Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
14.08.2019, 03:30 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.08.2019 03:48 PM od Ali.)
Příspěvek: #1981
RE: Co se děje v úlech teď
Zeptám se zkušenějších. Nemůžu si ujasnit co se přesně nyní asi děje v jednom úlu.

10.5. úl rozdělený vejpůl. V ODD vychovaná z roubu bez časového odkladu nová M. 10.6. kontrola M, obě kladly. 22.6. sloučení přes papír a MM. Včelstva sice spolu, ale doteď díky MM kladou obě M (nyní nevím kolik je plodu, ještě jsem se nedíval).
27.5. a 24.6 jsem odtočil po 7kg medu. Nyní by měli mít ještě se starou MK cca min. 30kg zásob.
10.8. vyčištění podložek, 13.8. kontrola VD, v tomto jednom cca obou polovinách po 100 ks včetně pohybujících se a bílých. U ostatních se stejným způsobem chovu VD cca do 5ks.
Toto včelstvo je nejsilnější, loni mělo spad při kontrole jen 5ks VD, a poněvadž hodnotím kontrolou přes spad (vím nic moc, ale stále sejný náhled), v první půli prosince jsem jej ošetřil 1x pokapem KŠ. Toť vše.
Plodové křivky nyní vykazují ustávání plodování a násůst rozvoje VD, to mě je jasné. Ale není mě jasné, proč se to u tohoto jedno včelstva projevilo takovým spadem včetně živých a mladých.
Navenek se včelstvo chová normálně, pod víkem i na česně taky. Zahlédl jsem pod úlem jednu včelu křivou - to jen na okraj.
Nejde mi o ošetření, dnes se tam otočím, zkontroluju a toto ošetřím podle potřeby KM, ale o nějaké vysvětlení co asi včelstvo uvnitř zažívá. Nemůžu si to v hlavě podle výsledku samovolného třídenního spadu nějak srovnat.
Že jsou včelstva plné, letos po loupeži, stejně jako loni zatím není vidu náznaku. A to ani u ODD, přesto že jsou česna i očka naplno.
Dik.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.08.2019, 08:55 PM
Příspěvek: #1982
RE: Co se děje v úlech teď
Ten spad muže být grooming a pak je to v pořádku. Podívejte se na roztoce pod mikroskopem.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.08.2019, 09:37 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.08.2019 09:45 PM od Ali.)
Příspěvek: #1983
RE: Co se děje v úlech teď
Teď jsem se vrátil. Dik za radu, ale bohužel mikroskop nemám (asi ho pořídím, nevim nějaký malý do PC). Někteří bílí po podložce běhali jak zběsilí. Hodně hnědých se jich hýbalo ale nelezli, myslím, že poškozením.
Tak jsem do nich nakoukl a zásob, že není snůška ubylo. Nicméně cca 10-13 kg v mateřáku i ODD (v jednom ležanu) tj. min. 20-30kg dohromady ještě stále je. Stále plodují obojí, na třech plod vč. vajíček, na jednom vybíhal, v prázdných buňkách vajíčka zatím nebyly. Stále se nemůžu rozhodnout, mám-li vytáhnout tu MM a nechat je definitivně sloučit nebo je nechat tak.
Sice velice špatně vidím, ale hnědé potvory přes brýle su schopný postřehnout a neviděl jsem na jediné včele VD. Jen jednu čestvě vylíhlou s křivicí jsem zahlédl.
V podmetu od včerá pod obojíma určitě po 50 ks VD.
Ze strachu jsem je ošetřil (i když mě tam napadlo, že to bude grooming a zřejmě by to zvládli samy) i přes zásoby do každé poloviny ležanu 40ml KM. Mám úmysl, že jednou bude stačit. Za tři týdny po dovolené uvidím při úpravě do zimy.
Ostatní vypadají OK, takže klídek, jen úprava v půli září. Tak jsem v plodišti těchto byl letos potřetí. Začíná se mi to málo líbit.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.08.2019, 09:54 PM
Příspěvek: #1984
RE: Co se děje v úlech teď
Mně se podobné spady VD u včelstev objevily po přechodu na komplet volnou stavbu a ještě po jistém zásahu do včelstev, který bych teď nespecifikoval. Když to trochu shrnu, těch příčin může být několik. Předně "přetlak" VD ve včelstvu. Prostě počet VD přesáhl určitou hranici, které už včelstvo nějak vyhodnotilo jako ohrožující a shazuje roztoče. A nemusí být mechanicky poškození. Pokud jsou k tomu poškozené včely ve velkém, v tuto dobu konečná. Pokud je tato akce v tuto dobu provázena zvýšeným plodováním, je to problém. Alepoň u mě. Včelstvo bojuje kontraproduktivně, snaží se dohnat sílu, ale dává stále roztoči možnost se množit. Včelstvo končí obvykle najaře slabé bez šance na rozvoj. Druhý případ je, že se snižuje síla včelstva víc, než je běžně v podletí (kromě odcházejících krátkověkých včel odcházejí i krátkověké včely působením roztoče) a roztoč padá ze včel - nevím proč. Loni jsem to pozoroval a pak byl úl bez včel ještě před zimou. Přestal padat VD a v úle ticho. Prostě žádná zvýšená aktivita na česně, žádný boj včelstva o přežití. Vypadalo to jako pasivní odchod. No a pak mám i případy, kdy to padá (cca 10-30 VD denně, v první půlce září to stoupne klidně i na 200 VD denně, během října to postupně ustane) a včelstvo přežije zimu a jde do rozvoje, jakoby nic. A teď si vyber. Každopádně když něco použiješ k tlumení VD, nikdy nezjistíš, co ti tím spadem včely chtějí říci. Tím nechci nabádat, abys neléčil. Rozhodnutí je na Tobě.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Tini (+1), Ali (+1), jirka.marx (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.08.2019, 09:59 AM
Příspěvek: #1985
RE: Co se děje v úlech teď
Ano, přesně ten důvod, proč jsem psal, že jsem ze strachu včelstvo ošetřil a teď se nic nedovím a je zároveň jsem poškodil. Loni a předloni jsem ošetřoval bodově, velice dobrá zkušenost, kterou jsem v závěru lehce polepil, ale včerejšek mě dnes mrzí. Jj.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.08.2019, 04:12 PM
Příspěvek: #1986
RE: Co se děje v úlech teď
Tak teď už mě to ošetření tak moc nemrzí, spíše naopak, vloni jsem dělal kontrolu dříve, a to mě mrzí, že jsem zanedbal správný čas. Moh jsem jim tímto krokem dříve pomoci, možná skutečně pomoci, se ještě uvidí.


Přiložené soubory Miniatury
   
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 4 Host(é)