Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
09.03.2014, 11:02 PM
Příspěvek: #181
RE: Co se děje v úlech teď
Aj v Zázrivej bol krásny slnečný víkend. Včeličky nosia usilovne vodu aj peľ. Čmeliak aj včela sa snažia vydolovať nektár zo šafranu jarného.


Přiložené soubory Miniatury
               

Zázrivá , 650m
Hlasování: tondabh (+1), Petr Jezowicz (+1), Milan Bencúr † (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.03.2014, 12:09 AM
Příspěvek: #182
RE: Co se děje v úlech teď
tak mi na zahradě rozkvetla jíva a děvčata se mohli zbláznit

[Obrázky: Korb_03_2014_01.jpg][Obrázky: Korb_03_2014_02.jpg][Obrázky: Jaro_2014_03.jpg][Obrázky: Jaro_2014_04.jpg]
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.03.2014, 09:31 PM
Příspěvek: #183
RE: Co se děje v úlech teď
Včera a dnes som pristihol na letáči jednej rodinky čmeliu kráľovnú ako po vyzimovaní hľadá nejaké miesto na hniezdo,tak som ju odchytil a vybavil taký väčší oplodniačik plsťou,pridal trochu rozriedeného medu do vrchnáčika od pet fľašky do druhého vrchnáčika obnôžkový peľ a som zvedavý či sa udomácni,potom pošlem foto Smile
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.03.2014, 01:31 PM
Příspěvek: #184
RE: Co se děje v úlech teď
Jak jste na tom po letošní neobvyklé zimě s roztočem?
Chtěl bych poprosit zkušené o názor, na co dát v této době pozor, co podrobně sledovat, kde jsou jaké hranice pro případné záchranné či preventivní zásahy apod.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.03.2014, 02:00 PM
Příspěvek: #185
RE: Co se děje v úlech teď
(19.03.2014 01:31 PM)Martin Smutný napsal(a):  Jak jste na tom po letošní neobvyklé zimě s roztočem?
Chtěl bych poprosit zkušené o názor, na co dát v této době pozor, co podrobně sledovat, kde jsou jaké hranice pro případné záchranné či preventivní zásahy apod.

Obecně se předpokládá, že mu zima prospěla. Jenže nedělal bych z toho dogma. U mně začalo plodování ve větším skutečně před 10-ti dny, tak se neměl na čem množit. Jde ale spíše o něco jiného, v jaké míře se budou vyskytovat virová onemocnění a také jak tato zima ovlivnila N.a. a N.c. Já občas proletím republikou a poptám se včelařů. Mohu říci, že se někde ojediněle již objevují včely s deformovanými křídly a to i ve velmi různých lokalitách (hory i nížina). Zima byla teplá, tedy pro šíření obu nosem příznivá. Co doporučit? Dát včelám co nejdříve stavět, už staví cca týden,ale nyní se to zaseklo, tedy u nás. Vosk je samozřejmě žemlový, tedy využívají staré plásty. Určitě bych se přichystal na časné ošetření v létě, tj. někde i v červnu. U nás se obecně zasahuje proti kleštíku velmi pozdě a proto ta kvanta jedů (je celkem jedno, zada je to Gabon nebo organaická kyselina) do včel. Lépe je to odchytit hned zpočátku, kdy jsou infikována jednotlivá včelstva. Nepodcenil bych rozhodně ani jarní ošetření, je-li třeba. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.03.2014, 08:47 PM
Příspěvek: #186
RE: Co se děje v úlech teď
Zatiaľ mi dobre prezimovali všetky včelstvá. Dokonca aj maličké včelstvo ktoré zimovalo v jednom Warré nádstavku a obsadzovalo asi len 4 uličky má celkom dobrý rozvoj. Zimoval som ho len kvôli záložnej matke. Ak ju nezužitkujem , možno včelstvo stihne prísť do sily.
Vlani bolo moje liečenie dosť obmedzené a preto mám po tohoročnej zime tiež trochu obavy a rešpekt pred klieštikom. 2.marca som vyčistil podložky a všetky včelstvá popráškoval cukrom. Tie čo boli navrchu si to „zlízli“ a k tým čo sa nachádzali nižšie sa hádam dostalo tiež trochu cukru. Po tomto zásahu som v jednom včelstve našiel dvoch klieštikov , v štyroch po jednom klieštiku a vo zvyšku nič. Myslím že výsledky sú dobré , hoci nie som si celkom istý účinnosťou a načasovaním tohto zásahu. Myslím že ho čoskoro ešte raz zopakujem.


Přiložené soubory Miniatury
   

Zázrivá , 650m
Hlasování: Debora (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.03.2014, 10:41 AM
Příspěvek: #187
RE: Co se děje v úlech teď
....... Nepodcenil bych rozhodně ani jarní ošetření, je-li třeba. LD
[/quote]

Předpokládám, že hlavním kritériem pro příp. jarní léčení (KM) je první včela s deformovanými křídly. A jsou i jiné? Např. počty spadu VD/24 hodin? Či další varovné signály a podezřelá chování?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.03.2014, 11:22 AM
Příspěvek: #188
RE: Co se děje v úlech teď
Brzké jarní ošetření má především preventivní účinek a zpomalení vzrůstu V.d. Já osobně aplikuji Formidol už zítra. Loni se mi to velmi osvědčilo spolu s dalšími technickými metodami.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.03.2014, 09:19 AM
Příspěvek: #189
RE: Co se děje v úlech teď
Dnešné ráno na letáči v úli Warre a JU. Podľa včerajšieho letu včiel usudzujem, že je dobrá znáška z vŕby rakyty a šafránu.

       
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.03.2014, 12:38 PM
Příspěvek: #190
RE: Co se děje v úlech teď
(20.03.2014 11:22 AM)Crha Karel napsal(a):  Brzké jarní ošetření má především preventivní účinek a zpomalení vzrůstu V.d. Já osobně aplikuji Formidol už zítra. Loni se mi to velmi osvědčilo spolu s dalšími technickými metodami.

Takže žádné dlouhodobé odpařovače?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 31 Host(é)