Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
14.07.2014, 06:52 PM
Příspěvek: #291
RE: Co se děje v úlech teď
Děkuji, ale začínám v tom mít krapet zmatek. To převěšení se mi zdá jako dobrý nápad. Že nebudou stavět ve spodním? Sice to bude složitější, ale dá se to přeorganizovat?Popřípadě zimovat na polovině a dát tedy nějakou přepážku? Je to těžké, ze všech příspěvků si něco posbírat, ale jak se pak ve všem orientovat? Chce to čas a pochopit včely, do té doby každá rada drahá.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.07.2014, 10:08 PM
Příspěvek: #292
RE: Co se děje v úlech teď
(14.07.2014 06:52 PM)MichalF napsal(a):  Je to těžké, ze všech příspěvků si něco posbírat, ale jak se pak ve všem orientovat? Chce to čas a pochopit včely, do té doby každá rada drahá.
Zkusit co se dá. Co je někde zákon, jinde nefunguje, jen principy zůstávají stejné.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.07.2014, 10:22 PM
Příspěvek: #293
RE: Co se děje v úlech teď
To je pravda. Asi nikde nepůjde používat univerzální postup a na to je i internet krátkej. To je vlastně celkem fajn. Děkuju
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.07.2014, 01:06 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.07.2014 01:11 AM od Debora.)
Příspěvek: #294
RE: Co se děje v úlech teď
(14.07.2014 01:50 PM)vraja napsal(a):  podkal jsem na zahradě už asi pátou včelu s deformovanými křídly.
A několik co zjevně nemohly létat ale nepozoroval jsem žádné poškození.
Loni jsem měl na zahradě spoustu takto pochodujícíh nepoškozených včel a vyzimoval jen dvě včelstva.

Haribol Honzo,
k upřesnění, kolik včelstev jsi měl loni, v jakém stavu (léčba) šla zimovat, kolik a kdy padla? V jakém stavu včelstva vizimovala? Pochází tři nová včelstva z těch dvou vizimovaných? Kolik ml KM se na včelstvo během 5 dnů odpařilo?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.07.2014, 08:42 AM
Příspěvek: #295
RE: Co se děje v úlech teď
Ahoj,

Loni jsem měl 4 včelstva na rámkách ve třech nástavcíchm dva nástavky 39x24 plus jeden optimalu 42x17. plus šest na deseti plástech optimalu,
vždy 5a5 nad sebou. Přežily dvě ty slabší včelstva. Jedno poměrně silné a druhé asi na jedný uliččce. Loni jsem použil KM v nassenheiderech ale dal jsem ji až po 15.9 a už se neodpařila takže sem ji tuším po třech týdnech dal pryč a další zasah už sem nedělal Sad Loni jsem ještě přeléčil při rozkvětu meruněk.

Ty dvě přežitý včelstva měly denní spat 4. roztoče, takže jsem v dubnu oddělil plod do oddělku, přefumigoval varidolem a po odlíhnutí toho plodu přefumigoval i ten.

Ano vychází to z jednoho dva oddělky a z druhého jeden. čily celkem pět včelstev.

za těch pět dnů se odpařilo 40ml 85%KM což je jedna odparná deska formidolu. V podstatě spad není ale ty deformovaný včely mě znervozňujou.

H.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.07.2014, 10:00 AM
Příspěvek: #296
RE: Co se děje v úlech teď
(14.07.2014 01:36 PM)schützmeister napsal(a):  
(14.07.2014 09:04 AM)MichalF napsal(a):  Pokusíme se. Při vhodné příležitosti jim to převěsím nějak šetrně nad sebe. Takže rada zní, že včelám moc nepomůžu a z mezistěn si mám udělat svíčky? Příští víkend uvidíme další postup.
.
Funguje to takhle : překrmený nestaví, zima nestaví, rabovka nestaví, málo pylu nestaví. A opačně.

Ještě bych doplnil , " málo včel" = nestaví. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.07.2014, 10:26 AM
Příspěvek: #297
RE: Co se děje v úlech teď
O víkendu třeba bude vidět nějaký pokrok. Měl by se vylíhnout plod, matka by měla klást a třeba tím přesunem dostaví ty zbylé plásty.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.07.2014, 11:23 AM
Příspěvek: #298
RE: Co se děje v úlech teď
Haribol Honzo, co Tě znervózňuje nejsou včely s deformovanými křídly, ale pochybnost, že nemáš božský nadání. Wink

Při slabém napadení varroa je virus deformovaných křídel relativně bezstarostný. Při velkém napadení roztoči může pomoc zničení zavíčkovaného plodu, který necháš včelstvem vyčistit. Prohlédni včelstva, najdeš-li včelstvo s mladušky s deformovanými křídly, odstraň je a znič jim plod. Koncentruj se na plodové plásty s nesouvisle zavíčkovaným plodem.

Recept: napřed si dej kafíčko, šamanům pomůže konopí, pak jdi k včelám, několikrát se zhluboka nadechni, zavři oči a vyvolej si z paměti ruch v úlu jednotlivých včelstev, hezky pomalu, jedno za druhým, koncentruj se na mladušky opouštějící svou kuklu, to musí vybrovat, dítě Boží, cítíš to? Nyní začni s včelstvem, které nejsilněji upoutalo Tvou pozornost.

[Obrázky: Birth_of_black_bee_02.jpg]
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.07.2014, 12:00 PM
Příspěvek: #299
RE: Co se děje v úlech teď
(15.07.2014 11:23 AM)Debora napsal(a):  Haribol Honzo, co Tě znervózňuje nejsou včely s deformovanými křídly, ale pochybnost, že nemáš božský nadání. Wink

Při slabém napadení varroa je virus deformovaných křídel relativně bezstarostný. Při velkém napadení roztoči může pomoc zničení zavíčkovaného plodu, který necháš včelstvem vyčistit. Prohlédni včelstva, najdeš-li včelstvo s mladušky s deformovanými křídly, odstraň je a znič jim plod. Koncentruj se na plodové plásty s nesouvisle zavíčkovaným plodem.

Recept: napřed si dej kafíčko, šamanům pomůže konopí, pak jdi k včelám, několikrát se zhluboka nadechni, zavři oči a vyvolej si z paměti ruch v úlu jednotlivých včelstev, hezky pomalu, jedno za druhým, koncentruj se na mladušky opouštějící svou kuklu, to musí vybrovat, dítě Boží, cítíš to? Nyní začni s včelstvem, které nejsilněji upoutalo Tvou pozornost.

[Obrázky: Birth_of_black_bee_02.jpg]


Honzo, je to tak, jak píše Michal i Debora. Klid, klid a za se klid.
Pár včel s deformovanými křídly?? Za jakou dobu, jak vypadaly, i to je velký rozdíl.
Tohle je jedna diagnostika, druhá, spad, ten velký nemáš no a třetí, plod, to omrkni.
Pokud je to jen vir deformovaných křídel, stačí mírně kyselé prostředí po delší dobu nebo jak píše Debora. Já bych se je snažil přimět k stavbě odebráním plodu a zúžením, tedy na tvém místě. Otevřený plod po zavíčkování jim můžeš vrátit (když do před tím dáš k dochovu jinému včelstvu - pokud jsi skrblík), zavíčkovaný znič. Záleží ale ne míře infekce, ty plásty infekční tlak zmírní. Musíš počítat s tím, že včelstvo potřebuje k regeneraci 2 generace včel, tak do zimy moc času nemáš. Pokud ale k tomu všemu máš mezerovítý plod, včely se i z něj i nelíhnou , neváhej jedno nebo druhé ( KM nebo odstranění infekčních plástů a stavba, nyní bych volil b). Myslím si, že to ale žádné velké dráma nebude, dej vědět. Mne by více znervoznily ty na první pohled normální včely, to by mohlo znamenat "zajímavý" mix a to už one sranda. Zkus vyfotit , na dálku se to blbě radí a zkušenost se nedá přenést. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.07.2014, 12:57 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.07.2014 01:01 PM od Debora.)
Příspěvek: #300
RE: Co se děje v úlech teď
Honzo, nevím jest-li Tě to utěší, pár včel s deformovanými křídli mám také, ale nejsou od včelstev s vyšším počtem varroa. DWV se občas může zanést a chudáci naši nevinní roztoči. Tongue Blbý je jen, jak píše Leoš, když se to nabourá s paralíziu, nebo acarapiósí. Surprised Pak většinou platí: zaplat' Pán Bůh, že nám vymetl včelnici. Big Grin
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 7 Host(é)