Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
18.07.2014, 11:56 AM
Příspěvek: #311
RE: Co se děje v úlech teď
(18.07.2014 10:24 AM)jirka.marx napsal(a):  Leoši tou stříkačkou dáváš 60% nebo 85% ????

60% ale 85% lze též. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.07.2014, 11:14 PM
Příspěvek: #312
RE: Co se děje v úlech teď
No je to ale přeci jen kyselina. Když se na ty kapky včelky dostanou, tak je to musí poškodit. Nebylo by lepší na včelstvo položit síťovinu, přidat nahoru nástavek s postříkanou stěnou KM, či do nástavku vložit houbičku namočenou do KM
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.07.2014, 11:45 PM
Příspěvek: #313
RE: Co se děje v úlech teď
to můžeš, ale ta kyselina je počkodí i tak, proto se učíme léčit jen bodově, když je to opravdu nutné.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.07.2014, 05:13 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.07.2014 08:16 AM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #314
RE: Co se děje v úlech teď
(18.07.2014 11:45 PM)Debora napsal(a):  to můžeš, ale ta kyselina je počkodí i tak, proto se učíme léčit jen bodově, když je to opravdu nutné.


Mirku je to tak, je to sice z nouze cnost, ale jednoduché a funkční (zde jde o úl Warré) . Sice se to musí opakovat, ale je to bleskovém ,což má také svojí cenu. Osobně se zbavuji různých udělátek, která sice zdánlivě něco vylepšují, ale ve skutečnosti prodlužují dobu zásahu a vše komplikují a zdražují. Když už do včel, tak to musí mít smysl a musí se tím vyřešit více věcí. Zkus stopnout, jeden vstřik KM a pak jiný zákrok. Včelám jde o to zachovat druh a ne jednotlivou včelu, která se eventuelně připlete kyselině do cesty,to jsou ale jednotlivci, kteří se té KM spíše vyhnou. Lepší je ale nepřítelem dobrého , je jen otázka co to vlastně je. Dál je to na tobě a na každém z nás. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.07.2014, 08:29 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.07.2014 08:51 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #315
RE: Co se děje v úlech teď
Kto chce liečiť kyselinou mravčou včely v úľoch Warre, tak skúsenosti profesionálnych včelárov doporučujú bleskovú metódu FLASH.
Táto metóda je jednoduchá.
Dajte papierový uterák na trámiky najvyššieho nadstavku, tj pod strechu úľa.
Na papierový uterák nalejte 15 ml kyseliny mravčej. Zatvorte úľ. To je všetko.
Samozrejme, musíte proces liečenia vykonávať pri nižšej vonkajšej teplote okolo 20 stupňov.
To je dôvod, prečo sa hovorí, že včelstvá môžeme liečiť KM na jar pred sezónou a v septembri pred zimou. Ak to vyskúšate, tak určite s veľkým úspechom. Pre Warre úľ s tromi nadstavkami dajte na uterák 20 ml.
Vo všetkých prípadoch, táto jarná a jesenná liečba je dôležitá, a nemusíte liečiť "celý rok" a mať strach, že úľ zomrie. Počty roztočov Varroa budú v tomto prípade riadené samostatne včelami, pretože liečiteľské skúsenosti včelárov hobbistov sú v skutočnosti ešte veľmi slabé.
Pripomeňme tiež, že aj pri bleskovej liečbe KM preniká cez viečka uzavretých buniek!
Objemy kyseliny mravčej, ktoré sa použijú pre úľ Dadant v závislosti na teplote sú:
- Od 20 až 24 °: 30 ml.
- od 16 až 19 ° 35 ml.
- od 10 do 15 °: 40 ml.
Pre úľ Warre s dvoma nadstavkami platí:
- Od 20 až 24 ° 10,4 ml.
- od 16 až 19 ° 12,1 ml.
- od 10 do 15 ° 13,8 ml.
Požadovanú dávku kyseliny mravčej je možné aplikovať aj cez podložku z varroa dna. Jednoducho uložíte papierový uterák
do zásuvky zasieťovaného dna. Predpokladaná minimálna doba liečby je 6 hodín.
Hlasování: Debora (+1), Aleš Molčík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.07.2014, 09:11 AM
Příspěvek: #316
RE: Co se děje v úlech teď
(19.07.2014 08:29 AM)MilanBencúr napsal(a):  Pre Warre úľ s tromi nadstavkami dajte na uterák 20 ml.

Tady někteří včelaři provozují něco v podobné stylu, ale vezmou Formidol, rozříznou jednu desku na polovic a bez obalu ji dají na horní loučky. To odpovídá těm 20 ml KM a vše se samozřejmě musí dělat s rukavicemi odolnými proti kyselině. Já používám na horní loučky plastovou síťku, co se dává na dno pro zdvojené monitorovací podložky, a Formidol podkládám ještě 1x1 cm hranolky, aby včely suchou desku nevykusovaly a potom můžu tu desku používat opakovaně.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.07.2014, 12:04 PM
Příspěvek: #317
RE: Co se děje v úlech teď
(19.07.2014 08:29 AM)MilanBencúr napsal(a):  Požadovanú dávku kyseliny mravčej je možné aplikovať aj cez podložku z varroa dna. Jednoducho uložíte papierový uterák
do zásuvky zasieťovaného dna. Predpokladaná minimálna doba liečby je 6 hodín.

za předpokladu, že KM je těžší než vzduch, to musí mít nižší účinost?

Nassenheidener a jíné dlouhodobé odpařovače mají nevýhodu, že jsou regulovány plochou dochtu (papíru) a teplotou.

Velmi vzdělávající video na toto téma kyselina mravenčí od Liebiga


"Včeli mají rády kyselinu mravenčí, včely milují kyselinu mravenčí, včely se rády saunujou v kyselině mravenčí, ... ne, to je prokázaný, to jsem jsem prokázal... Když dáte do úlu flašku kyseliny, tak se včely porou o nejbližší místo u flašky a musíme přidělovat místenky, všechny včeli se chtějí saunovat. ,"
(Dr. Liebig))


to mě vykurýrovalo Big Grin
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.07.2014, 08:50 PM
Příspěvek: #318
RE: Co se děje v úlech teď
(19.07.2014 12:04 PM)Debora napsal(a):  
(19.07.2014 08:29 AM)MilanBencúr napsal(a):  Požadovanú dávku kyseliny mravčej je možné aplikovať aj cez podložku z varroa dna. Jednoducho uložíte papierový uterák
do zásuvky zasieťovaného dna. Predpokladaná minimálna doba liečby je 6 hodín.

za předpokladu, že KM je těžší než vzduch, to musí mít nižší účinost?

Nassenheidener a jíné dlouhodobé odpařovače mají nevýhodu, že jsou regulovány plochou dochtu (papíru) a teplotou.

Velmi vzdělávající video na toto téma kyselina mravenčí od Liebiga




"Včeli mají rády kyselinu mravenčí, včely milují kyselinu mravenčí, včely se rády saunujou v kyselině mravenčí, ... ne, to je prokázaný, to jsem jsem prokázal... Když dáte do úlu flašku kyseliny, tak se včely porou o nejbližší místo u flašky a musíme přidělovat místenky, všechny včeli se chtějí saunovat. ,"
(Dr. Liebig))


to mě vykurýrovalo Big Grin


Těch chemických dědků stále přibývá. :-DPan Nymsa má v tomto pravdu, mnozí "odborníci" si vymýšlejí. Huh Mohl bych uvést horké články z našich časopisů.
LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.07.2014, 10:48 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.07.2014 11:01 PM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #319
RE: Co se děje v úlech teď
Práve dnes. Fotografie zobrazujú včelstvo Warre, ktoré je v troch nadstavkoch hĺbky B. Ležan, materínec, je JU-čechoslovák. Je v ňom roj na 15. rámikoch. Včely sa vyhrievajú na slniečku ako na pláži pri Jadrane. Teplota cez deň 32°C. Váha stagnuje už niekoľko dní. Čo donesú, to spotrebujú. Sú prázdniny. Denný prirodzený spád klieštika je nulový. Pohoda, klídek, tabáček, Wink

       
Hlasování: Aleš Molčík (+1), Rasťo 71 (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.07.2014, 09:13 PM
Příspěvek: #320
RE: Co se děje v úlech teď
Tak opět víkendová návštěva. Můj plán byl prohlídnout prostor, zjistit přítomnost plodu, použít kyselinu mléčnou, případně přidat nástavek a "prodloužit" plodové těleso. Po rozebrání jednoho z oddělků ( zdál se mi silnější ) bylo vše tak jak má. Plodové plásty plné plodu všeho stáří, dále pyl, zásoby - pěkné. Řekl jsem si, že včelám přidám druhý nástavek. Vzal jsem rámek s plodem a okolo zásoby. Zbytek nakonec doplnil připravenými mezistěnami ( promýšlel jsem dlouho jestli mezistěny nebo ne a nakonec se rozhodl takto - pro klid, pomoc, jistotu? ) Vše v pořádku včely lítají a nosí, ale rozhodl jsem se po prognóze počasí dát jim nad nástavek sklenici s víčkem s malým počtem dírek. Dle rady obalil hadrem a zavřel. Druhý oddělek se mi zdál trochu slabší a po otevření jsem našel jen jeden rámek s novým plodem a trubčinu. Misky žádné, aktivita včel se zdá být normální. Nevím, začínám, říkám si, že samozřejmě rozšiřovat nebudu a zkusím študovat co se děje. Jen jsem matce přehodil volnější vystavěné rámky blíž. Našel matku dal do vychytávací klipsničky a lehce pomlžil včely kyselinou mléčnou. Když jsem potom vypouštěl matku, všiml jsem si, že má pochroumané dvě zadní nohy na jedné straně. Po plástu se pohybovala, ale asi to není úplně dobré. Nezbývalo než dodělat a zavřít. Mrzí mě to. Minulý týden byla v pořádku, ale samozřejmě jsem to mohl zvrtat já. Tak a co mám dál za možnosti? Nechat to osudu a doufat, nechat si jim vychovat náhradní matku ( asi použít plod z prvního oddělku ) už moc časově nevychází? Sehnat matku již oplozenou a včelstvu přidat, nebo mé dva oddělky spojit a na jaře si včely opět rozmnožit? Bohužel i takové jsou začátky...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 14 Host(é)