Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Čo mám dať včelám jesť?
03.02.2017, 11:21 AM
Příspěvek: #51
RE: Čo mám dať včelám jesť?
(02.02.2017 04:31 PM)lyn_x napsal(a):  Rasťo: napadá mě jen uloz.to apod. ... nebo poprosit o zvětšení povolených příloh...? Smile Mě by tohle téma zrovna zajímalo. Smile

nicméně co jsem chtěl původně, už několikrát jsem se při rozšiřování pastvy na včelnici zamyslel, jestli je vlastně přínosné sázet rostliny s extrémě pozdním kvetením (říjen, listopad), a to samozřejmě kvůli našemu příteli VD... nedojde pak k prodloužení plodování a není taková pastva kontraproduktivní? Co myslíte?

Je třeba si uvědomit pár věcí.
1) na jaře včely spotřebují cca 30% sebe, 70% pro plod.
2) proto podněcování na jaře bez pylu nemá téměř účinky.
3) od podletí je to obráceně. 70% včely, 30 plod, přičemž i ta potřeba pylu pro plod je vyšší než na jaře.
4) podnětem pro plodování nyní (únor ) je max. teplota. Je zde ale výrazný vliv i genetiky. Některé včely začnou s plodováním až koncem března i v dubnu avšak celková síla je stejná, jako těch co začali plodovat třeba 1.2. Je to poroto, že když není plod, nekrmí se. Včely stárnou především prací a ne věkem. U dlouhodobých generací to platí především.
5) v létě a podletí je podnětem k plodování přínos sladiny.
6) kraňská včelstva po vyhnání trubců plodují již nerada. Z toho by něco mělo pro včelaře vyplynout.
7) U včel obecně neplatí, že mají stejnou plodovou křivku. Různá plemena, jejich kříženci to mají diametrálně jinak. Dokonce i u kraňky jsou naprosto odlišné plodové křivky. To váže i na připravenost ke snůšce a zimování (rozuměj tvorbu dlouhověkých generací včel). To jen ve zkratce.

Proč jsem ti to napsal. Na podzim je pylu třeba jako soli a není ho nikdy dost. Hořčice, svazenka dávají pylu hodně, ale i nektar, proto mohou to plodování trochu prodloužit. Hodně záleží na genetice. Znám včelaře s podobnými podmínkami a mají někdy plod i v listopadu. Já ho mám, max. dlaň u některých (které vyřezuji) koncem září. Záleží tedy i na ošetřování, krmení v srpnu, září to plodování protahne a tady je to druhé množení roztočů včelaři (to první je při záměnách nástavků, převěšování plodu). Problém je v tom, že včelaři a chovatelé vůbec neznají přirozené dispozice svých včel (to není vůbec stejné, co jeden materiál vyžaduje, to druhý zahubí, tedy při daném ošetřování) a pak vlastně střílí jen od boku.
Já bych na tvém místě pyl na stanovišti rozhodně chtěl a snažím se o to i výsadbou vrb /trojmužná kvete v září/. No a dál vybírám ty geny, které mají v současné době se více prosadit a pasují do mého vedení včelstev, kde je hlavním kriteriem přežití.
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Ali (+1), Václav Návara (+1), petr.strejcek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.02.2017, 12:47 PM
Příspěvek: #52
RE: Čo mám dať včelám jesť?
(02.02.2017 08:11 PM)MirekMatucha napsal(a):  Řekl bych, že podzimní pastva není úplně ideální. Mám to ale vyzkoušené jen na jednom úlu. Včelstvo s plným medníkem přestěhováno v září k biopásu. Včely makaly až do října. Jestli plodovaly nevím, byly na nerozebiratelném díle. Ale v říjnu jsem nadzvedl úl a byl bez medu, i přes to, že byl plný včel. Nebo právě proto? Nebyly ale vykrádány!
Dal jsem jim nový poloplný medník ( asi 8 kg ). Už nežijou. Vyžraly med a uhynuly. Tyto jediné hladem.
Z môjho pohľadu to môže byť takto.
V sezóne 2016 včely preplodovali všetok jarný med cez daždivé počasie v júni a začiatkom júla. A počas dlho trvajúcich daždivých dní nemali možnosť priniesť ďalšiu sladinu do úľa. Včelári našli suché medníky. Hoci bolo v úľoch po letnom slnovrate veľa včiel, ktoré odchovali zimnú generáciu, aj tak sme všetci zazimovali slabšie včelstvá ako v predchádzajúcich rokoch.
Vieme, že N.c. oslabuje včelí superorganizmus a nejakým spôsobom obmedzuje imunitný systém včelstva. Tiež vieme, že roztoče Varroa poskytujú vo svojom tele veľmi dobrú živnú pôdu pre reprodukciu vírusov. Z môjho pozorovania usudzujem, že Nosema ceranae vytvára vo včelstve akési potravinové napätie, včiely možno lietajú na rizikovejšie miesta za pašou a potom vidím väčšiu úmrtnosť robotníc pred úľom. Včelstvo veľa ploduje, včely pri výchove plodu konzumujú viac potravín. Keď sú postihnuté N.c. potrebujú aj o 50% viac potrebnej energie ako zdravé včely. Keď viac kŕmia, tak sa N.c. viac šíri.
Hlasování: Ali (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.02.2017, 02:08 PM
Příspěvek: #53
RE: Čo mám dať včelám jesť?
Jasně, N.C. a viry se přenáší především orálním způsobem. Proto tak měsíc-dva po nakrmení mají včelaři v úlech prázdno.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.02.2017, 11:43 PM
Příspěvek: #54
RE: Čo mám dať včelám jesť?
Shodou okolností jsem řešil s matkou, co budeme dělat se záhumenkou, na kterou přestávají stačit síly. Navrhl jsem osít to něčím pro včely, co se dá pokosit usušit a dát králíkům. Z králíků uděláme domácí šunku a klobásky. Jetel plazivý máme na dvoře, tak ho zkusím zasít cíleně a podpořím to luční směsí. Snad se z toho něco chytne.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.02.2017, 09:33 AM
Příspěvek: #55
RE: Čo mám dať včelám jesť?
Udělal jsem velmi dobrou zkušenost s brutnákem. Dlouhé vegetační období, nezanedbatelný přínos nektaru a hlavně velký a dlouhodobý přínos pylu což je na podzim k nezaplacení. Není náročný na půdu, ale ve vlhčích půdách se mu daří lépe, déle vegetuje a dosahuje výšky 50 - 80cm (u mně). Sice jednoletka, ale díky vysemeňování jako trvalka a z každé rosliny možno získat hodně semen k řízenému rozmnožování.
Loni na podzim jsem naočkoval všechny krtince na louce, tak jsem zvědav.
Hlasování: Aleš Molčík (+1), Rasťa (+1), Debora (+1), coral (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.02.2017, 01:32 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.02.2017 02:24 PM od Debora.)
Příspěvek: #56
RE: Čo mám dať včelám jesť?
Mohu potvrdit, canabis a český brutnák kvetly v lonském roce až do listopadu, sršni v košnici to už dávno zabalily, pyšné včely se přestaly vracet domů a chytré včely se na snůšku vyprdly. Big Grin
[Obrázky: DSC_2428.jpg][Obrázky: DSC_2422.jpg][Obrázky: DSC_2296.jpg]
Hlasování: Aleš Molčík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.02.2017, 01:40 PM
Příspěvek: #57
RE: Čo mám dať včelám jesť?
Co vojtěška ? Na to dou včely jako divý, je to velký a trvanlivý. A Králík by to mohl kousat, narozdíl od konopí.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.02.2017, 01:43 PM
Příspěvek: #58
RE: Čo mám dať včelám jesť?
Jestli je to trvalka, pravděpodobně to není brutnák. Wink

Optimal, Český ráj 450 m.n.m
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.02.2017, 02:07 PM
Příspěvek: #59
RE: Čo mám dať včelám jesť?
Pravda, už jsem to opravil, díky.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.02.2017, 03:28 PM
Příspěvek: #60
RE: Čo mám dať včelám jesť?
(06.02.2017 01:40 PM)schützmeister napsal(a):  Co vojtěška ? Na to dou včely jako divý, je to velký a trvanlivý. A Králík by to mohl kousat, narozdíl od konopí.
První seč na seno a druhou úrodu nechat vykvést včelám a to už je pozdní léto, kdy včely nemají v polích co nosit, takže vojtěšku určitě uvítají.
Hlasování: Debora (+1), Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)