Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
07.06.2022, 04:21 PM
Příspěvek: #2251
RE: Co se děje v úlech teď
Testo k loupeži neláká! Jestli oddelky mají matku a ta klade budou se normálně bránit a očko ubrani tři vcely. Na jednu vcelu je to blby v tom ze když jich pak vyletí víc za snuskou cinprolet mladusek tak se nemůžou vrátit poletuji před ulem a začátečník si muže myslet ze je to loupež. Oddelek , který se nebrání nemá smysl chovat. Za mě cely očko a za nim plod ne prázdný ramek.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.06.2022, 04:23 PM
Příspěvek: #2252
RE: Co se děje v úlech teď
Myslím, že nejlepší je udělat oddělek a rovnou jim tam dát matečník před líhnutím a zavřít je na 1-3 dny do chladu/temna. Dát na stanoviště až pozdě večer když se uklidní aktivita včel. Mezitím se vylíhne řada nových včel, některé se ještě ten večer prolétnou, když je vypustím malým otvorem. Myslím, že umisťovat právě vytvořený oddělek bez matky/matečníku během letové aktivity rovnou na stanoviště je dost hazard i když jim necháš jen malý otvor - létavky se hned vracejí do domovského úlu a sebou si nesou informaci o "snadné snůšce" v doletu. Oddělek ještě není konsolidovaný, nemá rozdělené úkoly a nedokáže se účinně bránit. Holky se ani nestihnou rozkoukat, že jsou náhle bez matky a najednou jim do úlu létají jejich vlastní starší sestry ale z nějakého důvodu vykrádají zásoby a odnášejí je neznámo kam...

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2022, 12:24 PM
Příspěvek: #2253
RE: Co se děje v úlech teď
... aby příběh nezůstal v půlce: chladnější, deštivé počasí zastavilo hlavní útok lupiček, dnes už jen drobné okusování u očka a slídění zezadu a z boku kolem úlů. Oba oddělky to ustály a zkonsolidovali se. Na podložce nejsou rozkousané kousky plástů, takže to snad vypadá na úspěšné ukončení jedné epizody.
m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2022, 05:37 PM
Příspěvek: #2254
RE: Co se děje v úlech teď
Já teď pozoruji u včelstva, které mělo ještě před 1-2 týdny vyšší spady VD (desítky za den), pokles spadu tak uvidím, jestli je to nějaká přirozená vlastnost včelstva, nebo se jen v tomhle období přesouvá VD na zavíčkovaný plod a není tudíž tolik vidět na podložkách. Včely vypadají OK, v pondělí z nich budu každopádně dělat "ozdravný oddělek" - z nástavku, kam jsem omezil kladoucí matku - a uvidím, jestli pak z toho plodu bude něco padat. Je to loňská matka od J Marxe, linie původem od Leoše.

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.06.2022, 08:45 PM
Příspěvek: #2255
RE: Co se děje v úlech teď
Je tu někdo, kdo už vytáčel?

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.06.2022, 11:17 PM
Příspěvek: #2256
RE: Co se děje v úlech teď
Já ještě čekám, po řepce nic moc nebylo a matka zakladla někde 1 nebo víc plástů v 2 NN shora, teď je povolná snůška a začíná vonět z úlů medovice, zdá se mi, že je to zase pomalu tlačí dolů. Za pár dní začne kvést lípa, má být i teplo, mohla by pěkně medovat takže počkám ještě min do té doby a pak bych vytočil nějakou směs jen pro domácí potřebu, chci jim nechat min nástavek květového medu. Akát letos nic moc - když šel do květu, dokonce tu na konci května bylo jedno ráno s přízemním mrazíkem.

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.06.2022, 12:03 PM
Příspěvek: #2257
RE: Co se děje v úlech teď
Já zatím ne, zkusím to dle zásad ŠPV asi až začátkem srpna.
Jinak u nás tzn. okolí UH už většina má vytočené a všichni si pochvalují dobrý rok...
RS.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.06.2022, 03:13 PM
Příspěvek: #2258
RE: Co se děje v úlech teď
Já si neumím úplně představit vytočit je hned po řepce - měly sice pěkně nanoseno ale pak přišla mezera a bylo občas chladněji a něco zase spotřebovaly. Tak jsem rád, že jsem vydržel a navíc mi čistě květový (řepkový) med až tak nešmakuje - směs řízlá lípou a medovicí je mňamka.

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.06.2022, 09:49 AM
Příspěvek: #2259
RE: Co se děje v úlech teď
No vidim ze jste odolali pokušení, což je pro tvorbu zimní generace důležité .

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.06.2022, 02:13 PM
Příspěvek: #2260
RE: Co se děje v úlech teď
Taky jsem zatím nic netočil - teď ale jedno rozeberu - udělám ještě oddělek a asi smetenec a med jim vezmu - udělám to kvůli jejich mizernému zdravotnímu stavu.
Zbytek nechám být.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 12 Host(é)