Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
20.06.2019, 11:34 PM
Příspěvek: #1961
RE: Co se děje v úlech teď
Pokračování příspěvku #1934
Po čtrnácti dnech od přemetení do prázdného nástavku na SR pod mřížku jsem nemocné včelstvo opět rozebral. Štěp zavíčkovaný jsem odebral a rozpitval. Jen asi dvě desítky kleštíků bylo pod víčky, takže nic závažného. Skoro nic ale nebylo vystavěno.
Tak jsem se podíval do medníků a tam trochu plodu, ale hlavně 3 velké nouzové matečníky. Matka se tedy dostala skrz mřížku. Leoši měl jsi pravdu. Na přemetání pod medník lepší asi plastová mřížka než kovová.
Tak jsem medníky rozebral a včely opět přesypal do dvou prázdných VN se SR. Matku jsem zas nenašel, tak jsem dal jeden matečník. Z dvou plodových rámků jsem vedle udělal malé oddělky každý s jedním matečníkem. Snad se alespoň jedna nová matka oplodní. Mám dost velké ztráty matek ze snubních letů, takže tam nyní nemohu dát jinou. Dal jsem cukrovou vodu ale za 24 hodin odebraly jen litr. Zatím je přínos sladiny z venku.

Polehávající včely pod úly se dost omezily ale nyní se tam objevují lezoucí včely. Dnes jsem viděl divný tanec jedné včely na úlu.
Řekl bych že to vůbec není pohyb zdravé včely. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.06.2019, 11:06 AM
Příspěvek: #1962
RE: Co se děje v úlech teď
Mirku sice nemám úplný přehled, ale co si myslím já. Ale je to fakt z mého úhlu pohledu.
Ten štěp se dává proto, aby včely neopustily matku a ona se neuběhala na mřížce k smrti ( u tebe si to vyřešily jinak). Někdy se i stává, že se včely jako by odrojí, vlastně uletí, tak také proto. Plod neopustí tak lehce. Dělá se to i u smetence nebo usazení roje. Nevím sice, jak byl velký štěp, ale při cca 1 dm2 to mohlo znamenat už i začátek problému. Ono asi více V.d. bude na tom plodu matky nad mřížkou. Atraktivita tam byla pro kleštíka určitě větší než na tom štěpu. Tím, že jsi udělal 2 oddělky jsi tu populaci V.d. naředil, mohlo by to i stačit na bezproblémový další vývoj. Rozumím dobře, že tam matka je?
U té nemocné včely bych se podíval na spodek bříška. Mezi články někdy bývá vidět kleštík (baští tam), je to jen takový hnědý srpek, nebývá vidět celý. Pokud by ten třasavý pohyb byl z tohoto důvodu, nevzrušoval bych se , jestli těch včel není více.
Může to být i viróza. Ta může být jednak z důvodu přemnožení kleštíka, to je ta lepší varianta a to jsi vlastně už asi vyřešil (pevně doufám i když můžeš přijít o nějaký ten oddělek, který jsi udělal právě proto, že se tam nakoncentroval). Může to být ale i z oslabené imunity a to může mít více důvodů, třeba i nějaký pesticid. U tebe hádám na tu první variantu. Na tvém místě bych udělal oddělek ze všech zavíčkovaných plástů (to se asi již stalo) a mřížku už dal pryč, max. převěsil do st. nástavku plást s otevřeným plodem. Měly by tam začít stavět. Myslím, že by to mohlo stačit. Docela rád bych ty včely viděl. Prosím tě, až bude prolet mladušek, spočítej poškozené včely za 1/4 hodiny nebo 30 minut a pošli mi to, zkusím to vyhodnotit, spojil bych se s tebou telefonicky i kvůli dalším informacím, které jsou třeba.
Nyní je doba, kdy se dají dělat ještě radikálnější zásahy, ale jen v případě nutnosti. Je to tak do těch "3 svatejch" na začátku červce. Pak už je to horší,záleží na prostředí. Sice u nás dole je to rychlejší, ale jde o počet generací, které včelstvo dá do zimy (měly by být alespoň 2). ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jan Petřík (+1), Oldřich Šlegr (+1), Václav Návara (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.06.2019, 09:00 PM
Příspěvek: #1963
RE: Co se děje v úlech teď
Předevčírem jsem poslučoval včelstva (mateřáky s ODD) a vyčistil podložky. Dnes jsem se byl kouknout a ve dvou po jednom VD. Spad žádný, možná mravenci, asi to budu muset prověřit jinak.
Zítra asi podruhé odtočím z každého 5kg a dosáhnu rekord 10kg/úl. Zůstane jim 5-8kg starých zimních a cca 15kg nějaké snůšky od jara. Možná něco poprvé dá slunečnice. Nechám jim to na zimu.
Pokud slunečnice nebude medovat, asi dokrmím 1x 7-10kg naráz (na těch 30kg), za léto spotřebujů moc, jsem loni zjistil.
A letošek končí.

K Příspěvku: #1956 - #1957. Matka je ven, nenašel jsem ji, ale otvor v matečníku velký. Počkám až se rozklade. Jak jsem zjistil, když jde do tuhého, matečník klidně vychovají i úplně staré včely.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.06.2019, 10:55 PM
Příspěvek: #1964
RE: Co se děje v úlech teď
Zdravím.
U jednoho včelstva se zřejmě začala projevovat viróza jako u Mirka Matuchy. Pod česnem zůstává několik včel. Toto včelstvo jsem loni napodzim 1x fumigoval (bez plodu), přirozený spad nyní spíše minimální (1 VD za 2 - 3 dny). 9. června jsem ze včelstva vytvořil oddělek (5 plodových rámků). Včelstvo je na 4 NN.
Aktuálně u nás nějaká snůška je (kvete svazenka), nosí pyl. Tak bych případně ještě provedl opatření - zlikvidovat všechny plodové rámky a nechat je vystavět nové plodiště (jak píše Leoš výše).

Nahrál jsem situaci na česně
(v cca 19 hodin) a
(ve stejný čas). Lze z toho poznat, zda se jedná o virózu?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.06.2019, 01:26 AM
Příspěvek: #1965
RE: Co se děje v úlech teď
(24.06.2019 10:55 PM)ferokulda napsal(a):  Nahrál jsem situaci na česně
(v cca 19 hodin) a
(ve stejný čas). Lze z toho poznat, zda se jedná o virózu?

Vypadá to dost podobně. U mě to má postupný vývoj a po májovce na začátku to pokračovalo takovou paralýzou, pak stádiem, kdy včelky chtěly létat ale spíš skákaly. Po tom přemetení se objevily "turistky", které odcházely a nakonec se objevilo i pár mladušek s DWV. Nyní po druhém přemetení ( po prvním mi matka proběhla nad mřížku ) jsem o matku asi přišel. Včely se chovaly jako bezmatečné, cukr moc nebraly a ani nestavěly. Matečník co jsem jim tam dal byl před dvěma dny už vyběhlý a začala při pohledu pod sítko s krmením mírná stavba. Nebudu se tam vrtat, dokud se matička neoplodní. Asi bych tam ale mohl dát mladý plod jak píšeš Leoši. Aby se nevyrojily. Ale zas nemají z čeho brát palivo na cestu. Jen z lahve nad sebou.

Dnes jsem se zašel podívat a před úlem jen párek ( včelka a trubec ) malátných
Prolet mladušek jsem zatím u toho úlu neviděl, protože jsem teď neměl několik dní vůbec čas a k tomu jsem musel prohlížet plodiště dalších úlů na jiných místech ( hniloba plodu je od nás už jen 3 km ).
Do toho jsem přemetal další úl. Video
jeden den po přemetení na SR pod mřížku a plný medník. Tento úl byl vedený jako "optimalizované plodiště" s 5 rámky 39x27,5 . Ten úl hned vedle žádné příznaky nemá, i když na jaře tam taky májovka proběhla. Na zemi ani včelka. Ale zas na rozdíl od jiných od jara staví jako šílený. Už vystavěl a zanesl 3 NN LG a další má rozestavěný. A to jsem ho chtěl loni zrušit, protože to byl takový neduživý oddělek a zimoval na cukru ( nic si nedonesl ) a jen na 5 rámcích 39x27,5
M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.06.2019, 10:41 AM
Příspěvek: #1966
RE: Co se děje v úlech teď
(24.06.2019 10:55 PM)ferokulda napsal(a):  Zdravím.
U jednoho včelstva se zřejmě začala projevovat viróza jako u Mirka Matuchy. Pod česnem zůstává několik včel. Toto včelstvo jsem loni napodzim 1x fumigoval (bez plodu), přirozený spad nyní spíše minimální (1 VD za 2 - 3 dny). 9. června jsem ze včelstva vytvořil oddělek (5 plodových rámků). Včelstvo je na 4 NN.
Aktuálně u nás nějaká snůška je (kvete svazenka), nosí pyl. Tak bych případně ještě provedl opatření - zlikvidovat všechny plodové rámky a nechat je vystavět nové plodiště (jak píše Leoš výše).

Nahrál jsem situaci na česně
(v cca 19 hodin) a
(ve stejný čas). Lze z toho poznat, zda se jedná o virózu?

Tak u tebe začínají vyhánět trubce. S tím pylem to není nijak slavné, mají umazané nohy. Podíval bych se na plod, jestli není příliš mezerovitý... Pak bych se případně rozhodl. Ty vyléhající včely jsou mladušky a nevypadají poškozené, ani nosematické. Včely s virózami se snaží opustit úl a cestují rychle do pryč i několik desítek metrů. Zůstávají-li na místě, bývá to spojeno s nosemou nebo i nemocí matky (to bys ji tam našel). Když není spad kleštíka nad 3 denně není to akutní problém, ale sleduj (namazal bych podložku stolním olejem kvůli mravencům). Podívej se po okolí, jestli jsou ty včely i pod česnem na zemí a co tam dělají (shlukují se a pod).
Nejdůležitější je třeba rozeznat. U viroz je nutné vědět kolik poškozených včel opustí úl za časový úsek, jinak je to trochu hádání z koule. Hlavně jestli je to skutečně tím, někdo si to plete s píchnutou slídilkou, nyní to začíná být aktuální (někde jsem ji tam taky viděl, ještě na začátku své poutě. Pak se posuje chování,vzhled, chování na česně (zda je napadají predátoři....), vůně včelstva (to už jsme dále), vzorek plodu, vzorek plodu z nezavíčkovaného plodu, otevřeného plodu, povrch a barva larvy..... Prostě od obecného k jednotlivému, pak vzájemné vazby a zpět, komplexně, žádný vědecký materialismus, ale reálný pohled v souvislostech. Pak může mít člověk ucelený obraz, co se ve včelstvu děje. Tohle je třeba se učit a vnímat už jen proto, že i virózy se vyvíjejí. To je normální včelařská praxe. Symptomy, které se projevují dnes třeba před 15 léty nebyly nebo byly jiné. Nespoléhejte se na laboratorní mágy, ti vám nepomohou, mají zpoždění 15-20 let a navíc i nemají zájem. Metodologicky začínají od prostředka (logicky díky tomu vědeckému materialismu, kterým jsou odkojeni), tak i ty výsledky jsou k ničemu. Co nelze využít v praxi, nemá žádnou hodnotu (myšleno momentálně).

Jo ještě jednu věc doplním. Já jsem si dříve dával před všechna včelstva buď obrácené plechové stříšky nebo plechová krmítka na 5 l. která nepoužívám snad 30 let, ale nevyhodil jsem je. Tam se pozná mnohem více (hodně poškozených včel v něm zůstane), než hledat pracně v trávě, protože tam když už je to nepřehlédnutelné, bývá pozdě. Dnes už to nepotřebuji, ale kdo chce začít, doporučuji. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Václav Návara (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.06.2019, 12:05 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.06.2019 12:35 AM od František Kučera.)
Příspěvek: #1967
RE: Co se děje v úlech teď
Díky.
Před úly na trávě mám natažený ubrus, zde (konkrétně před tímto úlem) včely nepozoruji. Jsou jen přímo pod tím česnem na desce podstavce. Včera tu ale žádné nebyly.
Toto včelstvo jsem měl otevřené toho 9. června, kdy jsem vytvářel oddělek, plod se mi zdál v pořádku (souvislý), nicméně zkontroluji to. Dnes ještě natočím dění na česně v poledním čase.

Ano, trubce některá i včelstva i oddělky již vyhání (včera jsem u jednoho oddělku pozoroval, trubce vyhnaly a zacpaly česno, aby nemohli zpět).

Edit: Natočil jsem dnes opět chování na česně (v cca 15 hodin):
a o dvě hodiny déle (17 hodin):
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.06.2019, 06:43 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.06.2019 06:44 AM od Miroslav Matucha.)
Příspěvek: #1968
RE: Co se děje v úlech teď
Tak po tom dvojitém přemetení se ve včelstvu vyběhlá matka rozplodovala. Nemusím to ani rozebírat. Po otevření víka to z něho nádherně voní jako na jaře. Už skrz síto je tam vidět nové dílo. Nějaké vadné či nemocné včely či trubci se před úlem již neobjevují. Už se těším až ho za pár dní otevřu. M.M.
[Obrázky: WP-20190626-20-31-28-Pro.jpg]
Hlasování: Oldřich Šlegr (+1), Ali (+1), Martin Smutný (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.07.2019, 12:50 AM
Příspěvek: #1969
RE: Co se děje v úlech teď
Zdravím přátelé.
Psal jsem to Leošovi, píšu i sem. U několika včelstev (která měla vyšší přirozený spad VD) jsem před 14 dny izoloval matku (na dva rámky). Nyní, jak se postupně líhne plod, začal u včelstev grooming. Přirozený spad je i 90 kusů VD za den. Pod mikroskopem jsem je blíže nezkoumal, ale na některých je vidět poškození krunýře. Grooming nastal i u včelstva, kde se mi před taky 14 dny povedlo zamačknout matku (před týdnem jsem vložil zavíčkovaný matečník). Dnes jsem ty plodové zavíčkované rámky odebral a vložil nové, po 10 dnech po zavíčkování (to už bude všechen plod mimo izolátory vyběhnutý) je opět odeberu a matku propustím. Tak snad budou včelstva (co se týče VD) vpořádku.

[Obrázky: 1.jpg] [Obrázky: 2.jpg]
Hlasování: Oldřich Šlegr (+1), TomášJelínek (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.07.2019, 10:37 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.07.2019 10:40 PM od Tomáš Palata.)
Příspěvek: #1970
RE: Co se děje v úlech teď
Před 10-ti dny jsem osadil roj do úlu o 3NN. Tady skončila snůška. Bylo potřeba zkontrolovat, jestli staví správně (tzn. podle včelaře rovně), provést případnou korekci a začít lehce pokrmovat.
. Začaly stavět i v druhém nástavku odshora. Ten pokus stavby vlevo jsem zrušil.
Druhý nástavek je tady.
   

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Antonín Hyžík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 10 Host(é)