Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
03.11.2017, 02:41 PM
Příspěvek: #1621
RE: Co se děje v úlech teď
(03.11.2017 01:11 PM)Skaly napsal(a):  Včerejší brzký návrat z práce a příhodné počasí mi dovolilo zjistit, že jsem zatím přišel o 2 včelstva. Zcela vyloupené úly, zůstaly jen prázdné rámky a pár vos. Nepomohlo ani zúžení na očko. Snad na druhém stanovišti je všechno v pořádku. zkontroluji asi o víkendu. Už nemusím řešit roztoče ani měl pro veterinu.

Když jsem rozebral jedny vyloupené ,zardoval jsem se z medné komory ,na prvý pohled něco tam bylo. Bohužel na druhý pohled je to cementový med !
Ten podivně kvetoucí rok asi včelám nic jiného nenebízel.
Letos to bude zajímavé.

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.11.2017, 02:18 PM
Příspěvek: #1622
RE: Co se děje v úlech teď
Ahoj

Včerejší den byl celkem teplý a včelky byly ještě na proletu kdesi ...

- ta měl před úlem asi nějaká přestavba v úlu ??? nebo větší počet návštěvnic ???

Nebudu do nich za žádnou cenu vrtat, prostě počkám do jara ...

Jenda

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.11.2017, 02:18 PM
Příspěvek: #1623
RE: Co se děje v úlech teď
Teď už bys toho stejně mnoho neuvrtal.
Tady včera dole inverze, nahoře teplo, dnes zima a mlha. Tfuj. Nelítali ani včera, ani dneska.
Zato jsem měl u dvou úlů prokousaný mřížky - dávám plastový - což se mě za 10 let co je dávám ještě nestalo. A myša musela být celkem velká, prokousala dost velkou ďouru. Sad
Zbylé včelstva po čtvrtinových ztrátách v říjnu vypadají dobře. Ani Herwart se moc nechytil - střechy drží a smrk padlý směrem k úlům byl naštěstí krátký. Blush Jinak ale v lese i na mezích celkem spoušť - hlavně rozlámané stromy.
I krkavci se na kopci stále drží - někde hnízdí blízko stanoviště. V té mlze se to jejich krákorání obludně nese. Jo divočina....I ta němá tvář přišla na to, že líp je za hranicí národního parku. Tam už je jen pustina. Jen se divím, že je ještě nedostali myslivci. Zatím vystříleli všechny dravce, co se ukázali. Už jsme tu pár roků káně-frey. Krkaci budou asi opatrnější.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Ali (+1), Jan Brunclík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.11.2017, 04:08 PM
Příspěvek: #1624
RE: Co se děje v úlech teď
No já měl tento týden pojížďky napříč jižní Moravou. Rovina, rovina, mimo vinice a sem tam zahrádky, kam dohlédneš samý lán, téměř bez remízků. Nepotkal jsem srnu, zajíce, jen jednoho bažanta. Přejetého na silnici.
U mě v úlech až na ten jeden, kde jsem naráz zjistil VD a lehce ošetřil, dobrý. Zatím.
Loni v tuto dobu totéž, v únoru pak tři plné, bez včel.
Jen mi stále vrtá hlavou. Byly čtyři totožné oddělky vedle sebe, tři na novém díle, jedno na starém (co jsem je s tím koupil 4 - 5 let černé) přežilo a přineslo i trochu medu.
Některé nemoci se asi úplně po díle netáhnou, nepřenáší.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.11.2017, 07:54 PM
Příspěvek: #1625
RE: Co se děje v úlech teď
(05.11.2017 04:08 PM)Ali napsal(a):  No já měl tento týden pojížďky napříč jižní Moravou. Rovina, rovina, mimo vinice a sem tam zahrádky, kam dohlédneš samý lán, téměř bez remízků. Nepotkal jsem srnu, zajíce, jen jednoho bažanta. Přejetého na silnici.
U mě v úlech až na ten jeden, kde jsem naráz zjistil VD a lehce ošetřil, dobrý. Zatím.
Loni v tuto dobu totéž, v únoru pak tři plné, bez včel.
Jen mi stále vrtá hlavou. Byly čtyři totožné oddělky vedle sebe, tři na novém díle, jedno na starém (co jsem je s tím koupil 4 - 5 let černé) přežilo a přineslo i trochu medu.
Některé nemoci se asi úplně po díle netáhnou, nepřenáší.

Myslím, že včely vědí jaké je dílo pro ně dobré, když by bylo nevhodné dovedou ho vykousat a vystavět nové. S těma nemocema nevím, pokud se drží nemoce i v dílu a včely jsou slabé neporadí si a zahynou - pokud silné a zdravé měli by si poradit a žít. To, že se jim staré dílo vyřeže a nechá vystavět nové je taková očista úlu za pomoci včelkám, včelařem. Každé včelstvo je jedinečné a nelze asi říct mám stejný chov pěti včelstev a všech pět je stejné, každé z těch včelstev se chová jinak odlišně, byť by byly vyrojené z jednoho včelstva. Trochu můj poznatek.

Jenda

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.11.2017, 08:32 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.11.2017 12:48 PM od tondabh.)
Příspěvek: #1626
RE: Co se děje v úlech teď
Haribol přátelé, slíbené foto zlatobýlu kanadského, pokus o vložení obrázků Tonda. Foto k příspěvku +++ Příspěvek: #1587


Přiložené soubory Miniatury
           
Hlasování: Debora (+1), Jan Brunclík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.11.2017, 04:21 PM
Příspěvek: #1627
RE: Co se děje v úlech teď
(05.11.2017 08:32 PM)tondabh napsal(a):  Haribol přátelé, slíbené foto zlatobýlu kanadského, pokus o vložení obrázků Tonda. Foto k příspěvku +++ Příspěvek: #1587

Ano Tondo , v polovině září takto zaltobýl kvetl na mnoha místech a včely jej využily , dnes už jen voda a zima. Pouze ty spropadené vosy to nějak nevnímají.

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.11.2017, 04:54 PM
Příspěvek: #1628
RE: Co se děje v úlech teď
Ani by mě nenapadlo držet včely na starém díle. Jen mi to přišlo zajímavé. Asi něco jako u nás australák nebo HIV. Pro přenos viróz spíše přímý kontakt jedinců. Ale ani tak tento případ nedává smysl. Navíc je malý, ojedinělý.
Ale na zkoušku, sedm včelstev jsem přeskládal koncem léta tak, aby byly jen na novém díle, do posledního osmého jsem soustředil všechny staré plásty od předloni koupených oddělků, nyní tutáč plástů už min. pětiletých, a na ně jsem usadil Taranovem oddělek. Zatím vypadá spokojený. Příští rok ukáže co zmůže a pak dostane čistý prázdný prostor.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.11.2017, 06:10 PM
Příspěvek: #1629
RE: Co se děje v úlech teď
(06.11.2017 04:54 PM)Ali napsal(a):  Ale na zkoušku, sedm včelstev jsem přeskládal koncem léta tak, aby byly jen na novém díle, do posledního osmého jsem soustředil všechny staré plásty od předloni
S tím dílem do toho vstupuje množství proměnných, co jsem si všilml.
Kupříkladu mě zbylo pár starých plástů, od pána co jsem mu dělal oddělek. Neměl jsem srdce na to včely dát. Už to mám dva roky a nežere to zavíječ. Moje žemlové sežere hned a černé do roka. Třeba je to tak promořený varidolem, že tam nemá šanci ani zavíječ. Pak to může snadno fungovat jako permanetní fumigace.
Další věc je propilis. Starý plásty jsou velmi důkladně impregnovaný propolisem. To přispívá lepší životnosti plodu. Paradoxně. Ale musí to být fakt starý plásty. A taky mají menší buňky, což je jak známo proti varoázní opatření.
A pak jsou tu mezistěny. Ač je sám občas dávám, je evidentní, že jde o pěkné svinstvo. Ikdyž pominu problémy s velikostí a kupuju jen ze Stražiska, protože Včelpo dovezlo ten kamion vosko-parafínu a když už to bylo na paškále i v plátku Včelařství, bude situace vážná, i tak je to proti volné stavbě humus.
Když necháte vedle sebe postavit proužky volné stavby a mezistěny je jasně patrný temný odstín plástu z mezistěny - na panenském díle. Toto dílo vystavěné vlhkosti okamžitě plesnivý v pásecích mezistěn. První včely zaplodují volné dílo. A mezerovitost je jasně vyšší na mezistěně. A zavíječ taky jasně preferuje volné dílo - mezistěny žere z nouze / myšleno tedy dílo z mezistěn /. A protože oddělky nové dílo z meistěn nejsou schopny včas potáhnout propolisem, může, opět paradoxně, být nové dílo horší, jak staré.
Nic to nemění na tom, že u mě je přežití na starých plástech vždy problémovější.
Hlasování: Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.11.2017, 09:27 PM
Příspěvek: #1630
RE: Co se děje v úlech teď
(06.11.2017 06:10 PM)schützmeister napsal(a):  [quote='Ali' pid='13782' dateline='1509976446']
Včelpo dovezlo ten kamion vosko-parafínu a když už to bylo na paškále i v plátku Včelařství, bude situace vážná, i tak je to proti volné stavbě humus.
Toto dílo vystavěné vlhkosti okamžitě plesnivý v pásecích mezistěn.
Díky za názor , já si pořád lámal hlavu co že některé plesniví a jiné ne, na ty mezistěny Včelpo jsem také narazil, sesypaly se v létě v oddělku na dno úlu, prostě parafín dříve taje. 1) Jde ještě o to si ten parafín pak v úle netočit stále dokola.2) Žádný obchodník ty neprodané nevyhodí , stejně půjdou do trhu, bohužel.

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 7 Host(é)