Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
22.09.2014, 04:51 PM
Příspěvek: #131
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(22.09.2014 02:41 PM)jirka.marx napsal(a):  Podívej se Toníčku, já tady nebudu obhajovat pana Nymsu , koukám nějak jste si nesedli, knížku si přečti, jeho písemný projev je úplně jiný než ústní.
Zbytečně tu teoretizujeme, já si pár úlů podle jeho předlohy udělám a dám vědět, jak to dopadlo. Ostatně o to nás i pan Nymsa požádal Smile
Jinak nemám vůbec nic proti japončíkům, je to přirozené včelí dílo de facto bezzásahové včelaření. Jak jsi na tom s VD??? A jak se kontroluje množství zásob na zimu__??
měj se krásně

"Podívej se Toníčku, já tady nebudu obhajovat pana Nymsu" - konečně dobrý nápad, jsem rád že jsi pochopil.

"koukám nějak jste si nesedli" - naopak vůbec nic proti němu jako osobě či dušičce nemám, ale jak jsem výše uvedl nemám rád když někdo mate veřejnost.

"já si pár úlů podle jeho předlohy udělám" - držím Ti palce, ale to jsi si na zkoušku mohl půjčit ty co má "navíc". Smile

"Jak jsi na tom s VD???" - já docela dobře a včeličky doufám také, nemají to letos holky jednoduché.

"jak se kontroluje množství zásob na zimu__??" - tak tuto operaci nechávám na synáčkovi, který je již zkušená decimálka, potěžká úl a řekne co je třeba dál zrobiť. Ve většině případů, když vidím jak při zvedání rudne, už vím že není třeba nic doplňovati, a tam kde to jde zlehka už vařím speciál čajík, který obohatím cukrem.

Měj se krásně včeličkově, Tonda.
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.09.2014, 08:39 PM
Příspěvek: #132
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Co si mám myslet o člověku, který kritizuje knížku, kterou ani nečetl???Smile Který vyvrací údaje, které ani neviděl?? Jehož vnitřní radar má odchylku???Smile

Ale docela mne zaujala jiná věc, že nebyl na včelnici tři roky... a včelky to přežily?? To je přece skvělé ne?? Big Grin

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Bělovous (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.09.2014, 09:27 PM
Příspěvek: #133
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Ja mám včely okrem iného i preto, aby som k nim každý týždeň šiel a po otvorení úľa sa nadýchol tej vábivej vône, pozrel, či je všetko v poriadku, či včely prosperujú a podobne. Bez toho by ma to ani nebavilo. Ak sa budem chcieť len pozerať a nepozerať do úľov, tak nemusím mať včely. Stačí zájsť z času na čas k nejakému včelárovi. Tri roky neísť do včiel... Nevydržal by som. Už zima je pre mňa trápením. Chýba mi to...
Hlasování: goro (+1), michalvanek (+1), Rasťo 71 (+1), tondabh (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.09.2014, 10:15 PM
Příspěvek: #134
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(22.09.2014 09:27 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Už zima je pre mňa trápením. Chýba mi to...

Tak prečo si sa začal upúšťať od Warré úľov? Wink Do presklených sa dá pozerať aj v zime , aj keď väčšinou je vidieť len zamrznuté alebo zahmlené sklo a niekedy pár jazýčkov ako ho oblizujú.

Zázrivá , 650m
Hlasování: liptaka (+1), terez.c (+1), tondabh (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.09.2014, 10:50 PM
Příspěvek: #135
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(22.09.2014 08:39 PM)jirka.marx napsal(a):  Co si mám myslet o člověku, který kritizuje knížku, kterou ani nečetl???Smile Který vyvrací údaje, které ani neviděl?? Jehož vnitřní radar má odchylku???Smile

Ale docela mne zaujala jiná věc, že nebyl na včelnici tři roky... a včelky to přežily?? To je přece skvělé ne?? Big Grin

"Co si mám myslet o člověku, který kritizuje knížku, kterou ani nečetl???Smile" - no Jiříku, knížku sice nečetl, ale údaje v ní obsažené, viděl na vlastní čočky dřív než Ty, takže po zjištění významných odchylek mezi údaji psanými v knize a prezentovanými zde v tomto vlákně usoudil, že ani knihu číst nebude a to z výše popsaných důvodů, ale všimni si jedné maličkosti, nikoho nenabádá k tomu aby knihu nečetl, pouze upozorňuje na rozpory, no a co si Ty chceš myslet o člověku, který uvádí věci na správnou míru je jen a jen Tvoje věc. Autor si měl být předem vědom toho, když uvede nepřesné údaje že se najde někdo, kdo ho opraví, nebo Ty máš dojem že jsem ho opravil nepřesně? Pokud ano uveď věci na pravou míru, rád s Tebou podiskutuji. Ještě jedno malé upozornění, nekritizuji knížku ale pouze upřesňuji nepravdy v ní uvedené a to je trochu rozdíl nemyslíš?

"Který vyvrací údaje, které ani neviděl??" - Ty myslíš Jiříku, že když jsem byl u Pepy na včelnici, tak že jsem měl zavázané oči? Jen malé upřesnění z mé strany - opravdu neměl Smile a myslím že ve výsledcích je to i poznati. Smile Zrovna v mém nedávném příspěvku jsem Ti musel připomínati, kde autor píše že neměl 15 let úhyn, takže Tvé sdělení o mém špatném vidění, je mírně řečeno zavádějící neboť je viděti že i když nečetl perfektně se orientuje a to se přeci vyplatí.

"Jehož vnitřní radar má odchylku???Smile" - myslím že jsem nikde neuváděl že by můj radar mohl býti bez odchylky, ale já zde v tomto vlákně upozorňuji na úmyslné klamání veřejnosti a né na něčí lehkou odchylku a to je dle mého názoru velký rozdíl.

"Ale docela mne zaujala jiná věc, že nebyl na včelnici tři roky... a včelky to přežily?? To je přece skvělé ne?? Big Grin" - jsem rád Jiříku že Tě zaujala informace kterou jsi se asi v knížce nedočetl, ale musel jsi si počkati až Ti ji sdělí " odchylkový radar". Jen nevím zda nad touto informací jásat, když na včelnici vidím ty mrtvé bedničky asi to něco vypovídá o odpovědnosti kterou by jsme jako opečovatelé včeliček měli v sobě mít, ale opět je to Tvůj názor a já Ti ho nevyvracím, jásej. V celku Tě i chápu že jsi naletěl na krásně popsané emotivní dílo p Nymsou, ale zapomínáš na jednu maličkost, hodnoť až když vyzkoušíš, takže za tři roky čekám jak jsi se s tím popral, měj se krásně včeličkově, Tonda.
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.09.2014, 02:37 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.09.2014 11:47 AM od Debora.)
Příspěvek: #136
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
pro denní návětěvu úlu

[Obrázky: big_bee_hive_urunga.jpg]

NSW 2455 Australia
Hlasování: Katka (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.09.2014, 06:41 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.09.2014 06:52 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #137
Exclamation RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(22.09.2014 10:50 PM)tondabh napsal(a):  ... i chápu že jsi naletěl na krásně popsané emotivní dílo p Nymsou, ale zapomínáš na jednu maličkost, hodnoť až když vyzkoušíš,...

Stobodová myšlienka.Idea V úli Warre sa včelári na celom svete. Dokonca aj na Aljaške. V Japončíku tiež. A funguje to. V N2 má občas včely iba jeho autor.Confused Toníku, niekde na tomto fóre som čítal, že máš skúsenosť s vedením včelstva v úli z chladničky. Aj to by mohol byť obrovský úľ. Ako sa v takom úli správalo včelstvo na krásnej Šumavienke?
Hlasování: tondabh (+1), Jaro Stoklasa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.09.2014, 09:44 AM
Příspěvek: #138
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Toníčku ty totiž cituješ soukromý dopis, knize se uvádí, že nemá úhyny na nemoci..... ale...... a já jsem ti tady citoval pasáž z knihy, kde přiznává úhyny a jejich příčinu ve výši 80-90% ale to ty jsi nečetl, nebo jsi to nepochopil. Big Grin

Vyvracíš údaje, o kterých vlastně ani nevíš, protože Ti nestojí za to si tu knížku přečíst. Je zbytečné se dál o tom šířit. Smile

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.09.2014, 10:28 AM
Příspěvek: #139
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(22.09.2014 10:15 PM)Macek napsal(a):  
(22.09.2014 09:27 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Už zima je pre mňa trápením. Chýba mi to...

Tak prečo si sa začal upúšťať od Warré úľov? Wink Do presklených sa dá pozerať aj v zime , aj keď väčšinou je vidieť len zamrznuté alebo zahmlené sklo a niekedy pár jazýčkov ako ho oblizujú.

Warre budú osadené znova, ale sklo v nich i tak nemám Smile
Hlasování: Miroslav Macek (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.09.2014, 02:22 PM
Příspěvek: #140
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(23.09.2014 09:44 AM)jirka.marx napsal(a):  Toníčku ty totiž cituješ soukromý dopis, knize se uvádí, že nemá úhyny na nemoci..... ale...... a já jsem ti tady citoval pasáž z knihy, kde přiznává úhyny a jejich příčinu ve výši 80-90% ale to ty jsi nečetl, nebo jsi to nepochopil. Big Grin

Vyvracíš údaje, o kterých vlastně ani nevíš, protože Ti nestojí za to si tu knížku přečíst. Je zbytečné se dál o tom šířit. Smile

Haribol Jiříku, líbí se mi že jsi pozorně prohledal vlákno a našel zdroj informace o úhynu, ale osobně to posuzuji tak, že autor v knize sice přiznává úhyny, které jak poté upřesnil byly již před 15 léty, protože i malé dítě si spočítá, že kdyby za 25 let včelaření v N2 měl nyní stav 5 včelstev a úhyny každý 3-4 rok 80 %, musel by před 25 léty začínati včelařit asi s obrovským množstvím včelstev. Takže Ti to trochu zjednoduším, důkaz že není pravdou že by neměl 15 let úhyn jsem Ti dal výše a je jedno z jakého místa informace pochází, prostě řekl či napsal ji autor sám, no a pohádka o 80-90% úhynu je vysvětlena výše.

Celá tato diskuze odkrývá, že autor vás zahrnul informacemi, v kterých se ani sám neorientuje, takže já Tebe nenutím abys zde něco vysvětloval za p Nymsu, ale nenuť mne různými jakoby argumenty abych si přečetl tu snůšku bajek. On sám má určitě radost z toho jak se mu povedlo knihu uvést do života a já osobně mu to přeji, ale zároveň lituji všechny kteří mu to spolkli i s navijákem. Návod jak postupovati dál je jednoduchý a to začít trochu užívati selský rozum a vyběhnouti z knižní eufórie, a jak jsem psal výše těším se za 3 roky na Tvé výsledky, měj se krásně včeličkově, Tonda.
Hlasování: Debora (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)