Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Léčení u včel
03.09.2013, 03:30 PM
Příspěvek: #111
RE: Léčení u včel
Leoš Dvorský tvrdí, že 8 let neléčí vůbec, ale na svém vebu popisuje používání KM a bodově fumigace.

Hm, tak takhle jsem to nenapsal určitě, znám své "přátele" a čeho jsou schopni.
LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.09.2013, 04:17 PM
Příspěvek: #112
RE: Léčení u včel
(03.09.2013 12:53 PM)schützmeister napsal(a):  ...Takže, pokud fakt někdo včelaříte BEz léčby, založte moc prosím, samostatné téma....
Obávám se, že nikdo nevyhoví. Vzhledem ke známé současné situaci a vztazích v oboru zde obzvláště platí přísloví "mluviti stříbro - mlčeti zlato".

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.09.2013, 04:26 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.09.2013 08:02 PM od Debora.)
Příspěvek: #113
RE: Léčení u včel
.

síla "přátel"

Co se dovíme z rozhovoru s Dee Lusby (Arizona) ztuží krev. Dee vypráví o tom jak se pohádaly se včelařským ústavem v Tucsonu. O týden později hořely jejich domy, lidé jim demolovaly auta a ničily elektrické a telefonní kabely, kradly včelařský materiál, a bylo jim znemožňeno konat přednášky o včelaření na malé buňce.



Dee Lusby, srpen 2013:

Nerada o tom mluvím, nebot' byl to stres, který nakonec na podzim roku 2006 Eda zabil. Některá z jeho posledních slov byla, že mám pokračovat v práci, aby jsme dosáhly naseho cíle. A to je přesně to, co stále dělám.
Ale musím přestat o tom psát, protože me vzpomínky na tuto dobu stále příliš rozrušují. Sekám trávu kolem baráku a pak musím k včelínům, práce tu nikdy neskončí.
Musíme se modlit, aby se nám podařilo náše včelařství očistit, aby jsme dali šancy včelstvu přezít, protože se zdá, že některé strašlivé události, nás teprve očekávají.
Potřebujeme zdravé včely pro opylování a výrobu zdravých potravin a také čistou propolis pro naší zdravou budoucnost...

Dee A. Lusby


(resistantbees.com)
Hlasování: Leoš Dvorský (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.09.2013, 05:25 PM
Příspěvek: #114
RE: Léčení u včel
(03.09.2013 12:53 PM)schützmeister napsal(a):  Karel Crha experimentuje s KM a vyřezáváním, ale v jednom článku říkal, že v nejhorším mu Varidol nevadí.
Jenom upřesním můj současný postoj, kam jsem zatím došel.
Letošní léčba pouze KM. S vyřezáváním jsem nikdy neexperimentoval, naopak jej považuji za hřích proti životu.
Preferuji v tomhle směru technologické postupy, které vedou k ředění objemu V.d.
Červnové vyřezávání plodu jsem změnil na jeho odebrání, soustředění do oddělků s novými matkami a cílené přeléčení KM jen takto nakumulovaného plodu. V tomto případě vidím velký přínos, srpnové spady po Formidolu byly velmi nízké, pouze u včelstva, kde nebyl plod odebrán a přeléčen byl spad nadlimitní (800ks po 4dnu aplikace).
Též letošní jarní přesuny za účelem větších vzdáleností mezi úly kvituji pozitivně.
Varidol jsem byl ochoten použít jen v případě přeléčení rojů nebo smetenců ještě v rojáku, bez přítomnosti stavby.
Hlasování: Petr Pokorný (+1), Debora (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.09.2013, 06:47 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.09.2013 01:34 PM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #115
RE: Léčení u včel
(03.09.2013 12:53 PM)schützmeister napsal(a):  Protože toto téma mě velmi zajímá, ještě bych do toho tedy trochu píchl...
...A Milane, ty také občas píšeš o KM a zase třeba téměř vůbec o vyřezávání.
Takže - je to léčení, nebo ne ? Sám nevím. Chtěl bych zkusit neléčit, ale jsem trochu opatrný / živí mě to /. Myslím, že by bylo fajn, pokud fakt existuje někdo, kdo má neléčené stanoviště víc jak 4 roky, kdyby popsal co se děje - vlastní zkušenost.
S čím začínal, kde to má, kolik mu jich zbylo a tak.
Zatím to na mě působí, že asi všichni víme, že léčení je svinstvo, jenže nevím, jestli někdo opravdu neléčené stanoviště má / jednotlivá včelstva, nebo rok, dva neléčená, jsou podle mne neprůkazná /. Zatím je to tak, že existuje množství jednotlivých nápadů / což je taky fajn / jak na to, ale nikdo nepopsal celý průběh.
Protože jsem skeptik, působí to na mě tak, že to taky nikdo / a teď myslím dlouhodobě / fakt nezkusil.
Takže, pokud fakt někdo včelaříte BEz léčby, založte moc prosím, samostatné téma.
Tohle je léčení - ale my chceme mluvit o neléčení.

Podľa veterinárnej definicie má včelár v prvom rade používať zootechnicko-chovateľské metódy a opatrenia v boji s roztočmi Varroa. Včelári sú však pohodlní darebáci a kašľú na túto metodiku. Nikdy ju nepoužili. Dokonca ani nevedia, že takúto metodiku veterinári odporúčajú. Pohodlná chemoterapia im vyhovuje najviac. Nepoznám včelársku organizáciu, ktorá by robila osvetu o možnostiach predchádzať klieštikovitosti ešte v skrytej forme, v prvom štádiu, kedy je napadnutých len do 5% včiel vo včelstve. Keby včelári pri vedení včelstiev postupovali aj v súlade s veterinárnymi odporúčaniami o zootechnicko-chovateľských metódach, nevracali by sa cyklicky sezóny, kedy včelstvá vo veľkých počtoch zomierajú a to bez ohľadu na to či sú liečené alebo nie.
Účastníci hnutí Šance pro včely si stanovují Etický kodex v duchu jehož obsahu chtejí
dobrovolne vystupovat, jednat, propagovat svou myšlenku. Vítáme spolupráci se včelari, kterí uplatňují obsah alternativního prístupu i jen částečne a vydali se tedy stejným smerem. Každý máme své vlastní motivy, možnosti i schopnosti. Vzájemnou spoluprací prednosti jednotlivcù vytvorí dokonalý celek a vzájemný prospech pro všechny zúčastnené. Na prvním míste musí být chov vitálních včelstev schopných prežít.
Klieštikovitosť včiel sa vyvíja pomaly. Prvé roky sa vo včelstve v podstate nepozorujú nijaké nápadnejšie príznaky, aj produkcia je dobrá. Choroba prebieha skryto. Po 3 - 4 rokoch choroba vo včelstve nadobúda zjavnú, klinicky pozorovateľnú formu. Včelstvo slabne a hynie.
Za posledných desať sezón som moje včelstvá liečil 3x, a to podľa intenzity napadnutia včelstiev v obci medzi ostatnými včelármi.
So včelárením na prirodzenom diele som začal v roku 2003.
V roku 2006 som liečil KM. Včelárom v obci padla polovica včelstiev. Moje prežili všetky.
V roku 2010 som liečil Avartínom. Za dedinu sa nasťahoval kočujúci včelár. V obci padla 1/3 včelstiev. Moje prežili všetky.
V roku 2012 som liečil BeeVitalom. Kočujúci včelár sa už tretí rok pravidelne každú sezónu vracia na stanovište za dedinou a okolo letného slnovratu mu už padli štyri včelstvá. Do začiatku septembra prišiel o 70 % včelstiev. Ostatným včelárom v dedine po zakŕmení zomrela polovica včelstiev, u jedneho včelára zostal včelín úplne prázdny. Moje prežili všetky.
Ani ja som nemal odvahu v uvedených rokoch nechať moje včelstvá na pospas osudu. Na chodníku a v tráve pred úľmi som pozoroval zvýšený počet pochodujúcich včiel neschopných letu a to je neklamné znamenie o zvýšených počtoch roztočov vo včelstvách. Možno pritom moje malé včely liečbu nepotrebovali. Presvedčil som sa však, že moje včely žijúce na diele s prírodnými bunkami, podporované výťažkami z rastlín, "vedené" zootechnicko-chovateľskou metodikou, prežívajú bez chemickej liečby zimu niekoľko sezón po sebe, a to všetky. To by včelstvá, hoci len s jediným syntetickým ošetrením v sezóne, nedokázali prežiť. Včelári nemôžu vyčkávať, že problém s roztočmi Varroa za nich vyriešia účastníci ŠPV alebo fanúškovia prírodného včelárenia ako som ja. Každý včelár sa musí s problémom klieštikovitosti popasovať vlastnou iniciatívou, a v súlade s prírodou.
Hlasování: Debora (+1), schützmeister (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.09.2013, 10:32 AM
Příspěvek: #116
RE: Léčení u včel
[Co se dovíme z rozhovoru s Dee Lusby (Arizona) ztuží krev. Dee vypráví o tom jak se pohádaly se včelařským ústavem v Tucsonu. O týden později hořely jejich domy, lidé jim demolovaly auta a ničily elektrické a telefonní kabely, kradly včelařský materiál, a bylo jim znemožňeno konat přednášky o včelaření na malé buňce.

U nás je situace stejná, jen se to dělá rafinovaněji. Dokonce i tak, že ti, kteří vyhlašují jak jsou údajně "pro", tak ty skutečně "pro" udávají třeba SVS. Ono je tedy mnohem nebezpečnější skutečně něco u nás dělat (to není vidět a není z toho žádná sláva, profit), než pořádat semináře, konference. I proto se k propagaci stavím celkem pasivně.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.09.2013, 01:06 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.09.2013 01:35 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #117
RE: Léčení u včel
(03.09.2013 03:30 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Leoš Dvorský tvrdí, že 8 let neléčí vůbec, ale na svém vebu popisuje používání KM a bodově fumigace.

Hm, tak takhle jsem to nenapsal určitě, znám své "přátele" a čeho jsou schopni.
LD
Jasně, o to nejde. Jde o to, že by bylo krásné, pokud někdo skutečně neléčí delší čas / a je jedno kdo / aby popsal průběh. Kolik čeho, jak a proč. A jestli takový pokus ještě nebyl proveden / tedy myslím po zavedením léčby - zkušenosti ze 70let jsou k dispozici /, možná by stálo za to se domluvit a někde, za eventuelního finančního přispění ostatních to uskutečnit.
Jednotlivosti jsou super, jenže nelze získat kompletní obrázek. Je jasné, že vydržím dva roky bez Varidolu, ale co to udělá v dalších dvou letech? Jak budou včely vypadat ? Bude nějaký med ?
A teď opravdu myslím celkové neléčení - protože, jak píše třeba i Debora - i KM je pěěkný svinstvo, mě to vždycky spálí trávu před úlem, co potom včely ?

(03.09.2013 04:17 PM)Tomáš Palata napsal(a):  
(03.09.2013 12:53 PM)schützmeister napsal(a):  ...Takže, pokud fakt někdo včelaříte BEz léčby, založte moc prosím, samostatné téma....
Obávám se, že nikdo nevyhoví. Vzhledem ke známé současné situaci a vztazích v oboru zde obzvláště platí přísloví "mluviti stříbro - mlčeti zlato".
Já myslel, že to tu je na heslo pro nadšence ? Nebo ne ? Že by tu byl nastrčený agent ČSV ?

(03.09.2013 05:25 PM)Crha Karel napsal(a):  Letošní léčba pouze KM. S vyřezáváním jsem nikdy neexperimentoval, naopak jej považuji za hřích proti životu.
Červnové vyřezávání plodu jsem změnil na jeho odebrání, soustředění do oddělků s novými matkami a cílené přeléčení KM jen takto nakumulovaného plodu. V tomto případě vidím velký přínos, srpnové spady po Formidolu byly velmi nízké
Zde mohu také potvrdit příznivé působení přeletáku, či obdobných způsobů.
Nu - a podzimní ztráty ? Procento ? U mě letos velmi nízké, leč přičítám to extrémní zimě, roztoči se z toho moc nevzpamatovali. Také letošní rozsah kladení v létě je extrémně nízký.

(04.09.2013 10:32 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  [Co se dovíme z rozhovoru s Dee Lusby (Arizona) ztuží krev. .

U nás je situace stejná, jen se to dělá rafinovaněji. Dokonce i tak, že ti, kteří vyhlašují jak jsou údajně "pro", tak ty skutečně "pro" udávají třeba SVS. I proto se k propagaci stavím celkem pasivně.
Tomu rozumím. Jenže i u nás existují země nikoho, kde by mělo být i celé SVS ukradené co tam kdo dělá. Nedá se to tam odzkoušet a popsat ? Kor pokud už jsou relevantní zkušenosti.
Nám, kteří jsme tak nějak na začátku, to může ušetřit pár desítek let pokusů.
Protože podstatný, aspoň co si myslím, je co si je možné dovolit. Vědět, kam je možné zajít a o včely nepřijít. Pokud to nevím, mám oprávněně strach.
A ještě myslím, že jednotlivec, ač zkušený, toho nezmůže tolik, jako skupina. K tomu by Šance taky mohla být, ne ?
Hlasování: Katka (+1), Milan Bencúr † (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2013, 07:49 AM
Příspěvek: #118
RE: Léčení u včel
Keď dáte polievkovú lyžicu práškového cukru do kávového mlynčeka, pridáte k tomu čajovú lyžičku práškového cesnaku a zmes zomeliete na ešte jemenejší prášok, získate účinný prachový materiál na ošetrenie jedného včelstva proti roztočom Varroa, ktoré budú padať z dospelých včiel na prírodným olejom natretú podložku v zasieťovanom dne.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2013, 07:54 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.09.2013 08:03 AM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #119
RE: Léčení u včel
Mohu Vás požádat ještě o napsání jak nejlépe ten prášek aplikovat? Děkuji



(04.09.2013 01:06 PM)schützmeister napsal(a):  
(04.09.2013 10:32 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  U nás je situace stejná, jen se to dělá rafinovaněji. Dokonce i tak, že ti, kteří vyhlašují jak jsou údajně "pro", tak ty skutečně "pro" udávají třeba SVS. I proto se k propagaci stavím celkem pasivně.
Tomu rozumím. Jenže i u nás existují země nikoho, kde by mělo být i celé SVS ukradené co tam kdo dělá. Nedá se to tam odzkoušet a popsat ?

U nás země nikoho neexistuje, buď to má na starost státní nebo vojenský veterinář a na něm záleží co bude a nebude tolerovat. Takže v prvé řadě pokus o dohodu a potom tahat čerta za ocasBig Grin.
Já si o izolovanosti těch zemí nikoho myslím své, protože znám dost včelařů co tam včelaří ať je to Březina nebo Libavá a k tomu mám ty prostory také tak trochu prošlápnuté. A žádný veterinář nepustí včelaře někam dál dovnitř prostoru, kde jsou dopadiště.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2013, 12:59 PM
Příspěvek: #120
RE: Léčení u včel
(05.09.2013 07:54 AM)Aleš Molčík napsal(a):  U nás země nikoho neexistuje, buď to má na starost státní nebo vojenský veterinář a na něm záleží co bude a nebude tolerovat.
Realizaci předchází nápad, takže to je jen myšlenka. U nás je oblast, kde mezi dvěma včelaři je prokazatelně mrtvé 20km pásmo, kde je jen divoká příroda.Takže divoký včely i divoký roztoči by třeba nemuseli nikomu vadit ? Jinde to neznám. Ikdyž v Boleticích u Prachatic nebo na Sv.Tomáši to nebude jiné.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 3 Host(é)