Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
06.12.2016, 08:51 PM
Příspěvek: #1191
RE: Co se děje v úlech teď
U Vás dobrý, u mě hůř. O víkendu jsem zjistil, že 2 z 8 úlů jsou prázdné. V létě měli jedny na černém díle křivici, po KM dobrý. Na starém černém díle jsem je zagabonoval (od koho jsem je vloni koupil, ten stejně léčí) a na novém bílém díle oddělky jsem cukroval. No a kupodivu, tyto lehly. Docela mě to překvapilo. A to bude zřejmě jen začátek. V ostatních je vrnění jen velice lehounké.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.12.2016, 02:06 PM
Příspěvek: #1192
RE: Co se děje v úlech teď
Jestli ti to dovolí typ úlu, při prvním oteplení / v prosinci / spojuj, nebo aspoň komoruj polystyrenem z boku. V tvých podmínkách musí přežít i na jednom, dvou plástech, když budou zateplený a pokud jen trochu možný, na novém díle.
To komorování je třeba až ke včelám a prázdný plásty vyndat. Nedostatku zásob netřeba se bát, v zimě je spotřeba minimální. Když tak nechat jeden zásobní za přepážkou. No, nesmí být úplně na prázdném plástu, to je taky jasný.
Ty špatný včely už by teď měli být fuč, čili co zbývá je životaschopné, pokud to dostane tepelnou příležitost. Dobrý víko, žádný noviny. Nevěšet hlavu. Idea
Hlasování: Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.12.2016, 01:49 AM
Příspěvek: #1193
RE: Co se děje v úlech teď
Dík za radu, ta odpověď je hlubší, než to na první pohled vypadá.
A co pokap KŠ ? V zásadě jsem na to připravený.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.12.2016, 02:06 PM
Příspěvek: #1194
RE: Co se děje v úlech teď
S KŠ nemám zkušenost.
Něco zimního by asi nebylo od věci. Ale je na to tak 14 dní, čili první obleva.
Hlasování: Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.12.2016, 03:27 PM
Příspěvek: #1195
RE: Co se děje v úlech teď
Tak jsem zjistil zásadní věc. Do volného díla se v zimě nedá jít. Nanečisto jsem zkusil včera (+8C) otevřít ten opuštěný úl. Už rozříznutí strunou jde velice ztuha. Po odklopení se dílo začalo drobit, bortit a sypat, no katastrofa. Panenské dílo je zatraceně křehoučké. To nejde ani zúžit, nejde s tím dělat vůbec nic.Tak jsem je jen ošetřil KŠ, zavřel víka a ten zborcený nechám do jara být. Slučování nebude. Dokonce jsem zjistil, že je opuštěný jen jeden úl, v ton druhém zůstalo včel tak na dvě uličky, cca 30 dkg? Z jara dám o této druhé zkoušce zimou vědět. Tu první s prázdnými horními nástavky a otevřenými česny a horními očky přestály obdivuhodně. Vidím jako největšího nepřítele v tento okamžik spíše VD, nežli zimu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.12.2016, 09:29 AM
Příspěvek: #1196
RE: Co se děje v úlech teď
Včera poctivá kontrola na včelnici, ze 14 ti zůstalo 12 a vypadají velmi dobře. 1 oddělek uhynul, protože jsem zapomněl zatížit víko a to odfoukl vítr a napršelo do nich, než jsem to zjistil bylo pozdě. Druhé přesně ještě nevím. Spotřeba zásob zatím minimální. Už se těším na jaro.
Hlasování: Jan Brunclík (+1), schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.12.2016, 02:00 PM
Příspěvek: #1197
RE: Co se děje v úlech teď
(11.12.2016 03:27 PM)Ali napsal(a):  Panenské dílo je zatraceně křehoučké. To nejde ani zúžit, nejde s tím dělat vůbec nic.
Jestli tam nemáš rámky, tak nešahat. Asi by stálo za úvahu připsat typ úlu do profilu.
Jestli jsou na dvou uličkách, tak je to při letošní zimě nejspíš v klidu. I bez zužení.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.12.2016, 06:50 PM
Příspěvek: #1198
RE: Co se děje v úlech teď
No, v profilu mám MN (malý nástavek) 42/11,5 cm. Ano, nemám psáno jen horní loučky, a včely staví od loučky po loučku, horní-dolní. U jedněch za čtrnáct dní nebyla ani na podložce měl. Dám vědět jak to dopadne.
Hlasování: schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.12.2016, 08:18 PM
Příspěvek: #1199
RE: Co se děje v úlech teď
(12.12.2016 06:50 PM)Ali napsal(a):  No, v profilu mám MN (malý nástavek) 42/11,5 cm. Ano, nemám psáno jen horní loučky, a včely staví od loučky po loučku, horní-dolní. U jedněch za čtrnáct dní nebyla ani na podložce měl. Dám vědět jak to dopadne.

Pozor, pokud zimují někde nahoře a pod nimi máš ještě tři - čtři nástavky . chomáč se neroztahuje, podá měli velmi málo. Zůstává na spodních rámcích zachycena dokud se neroztáhnou a neshodí to dolu.
Nevěš hlavu, nech to na nich.

Jindřich
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.12.2016, 06:23 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.12.2016 06:25 PM od Ali.)
Příspěvek: #1200
RE: Co se děje v úlech teď
Dík za další nasměrování.
Jen dodám první výsledek ošetření z 11. 12 (Příspěvek: #1195). V příloze foto podložek z těch letošních na panenském. Zajímavý je ta první podložka (bude-li to tam vidět tak U2). Je z oddělku, který jsem myslel, že už nežije. Hrstečka na třech uličkách, chomáček 7 - 10cm (11. a 12. 12. bylo velmi teplo, tak se včelky rozlezly - rozhozený VD). Nicméně těch VD je tam snad co těch včel a to jsou na čtyřech malých nástavcích, takže ten spad by nemusel být až tak čitelný. Tak mám pocit, že rozchovávám VD, a včely používám jako chovný substrát.

Ten první úl ve stínu umřel. Jinak co úl to podložka.


Přiložené soubory Miniatury
               
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 21 Host(é)