Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
04.07.2019, 02:46 PM
Příspěvek: #1971
RE: Co se děje v úlech teď
Ahoj, letos jsem mela rok ve znameni matek, videla jsem matku odletat na prolet, lihnout se z matecniku a take klast vajicka do bunek.

Jinak u nas na horovicku uz se rozjizdi slideni, bitky na cesnech hlavne u oddelku, ale rekla bych zatim se hrdinne brani a maji to pod kontrolou, tak jsem v ocekavani, co bude dal. Katka
Hlasování: Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.07.2019, 01:37 PM
Příspěvek: #1972
RE: Co se děje v úlech teď
(19.06.2019 06:27 PM)Tini napsal(a):  Tak jsem si na tebe dneska vzpomněl Ali, jedny včely nějak nic moc pohyb na čeně a před deštěm se vraceli hlavně trubci, na rozdíl od jiných. Tak jsem je rozdělal a našel vyběhlý matečník a zakladenou jen trubčinu cca 2dm v plodišti. Matečník jen jeden vyběhlý a jeden vykousaný (možná starší),takže TV.
V medníku na jednom R zakladená trubčina zase tak 2dm a dva otevřené matečníky s larvičkou. Matku jsem nikde neviděl, ale zase jsem ji nějak nehledal. Takže nyní budu čekat, jak se to vyvine. Jinak z jara normální vývoj a jako první obsadily medník, nyní včely s trubci tak 60:40.

Tak se vracím k danému. při další prohlídce v medníku jsem již matečníky nenašel, pravděpodobně zrušeny včelami a již nejen trubčina, ale i hrboplod v dělničině, takže trubčice.
Udělal jsem přeleták z medníku a tento pak přidal se včelami k oddělku, kde již byla kladoucí matka. Plodiště jsem podsadil pod nejsilnější včelstvo. Trubčici jsem nehledal, oddělek či silné včelstvo si s ní poradilo.
Hlasování: Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.07.2019, 12:58 AM
Příspěvek: #1973
RE: Co se děje v úlech teď
To já jsem tomu v dubnu vyrojenému včelstvu přidal celkem třikráte roub z vajíček, jedenkráte hotový matečník a jeden matečník TV stvořily samy. Přesto starou vykladenou matku spolehlivě bránily zuby nehty. V pátek jsem to už nevydržel a ze tři dny slučovaného mateřáku s jeho oddělkem přes mřížku, kde jsem zjistil, že kladou stále obě matky, jsem celý zbytek oddělku (4 VN 42/35 plné plodu) vyndal a vložil jej do toho postiženého včelstva, starou matku, jak to nesnáším, zamačkl a přidal medocukrovou invertovanou kaši. Zítra se jdu podívat jak se dohodly a pokud jo, něco jim budu přidávat až do září.
Nechávál jsem to úplně na přírodě, ale některým okolnostem se musí, resp. může "uvážlivě" pomoci. Matička příroda ne vždy rozhodne ve prospěch života. Jen tomu, co může přežít, pomůže. Ví co dělá.
A já vím, co už dělat nebudu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.07.2019, 12:20 AM
Příspěvek: #1974
RE: Co se děje v úlech teď
Je zajímavé, že si slabé včelstvíčko bránilo starou vykladenou matku do posledního dechu a nepřipustilo možnost její výměny ať už plodovým roubem, zralým matečníkem, dokonce ani tichou výměnou (i když je možné, nevím, že by matka do matečníku už zakladla jen neoplozené vajíčko). Matečník TV byl velký, pěkně otevřený, novou matku jsem však nenašel a ani po třech týdnech zakladený plod. Pouze tu původní, starou, už docela hubenou.
Ještě že dostatečně silný oddělek, který byl sice už třetí den slučovaný přes mřížku se starší matku, to ale vyřešil. Čtvrt roku.
Je dobré si některé věci odzkoušet. Zalamovat se opakovaně s takovou věcí ale nemá význam. Dobře se to přečte v dotazech a odpovědích (slabochy nedržet), vyzkoušené se ale líp pamatuje, a i všechny věci kolem. Řekl bych, že se takové věci pak i jinak a včas přistoupí. Jen je třeba situaci umět v dané chvíli rozlousknout.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1), MirekMatucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.07.2019, 01:29 PM
Příspěvek: #1975
RE: Co se děje v úlech teď
Jó proces učení, to je věc, kterou mnozí nechtějí pochopit. Učení tzv. krok za krokem, je učení založené jen na intelektu a neumožňuje rozvíjet naše přirozené instinkty a už vůbec ne kreativitu a intuici. Je to dáno čistě materilalisticky orientovaným školským systémem (nechci psát přímo bolševickým). Kdysi jsem četl nebo slyšel takovou bajku.
Byl jednou jeden mladý zloděj a měl pocit, že jeho otec stárne a měl by mu končně to své řemeslo, tajemství předat, naučit ho. Starý souhlasil. V noci navštívili dům zámožné rodiny. Byla tam velká truhla a v ní cennosti. Starý přikázal mladému do té truhly vlést a poklady vyndat. Když byl uvnitř, zamkl ho v ní a stropil v domě hluk a probudil majitele. Všichni se vzbudili. Mladý byl rozhněvám, proč to otec udělal, že ho tam zamkl. Nevěděl jak ven. Pak zamňoukal jako kočka. Majitelé domu šli "kočku" osvobodit. Mladý ve tmě vyskočil a ostrčil je a utíkal pryč. Byl pronásledován. Když běžel kolem studny vzal kámen a hodil ho do ní a schoval se. Pronásledovatelé mysleli, že do ní spadl a topí se. Chtěli se na něj podívat. Když se "utopil" odešli domů. Mladý naštvaný šel domů a velmi se na otce hněval. Jakmile přišel domů a otevřel dveře, chtěl otci vynadat. Ten však prohásil. "Nic neříkej, je to zbytečné, jsi doma, naučil jsi se řemeslu." ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou pro mne partnery a ne výrobním prostředkem!
Hlasování: MirekMatucha (+1), Ali (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 5 Host(é)