nožičky celkem v hojném počtu kolem 17:00 hodiny. Jeden z mála dnů kdy létají tak hodně a nosí pyl, teď na podzim. Už sem tam kvetou měsíčky, listopadky, astry už taky jen tak lehce, ještě jsem viděl drobně jetel a nějaký druh pampelišek.

Jak se daří u Vás včelkám?

Jenda


Přiložené soubory Miniatury
   

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Hlasování: Rasťo 71 (+1), Debora (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.10.2015, 09:27 PM
Příspěvek: #910
RE: Co se děje v úlech teď
U nas take nosi zluty pyl a je to z horcice. V okoli je celkem dost zaseto na zelene hnojeni a vykvetla.
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Rasťo 71 (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 13 Host(é)