Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
22.10.2013, 08:24 PM
Příspěvek: #31
RE: Co se děje v úlech teď
bude dobrá sklizen a pokud jeste nemás, tak si na prístí rok priprav strunu Big Grin
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.10.2013, 10:20 PM
Příspěvek: #32
RE: Co se děje v úlech teď
Dnes som pri krásnom slnečnom počasí pozoroval na jednom včelstve lietať hodne trúdov. V septembri sa mi toto včelstvo podľa chovania pri otvorení úľa zdalo bez matky. Nemalo ani žiaden plod. Od priateľa som dostal včelstvo v B nástavku s tým že mám matku utratiť a včelstvo spojiť s iným , vraj matka je nič moc. Túto matku som 25.9. pridal v klietke do spomínaného včelstva. Na druhý deň som otvoril prístup k medocukrovému cestu. Podľa chovania sa zdalo že matku prijali. Je možné že stihli urobiť alebo len plánujú tichú výmenu? Prosím o radu skúsenejších včelárov čo s tým?
Včelstvo je v čechoslováku tak ho môžem zajtra prezrieť.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.10.2013, 09:08 PM
Příspěvek: #33
RE: Co se děje v úlech teď
Tak som sa dnes do nich pozrel. Vytiahol som na kontrolu len dva rámiky. Na treťom rámiku od steny bola trubčina hoci sa to nezdalo lebo steny boli na vstupe do buniek zúžené. Pri lepšom pohľade som si všimol na dne veľa vajíčok , foto 1. Fotky z mobilu nie sú moc kvalitné. Na ďalších dvoch fotkách je štvrtý rámik od steny na ktorom vidieť trúdov a dosť zaviečkovaného aj nezaviečkovaného včelieho plodu. To ma ukľudnilo , ďalšie rámiky som nevyťahoval a úľ som potichu zatvoril. Stále mi však nie je jasné čo sa tam vlastne deje. Je možné že v tomto období chovajú trúdov len kvôli ohrievaniu plodu? Vyrieši to asi len čas. Uvidíme na jar.


Přiložené soubory Miniatury
           
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.10.2013, 10:33 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.10.2013 10:47 PM od Debora.)
Příspěvek: #34
RE: Co se děje v úlech teď
Je vcelstvo neklidné, hucí a behá nervózne po česnu? Predpokládám, ze ne. Pokud by matku neprijali, musel bys mít v úlu dost matiček, které budou klást vajíčka nepravidelne, na stranu bunky, nebo i více do jedné a plod by byl roztrousený. Tak to nevypadá, tak ze matka tam bude. Trocha trubcú nic neznamená.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.10.2013, 11:21 PM
Příspěvek: #35
RE: Co se děje v úlech teď
Dík Debora. Po dnešnej kontrole už aj ja viem že matka tam je.

Pred chviľou som prečítal som celú tému: Oplodní sa v tomto čase mladá matka? na včelárskom fóre ale nedočítal som sa odpovede čo by sa stalo ak by sa včely rozhodli urobiť TV ale mladá matka sa nestihne oplodniť. Logika hovorí že včely by sa mali rozhodnúť tak aby prežili to znamená nechať si tú staršiu. Nehovorím že zrovna toto sa vo včelstve odohráva , len nad touto možnosťou uvažujem.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.10.2013, 11:46 PM
Příspěvek: #36
RE: Co se děje v úlech teď
Pokud vcelstvo v této dobe provádí TV, ponechá si za normálních okolností obe matky, nez se nová osvedcí.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.10.2013, 12:36 AM
Příspěvek: #37
RE: Co se děje v úlech teď
Na fotografiách je zaviečkovaný robotníčí plod. To znamená, že matka je v poriadku. Ja mám tiež jedno včelstvo, ktoré kazdý rok drží v októbri trúdov, v sezóne je vždy najsilnejšie, donesie najviac medu, je nerojivé a už som ho desať rokov neliečil.
Hlasování: Miroslav Macek (+1), schützmeister (+1), Jaro Stoklasa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.10.2013, 12:23 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.10.2013 12:49 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #38
RE: Co se děje v úlech teď
(28.10.2013 12:36 AM)MilanBencúr napsal(a):  Ja mám tiež jedno včelstvo, ktoré kazdý rok drží v októbri trúdov, v sezóne je vždy najsilnejšie, donesie najviac medu, je nerojivé a už som ho desať rokov neliečil.
Mě to přijde, že silnější včely, pokud je teplý podzim, ale může to být i prosinec, se rozplodují po plodové přestávce a jakoby už byla nová sezona, takže včetně trubců. Matky ale nechovají, taky to nedělají nové oddělky a když je fakt veká zima a je to v prosinci a mají málo zásob, většinou vymrznou. Takže jim úplně nefandím. Mě se ale většinou rojí dost záhy, takže to asi bude jiný případ.

(27.10.2013 09:08 PM)Macek napsal(a):  Pri lepšom pohľade som si všimol na dne veľa vajíčok , foto 1. Na ďalších dvoch fotkách je štvrtý rámik od steny na ktorom vidieť trúdov a dosť zaviečkovaného aj nezaviečkovaného včelieho plodu.
Tady je zajímavé, že přestože je tam normální plod, zdá se / ty buňky s více vajíčky / , že tam jsou i trubčice / kladoucí dělnice / . Je to neobvyklý jev, ale je to možné, sám jsem to několkrát pozoroval. Mohl by to být tento případ. Když totiž spojíte trubcokladné včelstvo s oddělkem s normální matkou, mám osobně tu zkušenost, že po nějakou dobu klade jak matka, tak trubčice. Dokonce jsem letos tento jev viděl kombinovaný na dělničině - tj. krásně zakladená dělničina s ložisky trubčic. Ale jinak spíš dochází k tomu, že trubčice kladou do trubčiny, pokud tam je.
Tady byla sice přidána matka, ale do bezmatečného včelstva, takže tam už trubčice mohli být. Je to zvláštní, ale v určitých situacích se takto snáší, někdy taky i více matek / na podzim jsem spojil dva oddělky a na jaře bylo super včelstvo, které po rozdělení na dvě mělo v obou matky. Prostě asi, když jim v tom děláme guláš spojováním, tak někdy chudáci neví, co s tím. Normálně by ta situace nemohla nastat.

(27.10.2013 11:46 PM)Debora napsal(a):  Pokud vcelstvo v této dobe provádí TV, ponechá si za normálních okolností obe matky, nez se nová osvedcí.
Od října do února jsem tichou výměnu nikdy nepozoroval, myslím, že se to jen tak říká. Mají spíše pud sebezáchovy - když je matka fakt stará, tak do slunovratu neklade, kdyby nevím co, šetří síly. Když klade, není to zlé. Spíše než vykladením, to končí tak, že se slunovratu nedočká, no a pak jsou na jaře trubčice. Nikdy jsem nepozoroval ani to, že by se matka přes zimu stala trubcokladnou. To je spíše s mizernou matkou při oddělku. Taková matka zimy nedožije.
Párkrát se mi stalo, že jsem neměl plod od konce srpna do začátku března, ale pak tam není fakt žádný. Už jsem si dělal starosti a najednou při první pořádný snůšce to šlo. To bych typoval na ty prastarý matky. Vědí, že toho už moc nezmůžou, tak čekají na příležitost.
Hlasování: Miroslav Macek (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.10.2013, 05:10 PM
Příspěvek: #39
RE: Co se děje v úlech teď
Ten plod nevypdá, že je zcela v pořádku. Je velmi mezerovitý. Nebudeme rozebírat proč, příčin může být více. Otázkou ale je, zda je to polod ještě po staré matce nebo nové, která se teprve rozkládá. Tomu by odpovídal i větší počet vajíček v buňce. To, že včelstvo v tuto dobu chová trubce není rozhodně normální. S matkou něco nebylo nebo není v pořádku. Počasím se včely oklamat nedají. Nepostřehl jsem, že by jste napsal, že se trubci i líhnou. Viděl jsem mnohokrát, že včely odchovávají dělnice i v trubčích buňkách nebo tzv. přechodných. Chce to najít matku(y) aby jste měl jistotu. Nevím jaké je u vás počasí a jak jsou trubci říjní a kolik mají spermatu nyní, ale mně se matička vracela naposledy ze snubního letu 5.10. při teplotě lehce nad 15C. To bylo ale před několika lety. Letos jsem pozdní chov ukončil koncem září a matičky jsou tam, kam patří. Při kontrole jsem zjistil, že mají plodu jak do klobouku. To je ale pochopitelné, přidával jsem je do již zazimovaných včelstev a taková včelstva je rozplodovat nenechají. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.10.2013, 05:17 PM
Příspěvek: #40
RE: Co se děje v úlech teď
Ja mávam v niektorých včelstvách trúdy celý rok, aj teraz, koncom októbra. Je to stále u tých istých včelstiev každý rok. S matkami tam nikdy nebol problém. Najprv som si myslel, ovplyvnený literatúrou, že dačo nie je v poriadku. Lenže na nič som neprišiel. A včelstvá takto fungujú rok čo rok. Zrejme je to pre ne úplne normálne.
Hlasování: schützmeister (+1), Debora (+1), Miroslav Macek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 8 Host(é)