Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
03.04.2018, 09:50 PM
Příspěvek: #1701
RE: Co se děje v úlech teď
Pokud to neni plesnivy moc tak bych ten kousek seskrabl..Loni sem to tak taky delal a nic se nestalo...Na letosek sem krajni plasty vyndal (v kazdym nastavku jen 9 ramku) a po plisnich ani vidu ani slechu.jak na plastech tak na stenach ulu...

U me dneska nosily světle žlutej pyl ale fest..kazda druha vcela ...a ostry byly jak ziletky Big Grin chvilku sem ocumoval a uz me hnaly ... a me nenapadlo nic lepsiho nez se vecer podivat mezi nastavky jestli nebude potreba rozsirit Big Grin snad do rána splasknu...Big Grin
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.04.2018, 01:31 PM
Příspěvek: #1702
RE: Co se děje v úlech teď
Nechte to být ony si poradi

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Tomáš Palata (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.04.2018, 09:50 PM
Příspěvek: #1703
RE: Co se děje v úlech teď
Zdravím přátelé. Při včerejší prohlídce včelstev jsem v jednom našel tyto plásty s bílým nevím čím. Je to na dvou plástech a jsou to plásty zásobní. Co to může být? Zkrystalizovaný cukr, nějaká plíseň? Díky.

[Obrázky: Zasobni_plast.md.jpg]
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.04.2018, 05:03 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 09.04.2018 05:16 AM od straka.)
Příspěvek: #1704
RE: Co se děje v úlech teď
1) chtěl bych, aby včely byly v obraně ostřejší, ale nic naplat chodím k nim jen
v tričku a tolerují mě(i různá včelstva)
2) poslední žihadlo naposled asi před dvěma léty a to jsem si o něj řekl(přimáčkl jsem
nechtěně včelu), po několika vteřinách jsem o něm nevěděl, žádný ani
sebemenší otok...
3) snažím se se včelami jako superorganismem "domluvit"...
4) pro nedostatek času a z výzkumných důvodů chovám zatím dvoje včelstva
ne pro med, ale kamarádím s nimi a pozoruji je
5) jedny jsou v Tachováku, kde je chovám vpodstatě pro případné roje
6) úl číslo DEHTIN 0 t.j. ten Tachovák trvale se dvěma nástavky mám jako "japonce", ale nijak
ho nerozebírám ani nikoho nepřeřezávám drátkem, jen občas zvednu
střechu asi po 14 dnech a při teplotě venku nad 10°C přidám na PS misce
trochu medu , aniž bych zkoumal jak jsou na tom se zásobami
7) pod 7 °C jsou pod stropem a v rámcích ve středně velkém chomáči pěkné
velké zimní včely a čekají na počasí
8) nyní již asi dva dny nosí téměř všechny pyl
10) nový beznástavkový úl DEHTIN 2(zatím patent přihlášen u mně a SPV) je od
DEHTIN 0 vzdálený asi 50 metrů, k dokončení patentu chybí
maličkosti(například chci zkusit zevnitř nastříkat části z PS
postřikem proti vykusování, ale musím si pospíšit brzy přiletí roj.)
11) pro ověření nového beznástavkového úlu vím, že mám zatím
z různých důvodů jen velmi málo včelstev na zobecnování
12) práce na dokumentaci včetně rozkreslení dílů zlepšováku jde velmi
pomalu, neboť podobných procesů mám asi 700 a z toho živých
asi 40procesů(jedním procesem je například dostavba rodinného domu atd...)
a někdy se ta fronta procesů "kousne"
14) jsem důsledně pověrčivý, číslování výroků je určitá profesní deformace,
strojař technik a celoživotní programátor s koníčkem zlepšení čehokoliv
(kromě opery...)
15) Nový beznástavkový úl DEHTIN 2(čeká na roj 2018 a nutnou i fotodokumentaci)
prozatím vlastnosti:
- vcelku beznástavkový, maximálně zvedaná váha asi 2,5 kp(nebo 25 N)
- počet rámků 39x24 celkem 44 kusů nastojato ve dvou patrech zády proti sobě
- je možné provozovat úl jako termosolární(do několika vteřin)
- má nejlevnější betonový podstavec(asi 70-100Kč) s životností více než 70 let
- náklady jen na materiál úlu asi 400 Kč
- úl možno zhotovit po zacvičení rychle svépomocí
- včelí mezery mezi rámky pomocí 2 kolíčků(ne na rámcích, ale v úlu...)
- k libovolnému rámku je přístup asi za 7-10 vteřin s minimálním rušením včel
straka/dehtín/9/4/2018
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.04.2018, 12:14 PM
Příspěvek: #1705
RE: Co se děje v úlech teď
(08.04.2018 09:50 PM)ferokulda napsal(a):  Zdravím přátelé. Při včerejší prohlídce včelstev jsem v jednom našel tyto plásty s bílým nevím čím. Je to na dvou plástech a jsou to plásty zásobní. Co to může být? Zkrystalizovaný cukr, nějaká plíseň? Díky.
Plesnivý pyl.
Vyhodit, spálit.
Asi byl plást u kraje, ne ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.04.2018, 04:32 PM
Příspěvek: #1706
RE: Co se děje v úlech teď
Dobrý den.
Rád bych si prostřednictvím tohoto příspěvku ujasnil pár věcí.
Za 1. rozšiřování : jak poznám že už je vhodná doba na další nástavek. Načetl jsem spoustu věcí. Odebral sem cca před týdnem dva krajní rámky (mezistěnu co nestihli vystavět), a střídavě sem dal stavební rámek (s proužkem mezistěny) a rámek s mezistěnou. A vyčkávám až bude stavební rámek vystavěný. Pak se chystám podstavit další nástavek.?
Za 2. žebrování: rád bych včelky choval na volný stavbě, ale nemám žádné prázdné souše. Takže další rozšiřovací nástavek, obsadím od středu plodovým rámkem, stavební r., zásobní r., stavební r., mezistěna, stavební r.. A do nástavků u kterých budu rámky odebírat doplním střídavě jen st. rámky.?

Abych doplnil informace. Loňský oddělek, zimovaný na 2 NN. Nyní včelky nosí pyl, zavíčkovaný plod je na 3 rámkách zhruba přes menší polovinu rámku, v horním nástavku. Ostatní rámky sou plný zasob, a pylu až na 2 r. s mezistěnami co nestihli vystavět a 2 st. rámky. V spodním nástavku mám 4 původní souše (hodně tmavé) kterých bych se rád zbavil.

Prosím poraďte jestli se chystám udělat něco zcestného. Moc děkuji, přeji příjemný den.

Optimal ul 42x17, Kladensko cca 300 m.n.m. / ovocné stromy, akát, lípa, pole / volná stavba
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.04.2018, 05:39 PM
Příspěvek: #1707
RE: Co se děje v úlech teď
Jestli budeš NN podstavovat a bude hlavně proužkovaný, nebál bych se ho tam dát už teď. Dolu se toho moc zkazit nedá. Tedy až dole.
Rozšíření do boku pak se mě osvědčilo dávat ke stěně mezistěnu či plást. když se dá ke stěně proužek, často se na něj vydlábnou a rozšíří plást.
Kdyby jsi rozšiřoval - časem - nahoru, jde to i jen třema mezistěnama do středu a pak přidáváš proužky do boku, jak to stíhají stavět. Postaví v tomhle počasí jeden plást denně, zhruba.
Těch černých si myslím, že už se nezbavíš - budou zakladený.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.04.2018, 08:40 PM
Příspěvek: #1708
RE: Co se děje v úlech teď
schützmeister: Jo jsou to krajní rámky. Díky.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.04.2018, 02:47 PM
Příspěvek: #1709
RE: Co se děje v úlech teď
(09.04.2018 05:39 PM)schützmeister napsal(a):  Jestli budeš NN podstavovat a bude hlavně proužkovaný, nebál bych se ho tam dát už teď. Dolu se toho moc zkazit nedá. Tedy až dole.
Rozšíření do boku pak se mě osvědčilo dávat ke stěně mezistěnu či plást. když se dá ke stěně proužek, často se na něj vydlábnou a rozšíří plást.
Kdyby jsi rozšiřoval - časem - nahoru, jde to i jen třema mezistěnama do středu a pak přidáváš proužky do boku, jak to stíhají stavět. Postaví v tomhle počasí jeden plást denně, zhruba.
Těch černých si myslím, že už se nezbavíš - budou zakladený.

Chci podstavovat zvlášť plodové nástavky a zvlášť nástavky na med. Jestli mě chápete.
Taky jsem myslel že není dobré se do včel vrtat tak často. A pokud jim každý den budu přidávat stavební rámky, je to rozumné? Obecně se snažím do včel zbytečně nelézt max nakouknu pod stříšku nebo do podmetu.
Ty černý plásty jsou ve spodním nástavku a jsou plné zásob, plodují zatím jen v horním nástavku. Vyndat bych je mohl ale co s nimi? Napadlo mě je odvíčkovat aby si to přenosily jinam a pak je vyvařím, nebo je nechám byt a tím že budu podstavovat se časem vyřaděj.
Starám se o dědovy včely, v maringotce, na zadovákách, ale s nástavkama včelařím v podstatě prvně. Tak v tom mám celkem zmatek.
Děkuji za ochotu.

Optimal ul 42x17, Kladensko cca 300 m.n.m. / ovocné stromy, akát, lípa, pole / volná stavba
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.04.2018, 03:51 PM
Příspěvek: #1710
RE: Co se děje v úlech teď
Ahoj, jak to u vás vypadá? Už podstavujete nástavky ? A co přidávání nahoru? Teploty vypadají stabilní, teplo a postupně zacinaji nakvetat špendlíky a trnky, co nevidět jabloně, hrušně, ...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 15 Host(é)