Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Čo mám dať včelám jesť?
21.11.2014, 12:36 PM
Příspěvek: #21
RE: Čo mám dať včelám jesť?
(21.11.2014 01:14 AM)Aleš Molčík napsal(a):  Já se budu držet toho co už tam mám od jara předpřipravené cca 1000m2
Takže ono to někdy s těmi úřady nemusí být o neochotě, ale o neinformovanosti. Ale stejně takových snůšek, jak popisují naši včelařští předci, jako med z chrpy když zakvetla v obilí se už asi nedočkáme.

Aleši já vyhledávám inspirace jak v " Včely jinak " od str. 261, tak v knize " Včelařské dřeviny a rostliny " , vydala to Grada, kde je i uvedena doba kvetení , půdní podmínky,atd.
Semínka najdeš na www. vyhledávačích zadáš --Semena osiva / prodej --, měly by prodávat i semínka tebou zmiňované Chrpy.
Držím palce ať se ti daří.

Jindřich
Hlasování: terez.c (+1), Rasťo 71 (+1), Aleš Molčík (+1), tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.11.2014, 12:46 AM
Příspěvek: #22
RE: Čo mám dať včelám jesť?
Nejaká motivácia:
Hlasování: Jindřich Šafránek (+1), Aleš Molčík (+1), tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.12.2014, 11:19 PM
Příspěvek: #23
RE: Čo mám dať včelám jesť?
Tak mi dorazilo osivo Motýlí louky, Kopretinové louky a nějaké další bylinky samostatně z http://www.jikl.cz na založení semenářského porostu doma na zahradě jako zdroj semen pro rozšiřování do okolí některých rostlin které dnes běžně už nenajdete. Ještě zajímavé směsi a bylinky jsou na http://www.plantanaturalis.com
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1), terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.12.2014, 02:27 PM
Příspěvek: #24
RE: Čo mám dať včelám jesť?
[quote='Aleš Molčík' pid='7040' dateline='14175515
Ještě zajímavé směsi a bylinky jsou na http://www.plantanaturalis.com
[/quote]
Málo jsem hledal, nebo tam nemají popis ani fotky ? Zní to hezky, ale nejdřív asi musíš původní porost postříkat Roundapem, ne ?
Hlasování: Debora (+1), Aleš Molčík (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.12.2014, 02:34 PM
Příspěvek: #25
RE: Čo mám dať včelám jesť?
Hádejte čí včely opylují políčka Planta Naturalis v Markvarticích?? Big Grin

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.12.2014, 03:03 PM
Příspěvek: #26
RE: Čo mám dať včelám jesť?
(03.12.2014 02:27 PM)schützmeister napsal(a):  [quote='Aleš Molčík' pid='7040' dateline='14175515
Ještě zajímavé směsi a bylinky jsou na http://www.plantanaturalis.com
Málo jsem hledal, nebo tam nemají popis ani fotky ? Zní to hezky, ale nejdřív asi musíš původní porost postříkat Roundapem, ne ?
[/quote]

Michale, píšou, že zorat a zasít, první rok tam vyrostou hlavně plevele a až druhý rok je z toho rozkvetlá louka... Wink
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.12.2014, 03:17 PM
Příspěvek: #27
RE: Čo mám dať včelám jesť?
A třetí rok už té louky míň, čtvrtý rok to co tam rostlo před rytím. Pátý rok jsem zamulčoval a šestý už rostly brambory, fazole a dýně.

Taky jsem dřív nevěřil že louka je to nejtěžší co se dá pěstovat.
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.12.2014, 05:15 PM
Příspěvek: #28
RE: Čo mám dať včelám jesť?
(03.12.2014 03:17 PM)Ladislav Kohout napsal(a):  A třetí rok už té louky míň, čtvrtý rok to co tam rostlo před rytím. Pátý rok jsem zamulčoval a šestý už rostly brambory, fazole a dýně.

Taky jsem dřív nevěřil že louka je to nejtěžší co se dá pěstovat.

To je pravda, protože "vyladit" kvetoucí louky na složení půdy, rovnováhu živin atd. je dlouholetá záležitost. To ty brambory jsou fakt snažší....
Kvetoucí louka nesmí mít půdu bohatou na živiny (tzn. nepřihnojovat a min. 2x ročně posekat a hmotu odvézt). Proti tomu "skvělé" mulčovací stroje co rozšmelcují trávu na kaši, která se nechá ležet a brzy proroste, ochuzují včely o pastvu - živin je příliš a to vyhovuje nekvetoucí bujné konkurenci. Takovýchto luk je všude dost.
Kdesi jsem četl zajímavou metodu přeměny buřin na květoucí louky - tu a tam se v louce zakryjí čtverce kartonem (např. 5x5 m), až se potlačí buřina pod nimi a hlína změkne, zapracuje se kvalitní a pestré osivo. Vznikne jakási "šachovnice" - první rok se ty nové úseky dost často kosí (asi 6x), aby dostaly šanci i pomalejší rostliny. A celek se seká 2-3x ročně. Osivo není levné a zde se užívá k jakémusi naočkování.
Šachovnici jsem nezkoušel, ale kartónování funguje překvapivě dobře!
MS
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.12.2014, 05:52 PM
Příspěvek: #29
RE: Čo mám dať včelám jesť?
Lúku namiesto kosenia treba po odkvitnutí nechať spásať ovcami alebo kozami v pravidelných intervaloch. Pomáha to ako fras.
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.12.2014, 07:34 PM
Příspěvek: #30
RE: Čo mám dať včelám jesť?
Co mám odpozorováno z kosení luk 2x do roka na seno tak některým rostlinám to vůbec nesvědčí a časem vymizí a bez dalšího přičinění zůstávají na louce hlavně trávy. Proto si myslím, že květnatá louka by se měla kosit jen jednou a to až po odkvětu a nebo na jaře. Ale také to chce znát co tam kvete za rostliny, protože je potřeba před kosením louku projít a jednoleté a dvouleté rostliny opět rozsemenit. Úplně bez starostí a znalostí udržet květnou louku nepůjde, i když i tak se může stát, že některé druhy zaniknou.
Hlasování: tondabh (+1), Miroslav Matucha (+1), terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)