Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
22.03.2019, 01:33 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.03.2019 01:38 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #1871
RE: Co se děje v úlech teď
Na Šumavě tak nějak v normálu, pohoda.
Jen jsem včera vyjel na své horské stanoviště - sedlo v necelých 800m.n.m. a překvapilo mne sucho. Dole celkem v lese zem mokrá - nahoře se práší z rašeliníku, co mne roste kol ůlů. To asi není dobré znamení....
http://rozhledny.webzdarma.cz/svatobor11.jpg
mám je cca dole v pravým rohu. Kopec s rozhlednou je 850 m.n.m.
Kůrovec žere a co nesežere, vyvrátí vítr.
Takový ty hodně tmavý stromy uprostřed pod rozhlenou jsou jedle. Jedlový med je ňamka veliká.
http://www.pocasi-volary.cz/letecka-foto...atobor.htm
ještě jedna jarní z eroplánu.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Ali (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.03.2019, 01:57 PM
Příspěvek: #1872
RE: Co se děje v úlech teď
Mno jo, tak včera kontrola v dolině, a intenzivní vrbová snůška - tak 3-4 dny a mohl bych točit. A to jsem ještě před pár dny chtěl přikrmovat. Surprised
Z jara se to vždy ze dne na den otočí, nestačím ani koukat.
Ale sucho i dole, ač ne takový. Zatím neprší, tak snad.
Jívy v plném květu jinak zatím ani devětsil ani trnka.
Hlasování: Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.04.2019, 05:42 PM
Příspěvek: #1873
RE: Co se děje v úlech teď
Tak tady žádná snůška prozatím není, ale už začínají meruňky. V neděli dělám první sérii. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: schützmeister (+1), Ali (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.04.2019, 12:46 PM
Příspěvek: #1874
RE: Co se děje v úlech teď
Už to jede : devětsil, plicník, špendlíky.
Meruňku mám velkou jako rybíz, ale taky už se rozvíjí.
Nosí vrby jak vzteklý. Tongue
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.04.2019, 03:01 PM
Příspěvek: #1875
RE: Co se děje v úlech teď
Tak v neděli jsem jen rozšiřoval a k sérii jsem se nedostal. Jen jsem si udělal kafe a sedl ke včelám a pozoroval je. No už se objevují ty "geodetky", roje letos budou brzo. Alespoň doplní ty oblasti a včelaře, kteří zůstali bez včel. Sérii jsem udělal až včera, jinak snůšku nemám jako Michal (za neděli necelých 3,5 kg), ale už staví. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Ali (+1), Jan Brunclík (+1), schützmeister (+1), Jan Petřík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.04.2019, 10:45 PM
Příspěvek: #1876
RE: Co se děje v úlech teď
To já, chovatel včel-teoretik o snůšce raději ani nemluvím. I když tu kolem Brna je příroda v plném proudu (vrby, mirabelky, meruňky, broskvičky, mandloně odkvetlé, nyní kvete švestka a chystá se, žloutne už řepka) u mě klid. Po stavbě jako loni ani slechu ani dechu (loni sotva stihly dva až tři plásty).

Ale kontroloval jsem zápisy a průměrné maximální teploty od 1.2. do 10.4 pro zajímavost r. 2016 - 5,5°C; r. 2017 - 11,0 °C; r. 2018 - 4,6 °C; r. 2019 - 10,3 °C co by mělo mít teoreticky vliv na celkový rozvoj včelstev (letos oproti loňsku). U mě asi nemá. Jsou stejné letos jako loni, i když jsem si myslel v průběhu března, že na tom budu dvakráte líp (alespoň podle výše uvedených teplot, zadávaných do tabulky závislosti plodování na venkovní teplotě), tak tedy ne, ne. A zásob mají ještě snad 20 kg.

Budu si muset letos pohlídat měsíc červen, protože květen je poslední, co tu něco je a pak už jsou do zimy hlady. Ta červnová generace mě loni i předloni asi skomírala, i když jsem jim po odtočení nechal určitě min. 15 kg v úlech. Byl jsem zvyklý na jiný kraj, tam bývala snůška až do října. A to se jim chuderkám snažím ponechat svobody, klidu a všeho, co jen to jde. Asi budu, pokud bude co, odtáčet až koncem září nebo až příští rok v březnu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.04.2019, 08:25 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 11.04.2019 08:26 AM od Antonín Hyžík.)
Příspěvek: #1877
RE: Co se děje v úlech teď
Ali, jestli to nebude tím, jak píšeš, že pro samé zásoby neměla matka kde klást. Taky jsem letos narazil na problém, hodně zásob po zimě a málo místa pro plod a prázdné souše nemám, co bylo jsem někde vložil, ale není kde brát.
Patrně v podletí "zoptimalizuji krmení" Smile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.04.2019, 09:56 AM
Příspěvek: #1878
RE: Co se děje v úlech teď
Tini, některé záhady vypadají velmi tajuplně a rozuzlení příčiny bývá přitom až triviální. Big Grin
Přijde mě ale, že přestože si na volné stavbě postavily za tři roky tak málo, dobře 50% je trubčiny. Mám i celé plásty trubčiny jako poslední a nyní trubce už zdatné, dobře odchované a co víc, chovají je i v můstcích mezi plásty. Jojo příroda, dělá si co chce, mrška.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.04.2019, 11:13 AM
Příspěvek: #1879
RE: Co se děje v úlech teď
(10.04.2019 10:45 PM)Ali napsal(a):  Budu si muset letos pohlídat měsíc červen, protože květen je poslední, co tu něco je a pak už jsou do zimy hlady. Ta červnová generace mě loni i předloni asi skomírala, i když jsem jim po odtočení nechal určitě min. 15 kg v úlech. Byl jsem zvyklý na jiný kraj, tam bývala snůška až do října. A to se jim chuderkám snažím ponechat svobody, klidu a všeho, co jen to jde. Asi budu, pokud bude co, odtáčet až koncem září nebo až příští rok v březnu.

Ali ono neznamená, že když má někdo silnější včely, víc medu, dělá dříve sérii...., že je lepší včelař. Ono obecně je včelařů málo, ale hodně těch, co mají včely. Tak není třeba se nad tím hroutit, že je něco jinak (já vím že ty se nehroutíš, ale myslím to obecně). Ony včely obecně se přizpůsobují prostoru, tedy i tomu mimo úl a to mu přizpůsobují sílu...... Prostor, vnější podmínky a síla včelstva jsou základní vztahy, které ti co mají včely, nechtějí přijmout nebo vůbec vidět. A takových vztahů je, jen je dokázat akceptovat. Jednou jsem jel na přednášku do hor. Projížděl jsem takovým studeným údolím, že mi i v autě byla zima (to byl červen) a říkám si, že tady nemůže nikdo chovat včely. A ejhle, včelín. Po přednášce jsem se ptal, kdo tam ty včely má. Ozval se jeden pan doktor a říkal, že se snaží včelařit podobně jako já, ale že má včely max. ve 3NN. Odebere se svých 10 kg, zbytek jim nechá, případně doplní a je klid. Jiní se je snaží vyhnat do max. síly i když by to takto včely samy neřešily. Mají sice o něco více medu, ale za jakou cenu. Vícepráce, tlumení nemocí...... Ten pan doktor pochopil ihned, že kdyby chtěl toho medu jako ostatní, musel by jen těch včelstev mít více, ale neměl by takovou práci a hlavně by vedl včely přirozeněji a měl lepší možnosti výběru, selekce. Tohle je důležití přijmout a to ne každý dokáže, každý se to musíme učit. Právě o tom je filozofie ŠPV. Je sice normální, že snad každý je tím průmyslově apokalyptickým přístupem nějak postižen a vymanit se z toho jde těžko. Setrvačnost je neuvěřitelná. Jenže jakmile se vymaníš, otevře se ti jiný svět. Sám za sebe říkám, že nelze ani všechno zveřejňovat (přesto mi občas ujede huba, teda pero, klávesnice), protože inkvizice funguje a člověk někdy sám ani nechce věřit, co všechno je možné. Ale je. Jeden můj kolega říká, že mamon, lež a faleš jsou dnes povýšeny na normu. Pokud máš ale ze svého včelaření dobrý pocit, je to dobře. Svou cestu si najdeš i v těch svých podmínkách. Já jsem se už přestal orientovat na pouhý cíl, ale právě dobrý pocit mezi včelami a radost z toho, že to jde zcela jinak, přirozeněji. Cíl jsem nahradil cestou, ale ono to přišlo jaksi samo. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Ali (+1), Rastislav Rosa (+1), schützmeister (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.04.2019, 11:03 PM
Příspěvek: #1880
RE: Co se děje v úlech teď
Tady v Kladně v tom údolíčku co bydlíme, jim to všechno pěkně kvete přímo u nosu, najednou a bác zima 6-9 stupňů lítali na půl plynu tak 2 hod po poledni kdy chvilku svítilo sluníčko, jinak studenej až ledovej vzduch, řada lidí navlíkla teplý bundy i kulichy v baráku jsem zapnul kotel a přitopil, má být ještě hůř, tak jsem na oddělky překlopili sklenice s krmením, ať mají taky z čeho topit.
Olda a vnuk Pepa
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 10 Host(é)