Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
14.10.2016, 01:14 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.10.2016 11:25 PM od Debora.)
Příspěvek: #21
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
Pouze pro zkušené nadšence se pro získání esenčního oleje nabízí destilace pomocí plynů. Za tím účelem je vhodné si obstarat "Honey Bee Extractor", propan-butan (normální plyn do zapalovače) a mrazuvzdornou nádobku s obsahem okolo 500ml. Postup je jednoduchý, do extractoru se vloží sítko, dobře vysušené bylinky (20-30g), které by se neměli moc napěchovat. Plyn se vstříkne horním otvorem do extraktoru a vyprázdní se celá plynová bombička. Po několika vteřinách začne z druhého konce extraktoru kapat do nádobky směs esenčního oleje s plynem. Pozor: nebezpečí exploze! Nebezpečí popálení mrazem. Po pěti minutách by měla přestat kapat z extractoru směs esenčního oleje s plynem. Není na škodu se během této fáze vzdálit a nechat směs aspoň půl hodiny v klidu, než se plyn zcela odpaří. Dle materiálu který se destiluje je směs esenčního oleje s plynem nestabilní a může být citlivá na světlo. Je jasné že plyn je velmi těkavá látka a hrozí nebezpečí exploze. Proto by se tato destilace nikdy neměla konat v uzavřeném prostoru.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.11.2016, 12:20 PM
Příspěvek: #22
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
Ve staré literatuře jsem se kdysi dočetl, že pokud máte na královně včelomorky je potřeba vzít královnu do dlaní a fouknout na ní kouř z tabáku a vykouřit tak i úl. Vyzkoušel jsem letos na zahradě odvar z tabáku jako doporučovaný přírodní pesticid proti mandelince, mšici a puklici. U fungovalo to celkem uspokojivě, mšice a puklice zmizely úplně. U mandelinky larvy také odpadly, ale dospělých mandelinek tam něco málo zůstalo, asi bych to musel opakovat. Potom jsem teď na podzim vyzkoušel "odblešit" jednu odchycenou královnu Čmeláka zemního, zavřel jsem ji do sklenice a fouknul tabákový kouř dovnitř. Bylo vidět, že to těm včelomorkám, nebo jak se to u Čmeláka jmenuje, nedělá dobře a odskakují dolů kde hynou. Sehnal jsem si přes net semínka Tabáku selského, měl by být silnější než Tabák virginský, zkusím jej vypěstovat a chci podobnou vykuřovací metodu vyzkoušet příští rok na VD. Jestli po použití v kuřáku a se zvýší spad nebo ne.
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2017, 10:01 AM
Příspěvek: #23
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
Chci jen připomenout, že nyní nastává doba, kdy se kleštík masivněji přesouvá na plod, resp. v mnohem kratších intervalech. Navíc začíná působit i heterozní efekt v důsledku zalétávání ve snůšce. Je tedy ten správný čas na biotechnická opatření. Tvorba oddělků, přeleták, izolace matky na 1-3 plásty s následným odstraněním tohoto plodu (klidně použít i na oddělek), odstranění prvního zav. plodu mladé matky a pod. Platí to samozřejmě pro podmínky podobné mým, tj n.v. 200-300 m, ovocné stromy, řepka, javor, akát a šlus! Ostatní (ve vyšších nv.) to mohou mít posunuto i o 14 dní, hranici. Tak toho využijte.
Lépe něco udělat nyní, je-li to třeba, než pak do nich cpát jedy, povětšinou zbytečně. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování:
Oldřich Šlegr (+1), Ali (+1), Víťa (+1), Rasťa (+1), petr.strejcek (+1)   Zobrazit vše

Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2017, 02:08 PM
Příspěvek: #24
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
Hezky se to čte, člověk to má chuť zkusit, ale prakticky moc netuším, jak to udělat - izolovat matku (když už se mi ji podaří najít) na 3 plástech. V tuto chvíli se mi jeví jako jednodušší použití kys. mravenčí nebo šťavelové. Jsem si vědom toho, že to není asi nejlepší cesta. Mám teď jedny včely na 39*24 a zakoupený nový optimal a rámečky 42*17 vybavené proužkem vosku. Rád bych udělal oddělek do optimalu a přitom vyzkoušel možnosti biotechnických opatření.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2017, 03:21 PM
Příspěvek: #25
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
Tak se nauč hledat matku jednoduše. Na co je třeba m. mřížka???? Nebo oddělek udělat neumíš??? Umíš!
Při použití něčeho z biotech. opatření máš větší jistotu, že ti včely zůstanou, než u té kyseliny, gabonu. To nemluvím o dlouhodobých zdravotních a hygienických aspektech, reziduích. Nakonec použití KŠ sublimací- tvoje plíce ti "poděkujou" . A pokapem v prosinci? To je snad jeden z největších současných selekčních zločinů na včelách podobně jako aerosol.
Pokud budeš dělat to, co ostatní, budeš také to samé mít. To nejde jinak.
Zapomeňte na chemii a otevře se vám jiný svět.
Každému ale, co jeho jest.
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2017, 04:05 PM
Příspěvek: #26
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
Oddělek udělat umím, vloni jsem 1 udělal. Jestli to chápu správně, nejednodušším opatřením by mohlo být "uvěznění" matky v jednom nástavku a po 14 dnech vytažení zakladených plástů. Následně vytažené plásty můžu použít pro oddělek nebo vyvařit na vosk apod.?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2017, 09:59 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 09.06.2017 10:04 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #27
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
No tohle možný je, ale je to velká škoda. Máš moc velký strach z roztoče a potažmo virů. To je brnkačka, horší je Nosema ceranae, s tím si u nás lidi neumí poradit.
Když už jsi do toho kousl. opíšu ti to ,co je možné nyní, ale není to zdaleka jediný postup. Jsou i daleko elegantnější, ale tohle ti asi bude nejbližší.
1) Vem nejhořejší plodový nástavek nebo nástavek, kde je nejvíce plodu a dej ho jako nejhořejší nad mřížku. Na mřížku bych doporučil dát rám cca 2 cm vysoký event. více. Tam udělej i druhé očko, česínko, třeba na straně, to je na tobě. Otevři očko.
2) nech to tak týden. Za tu dobu uvidíš, jestli tam je matka (budou nosit pyl, uvidíš tam vajíčka...).
3) Je-li matka nahoře, je tak nech další týden, 10 dní i 14, tedy celkem cca 3 týdny.
4) za tu dobu můžeš udělat klidně jeden oddělek (z té horní části) se zav. plodem a včelami, odvést ho jinam, dát matečník nebo zaříznout štěp s vajíčky a nechat vychovat matku. Budeš mít rezervní matku, když se oplodní. V dolní části je jen třeba dát pozor aby nenarazily náhradní matečník. U mne se to děje jen u linie, která má vývoj dělnic 19 dní (zveřejnil jsem to v r. 2012 ve Včelařství), jinak ne.
5) Do zbylé části můžeš dát st. rámky. Včely je vystaví, matka zaklade. Prostě si můžeš hrát. Za tu dobu 14-21 dní se sem natahnou (k matce s plodem) roztoči.
6) zase můžeš dát do spodní části štěp s plodem a nechat odchovat matku. To samozřejmě pořepokládá vložit pevnou podložku a u horní části s matkou můžeš včelařit jako s včelstvem, tj , postupně rozušiřovat a td...........
7) Stane-li se že matka bude dole, odděl cca po týdnu horní část od dolní pevnou přepážkou a dej matečník nebo štěp s plodem (20x20 buněk stačí) , klidně to můžeš po zavíčkování zopakovat a ten první štěp odstraníš zcela. No a po oplození matičky ten oddělek můžeš koncem září, začátkem října připojit k hlavnímu včelstvu a zrevitalizovat jej. To byl původní záměr. Rozířil jsem jej, protože by ses asi ptal, co když......., ale není to podmínka. Ono tě to napadne samo, jen dbej na ten princip v tomto případě ředění populace V.d.
8) Na a dál už všechno víš. Vypadá to složitě, ale v zásadě to je na pár minutových operací.
Pochopitelně po tom týdnu můžeš v části bez matky provést ošetření KM, ale zjistil jsem, že je to fakt zbytečné, ale proti gustu...........

Jde o to v podstatě naředit populaci roztoče a v jedné části vytvořit plodovou pauzu cca měsíc. To bohatě stačí k narušení populační křivky roztoče tak, že to včelstvu neuškodí. Samozřejmě je tady ta možnost (doporučuji všem zakalkulovat do provozní metody, nic to nestojí a oddálí se rozvoj o cca týden a včelstvíčko, oddělek to nepodtrhne.) odstranit první zavíčkovaný plod mladé matičky (klidně vyříznout, včely to dostaví, spraví dělničinou).
Metod je mraky, ale podstata je stejná. Zde se vychází z ředění populace a je to takové napodobení vyrojeného včelstva a roje.
Jde to i jinak. Dávám šanci těm nejjednodušším metodám. Třeba přeléták, nebo tzv. metoda popouštění plodu. Vše má ale svůj čas a toto je nyní nejaktuálnější.
Zcela odstranit plod není třeba. Jen v případě viroz ve fázi před kolapsem včelstva asi tak 14 dní. Lze to přesně spočítat, ale to bych mohl přednášet do rána. Jen se neboj to zkusit. Žádný gabon, kyselina, thymol, si s viry ani N.C. neporadí, biotechnické opatření (odstranění plodu) ano.
Pokud bys k němu přistoupil tak je třeba něco dodržovat. Včelstvo musí mít šanci udělat do zimy(začátek října) 2 generace včel. Tamto jsou jen technikálie.
Ať se daří. Na tohle nepotřebuješ mít extra prošlechtěné včely, i když se přesvědčuji (provádím druhý rok takový pokus s těmi nešlechtěnými), že tak 2-3 z deseti to zvládnou s obtížemi, ale to je otázka jejich schopnosti uspořádat si vhodně plodové hnízdo. Ale i v tomto případě jsou výsledky min. stejné jako při naprosto bezuzdém nadužívání jedů. ld.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Rasťo 71 (+1), Václav Návara (+1), Rasťa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.06.2017, 06:51 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 11.06.2017 09:19 AM od Skaly.)
Příspěvek: #28
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
Děkuji za polopatistický postup. Hned jsem je oddělil. Mám nástavky s očkem, tak asi ten nízký rámeček můžu vynechat? Nebo tam plní nějakou speciální funkci? Ještě jednou děkuji.
Obavy z roztoče až tak velké nemám. Nosemy se bojím trochu víc. Spíš se bojím veteriny a potažmo okolních včelařů, když bych měl velký spad. Zatím jedu bez chemie a chtěl bych u toho zůstat.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.06.2017, 10:20 AM
Příspěvek: #29
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
Ten rámeček nutný není, ale podmet v oddělku je lepší kvůli regulaci tepla, navíc se do něj dá udělat česínko někde na straně, matičky se lépe oplodňují, resp. orientují. Pokud by takový oddělek chtěl zazimovat, je to zase lepší. Hlavně dbej, abys neohrožoval okolní včelaře. Zimní měl může vyjadřovat jen dlouhodobé tendence, u nástavkových úlů je na nic. Tohle ti ale nikdo neuvěří. No a letní má zase omezený rozsah a informuje se zpožděním, které někdy může být osudové. Hlavně se neboj se včelami pracovat, časem si vypracuješ jednoduchou metodiku, jak roztoče zvládat bez chemie. Někdy stačí odstranit poslední zavíčkovaný plod (říjen). To je účinnější než jakákoliv chemie v tuto dobu, teda u kleštíka. Totéž se dá provést na jaře a pod. Hlavně nedělat zbytečnosti a pokud možno vše najednou. Např. oddělky, když odebíráš med a pod. Ta tvorba oddělků je vlastně největší zásah do včelstva. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.06.2017, 10:48 PM
Příspěvek: #30
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
Rovněž děkuji za podrobný popis postupu. Dnes jsem u jednoho včelstva, které má největší spad roztoče, pozoroval mnoho nelétajících trubců, občas i mladušek, v trávě pod úlem hromada mrtvolek a nakonec jsem spatřil i včelku s nevyvinutými křídly. Budu tedy nejspíš odstraňovat veškerý plod. Jen nevím, jestli už není pozdě..
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)