Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
08.06.2019, 03:31 PM
Příspěvek: #1941
RE: Co se děje v úlech teď
Takže jsem to naplánoval ne zcela vhodně (budu muset přepsat itinerář činností). Tuto činnost budu muset přesunout už na polovinu dubna, abych začátkem června mohl provést sloučení. Proč ? Obecně se tu i na VF tak nějak shodlo, že zimní generace je už červnová a já bych rád tuto odchoval už vždycky v celém úlu. A abych měl i na vše ostatní do zimy taky dostatek času. Má to trochu včelí logiku ? Smile

Nevím jak teď celek utrpí oproti nynějším dvěma samostatným polovinám úlu, i když podržím u obou více zásob. Myslím tím celkové konečné společné množství včel k zazimování. Zdají se mi ty dvě poloviny přeci jen kamrlíky (11x 1VN 42/35 + 1NN 42/11).
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.06.2019, 05:08 PM
Příspěvek: #1942
RE: Co se děje v úlech teď
Spojíš-li nyní a nebude snůška, moc si asi nepomůžeš (neber to doslova), krom toho, že se budou spojovat neochotně. Bude-li snůška, utopíš se v medu. Říká se tomu přepřahání matek a myslím, že to vznilo u vás na Moravě v době, kdy jsme u násv Čechách ještě vybírali med čmelákům. Kdybys měl nástavky, neřekl bych slovo, tam se to spojování provádí hravě. Ale s tvým ležanem nevím jestli to půjde bez boje. Asi bych ale vymyslel nějakou přepážku třeba ze síťoviny (možná i dvojité) a pak nahradil papírem (Mřížkou a papírem) a spojil. V konečné konfiguraci by domácí pán (vlastně paní) měl ovládat česno. Na tvém místě bych nedal na mě, ale vyzkoušel obě varianty. Já nejsem ty a ty nejsi já. To neznamená, že tvůj postup je horší, protředí znáš rozhodně líp. Spíš bych řekl, že tě ten tvůj bude uspokojovat víc. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.06.2019, 10:36 PM
Příspěvek: #1943
RE: Co se děje v úlech teď
Děkuju. Já, když si nevím rady, jen potřebuju jeden, dva názory navíc, abych je mohl v sobě porovnat, přehodnotit a vybrat něco optimálního, o čem su přesvědčený, že má nějaké opodstatnění. Pravda, udělám si to nakonec podle svého. Ale tuto drobnou pomoc nějak občas potřebuju. Zvláště teď, když to mám všechno naležato (ale to mě zas hecuje k překonání).
Ještě jednou dik.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2019, 01:10 PM
Příspěvek: #1944
RE: Co se děje v úlech teď
Tak letošní sezona bezkonkurenčně nejhorší z těch, co pamatuju.
Na kopci je to o něco lepší, ale dole....Confused
To, že mají teď a bez vytáčení celkem polovinu zásob, co měli v dubnu před sezonou, bych ještě nějak rozchodil. Ale začíná se to jevit tak, že bude mnoho včelstev bezmatečných, pravděpodobně díky výměně ve špatný čas.
Aktuální snůška prakticky žádná, maliny loni z většího poschly a lípa ještě před květem. Louky posekané, pole postříkané, o medovici si můžeme nechat zdát.
Nu, aspoň půjdou dobře ozdravit od starých plástů - vše pěkně vylízané do sucha.
A nejvíc mě žere, že nejlíp jedou ti mrzáci, co z jara vypadali na zrušení. Letos prostě nebylo k ničemu, mít včely připravené na jarní snůšku. Kde nic není, ani čert nebere, nebo tak nějak....
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2019, 06:46 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 09.06.2019 07:45 PM od Ali.)
Příspěvek: #1945
RE: Co se děje v úlech teď
Existují oboustranně výjimečné roky, ale sezona končí (pro mě končívala) v září. A nevíš jaké počasí ještě přijde. Táta mě říkával "Za naších 50-sát roků hospodáření sme měli aj roky hubené, ale matička příroda na nás nikdy nezapomněla. Dicky něco nadělila, aj dyž málo, ale jednů to, podruhé ono. Dicky". Nezoufej, eště je brzo.
Já mám od čtyř 26kg směsky ovoce, řepky a akátu. Dál jsem to jen ven, aby to tam neztuhlo. Třeba ještě něco bude. Hodilo by se mě ještě jednů tolik a stačí. A kdyby si nanosili i na zimu... Pohoda.
Páté se mě začátkem dubna vyrojilo, ani jsem nevěděl, zjistil jsem to až v květnu. Bylo špatné počasí a matka se zřejmě neoplodnila. Zakladla jen pár buněk trubčiny a od té doby dvakráte stavěly matečník na TV. Dvakráte jsem jim tam přidal roub a jednou zralý matečník, všechno vykousané. Už je jich hrstka, nenosí ani pyl, matka pobíhá po dvou plástech a nic. No zítra chudera bude muset přijít o život a fuknu tam jeden oddělek. Už kolem ní chodím měsíc a půl a nic. Obětuju tomu úlu sice pět minut týdně, už to bude dohromady půlhodina, myslím, že to stačilo. Má to spočtené.
Kupodivu příroda se ale vyvíjí něco jako když jsem byl malý, jaro doteď docela pozvolné, poslední dobou i trochu sprchlo, trávu na zahradě mám po bradu, si poslední tři roky nepamatuju. Ale tyto tři roky seču po kouskách na etaby, aby měla možnost se vysemenit. Byla tam místy holozem (kraj od Pálavy přes Hustopěče a Pohořelice už názvama mluví sám za sebe, až po Rajhrad se mi zdá být takový sušší). Co sů ty hnědé fleky v polu, tam už třetí rok nic neroste, ani teď dyž občas sprchlo. To pole nevidělo min. deset let hnůj. Chemii určitě pětkrát do roka.


Přiložené soubory Miniatury
       
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.06.2019, 11:14 PM
Příspěvek: #1946
RE: Co se děje v úlech teď
Po přemetení nemocného včelstva 5.6.2019 na stavební rámky, dnes t.j. o pět dní později velké vyhánění trubců z toho konkrétního úlu. Asi holky zjistily, že jim kluci nepomáhaj stavět. M.M.
[Obrázky: WP-20190610-16-06-49-Pro.jpg]
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.06.2019, 05:24 PM
Příspěvek: #1947
RE: Co se děje v úlech teď
Včelky mi už víc než týden vysedávají ve skupince v rohu česna - jak přes den tak v noci(lehce se jen stáhnou dovnitř). Stále stejná formace.

Holky mají celkem vysoký spad - 10VD. Od 26.4. do minulého týdne jsem jim postupně odebral celkem 8 plodových rámků na oddělky+zásobní plásty(letos hlavně množím z těch mých 2 včelstev). Dnes jsou také i na minimu zásob. Deformaci křídel jsem zatím nepozoroval. Co tím chtějí říci? Není to typické shlukování jako v předešlých příspěvcích. Nemůžou to být příznaky nosemy?


Přiložené soubory Miniatury
       

Mistřovice, 330 m.n.m., 13x Langstroth 2/3, volná stavba, medná komora
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.06.2019, 08:33 PM
Příspěvek: #1948
RE: Co se děje v úlech teď
Klid, je to normální. Jsou jen utahaný z tepla.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.06.2019, 10:25 PM
Příspěvek: #1949
RE: Co se děje v úlech teď
DíkyRolleyes Vzhledem k tomu, že měly v dubnu větší spad, ale nechal jsem je jak jste mi minule poradil zatím bez KM, tak jsem byl trochu nejistý.

Za dva týdny je rozdělím na 3 části. 3-letou matku nechám a do dvou ostatních dám zralý matečník. Na podzim dvě spojím a vyměním starou matku.

Mistřovice, 330 m.n.m., 13x Langstroth 2/3, volná stavba, medná komora
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.06.2019, 06:11 PM
Příspěvek: #1950
RE: Co se děje v úlech teď
Víš ony nemoci včel nejsou ničím jiným, než způsobemem života, jakým je necháme žít (vedením, ošetřováním, metodikou včelaření) No a jejich zdraví to je soulad s přírodou (chceš-li naplňováním zákona rovnováhy) našeho vedení včelstev. Je logické, že pokud budeme platit za ty jedy, které do nich dáváme. Pokud budeme platit (třeba i formou členských příspěvků) i za různé přednášky o včelách a způsobech ošetřování, budou neustále nemocné, protože pro tyto nositele "moderních" myšlenek platí, čím více nemocí, tím lépe pro ně, tím více budou třeba a o to včelařskému establishmentu a potažmo mainsteamu, jde. To tzv. "moderní" metody včelaření způsobují, že včely jsou více nemocné a méně imunní. Ono to chce čas tohle pochopit a vstřebat. Mám ale obavy,že lidem to stále nedochází a myslím, že bude hůř.Stačí, když se podíváme do svého nejbližšího okolí. Současná doporučení vrhají celý obor o 30 let zpět. Je dobře, že sis udělal svůj plán. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jan Petřík (+1), Oldřich Šlegr (+1), Jan Brunclík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 10 Host(é)