Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
06.09.2015, 03:47 PM
Příspěvek: #851
RE: Co se děje v úlech teď
Chci jen připomenout, že pro ty, kteří mají hotovo a chtějí ještě provést nějaká protivaroázní opatření, nadchází pravý čas k zaklíckování materk, odstranění posledního plodu, cukrování, revitalizaci pomocí oddělků . Tak aby jste se neprobudili až na jaře. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.09.2015, 04:17 PM
Příspěvek: #852
RE: Co se děje v úlech teď
Leoš, môžeš vysvetliť, čo to znamená izolovanie matiek a odstránenie posledného plodu? Krok za krokom.
Hlasování: liptaka (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.09.2015, 06:30 PM
Příspěvek: #853
RE: Co se děje v úlech teď
Milane poslední roztoči se budou líhnout z posledního plodu, na včelách jich moc už nezůstane. Někde je čas nyní, jinde začátkem října, či koncem září. Prostě poslední zavíčkovaný plod, 1-3 dm odstranit. Nejprve je ale třeba přesvědčit, zda je to třeba. Před dvěmi roky jsem to chtěl provést začátkem října u části včelstev, ale odvíčkováním plodu jsem zjistil, že to není třeba. Ve včelstvech bylo tak těch 1-3 dm zav. plodu. někde nic. Některá včelstva ale tohle dělají sama od sebe v řádech desítek i stovek buněk. Kdo taková nemá a potřebuje to, může takto postupovat. Tohle je ale poslední možnost jak zasahnout bez chemiie.
Izolace se provádí do klícek, kam mají včely k matkám přístup, to je velmi důležité a trvá 3 týdny. Pak se dá ošetřit chemicky, tak to dělá u nás pan Sapák starší již od r. 2008 na několika stovkách včelstev. Matka se umisťuje tam, kde se dá očekávat střed chomáče do uličky mezi plásty, tím že je vlastně v celém plástu i se včelami, nemají pocit osiřelosti a chomáč takto vydrží celou zimu, pokud se pro tuto celozimní variantu rozhodneš . Pan Sapák včely zfumiguje a matku vypustí před fumigací nebo i po ní. Má jistotu, že je kelštík na včelách, to ale není nutné, ta pauza 3 týdnů často stačí.
Dá se ale udělat izolátor jako rámek o síle 0,8-1 cm z obou stran dát mat. mřížku. Rusáci, Ukrajinci, Poláci i Italové (samozřejmě někteří) tam matky nechávají i přes celou zimu a zkaracují tak dobu plodování na 6-7 měsíců. Lepší je mí takové včely nebo metodiku ošetřování. Vím, že Sciskala dokonce prodává plastové izolátory takto nějak konstruované z Polska, nevím ale na jakou míru, snad Dadant. Doláci po počátečním vysmívání si u něj objednali 200 takových izolátorů a zkoušejí to a to je co říct. Ono ale stačí jen ta izolace a kleštíka nemnožit. Ono totiž v momentě, kdy klesá množství plodu nastupuje tzv. grooming a včely takto zničí i 1000-3000 roztočů. To je moje zkušenost.
Včelstva ale musí být již zazimovaná, tedy ne nyní dokrmovat a zrychlovat metabolizmus.
Obojí je jen taková rána z jistoty, ale u mne není třeba. Z více než 70-ti včelstev bez ničeho( i několik let) jen přivandrovalý roj v lese leze po zemi jako žížaly. Okolo něj jsou moje včelstva bez virů i kleštíka.
Napsal jsem to proto, že nyní začíná období, kdy to lze dělat. Třeba to někoho motivuje. Vím, že třeba K.Crha začíná právě pravidelné cukrování.

Jinak začíná doba kdy se matky mění naprosto skvěle, kus za kus. Starou matku usmrtit a dát do klícky s mladou matkou. Za den dva nechat vykousat těsto a je hotovo. Mladá matička si do té staré zpravidla párkrát píchne a simuluje se takto souboj matek, včely to zpravidla akceptují velmi dobře. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), liptaka (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.09.2015, 09:16 PM
Příspěvek: #854
RE: Co se děje v úlech teď
Skutočne podrobná informácia. A zrozumiteľná pre každého. Ďakujem. Ešte na upresnenie takáto otázka. Klietka s materskou mriežkou a matkou sa kladie do uličky medzi plásty. Nie je ulička v takom prípade moc široká? Možno by bolo prospešnejšie urobiť v strede plásta otvor a do neho klietku s matkou zasunúť. Máš vedomosť, či pán Sapák má skúsenosť s celozimným variantom izolácie matky? Sú pri takej voľbe úhyny matiek? Nemajú včely problém s presunom za zásobami? Väzniť matku od začiatku septembra do začiatku marca, to je pre včelstvo časovo šesť mesiacov bez plodu. To nie je zanedbateľný časový úsek.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.09.2015, 09:47 PM
Příspěvek: #855
RE: Co se děje v úlech teď
Milane pan Sapák to dělá jen kvůli tomu, aby fujigoval bez plodu. Loni třeba izoloval matky až v říjnu a říkal, že to byla vražedná práce u cca 250 ti včelstev. Přesto si s tím ale dá práci. Přes zimu matky neizoluje. Já měl izolovanou matku od 1.10. do 4.12. v klícce s teplotním čidlem. Umístil jsem ji do uličky mezi plásty ihned pod mednou komorou. Za ty 2 měsíce se chomáč ani nehnul.
Jinak mám zkušenost, že chomáč nerozdělí ani ulička uprostřed MK 3,5 cm. Naopak a včely tam brzy staví. Jinak smyslem je právě to bezplodové období 6 měsíců. Za tu dobu my měly prakticky uhynout všechny samičky. Je to vlastně napodobenina toho, o co se mnozí snaží selekcí. Pokud se matka dá do nástavku se zásobami nahoru a klícka je velká jako rámek, neměl by být žádný problém. Chomáč i matka se může posouvat navíc ulička s matkou by byla široká tak max. 3 cm (1cm klícka, 2x 1 cm na každou stranu od ní, stačilo by 0,6 cm). O úhynech jsem prozatím neslyšel, ale určitě nic není na 100%.Ona ta izolace už připadá v úvahu spíš od konce září do začátku března, ale stejně 5 měsíců je dost na likvidaci i velkého množství V.d.
Samozřejmě lepší, je, když to včely umí i bez klíckování. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.09.2015, 11:47 PM
Příspěvek: #856
RE: Co se děje v úlech teď
To odviečkovanie posledného plodu sme pred fumigáciou robili už pred tridsiatimi rokmi. Vtedy som však o živote klieštika nevedel absolútne nič. Fumigácia včelstvám pomohla vždy a na odviečkovanie posledného plodu každý časom zabudol. Všetci sa spoliehajú na aerosol.
V mojej lokalite môže metóda fungovať asi takto: Mám posledné medobranie v polovici júla. Do konca júla mám vo včelstvách doplnené zimné zásoby. Koncom augusta je už letová aktivita včelstiev nepatrná, len v odpoludňajších hodinách sú prelety rodiacich sa zimných včiel. Keď koncom prvej septembrovej dekády uväzním matku na tri týždne, tak koncom septembra a začiatkom októbra, počas babieho leta, môžem odviečkovať posledné zvyšky zaviečkovaného plodu a matku uvolním z väzenia. Vtedy už nie je predpoklad, aby sa opäť rozkládla. U mňa býva očisťovací jarný prelet okolo 12.marca. Pri uvedenom postupe by naozaj prežívalo len minimum samičiek roztočov Varroa. A to bez použitia chémie.
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Rasťo 71 (+1), Leoš Dvorský (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2015, 10:06 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.09.2015 10:07 AM od Miroslav Macek.)
Příspěvek: #857
RE: Co se děje v úlech teď
Ale ako to urobiť vo Warré úľoch ktoré nerád rozoberám ani v lete , tobôž nie teraz keď sú pripravené na zimu a všetko majú poprestavované voskom a ulepené propolisom. Hľadať v tom neoznačenú matku hotová pohroma. Možno by pomohlo teraz v prichádzajúcich chladnejších dňoch vytiahnuť podložky s pod zasieťovaného dna ktoré mám celoročne zasunuté. Pribrzdí to matku v kladení aspoň čiastočne?

Zázrivá , 650m
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2015, 11:38 AM
Příspěvek: #858
RE: Co se děje v úlech teď
Zkus, záleží hodně na genech materiálu a také stupni rozvoje včelstva. Někdy ale ani nepomohou drátěná dna, ale naopak. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2015, 11:54 AM
Příspěvek: #859
RE: Co se děje v úlech teď
Keď v tomto období nosia včely peľ hoc nie vo veľkom množstve čo myslíte , je to známka toho že ešte majú chuť plodovať alebo si len robia zásobu na jar?

Zázrivá , 650m
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2015, 12:25 PM
Příspěvek: #860
RE: Co se děje v úlech teď
Zase záleží na hodně věcech. Třeba kmen Troisek žádné zásoby na zimu nedělal, atd, atd. ,nemusí to s množstvím plodu vůbec korelovat. Buď rád, nyní ho potřebují více včely než plod. To je právě nevýhoda špatně rozběrných úlů, že se v nich dá méně ověřovat naše předpoklady. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Miroslav Macek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 7 Host(é)