Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
08.09.2014, 11:12 AM
Příspěvek: #121
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Toníčku tak to vybal, zatím jsi jedna velká hádanka. Jeli jsme se tam podívat a asi jsme viděli jiné včely a úly než Ty. Smile
Pokusím se shrnout tvoje námitky, které jsi zatím přednesl.
1. Objem úlu..... jednoznačně stojím za cifrou 193 l což je docela velký úl na dané snůškové podmínky a nadmořskou výšku
2. Orientace česen a umístění v terénu.... my viděli stráň i česna přibližně na sever
3. Rojení.....zatím tvrzení proti tvrzení.... pan Nymsa říká, že neměl (až na popsané výjimky žádné roje) Ty tvrdíš, že je měl, ale že to nepoznal a uletěly mu Shy Ty ho označuješ za lháře a to se mi trošku příčí.
4. Teplota.... on říká, že na jeho stanovišti v lese je při velkých vedrech teplota nižší než u něj na dvorku u baráku přibližně o 4 st. Nezkoumal jsem to, ale nemám důvod mu nevěřit.

Ale pořád říkám, že hlavní proč ten úl vyzkouším je" přirozený" plodištní plást..... bez mezer...volná stavba v tomto rozměru. Nerozšiřovat nic a nic nezužovat ....nechat je v klidu žít.
A je mi jasný, že něco, co "funguje" v 650 m nemusí fungovat u mne ve 300 s úplně jinými snůškovými podmínkami

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Miroslav Mareš (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.09.2014, 12:26 PM
Příspěvek: #122
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(08.09.2014 11:12 AM)jirka.marx napsal(a):  Toníčku tak to vybal, zatím jsi jedna velká hádanka. Jeli jsme se tam podívat a asi jsme viděli jiné včely a úly než Ty. Smile
Pokusím se shrnout tvoje námitky, které jsi zatím přednesl.
1. Objem úlu..... jednoznačně stojím za cifrou 193 l což je docela velký úl na dané snůškové podmínky a nadmořskou výšku
2. Orientace česen a umístění v terénu.... my viděli stráň i česna přibližně na sever
3. Rojení.....zatím tvrzení proti tvrzení.... pan Nymsa říká, že neměl (až na popsané výjimky žádné roje) Ty tvrdíš, že je měl, ale že to nepoznal a uletěly mu Shy Ty ho označuješ za lháře a to se mi trošku příčí.
4. Teplota.... on říká, že na jeho stanovišti v lese je při velkých vedrech teplota nižší než u něj na dvorku u baráku přibližně o 4 st. Nezkoumal jsem to, ale nemám důvod mu nevěřit.

Ale pořád říkám, že hlavní proč ten úl vyzkouším je" přirozený" plodištní plást..... bez mezer...volná stavba v tomto rozměru. Nerozšiřovat nic a nic nezužovat ....nechat je v klidu žít.
A je mi jasný, že něco, co "funguje" v 650 m nemusí fungovat u mne ve 300 s úplně jinými snůškovými podmínkami

Knížku od p. Nymsy jsem přečetl jednou v sobotu a podruhé v neděli.
Je tam spousta logické pravdy a věcí které může kdo chce jednoduše vyzkoušet.
Já sám jako začátečník " blbec" jsem své včely postavil k betonové dálniční zdi obrácené na jih a divil se proč měsíc staré usazené roje se znovu při denních teplotách + 34 C vyrojily! Knížku chce číst pomalu a klidně se vracet k předešlým pasážím pak lze přesně pochopit obdivuhodnou trpělivost kterou sledování včel jak senior tak junior Nymsovi předvedli, klobouk dolu.
Vytržené věty z celé publikace ale mohou vzbuzovat pocity o šarlatánství pisatele .
Výhodou je, že to není povinná četba a kdo nechce, ať knihu zahodí.
Jindřich

Jindřich
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Miroslav Mareš (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.09.2014, 01:45 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 08.09.2014 01:48 PM od tondabh.)
Příspěvek: #123
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(08.09.2014 12:26 PM)Jindřich napsal(a):  Knížku od p. Nymsy jsem přečetl jednou v sobotu a podruhé v neděli.
Je tam spousta logické pravdy a věcí které může kdo chce jednoduše vyzkoušet.
Já sám jako začátečník " blbec" jsem své včely postavil k betonové dálniční zdi obrácené na jih a divil se proč měsíc staré usazené roje se znovu při denních teplotách + 34 C vyrojily! Knížku chce číst pomalu a klidně se vracet k předešlým pasážím pak lze přesně pochopit obdivuhodnou trpělivost kterou sledování včel jak senior tak junior Nymsovi předvedli, klobouk dolu.
Vytržené věty z celé publikace ale mohou vzbuzovat pocity o šarlatánství pisatele .
Výhodou je, že to není povinná četba a kdo nechce, ať knihu zahodí.
Jindřich

Haribol Jindřichu, souhlasím s Tebou, že je třeba se vzdělávat, ale nemohu souhlasit s tím, že pokud jsou informace klamné, že je třeba je číst a učit se podle nich včelařit. Z tohoto důvodu jsem do diskuze vstoupil, abych upozornil na odchylky mezi informacemi v knize a mezi skutečností.

Měj se krásně včeličkově, Tonda.

P.S. Opět by jste si měli všichni všimnout nápovědy Milánka Bencůra, že nejhorší je mrtvý úl.

Kolik mrtvých úlů jste viděli na včelnici u pana Nymsy, který má jak píše Jindřich " obdivuhodnou trpělivost kterou sledování včel jak senior tak junior Nymsovi předvedli, klobouk dolu.", to číslo mrtvých úlů vám nic nenapovídá?

Pro přesnost aby nevznikali zbytečné diskuze vám nyní napovím:

Mrtvé úly číslo - 10

Zavčelené úly číslo - 5
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.09.2014, 01:49 PM
Příspěvek: #124
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
To rozuzlení schováváš Tondo na Brno?
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.09.2014, 02:06 PM
Příspěvek: #125
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
A v čem jako pan Nymsa klame??

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.09.2014, 10:34 AM
Příspěvek: #126
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Po čase cítím potřebu reagovat na tomto vlakně a to následujícím příspěvkem.
V knize p. Nymsy jsou popisované postupy, které v praxi někdy jdou proti přirozenému životu včel, ale to nyní opravdu nechci řešit.Mojí zkušeností je, že co se včelami zkouším, tak to přizpůsobuji mým podmínkám a to se vyplácí.Včelaření se mi začalo dařit od té chvíle, co jsem slepě přestal naslouchat zkušeným a rozhodně jednou větou říkám, že to nejsou lidé, kteří by mě chtěli špatně poradit. To rozhodně NE.
Zásadní rozdíl ve způsobu včelaření je tem, že každý včelaříme v jiných podmínkách a tomu se musí každý přizpůsobit.
Nedá se srovnávat např. pouze nadm. výška, ale vše . Vlhkost, proudění vzduchu,emisní limity,fauna lokality atd. atd.
Kopírování někdy vyjde, ale většinou to prostě nevyjde a člověk musí stejně přejít na kompromis.
Doufám, že knihu na setkání v Brně řešit nebudeme , program je dán a zajímavých temat je více než dost. Díky.
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.09.2014, 09:50 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.09.2014 03:04 AM od tondabh.)
Příspěvek: #127
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Haribol přátelé, mám chvilku a všiml jsem si, že zde dlužím nějaké odpovědi na které se někteří těšíte tak vám je nyní zodpovím.Předem předesílám, že nemám žádný zájem Pepovi ublížiti, osobně se snažím lidičkám pomáhati, pouze pokládám za svou občanskou a cechařskou povinnost upozornit čtenáře knihy na různé odchylky mezi knihou a zjištěnou skutečností.

První odchylku vidím hned v úvodu:

““Přirozený život včelstev, versus člověk

Úvodem :

Vážení čtenáři, přátelé včelaři.

Všichni víme, že včelstva tady byla dávno před člověkem. Prvý, jakýsi mutant včely a vosy se odhaduje na stáří 100 mil. let. Nálezy včel, stáří 65 – 35 mil. let již vykazují stejné rysy, jako včely současné a má se všeobecně za to, že již v průběhu těchto let byl vývoj včely medonosné dokončen.““

Hned v úvodu je možno naraziti na minimálně špatně ověřené informace autorem, když uvádí že včelstva zde byla dávno před člověkem, na zahřátí je níže uveden jeden z důkazů že opak je pravdou.

http://www.svetkolemnas.info/novinky/zah...ilionu-let

No a když jsme se zahřáli, tak jdeme k dalším odchylkám:

Pan Nymsa má údajně své vychytané včelaření založeno na výběru stanoviště, což musí být mokrá severní stráň, na velikosti plodového plástu a úlu. Pokud jsou tyto podmínky dodrženy, včely se mu nerojí už 25 let jeho pozorování a 15 let údajně neměl úhyn včelstva.

Dle informací od autora knihy má p Nymsa vrojená včelstva od ostatních včelařů, a vrojením do jeho ““speciálů N2““se z nich stávají nesmrtelná včelstva, které se dále nerojí a dle autora jsou obří a nesmrtelné, může mi někdo tedy vysvětlit co se tedy stalo? Do úlu N2 se vrojí včelstvo a stane se zázrak?

Kdo tomu chce věřit ať věří, ale ať zde nešíří bludy typu p Nymsa má bezobslužná včelstva ke kterým chodí jen vybírat med a tyto včelstva má umístěny na mokré severní stráni. Opět je opak pravdou, jelikož včelstva p Nymsy jsou umístěna na suché ( ono také jde velice těžko udržeti vodu na stráni jelikož svou přirozeností odtéká ), a to na severovýchodní stráni, která má k severu ještě hodně daleko.

Pokud by ale včelstva byla opravdu umístěna na mokré severní stráni, určitě by to pro ně nebyla výhoda neboť při studeném počasí by vlhkost a chlad způsobovali včeličkám hodně nepříjemností plísněmi počínaje a pak by se ze zdraví prospěšného medu mohl stát med zdraví škodlivý atd.

Uváděný tepelný rozdíl p Nymsou mezi jiným stinným místem a uváděným stanovištěm včelstev může být maximálně do jednoho stupně a ne ““pět až sedm stupňů““, jak nepřesně uvádí sám autor.

Co se týče informace od autora, že údajně neměl 15 let žádný úhyn, mně osobně přijde jako nepovedený žert, když na včelnici vidím 15 úlů a z toho pouze v pěti je život. Jen tak testíkově, to když vám ukazoval dílo z jednoho z mrtvých úlů k nafocení jste nepoznali, že se jedná zhruba o tříleté dílo a když tedy na něm není včelstvo, že muselo uhynout? Pořád chcete věřit, že p Nymsa neměl 15 let úhyn? Pokud ano požádejte autora tohoto vtípku o vysvětlení, pokud nepochodíte přijďte za mnou soukromně v Brně ať tím nenarušujeme činnost sletu, rád vás vrátím nohama na zem.

Co se týče konstrukce úlu, tak jsem viděl zatím nejsložitěji vyrobený úl v ČR a o obslužnosti ani nemluvím. Jen si představte, že vám včeličky druhým třetím rokem pobytu v N2, donesou při dobré snůšce plné medníčky a k nim přilepí dílo směrem k plodišti a vy děláte medobraní. První medníček proběhne vcelku dobře, i když není možnost nějakého výkluzu či podobných vychytávek, ale co se stane za masakr až budete chtít vydobýt medíček ze spodního medníčku? K plástům přilepené dílo budete trhat od rámků a to bude padat do podmetu i se včelkama a to nikomu nepřeji. Už vidím jak se vám holky odmění za masakr v bytě Smile myslím že nebude stačit ani skafandr.

No a jsme u opěvované ““ NEROJIVOSTI V N2““. Pokud ještě dnes si někdo myslí, že dle p Nymsy chováme v úlech batolata a on dospělé jedince superorganismus, doporučuji přečíst důkazy, které jsou uvedeny v tomto vlákně výše a dostaneme odpověď, že opak je opět pravdou. Ten kdo však umístí včelstva na takovémto lesním stanovišti, musí být opravdu dobrý hlídač, aby zastihl vyrojení včelstva a to nemluvím o skutečnosti, kde se autor knihy osobně pochlubil tím ( mám zdokladováno ), že u včelstev z nedostatku času třeba tři roky ““NEBYL““. Jak mohu hodnověrně přistoupit k nabízené knize, když sám autor používá motto ““ včelaři jsou hrozný podvodníci, včelařům nevěřím ani slovo ty lžou jak pusu otevřou, jak si vymejšlej, to je hrozný , co neví to si vymyslí (opět mám zdokumentováno)““, tak nevím mezi jakými včelaři p Nymsa vyrůstal, ale vidím že se to na něm nedobře podepsalo a v tomto ohledu je mi ho moc a moc líto. Mohl bych v tomto duchu pokračovati dál a dál, ale myslím si že kdo chce tak pochopil a kdo nechce jeho cesta a já mu na ní nechci a ani nebudu překážeti.

Mějte se všichni krásně rojivě, Tonda.
Hlasování: Debora (+1), Jaro Stoklasa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.09.2014, 10:50 PM
Příspěvek: #128
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Toníčku, již první Tvé vyvrácení kulhá, je-li kov toho kladívka vytvořen lidstvu neznámou technologií, vypadá to spíš na návštěvu mimozemšťanů Smile
Nevím kde jsi přišel na mokrou severní stráň?
V knize ji autor popisuje jako" Severní svah, smrkový les a jím chráněná nesečená paseka v létě s vysokým odparem vody.....
Uváděný tepelný rozdíl jsi měřil???? Já tedy ne .

Jinak severovýchod má k severu opravdu daleko, jak je zřejmé za samotného označení. Wink.....Doporučený směr česna v literatuře bývá jihovýchod

Co se týká úhynů tak budu citovat opět autora strana 122
" Jsme tedy zcela odkázáni na zkušební dobu cca pěti let. Přežije-li včelstvo tuto dobu, máme velkou naději na další bezproblémový a samostatný vývoj. Častěji bude ale situace, kdy včelstvo půjde prvním rokem do síly, přinese nadprůměrně medu, totéž i druhým rokem a třetím rokem pro ztrátu vysílené matky během zimy pak zjara uhyne. Záleží hodně na lokalitě. Tam kde je trubčina hodně omezována je naděje menší. I tam, kde je původní matka menší, váhově nižší je menší naděje. Ze své praxe mohu říci, že úspěšnost se pohybuje mezi 10-20 procenty. "
Tvoje informace o tom že pán neměl 15 let úhyn pochází odkud???
Nevím jaká je obslužnost N2 úlu a jak se budou včelky chovat při medobraní, nicméně mám pocit, že ty v tom skafandu chodíš ke svým Big Grin

Nebudu soudit pana Nymsu jako člověka, nepřísluší mi to

A mohl bys mi Toníčku říct, jestli jsi tu knížku vůbec četl????Cool

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), tondabh (+1), Miroslav Mareš (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.09.2014, 02:53 AM
Příspěvek: #129
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Haribol Jiříku, rád Tě slyším ale nějak jsi nám zpřísněl, nebo už se na úvod nemůže dát nějaké odlehčení s kladívkem? Pepa versus Tonda 50 na 50 nééééééééé? Nebo se Tě zeptám, můžou být mimozemšťané lidé?

Co se týče úhynů tak info o patnácti letech bez úhynu je od p Nymsy v tomto vlákně, viz níže uvedená stať:

"" Posledních 15 let jsem neměl včelstva 1/3 slabá nebo uhynulá, 1/3 průměrná a 1/3 silná, což je běžné, ale pouze vyrovnaná silná včelstva s nulovým úhynem. Rojení jsem za celých 25 let nezaznamenal, ani náznak.""

To si mám myslet, že těch deset mrtvých úlů tam má 15 let na okrasu? Víš jak by vypadalo dílo v těchto úlech po 15 letech? Pozri na foto a tam uvidíš tříleté dílo, maximálně kdyby mi rok v odhadu ujel. Smile

Teplotu jsem změřil ze zvědavosti, zdali to není náhodou pravda i když mi to přišlo velice nepravděpodobné na východní stráni, což byla má prvotní orientace ve směru k Tachovu. Z čeho by se na stráni v létě vzal nadměrný odpar vody, když vše bylo suché? Tráva na pasece oschne přibližně během hoďky nebo dvou slunečního svitu.

Jiříku ve skafandru budu ke včeličkám chodit vždycky a to protože se včeličkám moc líbí víš. Ale jinak ho musím používati ze zdravotních důvodů, ale dělám jako že je to z frajeřiny.

Závěrem Ti rád sdělím informaci, že knihu jsem nečetl a ani číst nehodlám, jelikož mám informace zde z vlákna a hlavně přímo sdělené autorem knihy, které mne opravdu neinspirují k četbě už jen z důvodu mnoha zjištěných významných odchylek.

Měj se krásně včeličkově, Tonda.
Hlasování: Jaro Stoklasa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.09.2014, 02:41 PM
Příspěvek: #130
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Podívej se Toníčku, já tady nebudu obhajovat pana Nymsu , koukám nějak jste si nesedli, knížku si přečti, jeho písemný projev je úplně jiný než ústní.
Zbytečně tu teoretizujeme, já si pár úlů podle jeho předlohy udělám a dám vědět, jak to dopadlo. Ostatně o to nás i pan Nymsa požádal Smile
Jinak nemám vůbec nic proti japončíkům, je to přirozené včelí dílo de facto bezzásahové včelaření. Jak jsi na tom s VD??? A jak se kontroluje množství zásob na zimu__??
měj se krásně

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: tondabh (+1), Rasťo 71 (+1), Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)